تاریخ درج خبر : 1393/02/06
کد خبر : ۲۶۳۵۱۲
+ تغییر اندازه نوشته -

ظهور نگرش توسعه درونزا

سایت استان: سید علی اصغر تقوی

این اولین بار است شاهد برنامه ای  شفاف برای توسعه 4ساله در استان هستم از این منظر فارغ از قبول یا رد نوع و شکل برنامه ریزی، باید ظهور اقداماتی از این دست را تحسین نموده و از فرصت نقد ونظری  که استاندار محترم نیز در این خصوص فراهم کردند سپاسگذاری کنم.

بطور کلی از منظر یک ایرانی مسلمان در مواجهه با مفاهیمی از قبیل توسعه که تنها رهیافتی است از مدرنیته مخالفم، چراکه ماهیت صرف این مفاهیم مبتنی بر سوبژکتیویته بوده ومحور آن انسان خودبنیاد و هدف آن رساندن انسان بر بلندای یک اتوماتیزم اخلاقی است.اما تردیدی نیست که نگرش توسعه درونزا و بومی از جمله تصرفات پسندیده ودرست از یک مفهوم کلی و مبهم به عنوان توسعه در دنیای مدرن است.

ظهور این نگرش را در استان به فال نیک گرفته در گذر از نقایص کلی و جزئی این برنامه به جناب آقای دکتر خادمی و همراهانشان در این پروژه کلان(برنامه 4ساله استان) تبریک میگویم.

پر واضح است که فرهنگ از امور زیربنایی جامعه است و در سالی که به همین نام نیز زینت یافته است درخور توجه شایسته و بایسته ایست که تا کنون مغفول مانده است نگاه زیر دستانه از قِبَل مواضع سیاسی دولت ها در این استان پیکره فرهنگ و هنر را نحیف و نحیف تر ساخت تا امروز که نیز در انتهای این برنامه استانی نه تنها نتوانستیم از نگاه بالادستی به حوزه فرهنگ بنگریم بلکه از موضع برابر و رعایت رویه ومشی اعتدال گرایانه نیز تا حدودی پرهیز کرده ایم.

در استان کهگیلویه و بویراحمد با تأمل در غنای فرهنگی و هنری این استان و تعمق در مسائل خاص و ویژه این استان به لحاظ فرهنگ بومی و خورده فرهنگ های موجود در این استان در می یابیم که با پیچیدگی های قابل ملاحظه ای در مواجهه با موضوع برنامه ریزی روبرو هستیم که در مقام یک برنامه ریز ناچار به دست کم گرفتن آنها و تقلیل گرایی هستیم.

تأکید مقام معظم رهبری را در انتخاب مناسبت سال یادآوری میکنم که اقتصاد و فرهنگ را منضم به دو رویه ویژه در اداره امور ایران اسلامی دانسته اند. به حقیقت گذر از این برهه حساس تاریخی تنها با دو سلاح عزم ملی و مدیریت جهادی امکان پذیر است.بلکه وضع در حوزه مسائل فرهنگی به گونه ای است که جهاد مضاعفی را از ناحیه مدیران و مسئولین استانی میطلبد، امروزه در مواجهه با مواضع خودکامانه غرب در مسیر تحمیل عقاید شخصی یا گروهی خود در قالب مذاکره هسته ای در می یابیم که باید با تمام قوا از آخرین خاکریزهای خود یعنی همین خورده فرهنگ های بومی و استانی به هر نحو ممکن دفاع کنیم.

البته پسندیده تر این است که همه برنامه ها و پروژه ها آنچنان که با رعایت صرفه و صلاح اقتصادی در نظر گرفته می شوند صرفه  و صلاح فرهنگی نیز داشته باشند به نظر میرسد هر پروژه فنی و اقتصادی که اجرا می شود به لحاظ تمامی خصوصیات و اقتضائاتی که ممکن است داشته باشد چندان که بر محیط زیست طبیعی انسان تأثیرگذار بوده و نیازمند مجوزهای لازم هستند، محیط زیست فرهنگی انسان را نیز متأثر خواهند ساخت که بطور معمول در محاسبات مدیریتی هیچ گونه جایگاهی نخواهد داشت. حال آنکه خسران در حوزه محیط زیست فرهنگی به مراتب بالاتر از خسارات در حوزه محیط زیست طبیعی افراد است.

در ادامه با تأکید بر این فرمایش معظم له که: “فرهنگ به معنای هوایی است که در جامعه تنفس میکنیم” بر افزایش سهم فرهنگ و هنر و ترفیع جایگاه فصل فرهنگ وهنر در رأس سایر فصول، حفظ و رعایت شئوون فرهنگی در جامعه استانی را لازم به یادآوری میدانم.

اگرچه فقدان سازوکار لازم برای احصاء شاخص های لازم در حوزه فرهنگ وهنر مشهود است و در حوزه فرهنگ وهنز نیز بیشتر با امور کیفی سر وکار داشته و تبدیل کیفیت به کمیت نیز بسیار دشوار است اما در این باره نیز تحت عنوان برنامه ریزی و سیاتگذاری فرهنگی تلاش هایی شده است که قابل استفاده واستعانت است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد