تاریخ درج خبر : 1393/02/06
کد خبر : ۲۶۴۳۳۶
+ تغییر اندازه نوشته -

جمعیت شناسی استان کهگلویه و بویراحمد

سایت استان: محمدرضا برومندزاده

(مطلب پیش رو در چند بخش تهیه شده که به تناوب زمانی در اختیار مخاطبان سایت قرار می گیرد. در زیر بخش اول این مقاله آورده شده است)

بخش اول: کلیات

جمعیت شناسی معادل واژه انگلیسی Demography است که به مطالعه علمی جمعیت¬ های در حال تغییر انسانی از نظر اندازه، توزیع و ترکیب جمعیت و تغییرات آنها در طول زمان، می پردازد. این مطالعه در چندین بخش ویژگی¬ های جمعیت شناختی استان کهگلویه و بویر احمد را از بدو تاسیس این استان تا زمان حاضر مورد کنکاش قرار می دهد. اطلاعات و داده های این مطالعه از مراکز آماری و نتایج سرشماری های نفوس و مسکن کل کشور که از سال 1335 و هر ده ساله انجام می گیرد، استفاده شده است.

معرفی استان کهگلویه و بویر احمد

استان کهگیلویه و بویر احمد که در جنوب غربی ایران قرار گرفته است یکی از استان های زیبای کشور می باشد که به سرزمین چهار فصل شهرت یافته است. این استان بین مدارهای 29 درجه و 52 دقیقه و 31 درجه و 26 دقیقه شمالی در نصف النهارهای 49 درجه و 55 دقیقه و 51 درجه و 53 دقیقه شرقی قرار دارد. کهگیلویه و بویر احمد از شمال با چهار محال بختیاری، از شمال شرق با استان اصفهان، از شرق با استان فارس، از غرب با استان خوزستان و از جنوب با استان بوشهر هم جوار است. این استان به هفت شهرستان و ۱۶ بخش تقسیم شده است که شامل ۱۶ شهر و بیش از ۱۷۰۰ روستا می گردد. . شهرستان ‌های این استان شامل شهرستان بویراحمد به مرکزیت شهر یاسوج، شهرستان بهمئی به مرکزیت شهر لیکک، شهرستان دنا به مرکزیت شهر سی سخت، شهرستان کهگیلویه به مرکزیت شهر دهدشت، شهرستان گچساران به مرکزیت شهر گچساران، شهرستان چرام به مرکزیت شهر چرام، شهرستان باشت به مرکزیت شهر باشت و شهرستان لنده به مرکزیت شهر لنده می باشند.

تغییرات جمعیت کل استان از ابتدا تا سرشماری نفوس و مسکن 1390

استان کهگلویه و بویر احمد دارای تاریخی به دارازای تمدن قدیمی ایران است و از دوران باستان محل زندگی اقوام و افراد بوده است. اما آمارهای رسمی و مخصوص این استان از دهه 1340 موجود می باشند. اولین سرشماری رسمی از جمعیت کل کشور در سال 1335 انجام گرفت ولی به علت اینکه در آن زمان استانی به اسم کهگلویه و بویر احمد وجود نداشت و حتی هیچ کدام از شهرستان های این استان طبق تقسیمات کشوری مستقل نشده بودند، آماری از سال 1335 موجود نمی باشد. طبق تقسیمات کشوری فرمانداری کل بویراحمدی و کهگیلویه به مرکزیت یاسوج در سال ۱۳۴۲ تاسیس شد و در سال 1355 استان کهگلویه و بویر احمد تاسیس شده است. در سال های بعد شهرستان های دیگری در این استان بوجود آمدند بطوریکه در سال 1390 شمار شهرستان های استان به هفت شهرستان بویراحمد، بهمئی، دنا، کهگیلویه، گچساران، چرام، باشت و لنده می رسند. جدول 1 تغییرات جمعیت کل استان در دوره 90-1335 را نشان می دهد.

جدول 1

جدول 1 : جمعیت کل، شهرنشین و روستا نشین استان(90-1335)
همانظور که اطلاعات جدول نشان می دهد جمعیت کل استان در طول این دوره بیش از شش برابر شده است و از 103439 نفر در سال 1335 به 658629 نفر در سال 1390 رسیده است. لازم به ذکر است که در سال 1335 استانی به نام کهگلویه و بویراحمد وجود نداشت لذا جمعیت این سال برآوردی از جمعیت با توجه به سرشماری های دیگر می باشد و در سال 1345 هم فرمانداری کل بویراحمدی و کهگلویه بوده است. تغییرات جمعیت کل استان و میزان¬های شهرنشینی و روستا نشینی در این دوره زمانی به روشنی در شکل 1 نشان داده شده¬اند.

شکل 1

شکل 1: تغییرات جمعیت کل، میزان شهرنشینی و میزان روستا نشینی استان(90-1335)
همانطور که شکل 1 گویاست تعداد جمعیت کل استان سیری صعودی داشته است. همزمان با تغییرات جمعیت کل میزان های شهرنشینی و روستا نشینی نیز دچار تغییرات گسترده¬ای شدند. در سال 1345، نزدیک به 92 درصد جمعیت در روستاها زندگی می کردند درحالیکه در سال 1390 این میزان به حدود 47 درصد کاهش یافت و حدود 53 درصد جمعیت کل استان در شهرها زندگی می کنند.

تغییرات جمعیت استان به تفکیک شهرستان های مختلف

استان کهگلویه و بویر احمد دارای 7 شهرستان هست که اکثر آنها در سال های اخیر مستقل شده اند. قدیمی ترین شهرستان استان شهرستان کهگلویه بوده است که در سال های پایانی دهه 1330 تاسیس شد که شامل بخش های دهدشت و حومه، گچساران، باشت، بهمئی و لنده می شد. همچنین شهرستان یاسوج که تابعه شهرستان کازرون بود در سال های ابتدایی دهه چهل مستقل شده و به همراه شهرستان کهگلویه فرمانداری کل بویراحمدی و کهگلویه را بوجود آوردند. شهرستان گچساران در دهه پنجاه تاسیس شد و در سال 1355 استان کهگلویه و بویر احمد شامل سه شهرستان بویر احمد، کهگلویه و گچساران به مرکزیت شهر یاسوج تاسیس شده است. شهرستان های دنا، بهمئی، باشت، چرام و لنده به ترتیب در سال های 1379، 1384، 1389، 1389 و 1391بوجود آمدند. جدول 2 تغییرات جمعیتی شهرستان های مختلف استان را نشان می دهد.

جدول 2

جدول 2: تغییرات جمعیت استان به تفکیک شهرستان(90-1335)
همانطور که جدول نشان می دهد جمعیت استان به تفکیک شهرستان های مختلف دچار تغییرات گسترده ای شده است. در بخش های آینده به همراه روند های مهاجرتی استان تغییرات جمعیتی شهرستان ها مورد تجزیه و تحلیل قرار خواهد گرفت.

پایان بخش اول

*دانشجوی دکترای جامعه شناسی دانشگاه تهران

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • […] شیپ فایل زمین شناسی شهرستان دنا. روان شناسی; زبان جمعیت شناسی استان کهگلویه و بویراحمد | وبسایت استان کهگ…جمعیت شناسی معادل واژه شهرستان ‌های این استان شامل […]

 • سجاد حسینی گفت:

  تنها شهری که تو استان هزار سال پیش پاسگاه داشته شهر لنده است که اون موقع نه یاسوج نه چرام و نه دهدشتی وجود نداشته

 • غلامرضا حسینی گفت:

  به افتخار لنده که قدمت دارترین شهر استان است(که حتی هزار سال پیش پاسگاه داشته)،اون موقع نه یاسوج نه چرام و نه دهدشتی وجود نداشته

 • جواد جمشیدی مهر گفت:

  باسلام خدمت آقای برومندزاده
  امکان داره اطلاعات یا مقالاتی که در مورد استان موجود است را برام بفرستید؟ خیلی نیاز دارم لطف کنید در صورت امکان به ادرس ایمیل ارسال نمایید متشکرم
  javadj482@yahoo.com

 • محمدرضا برومندزاده گفت:

  متشکرم دوست عزیز

 • محمد زرین گفت:

  خوشوقتم که آقای برومند در رشته ای که به آن علاقه زیادی داشته ام آن هم در ای مقطع و دانشگاه تحصیل می کنندامیدوارم فردای فراغت از تحصیل بر جای بنشینند که باید.چه علمی چه اجرایی

  و اینکه موقعیت جغرافیایی خوبی ندارد استان ما.ما جز. گوشه نشینان کشوریم

 • جمعيت شناس گفت:

  با سلام
  اقای دکتر در مقاله ات موارد زیر را تصحیح کن
  1-هم اکنون 8شهرستان داریم نه هفت و متن با جدول همخوانی ندارد.
  2-یا سوج شهرو مرکز شهرستان می باشه و شهرستان نیست
  3-جمعیت شهرستانهای کهگیلویه وگچساران سیر نزولی داشته به دلیل تقسیمات کشوری و این مورد را هم در نظر بگیرید.

  • محمدرضا برومندزاده گفت:

   سپس دوست عزیز
   شهرستان لنده بعد از سرشماری 1390 بوجود آمده
   مورد شهرستان یاسوج اشتباه چاپیست
   جمعیت شهرستانهای کهگلویه و گچساران تحت تاثیر تقسیمات کشوری و مهاجرت بوده است.

 • امير گفت:

  گچساران بخشی ازشهرستان کهگیلویه بودنه دهدشت

 • دوست گفت:

  سلام دکتر این که مقاله نیست دوما کپی پیست میباشدسوما 8شهرستان داریم چهارما حداقل اطلاعات رااز دفتر آمار استانداری بگیر

  • محمدرضا برومندزاده گفت:

   درسته دوست عزیز
   ولی شهرستان لنده بعد از سرشماری 1390 بوجود آمهد و به این خاطر در حوزه سرشماریهای نفوس و مسکن قرار نمی گیرد.

 • آزاد گفت:

  اولا: استان ابتدا به مرکزیت چرام به وجود اومد .
  دوما : هیچ وقت بویراحمدی و کهگیلویه نبود. همیشه کهگیلویه و بویراحمد بود.
  سوما :شهرستان گچساران تا سال 62 بخشی از دهدشت بود.
  چهارما : دهدشت نزدیک به 1000 سال قدمت شهری داره . بو اطلاعاتتو ببر بالا بعد مقاله بنویس و سعی کن در کار تحقیقی زیرکی سیاسی نکنی …… بله ….

  • محمدرضا برومندزاده گفت:

   سلام
   سپاس از نظر شما
   ما تقسیمات کشوری جدید را در نظر گرفتیم
   هدف مطالعه تغییرات جمعیتی 50 سال اخیر بوده است.

  • هادی گفت:

   تو یاسوج مناطق تاریخی ای داریم که قدمتش از اون دهدشت بیشتره پس به دهدشتت نناز

پربازديد