تاریخ درج خبر : 1393/02/06
کد خبر : ۲۶۴۴۰۷
+ تغییر اندازه نوشته -

یادداشتی بر تعطیلی روزنامه ابتکار

روزنامه ابتکار توقیف شد.

سالها از جریان توقیف به روز روزنامه ها می گذرد و ما هنوز از یاد نبرده ایم جامعه و طوس و خرداد و …

و امروز دوباره همان حس زنده شد.

حرکت نامیمونی که امروزاتفاق افتاد ، کلید خوردن پروژه دراز و مطولی خواهد بود که بیش از نصف توان دولت حاکم را صرف عبور از خود خواهد کرد . دولتی که منتخب مردم دموکراسی خواه با اکثریت آرا است و با شعار امید و اعتدال توانست بارقه های نشاط و امید را بخوبی در دل مردمی تمام خسته از بی عدالتی بیافریند و عشق به زندگی و خاک و ایمان به نظام را دوباره متجلی سازد زین پس با مشکلات عدیده ای از این دست روبرو خواهد بود وسنگلاخی هزار فرسنگ را در راه عملی نمودن کوچکترین برنامه های خود خواهد دید. گرچه روزنامه ابتکار و صاحب امتیاز آن جریده ی وزین از استقلال برخوردار بوده و در طول ده سال مداومت و انتشار 5850 شماره ،و تیراژ کثیری ویژنامه های استانی ، هیچگاه رسما خلعت هیچ جریانی جز حقیقت را بر تن خود ندیده است ، نه به نمایندگی از روزنامه های دولتی به این تیغ کین گرفتار شده است که شاید در تصور جریان مقابل ،حذف یک روزنامه ی مستقل کم هزینه ترین مورد در منظرشان بحساب آمده که با بهانه ای واهی دست به اینکار زدند . غافل از اینکه این اتفاق درکمتر از چند ساعت ، تیتر اول تمام خبرگزاریهای معتبر و طراز اول فارسی زبان سراسر دنیا گردید.

ده سال مستقل ماندن ، آنهم در سخت ترین شرایط اجتماعی و اقتصادی و کمترین عدول از خطوط قرمز اعتقادی ، قانونی و عرفی و نفروختن خود به ثمن بخس ، و در عین حال بالا بردن سطوح و استانداردهای خود ، در ناخودآگاه ملتی فهیم و اهل کتاب و کلمه ،اعتمادی ساخته که نام ابتکار را مامن کلام و جریده و آرشیو آن را جزو سرمایه های حوزه ی اندیشه خود می دانند . از اینرو این شتابزدگی و عدم تدبیر دوراندیشانه ، به نوعی نادیده گرفتن مطالبات عامه مردم تلقی و به یقین تبعات این مساله کم نخواهد بود.

با اینحال ، درایت و سخنوری دکتر وکیلی ، که در بحرانهایی به مراتب سخت تر ، کارنامه ای با نمره ی قبولی مطلق داشته و به شیوه ی مقبول خویش از تمام بحرانها فرصتی ارزشمند خلق نموده ، اینبار نیز با اتکا به باور های متعالی خویش و استعانت از درگاه کبریایی اش و کلام مهورانه و نافذ برخوردار از عمری تجربه و صیقل یافته به گنج تدبیر ، این تنگ نظری بحران ساز را به فرصتی مغتنم بدل نموده و با سربلندی از این آزمون سخت سیاست آلود و جنگ نابرابر بیرون خواهد آمد.

و امید که خورشید حقیقت همیشه روشن است و لسان حق گوی هیچگاه الکن نخواهد ماند ، گرچه ابرهای سیاه کوردل و بی باران گاهی مانع از تابش تلالو آن بی بدیل جانبخش می شوند.

در پایان هم ، به حرمت سنت ذاتی نیاکانمان ، دلم می خواهد به چشمانم ببینم هنوز رگ غیرت ما برومند فرزندان اسلاف خویش همچنان پر جوشش است وبه امید خدا ، در صورت ادامه ی نشر این جریده ی پر افتخار ، تک تک هم استانیهایمان به اشتراک این روزنامه درآیند تا یکبار دیگر به روح گذشته گانمان رحمت فرستاده باشیم و به چشمان غبار گرفته اثبات کنیم که حقیقت غیر آنست که ایشان می پندارند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • مطلع دیار استان گفت:

  با سپاس از محمد مختاری گرامی
  با احترام به همه ی کاربران گرامی
  جناب وکیلی باید بیشتر مواظ باشند !!! تا برخی به بهانه های مختلف باعث ، بوجود آوردن شاهد اینگونه توقیف ها
  نشویم ….یادمان باشد عده ای هم به منظور بدست آوردن شهرت کذایی حاضر هستند !!! دست به هر اقدامی نمایند، تا شاید همانند آن خبرنگاری که با کفش خود به ریس جمهوری آمریکا”بوش پسر” پرتاب کرد…به نان ، نوا و یا شهرتی برسند…..خبرنگاری از بوش سوال کرد و گفت هدف خبرنگارچه بوده؟؟؟ ایشان در پاسخ گفت: این فرد می خواست خودش را مطرح نماید..و به شهرت دست پیدا کند….جناب دکتر وکیلی کاملا مواظب اوصاع باش…بیشتر دقت و نظارت داشته باش..ما گفتیم..شما …

 • دانشجو گفت:

  مراد پور هم اگه کمی از حب و بغض بیرون بیاره نظرش نکات مفیدی داره و در صورتی که روزنامه دوباره چاپ بشه بد نیست وکیلی دقت بیشتری توی کارش داشته باشه . اما هر چی هم باشه این روزنامه مال هم استانی ما است و باید حامی اون باشیم .

 • احسان گفت:

  برای مرادبورمتاسفم خودشیفتکی وخودتوهمی هم حدى دارد اکراینروزنامه قواره ملی نداشت به کین توقیف کرفتارنمی شد حسادت برخی مدعیان مانع تلالو خورشید نمی شود تااین حسادتها باشد راه به جای نمی بریم

 • رحمان محمدی گفت:

  درود بر دکتر وکیلی هم استانی وهمکاران عزیزشان در جریده وزین ابتکار ،به راستی اگر روزنامه ابنکار بدون مشکل آفرینی کوته نظران وانحصارطلبان به کار خوده ادامه دهد جای شک وتردید است ،سر بی عدو کدویه ،……خدا راشکر کنید که مخالفین شما جزء مترودترین ها هستند.

 • انصاری گفت:

  روزنامه ابتکار مایه افتخار کل استان هست . انشالا مشکلی نیست و بزودی منتشر میشه . ما هم همگی وظیفه حمایت از این روزنامه را داریم . از جناب آقای سید محمد مختاری هم بخاطر این مقاله بسیار عمیق و قوی تشکر می کنم . موفق و موید باشید .

 • مرادپور گفت:

  بیایید کمی صادق باشیم و احسسات را کنار بگذاریم. تعطیلی هیچ روزنامه ای قشنگ نیست. خواه با هر مرام و مسلک. اگر گروهی برآنند که روزنامه ای را به تعطیلی بکشانند، می بایست چنان قوی، زیبا و مستدل به مقام پاسخ درآیند که خود آن روزنامه جایگاهش را در میان مخاطبین از دست داده و خویشتن را به ورطه تعطیلی برساند.
  اما صحبت از روزنامه است. صحبت از ارگانی است که رسالت دارد و روشنگر و هدفمند است. ابتکار به ظن فدوی شاخصه ی یک روزنامه در حد و قواره ملی را نداشت که برای اذهان مردم شریف و فهیم بویراحمد که خواصش از عوامش بیشتر است نیز کم مایه و بی بنیه بود.
  سر سوداگری با روزنامه حرام است. ابتکار ویترینی رنگ پریده از پیش پا افتاده ها ست. ژست روشنگری و حریت،آنهم با قبای نخ نمای محافظه کاری یکی به نعل و یکی به میخ منفعتی برای ملت ندارد. مگر برای صاحبش، نانی از جنس تملق و آبی از سرچشمه فروش کاغذ سهمیه ای در بازار آزاد دست و پا کند. که بی شک مردم غیور بویراحمد و ملت شریف ایران زمین تاب معامله ی اینچنینی را ندارند. جناب وکیلی همان به که خرقه تقوا تن کنند و به امور بحث و تحقیق پیشینشان برگردند. عرصه را بر خویش تنگ نکینیم و برای کسی که بود یا نبود روزنامه اش توفیری به حال مردم نمی کند، اشک تمساح نرییم. بیایید برای کسانی متاسف باشیم که رانت جناب وکیلی را ندارند ولی در ورطه ژورنالیستی و سواد علم الاجتماع پیشینه ای روشن داشته و ….. برنامشان حک نشده.

  • ... گفت:

   ینکه جناب مرادپور از کدام رانت صحبت می کنید باشد خودشان وخدایشان.وکیلی که ما میشناسیم همواره ایستاده بود و هست برای ملت.تنها روزنامه ای کهبرایش فرق نداشته دولت دست چه جناهی بوده و هست.حالا هم که با وجود اینکه حامی دولت بوده منتقد منصفی هم برای دولت بوده و هست چنانچه از مقالات این روزنامه بر می آید.
   به هر روی دوست عزیز دشمنی ورزیدن و کین داشتن نسبت به افراد انسان را وا میدارد تا در محضر خدا و خبق خدا انسان خودش را به بوی نامطبوع هر دروغی و پلشتی بیاراید.

 • چشمه بلقیس گفت:

  الحق و الانصاف ردا وقبای توقیف برازنده ابتکاراست….

 • محمد گفت:

  روزنامه ابتکار در این شرایط بسوی افراط پیش میرفت توقف ان یک ابتکار بود

 • مهدى غفارى گفت:

  محمد جان!
  سالهاست که در مامِ میهن، ابتکار ناکار است!
  خوب!
  مانده بود همین نام و نشان که این اواخر مى کوشید گاهى چرنگى از امید را از همان جایى که هر روز بر دکّه ىِ جراید نشسته بود، به رهگذران هدیه کند که از ما بهتران نگذاشتند!
  گویى در این مرز و بوم هر چه نامش ابتکار است حتى اگر عنوانِ روزنامه اى باشد، باید ( حالا با یا بى بهانه ) ناکار شود.
  افسوس!

 • غلام گفت:

  متاسفانه ما لرها همه جا حقمون خورده و لگد مال میشه.جرممان لربودنمان هست همین

 • سیدمجید پرهیز گفت:

  هر چند در گیر و دار چگونه نفس کشیدن هستیم، اما بنزین 1000تومان شد. قطعا چون آقای وکیلی از فرزندان وفادار این نظام هستند بهانه براین بود که ایشان اسیر کاغذ گران نشود. بنزین 1000 تومان.نفس کشیدن 103 هزار تومان. 13 ده روز فرصت داریم.ابتکار رفع توقیف شد. 3 روز. 9 روز.

 • بهاره حسینی گفت:

  دامن می زند خاک. خاک می برد باد. باد می وزد طوفان. طوفان می درد آشیان.آشیان است که نه پدر می شناسد و نه هومان.
  وکیلی ها هم باید بایکوت شوند تا امیدی به لنگه کهنه درهای چوبی مندرس نباشد.
  نه. ما باید عصایمان را از چوب بلوط تهیه کنیم، چون بید مجنون هیچ احساسی ندارد.
  ابتکار ما باد این باشد که ابتکار نداشته باشیم. نه ابتکار نه خلاقیت و نه … .
  و چه زیباتر خود گفتید:
  “گرچه ابرهای سیاه کوردل و بی باران گاهی مانع از تابش تلالو آن بی بدیل جانبخش می شوند”

 • م.ر گفت:

  آفرین برآقای مختاری چقدرخوب ،سنجیده،ووزین جان کلام رااداکردی (فضیل)

  • مجتبی ( مشتبا) گفت:

   از گروه اعظم چیزی غیر از این انتظار نمی رود . آقای مختاری هم که از غیرتمندان اعظم و پر توان استان هستند . دستشان درد نکنه . عالی بود انصافا”

 • ... گفت:

  درود بر شما و ابتکار درستکار…
  امید که این کین و بغض عده ای با حقیق روزی برچیده شود از این خاک و بوم..

 • karimi گفت:

  bahane va dalil tatil kardanesh chi bode?

پربازديد