تاریخ درج خبر : 1393/02/08
کد خبر : ۲۶۵۹۳۸
+ تغییر اندازه نوشته -

“اصلاح طلبان دهدشت و دولت تدبیر و امید”

سایت استان: ایرج بخت

از همان لحظه ای که محمد مصطفی نجار وزیر کشور دولت دهم شیخ حسن روحانی را به عنوان رئیس دولت یازدهم معرفی نمودند اصولگرایان که به واسطه ی غرور و اعتماد به نفس کاذب خود مبنی بر پیروزی در انتخابات همه چیز را از دست رفته می دیدند تلاش نمودند در یک سناریوی هماهنگ حسن روحانی را یک اصولگرا معرفی نمایند که البته خیلی زود و با معرفی وزرا و برخی موضع گیری ها ،اصولگرایان نوک تیز حملات خود را متوجه او و دولتش نمودند که در جدیدترین مورد ؛عدم انصراف مردم از دریافت یارانه را نوعی اعتراض سیاسی عنوان نمودند.

eslahtalban

ا ز ابتدا هم روشن بود که حتی اگر حسن روحانی در دل به اصلاحات اعتقاد نداشته باشد اما رئیس جموری اش را مدیون اتحاد و حمایت اصلاح طلبان و بویژه کناره گیری دکتر عارف و حمایت سید محمد خاتمی و آیت الله هاشمی رفسنجانی می باشند.اصلاح طلبان ستاد او را مدیریت می کردند ،در شهرهای مختلف برایش سخنرانی نمودند و. هزینه های زیادی پرداخت کردند .

در همین کهگیلویه وبویراحمد نیز اصلاح طلبان همه ی کاره ی ستاد او بودند ،در همین جا برخی چهره ها همچون سید ضیاء رضا توفیقی ،قاسم یزدانی ،رضا عسکری ،عرفانی بازداشت شدند . لطیف رستاد در روز حضور علی یونسی در یاسوج و در میان تشویق های بی امان حاضران و سرود «یار دبستانی من»سخنرانی زیبا و موثری داشتند و از شرایط سخت کشور و اعتماد به روحانی سخن گفتند .

در دهدشت کرامت کریمی ، سید نعمت الله صدوقی، سید کمال الدین دولت خواه، دارا کریمی نژاد، امید نوروزی اصل، سید ایرج کاظمی و …. ستاد روحانی را راه اندازی کردند و در چهار شنبه قبل از انتخابات محمود منطقیان در جلوی ستاد روحانی به ایراد سخنرانی پرداختند . مابقی اصلاح طلبان چون فتاح محمدی،میرمحمدی،حسنی،راست بالا،محمد بهرامی،گرجی زاده و….نیز هر کدام به تکاپو افتادند تا حادثه ی تلخ 84 برایشان تکرار نشود .

24 خرداد فرا رسید و حسن روحانی با اندکی بیش از 50 درصد آراء به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد .وزرایش را با تعامل با طیفی از اصولگرایان معرفی نمود و بعد نوبت به استانداران رسید و در نهایت در کهگیلویه و بویراحمد بر خلاف گزینه هایی که اصلاح طلبان هزینه داده بر روی آنها توافق داشتند دکتر خادمی معرفی گردید. متاسفانه دکتر خادمی علی رغم پیشینه ی مدیریتی خوب خود اینبار بنا را از روز اول بر عمل به توصیه ای گذاشتند که آقای رحمانی فضلی به ایشان داشتند و ان هم این بود که به گونه ای رفتار شود که اعتراض نمایندگان استان بلند نشود . این تعامل و همراهی متاسفانه به سمت افراط کشیده شد و شزایط اکنون به گونه ای است که نمایندگان مجلس همه کاره شده اند و هر روز شاهد معرفی نیروهای اصولگرا و یا برخی چهره های اصلاح طلبی هستیم که در انتخابات های گذشته حداقل یک بار سرکی به ستادهای اصولگرایان زده باشند و نکته جالب آن که در این تعامل یک طرفه نماینده شهرستان کهگیلویه که نطق تاریخی اش را در روز معرفی وزرا همه به یاد دارند باید تمام خواسته هایش اجابت گردد و کسی بدون اجازه ی ایشان حق آب خوردن نداشته باشد .موضوعی که باعث شده است بعد از یک سال از عمر دولت یازدهم هنوز تکلیف فرمانداری کهگیلویه مشخص نشده باشد .رویه ای که اعتراض همه را بلند کرده است و تداوم آن نتیجه ای جزء ناامیدی مردم و رویگردانی آنها نخواهد داشت.

بررسی این شرایط نیاز به واکاوی عمیق در یک فضای گفت و گویی را می طلبد که در این مقاله به طور فهرست وار به برخی علت های شرایط بحرانی کهگیلویه خواهیم پرداخت:

1-انفعال و بی توجهی آقای استاندار و معاون سیاسی و امنیتی ایشان؛ نقدهای بسیاری نسبت به عملکرد مجموعه ی استانداری صورت گرفته است و متاسفانه تاکنون عملکرد ضعیفی را شاهد بوده ایم که این ضعف در قضیه انتخاب فرماندار کهگیلویه به اوج خود رسیده است و در حالی که بویژه معاونت سیاسی و امنیتی استاندار باید پیگیر این موضوع باشد ،ایشان جز حضور در جلسات معمولی و برنامه های صداو سیما و ارایه ی برخی کلیات تاکنون کار در خوری انجام نداده است در حالی که بررسی عملکرد معاون سیاسی و امنیتی استانداران گذشته حتی در دولت احمدی نژاد همچون منتظریان،مطلبی و رهنما نشان می دهد که این معاونت تا چه اندازه حساس و تاثیرگذار بوده است.

2- اختلافات اصلاح طلبان دهدشت سخن گفتن از این اختلافات شاید تکراری باشد مسئله ای که باعث خستگی و دلزدگی همه ی مردم این شهر شده است و هر کسی خود را کدخدا می داند . و متاسفانه هیچ کدام به گفت و گو اعتقادی ندارند و با شناختی که از آقایان و خودخواهی آنها وجود دارد نه تنها پایانی بر این اختلافات وجود ندارد که احتمال انشعاب و چند گانگی بیشتر در آینده قابل پیش بینی است که دود این اختلافات تنها به چشم مردم خواهد رفت.

3- نحوه تعامل آقای منطقیان و سایر اصلاح طلبان دهدشت با استاندار همگان آقای منطقیان را به عنوان چهره ای اخلاق گرا و اهل مدارا می دانند و تاکنون نیز سیاست ایشان بر تعامل سازنده و برخورد آرام با مجموعه ی استانداری بوده است .آقای منطقیان هر چند جایگاه حقوقی ندارد اما بی شک ایشان مورد قبول طیف کثیری از مردم می باشند که مردم پیگیری مطالبات خود را ازایشان می خواهند . اما تاکنون آقای استاندار تاکنون توجهی به مطالبات ایشان نداشته اند . که این مسئله رفتار جدید و قاطعیت بیشتری را می طلبد . چیزی که گفته می شود در هفته قبل آقای صدوقی در دیدار با آقای استاندار از خود نشان داده اند و به انتقاد شدید از ایشان و عملکردشان پرداخته اند .

4- قهر طیف وسیعی از اصلاح طلبان بعد از معرفی آقای خادمی بسیاری از اصلاح طلبان از این مسئله دلخور و کنج عزلت در پیش گرفتند که از جمله ی این شخصیت ها می توان به سید ضیاء رضاتوفیقی و سیدقادر لاهوتی اشاره نمود . هر چند بسیاری از این چهره ها در دلخوری خود محق هستند اما باید به این نکته توجه داشته باشند که تداوم این قهر و دوری جز تشدید اختلافات و ناامیدی مردم نتیجه ای نخواهد داشت و اقای رضا توفیقی ولاهوتی و دوستانش به جای سکوت و خانقاه نشینی باید به میان مردم و رسانه ها بیایند و فعالیت های خود را ادامه دهند و در عین می توانند به عنوان شبه اپوزیسیون در کنار مجموعه ی مدیریت فعلی عمل نمایند و اجازه ندهند پیش از این اصولگرایان «خود را صاحب» کنند . و…..

در حال حاضر همه منتظر اتفاقی هستند و معلوم نیست این اتفاق چه خواهد بود اما اصلاح طلبان باید با هم اندیشی و گفتگو از این شرایط خارج شوند و خود را برای انتخابات سال آینده آماده نمایند و در عین حال با تدبیر و تعامل جلوی تداوم این وضعیت و بی توجهی به نیروهای شاخص اصلاحات گرفته شود .

آقای استاندار و معاون سیاسی و امنیتی ایشان باید در قبال نیروهای هزینه داده ای که در هشت سال گذشته بیش ترین غربت ها و محنت ها را متحمل شدند و اینک نیز باید با عناوین جعلی اجازه هیچ فعالیت سیاسی و مدنی را نداشته باشند پاسخگو باشند .

 نکته پایانی سوالی است که هر کدام از ما باید در خلوت خود به آن بیندیشیم که آیا سزاوار است که آقایانی که در سال های گذشته یا بر صندلی ریاست دولت قبلی بوده اند و یا در شرکت های میلیونی خارج از استان مشغول به کار اقتصادی بوده اند و با شعار اعتدال همه عملکرد خود را توجیه می نمایند اینک عنان همه چیز را در اختیار داشته باشند ؟؟؟

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • محمد گفت:

  مردم استان کهگیلویه و بویراحمد بدانید که قلب سیاسی استان در شهرستان کهگیلویه هست . آخ بنازمت کهگلیویه که سیاست فقط از درون تو می جوشد. بنازم منطقیان . لاهوتی . رستاد و دیگر نخبه های اصلاح طلب را

 • محمد گفت:

  استاندار ادم خوبی هست . همین که توانست کارکنان ثبت احوال را از………… مدیر کل سابق نجات بده هم خوبه . انشاالله مدیر کل جدید جناب مهندس تقوی به مسائل مختلف ثبت احوال توجه ویژه دارد.

 • کلی گفت:

  رضا و محسن
  خیلی تابلویی دوست عزیز.
  کامنت هاتون به فاصله 1 دقیقه درج شده و باید عرض کنم با توجه به مشغله زیاد مدیریت این سایت هر کامنت مدت زمانی بیش از نیم ساعت برای تایید شدن لازم داره.
  حالا چطور محسن جواب کامنت نانوشته رضا رو داده؟؟؟ الله اکبر

 • محسن گفت:

  گل گفتی رضا

 • رضا گفت:

  اصلاح طلب فقط مهندس لطیف رستاد . که در انتخابات آینده پیروز انتخابات است . وسلام

 • شهرام مرتضوی گفت:

  در پاسخ به بهزاد کاظمی :مرحبا

 • بهزاد کاظمی گفت:

  جالبه که اگر بسیاری از دوستان بجای دکتر خادمی و جناب محمدی بودند چکار می کردند؟
  و جالبتر اینه که نه بزرگواری راضیه نه منطقیان نه مخالفان اصلاح طلب استاندار نه حتا اصولگرایان نمی دونم کی راضیه؟
  مشکل خود ما هستیم برادر من نه استاندار و معاونش…
  مشکل اینه که من دنبال آدم موردنظر خودم و منافعم هستم و شما هم همچنین…
  پس خود شکنیم آینه شکستن خطاست.

 • تنگ پیرزال- کلایه گفت:

  ضمن سلام خدمت همه هم استانی ها
  باید به عرض برسانم که بی تدبیری خود ماها باعث انشقاق جریان اصلاح طلبی در شهرستان کهگیلویه شده و دوستی که فرمودند مگر اصلاح طلب هم در شهر شما هست درست می فرمایند چون 24 سال است که هیچ اصلاح طلبی نماینده منطقه کهگیلویه نشده و حضور 2 دوره اقای بزرگواری در مجلس مگر با رای خود شما ها نبوده به طور قطع از اسمان هفتم ادم برای رای دادن نیومده بود به پا خیزد و به خود اعتماد داشته باشید که این دوره از ان اصلاح طلبان است کارهایی داره می شه و از الان شیپور پیروزی را بنوازید

 • ناشناس گفت:

  استاندار کر خوبیه
  بی خودی شلوغش نکنید

  مه باید حتما گاله بزنه

 • ناشناس گفت:

  زیاد فشار به خودت نیار خطرناکه

 • از چرام گفت:

  با سلام، فقط می خواستم بگم یه برداشت نادرستی در این چند ساله می بینم که مثلا وقتی رییس جمهور اصول گرا انتخاب می شود نمایندگان وی در شهرستان فکر می کنند فقط و فقط انها بودند که او را انتخاب کردند و متاسفانه در مورد چپ ها هم همینطور ، مثلا وقتی خاتمی انتخاب شد عده ای از لیدر ها فکر کردند که فقط و فقط انها در انتخاب نقش داشتند در صورتی که در انتخابات مجلس و یا شورا ها عیار محبوبیت انها مشخص شد و کمتر توفیق داشتند. در انتخاب اقای روحانی هم اکثر مردم با انگیزه های متفاوت به ایشان رای دادند از جمله انگیزه های اقتصادی، سرخوردگی از بازی های چپ و راست، تمایل به یک خط میانه بدون حاکمیت مطلق چپ وراست و…. ولی متاسفانه حتی رسانه ها به این موضوع توجه نداشته و مقایسه ای بین نتایج ریاست جمهوری، مجلس و شورا ها ندارند که این نادیده گرفتن شعور مردم است. به نظر من مردم متناسب با حوزه و گستردگی هر موضوع گزینه خاص خود را انتخاب می کنند و این اتفاق میمونی است که در منطقه در حال شکل گیری است و فکر می کنم ضمن اینکه کس خاصی را نباید میراث دار بدانیم دنبال چهره هایی با حرف هایی تازه باشیم فارغ از هر گونه تعصب قومی و خط و باندی

 • تهران گفت:

  1- الان علی رغم پیروزی اصلاح طلبان متاسفانه با بکارگیری اصولگرایان توسط زارع و بزرگواری اصلاح طلبان به حاشیه رفتند.
  2- در نبود اصلاح طلبان، اصولگرایان هم بر سریر قدرت هستند و هم به عنوان شبه اپوزیسیون در کنار مجموعه ی اندک اصلاح طلب (مدیریت فعلی) عمل می نمایند و اجازه نمی دهند دولت موفق شود.
  3- در اندیشه دولت بی قانون و بی سر وسامان قبلی هم بسر می برند و تلاش می کنند.

  آی عقلای قم اصلاحات!
  آی عقلای قم اصلاحات!
  آی عقلای قم اصلاحات!

  به خود آیید که فردا دیر است.
  به خود آیید که فردا دیر است.
  به خود آیید که فردا دیر است.

 • میر گفت:

  بنده افتخار داشتم در دولت اصلاحات در وزارت کشور خدمت نمایم. والا به الا این آتشی که شما متصور هستید هیچ گرمایی ندارد. این آقایونی که شما نام می برید فقط چند کتاب شریعتی خوانده اند و بس. نه قوه تحلیل مسائل روز را دارند نه مقاله می دهند نه تئوری. نه هوش و ذکاوت کدخدایان قدیمی را دارند نه اقتدار استوارهای قدیمی نه سواد و عمل سپاه دانش ها را. نه قدرت مالی دارند نه اسپانسر مالی.
  به خاطر سن شان به محافظه کاری هم افتاده اند. و به نوعی تاریخ شان منقضی شده است.
  اصلاح طلبان باید به فکر شخصیت جوان و تحصیل کرده ای که تاریخ معاصر را خوب خوانده باشد باشند.

 • درپاسخ به دهدشت میگه گفت:

  باید بعرض این عزیز برسانیم که جناب باقریان خودش راسا” به آقای بزرگواری رای دادهاند وخیلی تندروی نفرمایید.متاسفانه آقای استاندار ومدیرکل. آموزش وپرورش در اخصوص تغییرات در مدیران حوزه کهگیلویه کاملا جانب بی خیالی ترجیح دادند که نکند در این خصوص از ناحیه نماینده جوزه شکایت به وزرا مربوطه وارد شود و خاطر وزیر مربوطه نسبت به ایشان مکدر شود وپست شان دچار کارت زردی شود و خلاصه میخواهند خودشان را برای حوزه کم ارزش. کهگیلویه هزینه نکنند  

 • تقوی نزاد ازلنده گفت:

  مااصلاح طلبان منتظراقدام فوری بزرگان اصلاحات اقایان لاهوتی ومنطقیان هستیم دیگه طاقتمون داره تموم میشه یاعلی مدد

 • صافی گفت:

  اگر با نگاهی از سر درد و دلسوزی به عملکرد بعضی از مدیران این استان بخصوص مدیرانی که خدماتی هستند و با اقشار فقیر سر وکار دارند اقایان تصمیم گیر استان بیندازندبه عینه خواهند دیدکه به دلیل نا گاهی و عدم سواد کافی از یک طرف و نیز صندلی پرستی وترس از بر ملا شدن کار کرد ضعیف ورابطه بازی مدیر از طرف دیگرچه اوضاع اسف باری براین سازمان می گذرد که در بی سابقه ترین وضع اشفته قرار دارد حتما این بحث های هزینه بر و وقت کش را تعطیل می کردند و به فکر سامان بخشی مدیریت های اینچنینی می بودند ….تمامی پست های حساس را نه براساس لیاقت که این قلم حلقه ای مفقوده شده در این سازمان ونه براساس اصول واصلاح گرایی افراد ونه بر اساس مدرک و تجربه که صرفا بر مبنای هم ولایتی بودن تقسیم شده …توزیع وتقسیم خدمات و اعتبارات و استخدام نیروی جدید فقط به منظور حفظ صندلی انجام می گیرد اینان هم اصول گرایند و اصلاح طلب ویا نه اصلاح طلبند ونه اصول گرا …اصول واصلاح بودنشان به چگونگی حفظ پستشان بستگی دارد

 • لنده گفت:

  والا وزیر کشوری که ما اصولگرا میدانیم عملکردش در قبال اصلاحات از این استاندار خیلی بهتره لذا پیشنهاد میشود طی طوماری مردمی گروههای اصلاح طلب مراتب نگرانی خود را به ایشان و دفتر رییس جمهور اغلان کنند تا فرد شجاعی را استاندار ما کنند .ضمنا ایهاالناس مگه همین سایت تصویراستاندار وبزرگواری را در زیلایی در حال خوردن تلیت با هم پخش نکرد پس چه انتظاری دارید

 • ناشناس گفت:

  اگر بجای اینهمه حرف وحدیث که کی اصولگراست وکی اصلاح طلب است کمی بفکر این استان ومردم بیچاره بودیم خیلی خوب بود .استانی که هیچگونه امکاناتی همانند استانهای دیگر ندارد بعنوان مثال آیا یک بیمارستان مجهز درهمان کهگیلویه ویا مرکز استان وجود دارد که همه مریضهای ما به استانهای دیگر برای مداوا عزام میشوند تورابخدا دیگه بسه . اگر صرفاً بفکر منافع شخصی خود نیستید ودنبال پست ومقام نیستید دست از این شعارهای توخالی بردارید .آن روستایی بدبخت معاش میخواد امکانات می خواد اصلاً نمیدونه اصولگرا چیه یا اصلاح طلب چیه !! جوانان کار میخواند !! چرا بفکر معضلات اصلی استان نیستید فقط وفقط میگویید کی باید مدیر بشه کی مدیر نشه ؟افسوس که نمیشه سایر مشکلات استان رابیان کرد .مردم درفقر وبدبختی بسر می برند شما دست از این حرفها برنمی دارید!!

 • حسن گفت:

  واقعامایه تاسفه که دوستانی مثل آقای بخت که داعیه روشنفکری دارندهنوز متوجه این قضیه نشدن که عزل یک مدیراز یک جناح ونصب مدیردیگرازجناح دیگرمشکل امروز مردم نیست واصلاح طلب واصولگرابودن دردی از دردهای روزافزون مردم ومشکلات اقتصادی آنها حل نمی کند به نظرشمااگر آقای بزرگواری اجازه فرمایندوآقای کریمی به جای آقای جعفری فرمانداردهدشت شوند معضلات ومشکلات امروز مردم حل خواهد شد

 • شریف گفت:

  ایرج جان خوب نوشتید جناب خادمی عزیز هشت سال گذشته دربرج عاج خود نشسته بودند ودرد ورنجی راتحمل نکردند اکنون هم به طایفه گری خود ادامه میدهند و…فتاح محمدی همدکوری بیش نیستند وعشق سخنرانی دارند ولاغیر

 • لهراس کرعیدی گفت:

  جناب اقای نیکبخت دست مریزاد واقعیت هارا گفتی .

 • دهدشت گفت:

  این اقایون در انخابات مجلس سکوت کرده اند و به نحوی از اقای بزرگواری حمایت کردند اصلا ما در حوزه کهگیلویه و بهمئی فقط اقی باقریان را به عنوان اصلاح طلب میشناسیم

  • بلادشاپور گفت:

   آقای باقریان میشه در مورد خودتان بیشتر توضیح دهید ! والا ما 35سالی در دهدشت زندگی می کنیم فقط یک باقریان می شناسیم که کارمند ساده ای در امور عشایر بود و اصلاض سیاسی هم نبوده!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • صادق گفت:

  مگه دهدشت هم اصلاح طلب داره چه حرفا

 • احسان گفت:

  خیلی از این تعاملات سیاسی وزنده نگه داشتن فضای تازه و رونق سیاسی در حوزه معاونت سیاسی استانداری است که متاسفانه هیچ گونه از این ظرفیت ها را ندارند وتنها این جایگاه اشغال شده و ظرفیت معطل مانده است امیدوارم آقای دکتر خادمی به رونق سیاسی استان هم توجه کنند

 • گمنام گفت:

  واقعا من نمی دونم که آقای استاندار چه حسابی از آقای بزرگواری می برند!!!
  بخدا هر اندازه با ایشون مدارا کنید و همه جایگاهها را با هماهنگی اون پر کنید آخرش پای هر سوال ، تذکر و استیظایی رو امضا می کنه

  • مطلع گفت:

   بعضی از این دوستاتی که نام بردید از طرفداران اقای محسن رضایی بودند و از امدن این استاندار راضی نبودند پس حالا چه انتظاری دارند. دولت هم دولت اصلاحات نیست دولت اعتدال وتدبیر وامید است.

   • کارمند دانشگاه گفت:

    بابا این آقایون تاریخ مصرفشون تموم شده دست بردارین بزارید یه فکر اساسی بشه.

  • بیسواد گفت:

   بنده خداآقایریه وازنظرسیاسی اززیرمجموعه ی آقای بزرگواری رسایی روح الله حسینیان حسین الله کرم مسعودده نمکیه و ازبستگان آقای بزرگواای .

پربازديد