تاریخ درج خبر : 1393/02/14
کد خبر : ۲۶۸۶۰۳
+ تغییر اندازه نوشته -

تربیت و اصلاح مجرم بالفطره کار دشواری است

سایت استان: رئیس کانون اصلاح و تربیت کهگیلویه و بویراحمد گفت: هم اکنون 29 نوجوان در این کانون تحت تعلیمات و مشاوره کارشناسان قرار دارند اما باید توجه داشت درمان و اصلاح نوجوانی که در خانواده فقر و طلاق و تحت تاثیر الگوهای غلط اجتماعی رشد کرده و گاهی این رفتارها ریشه در ساختار فیزیکی و ژنی این مجرمان دارد و بالفطره بزهکار یا مجرم هستند٬ بسیار دشوار و در پاره ای موارد نشدنی است.

IMG16172776
عبدالرحمان توفیقیان افزود: آسیب های اجتماعی ریشه در عوامل عمده ای دارد که زمینه های پیدایش انحرافات اجتماعی و یا هر رفتار نابهنجار را مهیا می کند.
وی با اشاره به این عوامل افزود: انسان موجودی اجتماعی است که باید در قالب الگوهای فرهنگی و اجتماعی زندگی کند ولی اینکه تا چه حد رفتار فرد با هنجارها، سنّت ها و انتظارات جامعه و یا نهاد و سازمان خاصی مغایرت دارد و جامعه چگونه درباره آن قضاوت می کند، معیار دیگری برای تشخیص رفتار نابهنجار و بهنجار است.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: ما در مرکز کانون اصلاح و تربیت نوجوانانی را داریم که توسط کارشناسان امر تحت تعلیمات قرار می گیرند زیرا به سن قانونی برای مجازات نرسیده اند و عمل آنها هرچند جرم باشد اما از آنجا که در دوران نوجوانانی و اغلب کودکی قرار دارد بزهکار تلقی می شوند و این اقدامات همچنان که جنبه تنبیهی دارد آموزشی نیز هستند تا شخص برای جامعه پذیری آماده شود.
توفیقیان با بیان این مطلب که عده ای از نوجوانانی که تحت درمان و مراقبت قرار می گیرند ممکن است برای دفعات بعدی نیز پذیرش شوند٬ گفت: متاسفانه مسایل و مشکلات اجتماعی ریشه در واقعیت های تلخ اجتماعی دارند و آن طور که انتظار می رود با مشاوره فردی اصلاح صورت نمی گیرد٬ اگرچه ما مراقبت های بعد از آزادی را نیز در برنامه خود داریم اما گاهی این رفتارها ریشه در ساختار فیزیکی و ژنی این مجرمان دارد که بالفطره بزهکار یا مجرم هستند و اصلاح آنها بسیار دشوار و در پاره ای موارد نشدنی است.
رئیس کانون اصلاح و تربیت کهگیلویه و بویراحمد در پاسخ به این سوال که آیا افراد تحت آموزش در این مرکز تنها یک بار پذیرش می شوند و این آموزش ها کافی است؟ اذعان داشت: هم اکنون 29 نوجوان زیر 18 سال در کانون اصلاح و تربیت استان تحت تعلیمات و مشاوره کارشناسان قرار دارند اما باید توجه داشت درمان نوجوانی که در خانواده فقر و طلاق و تحت تاثیر الگوهای غلط اجتماعی رشد کرده٬ عملا طی یک مرحله امکان پذیر نیست و عده ای برای دفعات به این مرکز فرستاده می شوند که مدت حضور آنها از یک ماه تا چندسال نیز می باشد.
توفیقیان خاطرنشان کرد: قاعده ای اخلاقی داریم که عنوان می کند بزه جرم به حساب نمی آید بلکه یک هنجار جامعه است یعنی رفتاری که مورد قبول افراد نباشد و مثلا با پوشیدن لباس خاصی از سوی افراد جامعه با عکس العمل آنان مواجه شویم، این گونه رفتارها نابهنجار تلقّی می شود. البته، این معیار هم در همه جوامع امری نسبی است.
وی در پایان افزود: ما در این کانون با مداخله در بحران های خانوادگی و اجتماعی و جلب رضایت شاکی در آزادی زندانی ها و همچنین مداخله در حل نزاع های دسته جمعی و قتل ها سعی در ریشه کنی این معضلات داریم وامیداست با فرهنگ سازی درستی به این اهداف برسیم.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • کوروش پورک پور گفت:

    ضمن خسته نباشید وتشکرخدمت استاد ودوست عزیزم جناب توفیقیان خیلی متاسف شدم که هنوز درکشور ما افرادی پیدا میشوند که افراد رابالفطره مجرم می دانند قطعا باشناختی که ازجنابعالی دارم شاید ازباب تسامح وبازی باالفاظ چنین کلماتی به کار برده اید دوست عزیزاین نظریه مربوط به قرن هاپیش هست انسان موجودی پاک وشریف هست چراازواقعیت فرارمی کنید ونمی خواهید اقرارکنید که این شرایط اجتماعی ومحیط هست که انسان هاراتبدیل به موجوداتی درنده می کند چطور شیر وپلنگ ودرنده ترین حیوانات باآموزش وتربیت توسط همین انسانهابه بهترین وزیباترین موجود تبدیل می شوندامافطرت انسان درنده وناپاک هست استاد عزیزکمی چشمهایت راباز کن وجوردیگری نگاه کن این نگاه شمابرای مدیریت برچنین جایگاهی تبعات خطرناکی دارد امیدوارم همه اساتید ما به این باور برسند که هرکنشی یک واکنش درپی دارد واین بی اخلاقی وافزایش جرم وناهنجاری محصول عدم آموزش وشرایط محیط اطرافمان هست قطعادرآینده نزدیک طی یک نوشتاری به طور کامل شما راتوجیح خواهم کرد اماتاآن موقع انسان هارابافطرتی پاک ومهربان بشناس ودوست داشته باش به ویژه افرادی که درکانون اصلاح وتربیت هستندنیازمند چنین محبتی هستند. باامیدبه روزی که درکشور ما حرف از خشونت وبالفطره مجرم بودن نباشد .

پربازديد