تاریخ درج خبر : 1393/02/15
کد خبر : ۲۶۹۵۶۲
+ تغییر اندازه نوشته -

دیدار مسئولین دانشگاه یاسوج با اولین معلمان کهگیلویه و بویراحمد

سایت استان: مسئولین دانشگاه یاسوج به مناسبت روز معلم با دو نفر از اولین معلمان این استان دیدار کردند.

رئیس دانشگاه یاسوج روز دوشنبه به همراه معاونین این دانشگاه با سید ابوالحسن حسینی و عطا طاهری بویراحمدی از باسابقه ترین معلمین این استان دیدار و به مقام شامخ معلم ادای احترام کردند.

در این دیدارها که به صورت جداگانه انجام شد، این دو پیشکسوت عرصه تعلیم و تربیت استان به بیان خاطراتی از دوران معلمی خود در ایلات و عشایر استان پرداختند.

سید ابوالحسن حسینی با بیان خاطراتی از مرحوم بهمن‌بیگی گفت: در آن زمان من می‌توانستم کنار خان به مزیت‌های فراوانی برسم ولی شغل معلمی را ترجیح دادم و از انتخاب خودم بسیار خرسند و خوشحال هستم.

وی ادامه‌داد: خان با شغل معلمی من مخالفت‌های زیادی کرد و اذیت و آزارهای فراوانی را متحمل شدم، زیرا او معتقد بود بچه‌ها با سواد می‌شوند و برایشان دردسر بوجود می‌آید.

اولین معلم بویراحمد اظهار داشت: با این وجود شغل معلمی را انتخاب کردم و این جزء بهترین افتخارات زندگی من است.

حسینی با اشاره به خدمات نظام جمهوری اسلامی ایران در این استان گفت: به برکت جمهوری اسلامی ایران خدمات خوبی به این شهر و سایر شهرهای دیگر استان شده‌است که به هیچ وجه قابل مقایسه با گذشته نیست.

وی بر تقویت نهاد مدرسه، دانشگاه، معلم و استاد تاکید کرد و بیان داشت: همه وظیفه دارند از حیثیت و کرامت این استان حراست و برای پیشرفت آن تلاش کنند.

رئیس دانشگاه یاسوج هم در این دیدارها، شخصیت‌های همانند طاهری بویراحمدی و حسینی را از چهره‌های ماندگار حوزه علم و فرهنگ دانست و گفت: خاک دست‌نخورده علم و دانش کهگیلویه و بویراحمد به واسطه معلمانی همچون این بزرگواران شخم زده‌شد.

شاپور رمضانی افزود: امروز ثمره رنج‌ها و سختی‌های این عزیزان در میدان آموزش و پرورش، تربیت و تحویل نیروهای مستعد و توانمند در عرصه مدیریتی ملی و استان قابل مشاهده است.

وی با گرامی‌داشت یاد و خاطره شهید مطهری، افزود: شما معلمان عمرتان را صرف پرورش فرزندان استان و فرهنگ دیارتان کردید که به برکت همان تلاش‌ها امروز جامعه فرهیخته‌ ای داریم.

عطا طاهری بویراحمدی متولد سال ۱۳۰۷ است و و دوران ابتدایی را در تل خسرو به پایان رسانید و پس از آن در تهران تحصیلات خود را ادامه داد.

وی اولین نویسنده این استان است که کتابهای زیادی را در خصوص فرهنگ این استان به چاپ رسانده است.

کتاب کوچ کوج یکی از مطرح ترین این کتب و حاصل نیم قرن زندگی او در ایلات و عشایر کهگیلویه و بویراحمد است.

سید ابوالحسن حسینی نیز متولد 1304 شمسی است و دوران ابتدایی را در تل خسرو به پایان رسانید و پس این سالها با حکم پرفسور حسابی به عنوان معلم کار خود را آغاز کرد.

منبع:مهر

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • دنا گفت:

  اولین معلم استان به سبک آموزش جدید و بعد از ملایان مکتبی مرحوم خیرالله صابری بود

 • حسنی گفت:

  بهتر است از آقای حسینی و طاهری سئوال شود که اولین معلم ورئیس فرهنگ بومی استان کی می باشد؟ در ضمن معلم هر دو این بزرگوار که اولین معلم بومی استان نیز می باشد مرحوم محمد حسن فرد می باشد.آقای طاهری در سخنرانی های مختلف به این نکته اشاره داشته اند ولی آقای حسینی باید جواب بدهد که معلم خوشان کی بوده اند؟

 • شهروند گفت:

  اگر از برادران آقای ابوالحسن حسینی سئوال بشود . آنها حقیقت را خواهند گفت .

 • محقق گفت:

  جای تاسف است که عده ای خود را فرهنگی میدانند و اینقدر کتمان حقیقت می نمایند . مطلبی همین امروز منتشر شده که معلم پیشکسوت لنده ای در هنگام تکریم از معلمان خود یاد و قدر دانی نمود . آقای ابوالحسن حسینی خودش شاگرد مرحوم سیف الله سی سختی بودند و در مدرسه تلخسرو درس میخواندند . کاش اینها که خودشان را فرهنگی میدانند لااقل یادی هم از معلمان خودشان میکردند .
  اولین بانوی معلم استان هم خانم پروین صفایی بودند که در دهه بیستم شمسی معلم بودند و مدارک ایشان نیز بقلم دکتر سی سختی در همین سایت محترم انتشار داده شد . نمیدانم چرا خانواده سی سختی اینقدر بی توجه هستند که مدارک خودرا به آموزش و پرورش نمیدهند ؟
  بفرض هم که خانواده سی سختی نمیخواهند در اینگونه جلسات که بیشتر سیاسی کاری است شرکت کنند . آیا این شخصیت های باصطلاح فرهنگی خودشان وظیفه ندارند بگویند که اولین معلم ها چه کسانی بودند تا حداقل بخشی کوچکی از دین خود را ادا کرده باشند .

 • حبیب گفت:

  روز معلم بر همه فرهنگیان عزیز خصوصا این دو بزرگوار مبارک باد

پربازديد