تاریخ درج خبر : 1392/03/16
کد خبر : ۲۶۹۶۱
+ تغییر اندازه نوشته -

تأملی بر ساختار اقتصاد شهری در یاسوج

سایت استان: اسداله الوندی زاده

علی رغم افزایش تدریجی امکانات رفاهی در روستاهای شهرستان بویراحمد به نظر می رسد موج افزایش مهاجرت از روستا به شهر در سالهای اخیر افزایش یافته، که این به عنوان یک خطر جدی متوجه آینده شهر یاسوج است.

امروزه غالب کشورها سعی دارند تا با ایجاد تمهیداتی جلوی مهاجرت از روستا به شهر را کنترل کنند چرا که بخش مهمی از محصولات کشاورزی که در شهرها مصرف می شود؛ در روستاها تولید می شود.

اساسا یک نیروی کار در روستا بعضا با کمترین امکانات می تواند در تولید ناخالص ملی کشور نقش بسزایی داشته باشد یا حداقل اینکه بعضی از محصولات مورد نیاز مصرف خود را تأمین کند ولی با افزایش مهاجرت از روستا به شهر نه تنها خلأ تولید در سطح ملی حس می شود بلکه ساختار اقتصاد شهر اساسا چنین نیروی کاری را که حداقل مهارتهای لازم برای فعالیت در بخش صنعت و خدمات را ندارد، جذب نمی کند بنابراین با گسترش مهاجرت نیروی کار از روستا به شهر ضمن کاهش درآمد ملی شاهد برهم خوردن تعادل شهرها چه از نظر وسعت چه از نظر فاصله طبقاتی خواهیم بود.

عدم کنترل مهاجرت از روستا به شهر در نهایت منجر به افزایش تقاضای سوداگری در بخش زمین و مسکن و گسترش پدیده شوم مشاغل کاذب در سطح شهر می شود.

متأسفانه در سالهای اخیر امکاناتی که به روستاهای استان اعطا شده است، نتوانسته نیازهای جدی افراد را مرتفع سازد.

به عنوان مثال در سالهای اخیر امکاناتی از قبیل (استادیوم، کتابخانه، مسجد و ….) به بخش سپیدار از توابع شهرستان بویراحمد اعطا شده است اما این امکانات جز نیازهای اولویت دار منطقه نبوده و هرگز نمی تواند از مهاجرت جلوگیری کند.

از آن جا بخش مهمی از ترافیک شهر یاسوج به دلیل تراکم پزشکان در ناحیه وسط شهر می باشد به نظر می رسد اعطای یک کلنیک درمانی (به بخش سپیدار) نه تنها از باعث جلوگیری از رفت و آمد و اتلاف وقت مردم منطقه (سادات امامزاده علی(ع)، بابکان، جلیل، سپیدار، دلی بجک) برای مداوای ساده ترین بیماری خواهد شد که نقش بسزایی در کاهش ترافیک و آلودگی شهر یاسوج خواهد داشت.

در مورد سایر روستاها وضعیت به همین منوال است. به نظر میرسد دولت در ارائه خدمات ساده ترین اصل اقتصادی که اولویت بندی نیازهاست را چندان مد نظر قرار نمی دهد.

* کارشناس ارشد اقتصاد و مدرس دانشگاه

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • کوثری گفت:

    ممنون از حس دلسوزی ومسولانه شما در قبال ما روستائیان.انتظار می رود دست اندرکاران این استان به چنین آسیب شناسی ها توچه ویژه کنند.

  • مریم گفت:

    عالی بود

پربازديد