تاریخ درج خبر : 1393/02/17
کد خبر : ۲۷۰۴۵۰
+ تغییر اندازه نوشته -

آقای باقری! عصر مشاییسم در میراث فرهنگی به سر آمده‌ است

سایت استان: سیاوش آموس

اسفندیار رحیم مشایی را همه می‌شناسند همانی که احمدی نژاد در موردش گفته بود:مشایی یعنی احمدی نژاد و احمدی نژاد یعنی مشایی. شاید هیچ شخصیت سیاسی در طول تاریخ جمهوری اسلامی‌به اندازه‌ی رحیم مشایی حاشیه ساز نبوده است. او که ابتدا در قامت رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری پا به دولت نهاد بعد‌ها در تعریف از عملکرد خود از آمار بالای ساخت توالت در دوران مدیریتش سخن گفت.

مشایی در سازمان میراث،میراثی از خود به جا نهاد که ویژگی آن استفاده و بکارگیری دوستان و نزدیکانش بود.میراث فرهنگی به کلوپ دوستان مشایی تبدیل شد. و بعد‌ها زمانی که مشایی از میراث به دفتر ریاسات جمهوری رفت چیزی از میراث بر جای نمانده بود و هر آنچه مانده بود را نیز خلفش بقایی بر باد داد.

حوزه ای که امروزه از آن به عنوان یکی از پدیده های مهم و پر درآمد جهان یاد می‌شود و برخی کشورها از جمله ترکیه سالانه درآمدهای کلانی از این بخش به دست می‌آورند.پایان دوران احمدی نژاد و حضور روحانی در پاستور «امید»ها را در همه‌ی حوزه‌ها زنده کرد و زمانی که محمد علی نجفی تکنوکرات باسابقه تنها به خاطر یک رای از رسیدن به وزارت آموزش و پرورش باز ماند خیلی زود حسن روحانی او را به سازمان میراث فرهنگی فرستاد تا «امید» در آنجا هم احیاء شود. ریاست نجفی زیاد دوام نیاورد و مسائل پشت پرده ای که هرگز روشن نخواهند شد باعث گردید نجفی از میراث برود و سلطانی فر که گفته می‌شود او هم مدیر توانایی است جانشین او گردد. حالا هم باید منتظر ماند و دید که د رنهایت سازمان میراث فرهنگی به چه سمت و سویی خواهد رفت و آیا موفق خواهد شد صنعت توریسم،تقویت و گسترش صنایع دستی و احیاء و مرمت آثار تاریخی را خوب از عهده شان برآید یا خیر؟

اما در کهگیلویه و بویراحمد حوزه‌ی میراث نیز بسیار متاثر از اتفاقات کلان کشور بوده است. غلام محمد زارعی نماینده بویراحمد و دنا که در کوران انتخابات ریاست جمهوری برای قالیباف، رضایی و ولایتی سخنرانی انتخاباتی کرده بود و به هوادارانش گفته بود به ولایتی رای دهند در روز معرفی وزرا از محمد علی نجفی دفاع کرد و در همان لحظات دفاع به مدیرکل آینده‌ی آموزش و پرورش استان فکر می‌کرد و نیرو برایش تعیین می‌کرد اما غافل از ان که نجفی یک رای کم خواهد آورد و از رسیدن به وزارت ناکام خواهد شد.
البته شانس خوب آقای نماینده، نجفی رئیس سازمان میراث فرهنگی شد و همان لحظه همگان مطمئن شدند که اگر آموزش و پرورش استان سهم تاجگردون گردید اما رئیس سازمان میراث فرهنگی گزینه‌ی آقای زارع خواهد بود. خیلی زود هم حسن واعظی مدیر قبلی سازمان که می‌دانست خیلی‌ها کت و شلوار مدیریت را دوخته اند بی هیچ چانه زنی و جلوی در خانه کسی رفتن عطای مدیرکلی را به لقایش بخشید تا چانه زنی برای مدیر جدید شروع شود و علی رغم گزینه های بسیار و بعضا خوبی از جمله قاسم یزدانی که اجماع خوبی هم در پشت سر خود داشتند آقای نماینده برای گزینه‌ی مورد نظر خود یعنی محمود باقری حکم گرفتند و ایشان به عنوان مدیرکل سازمان میراث فرهنگی استان دولت یازدهم معرفی شدند و در روز معارفه اش در سالن اداره‌ی کل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌استان جای سوزن انداختن نبود و همه‌ی دوستان، اقوام، آشنایان و منسوبین ایشان حضور صمیمی‌به هم رسانده بودند. حالا هم مدت زمانی می‌شود که از صدارت ایشان در این سازمان می‌گذرد ولی تاکنون اتفاق در خوری را در این سازمان شاهد نبوده‌ایم و بخش های زیر ساختی این حوزه کماکان در بی توجهی به سر می‌برند. در حالی که میراث فرهنگی نیازمند توجه و پیگیری بیشتر می‌باشد و علی رغم جاذبه‌های گردشگری بالا در این استان تمهیدات چندانی اضافه نشده است و به همان صدور فیش های ورودی مکان های گردشگری بسنده گردیده است.

وضعیت حوزه صنایع دستی استان مطلوب نیست و این صنعت که زمانی از جمله‌ی صنایع صادراتی استان محسوب می‌شد اصلا حال و روز خوشی ندارد و بسیاری از آن صنایع اینک تنها در عکس های قدیمی‌و خاطرات بزرکترها پیدا می‌شود.

با این اوصاف مدیر محترم به جای تمرکز و استفاده از نیروهای متخصص به دنبال کار سیاسی و پیگری خواسته های بیرون از سازمان می‌باشد و در اقدامی‌عجیب فردی که هیچ سابقه‌ی فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی را ندارد را از یک سازمان غیرفرهنگی به عنوان معاون خود معرفی می‌نماید و به هیچ کس هم پاسخگو نیست. فردی که در کوران تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری در اکثر ستادها به جز ستاد آقای دکتر روحانی فعال و دارای حکم مسئولیت ستاد شهرستان و کمیته های مختلف بوده اند و هم چنین در هشت سال گذشته از نزدیکان نیروهای جریان مشایی در استان بوده اند. کسی که در انتخابات شورای شهر همچون خود آقای باقری نتوانستند اقبال عمومی‌را به دست بیاورند و حالا برای دلجویی، ایشان و چند تن دیگر ا زمدیران از جمله مدیر کل محترم پست استان باید پست بگیرند تا جبران مافات شود.

علی ایهال خوب یا بد آقای باقری مدیر کل می‌باشند و با وجود همه ایرات و نقدها زمان آن است که ایشان در پی حل و فصل معضلات حوزه‌ی کاری اش باشد و دمی‌عینک آفتابی اش را از چشم بردارند تا بی نهایت مشکلات اطرافش را بهتر نظاره گر باشند و برای آنها چاره اندیشی نمایند.

اما سخن آخر با آقای استاندار می‌باشد که بیشتر مراقب و پیگیر امور مدیران انتخابی اش باشد و همین که مدیری بر روی صندلی اش نشست او را به حال خود رها کند کار درستی نیست بلکه آقای استاندار باید مدام گزارش عملکرد از مدیران خود بخواهد و اجازه ندهد ادرات مختلف جولانگاه بازی های قومی‌و سیاسی بعضی آقایان گردد. و بویژه میراث فرهنگی باید مکانی باشد برای متخصصین و دلسوزان حوزه‌ی میراث باستانی،گردشگری و صنایع دستی. نه همچون سابق و در عصر مشایی مکان استفاده‌ی از دوستان و نزدیکان و زد و بندهای سیاسی باشد.

(مطلب منتشر شده نظر نویسنده محترم است و انتشار آن در سایت استان به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نمی باشد)

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • امیر گفت:

  هر کسی لایق هر چی باشه بهش میرسه خلایق هر چه لایق دیگه این داستان ها قدیمی شده به درد خودتون می خوره

 • لهراس کرعیدی گفت:

  آموس عزیز واقعیت ها را گفتی خیلی ها در ستادهای مختلف در کوران انتخابات فعالیت های مختلف انجام می دادند و خیلی ساده به پست و مقام رسیدند.چهره های چند پهلو که به نرخ روز نان می خورند وتوان
  لازم را هم در امور محوله ندارند توخود بخوان حدیث مفصلی ….

 • ناشناس گفت:

  همه تو یاسوج به فامیل و دوستانشون خدمت می کنند این هم روش

 • ک گفت:

  والا غیرتا چه بگیم
  تمام بدبختی ها رو به خاطرات اصلاحات و روحانی یه عده دیگه تحمل کردن امثال خادمی راحت اومدن دست تو دست زارع و بزرگواری امثال باقری و معاونش رو که تو شورای شهر رای نیاوردن روی کار اوردن…

 • ناشناس گفت:

  جالب بود.راستی باقری را که تاجگردون اورد میگفت اصلاح طلبم چرانیروهای راست را معاون کرده.این نشون میده که هیچگاه اصلاح طلب نبوده

پربازديد