تاریخ درج خبر : 1393/02/18
کد خبر : ۲۷۰۹۰۴
+ تغییر اندازه نوشته -

معرکه دلواپسی، مضحکه افراط گری

سایت استان: ایمان یعقوبی

برگزاری همایش دلواپسیم ، با حضور منتقدان سرسخت دولت ؛ اعضای جبهه پایداری و نزدیکان محمود احمدی نژاد با چاشنی انتقاد و تخریب چندان دور از انتظار نبود . تنها چندی بعد از انتقاد صریح حسن روحانی از سودجویان دوران تحریم ، و بیان شناسنامه دار نبودن منتقدان دولت ، افراط گرایان دست به کار شدند تا آنچه را در چنته دارند رو کنند . برگزاری چنین همایشهایی در باب نقد و نقادی دولت و سایر ارگانهای کشور امری پسندیده است چون گامی به جلو در باز شدن فضای سیاسی کشور و برچیدن فضای پادگانی از جامعه و دانشگاه است که مورد دوم بی تردید میراث صدارت احمدی نژاد و اصولگرایان در 8 سال گذشته می باشد . لیکن نظر رئیس جمهور در باز گذاشتن فضای نقد عملکرد مسئولین دولتی ، دست آویزی برای آن عده از مخالفان افراطی او ، برای حمله و تخریب عملکرد و ترور شخصیت وی و همکارنش شده است . برپایی همایشی با هدف تضعیف مواضع دولت و تیم مذاکره کننده هسته ای در شرایط کنونی بحث برانگیز است. سؤال اینجاست آیا دیگر نهادهای کشور و حتی حاضرین در این محفل در همایشهایی مشابه مورد نقد قرار می گیرند؟ و اساسا کسی قدرت انتقاد از دلواپسان را دارد ؟ همایشی که به معرکه گیری سیاسیون محافظه کار تبدیل شد ، طنز تلخ دیگری در سپهر سیاسی ایران بود تا اقتدارگرایان این بار عریان تر از هر زمان بر طبل افراط بکوبند . این رویین تنان به واسطه حضور و نفوذ گسترده شان در قدرت از برگزاری همایش دلواپسیم ابایی ندارند و آنچنان که می دانیم مجریانش در این امور سابقه ای درخور توجه دارند.

کافی است مروری گذرا بر اسامی شرکت کنندگان در همایش بیندازیم تا از ماهیت چنین گردهمایی آگاه شویم و بدین گونه برگزاری آن را از منظر کارشناسی ساقط بدانیم . دلواپسی از زمانی آغاز شد که قبای مردمی روحانی بر ژست های پوپولیستی آقایان چیره شد . از یک سو نگرانی مردم از سنگ اندازی های گاه بیگاه افراطیون در اداره امور کشور و اخلال در روند بهبود شرایط و از سوی دیگر عقب نشینی دولت از اعتدال به سمت انفعال.

بسیار حیرت آور است که دست اندرکاران این گردهمایی برآنند تا بر قامت این اقدام ؛ جامه علم و عمل و مسئولیت شناسی بپوشند اما فراموش کرده اند ، افراط و بداندیشی را با عقلانیت و تدبیر پیوندی نیست. چرایی تشکیل این جلسه به احساس خطر طیف پایداری حول محور احمدی نژاد ، از گرایش دولت اعتدال به جامعه جهانی و کوتاه شدن دستشان از مسند قدرت و ثروت است که در سالیان گذشته تصاحب کرده بودند . اقدامات دولتمردان کنونی در تنویر افکار عمومی و شفاف سازی آمار و ارقام دولت احمدی نژاد ، افراطیون را خائف گردانده که اگر پرده پوشی سالهای اخیر فرو افتد حقیقت روی خوش خویش را به ملت بنمایاند . دلواپسی نه از بهر سیاست هسته ای روحانی و ظریف که از ناحیه حذف رانتهای دولتی امتیازهای اقتصادی است که در دوران احمدی نژاد برای بدست آوردنش حنجره دریده اند و فریاد وا دولتا سر داده اند . به وضوح نگران حذف از فضای سیاسی کشور نه بوسیله دولت که به دست مردم و برکنار ماندنشان از حوزه اثرگذاری و معرکه گیری است . در این آشفته بازار ، گردهمایی اصول گرایان منتقد ، فرار به جلو به منظور انحراف افکار عمومی از واقعیتهای برملا شده از دوران تصدیشان بر مسند قدرت اجرایی کشور است تا حداقل دگر رازهای مگوی باقیمانده ، در پستوخانه سیاست نهان بماند . اصولا دلواپسی آقایان از توافق ژنو بی مورد است . نباید فراموش کرد که رهاورد سیاستهای تهاجمی و نامعقول افراط گرایان در روند مذاکرات سالهای گذشته ، اجماع جهانی علیه کشور و تحریمهای بین المللی بود . چرا در سالیان قبل دل نگرانی از سیاستهای هسته ای و تحریمهای فلج کننده ضرورت نیافت ؟ ناگفته پیداست تحریم به کام برخی خوش بود و برای دلواپسان امروز امتیازهای خاص به دنبال داشت ، از انحصار واردات کالاهای اساسی تا وام های کلان میلیاردی نورچشمی های دولت مهرورز و دلارهای نفتی که نه تنها بر سر سفره ملت نیامد بلکه راه خزانه دولت را نیز گم کرد . میلیاردها دلاری سرمایه ای که حتی آتش نمرود را به گلستان ابراهیمی (ع ) تبدیل می نمود اگر صرف توسعه زیربناهای عمرانی و اقتصادی کشور می شد سرمایه های انسانی کشور در سایه آن قابلیت رشد و پرورش را می یافت . آن زمان دلواپسی نبود و تیغ منفعت اشخاص بر گردن مصلحت ملت نشست . نه همایشی مجوز برگزاری گرفت و نه منتقدی به انتقاد پرداخت و آنان که کنج عافیت را برگزیدند از دست زبان حرف گیران نیز برون رستند . در این همایش آنچه به چشم نیامد نقد دقیق بود و اخلاق سیاسی . دری گرانبها که در سیاست نایاب شده است . شکی نیست که در چنین شرایطی همه دلواپسند.

ما نیز دلواپسیم . دلواپس اقدامات افراط گرایان هستیم.

دلواپس اشتغال و معضل بیکاری . دلواپس فرهنگ و اقتصاد سودازده و صنعت هستیم.

به یمن فضاسازی های جبهه مخالف دولت ، دلواپس سرانجام مذاکرات هسته ای هستیم و نمی دانیم به کدامین ناکجا آباد رهسپاریم . ورود به عرصه جهانی یا انزوای کامل ؟

ما نیز چون شما دلواپسیم اما ؛

دانه فلفل سیاه و خال مهرویان سیاه / هردو جانسوزند اما ، این کجا و آن کجا

به خوبی می دانیم هر روئین تنی را چشم اسفندیاری نیز هست ، بنابراین دولت روحانی حق دفاع از خود در برابر حملات و کارشکنی ها را دارد . دولت می باست از سکوت و انفعال دوری نماید و اقدامات سنجیده ای بر پایه منش اعتدال و تدبیر خود به منظور جلوگیری از گسترش دایره افراط سیاسی طرح ریزی نماید و اگر حسن روحانی بخواهد پیروز و سربلند باشد و نصرت دیروزش را به فتح فرداهایش گره زند باید کوس انالحق بزند و همچون منصور خریدار سر دار شود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • معلم گفت:

  صدسلام واحترام به صداقت وساده دلی ملت غیورلر؛چرافکرودیدگاه اکثریت ماباکل مردم ایران وبلکه جهان هم خوانی ندارد؟لطفا”جواب

 • نوراباد ممسنی گفت:

  روحانی امادیم اماده گذشت زمان به مردم دلواپس ثابت می کند که چه اشتباهی کردنند درود بر رهبر درود بر خاتمی درود بر هاشمی

 • بهلول گفت:

  جناب مرادی سلام
  من فکر میکنم که شما نه دقت در خواندن مطالب میکنید و نه دقت در نوشتن مطالب .
  قاطعانه میگویم هر کس به غیر از معصوم ، اشتباه میکند بنی صدر هم اشتباه داشت اما خیانت نه . نظر شما چه هست ، میشنوم و برای نظرتان احترام قائلم اما به آن باور ندارم .
  بنده کجا رهبری و … را زیر سوال بردم ؟ مگه زیر سوال بردن رهبری اشکال دلره ؟ این را حتما پاسخ بده .
  آقای مرادی نگو احمدی نژاد چکار کرد یا نکرد و نگو به ما ارتباط ندارد ؟ احمدی نژاد را از صدر تا ذیل جناخ تمامیتخواه شما تایید کرد و تا ثانیه های آخر دولتش ، مورد تفقد این جریان بود . آنهمه دزدی و اختلاس و بیشمار خیانت دولتش به ملک و میهن ، هیچ دلواپسی برای شما و سایر دلواپسان ملک و دین و کشور بوجود نیاورد ؟
  شما میگویید : هشت سال دولت دست اصلاح طلبان بود دودش در چشم همه ی ملت رفت. هشت سال دست اصول گرااها بود هم همینطور. حالا این دکتر اومده کاری انجام بده ما نگرانیم که تاریخ تکرار نشه. دولت به بیراهه نرود ولی متاسفانه متاسفانه بیراهه میرود. با شیب تند نه با شیب ملایم.
  سوال من هم این است که اگر دولت احمدی نژاد به بیراهم میرفت ، چرا آنموقع نگفتید دلواپسیم ؟ چرا نامه ننوشتید ؟ چرا اعتراض نکردید ، چرا بعد از نمازجمعه ، راهپیمایی نکردید ؟
  آقای مرادی ، بله من از رفتن به جبهه وظیفه ام را انجام دادم و بر هیچکس هم منتی ندارم ولی این شما هستید که رفتنتان به جبهه را به رخ دیگران کشیده و طلبکار هستید . من معتقدم تمامی آحاد این ملت در جنگ حضور داشته اند . حال ممکن است کسی بصورت فیزیکی در جنگ نبوده آما سرانه مالی اش از بیت المال ، هزینه جنگ میشد . وانگهی مگه جنگ و جبهه رفتن اجباری بود که ما بخواهیم آن را چماقی کنیم و بر سر جنگ نرفته ها بکوبیم ؟ جنگ و جبهه رفتن اختیاری بود من دوست داشتم بروم و پیامد آن را هرچه باشد پذیرفته ام و برکسی هم منتی ندارم و یکی دوست نداشت و نرفت .
  انتقاد باید کرد ، اما شما پا را فراتر از انتقاد گذاشتید . شما هفراد درگیر با مذاکرات را سازشکار قلمداد میکنید . در کامنت قبلی گفتم هر گونه تصمیمی پیرامون مذاکرات هسته ای بدون جلب نظر رهبری نیست . آنوقت شما مرا به زیر سوال بردن رهبری ، متهم میکنید . من میگویم شمایی که دم از رهبری میزید و میدانید که این مذاکرات مورد توجه ایشون است چرا مذاکره کنندگان را سازشکار معرفی میکنید ؟ آیا این نظر شما ، دقیقا رد نظر رهبری و نقطه مقابل آن ، نیست ؟
  شما که اصلاحطلبان و هواداران آنها را خارج از اسلام و دین و نظام و آنها را خائنین به کشور و جاسوس بیگانه و … میدانید ، پس چه انتظاری داری که من نوعی از رهبری پیروی کنم ؟ شما که ما را از درگاه خودتان به درستی یا به غلط ، رانده اید ، چه انتظاری دارید که سینه چاک بیت معظم باشم ؟ پس میبینی که خودتان این خق را از من و امثال من سلب کرده اید و اتفاقا این شمایید که باید گوش بفرمان ایشون بوده و حرمت او را نگه دارید . حرمت امامزاده را باید متولیش نگه داره .
  آقای مرادی شما برای احمدی نژاد و دوستانش دادگاه نیستید ، اما چگونه و بر چه اساسی دولت را به سازشکاری با غرب در جهت مذاکرات هسته ای محکوم میکنید ، مگه شما دادگاهید ؟
  بگذریم من معتقدم ، همه اشتباه کرده اند و دارند و خواهند کرد . اما اشباه را ندیده گرفتن و حمایت همه جانبه کردن از آن و آن را عین عدالت قلمداد کردن ، خیانتی است غیرقابل بخشش .

  پاسخ دادن

 • مرادی گفت:

  سلام آقا بهلول. من قصد توهین به هیچ کس را ندارم این خود شمایید که دفاع از بنی صدر کردید. و علت خیانت او را به این مملکت قوم ضالمین (ما) دونستین. جنابعالی از یک طرف رهبر و قانون اساسی امام وهمه را. زیر سوال میبری آنوقت میگه احمدی نژاد چکار کرد وچکار نکرد برای من دین وکشورم مهم است نه ریس جمهورم. چون در این کشور زندگی میکنم وسربلندی و افتخار این مملکت را میخوام. اگه کشورم در جهان سربلن باشد این افتخار ماست. جنابعالی اگه جبهه هم رفته باشی وظیفه ات را انجام دادی دلیلی ندارد که اگر. کسی از این دولت انتقاد کند اورا ظالم بدانی و خیانت کار. دیروز. ریس جمهور. محترم قاطعانه از حقوق هسته ای دفاع کرد این درسته. این راه صحیح است. ما نباید. در مقابل استکبارسر تعظیم فرود بیاوریم. بازهم برادر عزیز من در جایگاهی نیستم که دادگاه برای رییس جمهور سابق کشورم تشکیل دهم و گناهکاری اورا ثابت کنم ولی این را همه ملت ایران میدانند که اونهای که انور ابند………؟ طرزتفکر جنابعالی منو بیاد جرج بوش میندازد چون با شما نیستیم پس ضد. شماییم. .نه اینطور. نیست. در یک خانواده حتی پدر وپسر،برادر بابرادر اختلاف دارند، ما نه شعبان بی مخیم و نه خیانت کار. اگر انتقاد و تذکر نباشد حتی پاک ترین دولت به بیراهه میرود میخواهد دولت احمیدی نژاد باشد یا دولت روحانی. هشت سال دولت دست اصلاح طلبان بود دودش در چشم همه ی ملت رفت. هشت سال دست اصول گرااها بود هم همینطور. حالا این دکتر اومده کاری انجام بده ما نگرانیم که تاریخ تکرار نشه. دولت به بیراهه نرود ولی متاسفانه متاسفانه بیراهه میرود. با شیب تند نه با شیب ملایم.

 • بهلول گفت:

  آقای مرادی سلام
  شما در مصادره کردن همه چیز از مقدسات و خدا و پیر و پیامبر و قرآن ید واحد دارید در این کامنت جبهه رفته ها را هم مصادره کردید .
  آقای مزادی ، اگه تو جبهه رفته باشی ، بقیه هم رفتن . جناب مرادی کسی که این کامنت را گذاشته بهترین دوران جوانیش را در جبهه بوده و در جبهه سلامتی کامش را از دست داده و در گوشه ای در کنج عزلت تنها سرگرمیش همین کامنت گذاشتن است .
  خیلی هنر نمیخواست که ببینی من از چه طیفی هستم . من بشدت نگران مملکتم هستم چرا که چهارتا آدم مفت خور وراج شعبان بی مخ گونه ای ، بلایی بر سد این مملکت آورده اند که صدها سال عقبتر رفته است .
  شما چه بخواهی چه نخواهی از عاملین دولت احمدینژاد بوده و هستید . این را من نمگویم دیدگاه و کامنتهای شما ، بیانگر طرز تفکر و عقیده تان هست .
  شما که میگویید آدم عاقل به کسی تهمت نمیزند ، پس اگر عاقل هستید چرا در سطر دوم مرا جز طبقه مرفهان و … قید نموده اید .
  به هر جهت همه ی آنهایی که رفتند آنور آب به اندازه ی بند انگشت احمدی نژاد به این کشور آسیب نرساندند .
  نمیخواهد نگران فردای قیامت من باشید . شما بفکر خودت باش . من به هیچ عنوان دوست ندارم به بهشتی بروم که شما و مریدان شما برایم تعیین میکنید . من جهنم را برا ین بهشت ترجیح میدهم . لطفا از بهشت و قبامت برای من صحبت نکن .

 • مرادی گفت:

  سلام آقا بهلول. از اول که نگاه به نظرت انداختم متوجه شدم که از چه. طیفی هستی .
  لازم نیست نگران مملکت باشید چون اگه بازهم اتفاقی برای این مملکت بیفته ما فقیر وفقرا هستیم که باید درخط اول باشیم. وشما اغنیا یا
  به عبارتی آقا زاده ها برای ما. دعا می کنید و از پشت جبهه ما را حمایت می کنید.
  هیچ ثروتی در هیچ دوره ای.
  از ریاست جمهوری هیچ کس. بدست نیاوردیم. که حالا نگران از. دست. دادنش باشیم .
  اگه احمدینزاد خوب دولتی بود یا بد من که وکیل. ووصی او نیستم. که بخواهم. از او دفاع. کنم. در. میان مردم بگرد و از آنها سوال کن تا ببینی چه از چیه.
  یادت نرود برادر عزیز که آدم عاقل تهمت به کسی نمیزند حتی اگر در فشار باشد
  من نگران کشورم و رفتار ریس جمهور کشورم هستم. تو که همه رهبرات انور ابند چرا. ناراحتی.
  من خوشحالم.و بر عقایدم پایبندم
  ، نگران این نیستم که فردا قیامت در مقابل اولیا و انبیا خجالت زده و شر مسار باشم

 • بهلول گفت:

  جناب مرادی
  جوجه های دولت مهر ورز و عدالت محور شما را شماردیم و برای همه مشخص شد که چه افتضاحی ببار آوردید . گندکاریهای دولت سردار جهل و نابودی ایران به این زودیها پاک شدنی و اصلاح شدنی نیست .
  برادر تعجب مکن که چرا از رهبر نام بردم . من مدعی پیروی محض از ……. نیستم و نبوده ام این شمایید که رهبری را فصل الخطاب خود دانسته و او را امیرالمومنین خود دانسته . شما چرا حرف او را گوش نمیکنید؟ مگر در هر حرکتی از کیسه مقام و جایگاه او خرج نمیکنید ؟
  جناب مرادی ، من اعتقادی به فتنه و فتنه گری ندارم و خود را مقید به نظر هیچکس نمیدانم اتفاقا ، معتقدم که اگر قومی و قبیله ای اهل فتنه و فتنه گری باشه ، همان قومی است که شما لابلای آنها شرف حضور دارید . هر طور دلتان خواست تفسیر میکنید و هر طور دلتان خواست تعظیم و هر طور هم دلتان خواست حکومت . از پشتوانه قوی مالی و نظامی و سیاسی و فرهنگی و … هم برخوردارید اما با آنهمه پشتوانه ،از …………. ما
  میترسید .
  دلواپس چی هستید ؟ دلواپس ثروت نابود شده ملت ؟ دلواپس فرصتهای ارزشمند و خراب شده هشت سال حکومت سردار جهل و نابودی ایران ؟
  آقای ……. مرادی بس است . خجالت هم خوب چیزی است .

 • مرادی گفت:

  سلام آقا بهلول. ضرب المثلی
  داریم که (جوجه را آخر پاییز می شمارند) مهم نتیجه ی کار است که باید منتظر نشست ودید اگر مشکلات اقتصادی این مملکت حل شود ما هم از همین ملتیم نه قوم ظالم تازه هم برادر عزیز ما نگفتیم که ما از رهبر جلوتریم ما گفتیم دل واپسیم. دل واپس این همه خونهای پاکی که دادیم.
  دل واپس عزت وشرف ملت ایران، استقلال ایران و…..
  تعجبم از رهبر سخن می گویی ولی از سخنانش در مورد سران فتنه..؟……
  ببخشید من قصد توهین. به بنی صدر را نداشتم که اون شده خوب. وما شدیم قوم ظالم
  چهار سال دیگر. مشخص می شود چه کاشتیم. و چه برداشتیم

 • سرباز گفت:

  درود بر خاتمی

 • مرادی گفت:

  لطفا از کلمات بهم ریخته جمله بسازید.
  ای.ترسو.بزدل.ضد ولایت فقیه. سازشکار. منافق. سران فتنه.

 • علی گفت:

  بیچاره شدند برای رضای خدا برای شون صدقه جمع کنید دستشون از ثروت های باد اورده کوتاه شده

 • بهلول گفت:

  اقای مرادی سلام
  اولین رییس جمهور ایران بنی صدر بود ، او را مهره غرب عنوان کردید و بعد از او ، آقای خاتمی را مهره و جاسوس غرب قلمداد کردید .
  از طرفی به نظر شما ، آیا توافق با غرب ، بدون نظر مقام معظم رهبری است ؟
  شما افراطیون بظاهر سینه چاک رهبری ، گرفتار مرض خودبینی و جهل مسجل شده اید . از یک طرف توی بوق و کرنا میکنید که این مذاکرات از زمان محمود احمدی نژاد سردار جهل و فساد و نابودی ایران شروع شده و از طرف دیگر میگویید که روحانی چون با غرب مذاکره کرده و نتیجه گرفته پس سازشکار و … است .
  براستی که شما قومی ظالم هستید . هم ظلم به خودتان و هم ظلم به دیگران .

 • مرادی گفت:

  بنام خدا. در این چند ماه اخیر اتفاق جالبی افتاده هرکسی برای ااستقلال این مملکت. برای شرف، برای دفاع از حق این ملت، برای ایستادن در مقابل. یاوه گویی های دشمن ویا حرف حقی بر زبان می آورد می شود افراطی ولی در طول تاریخ ایران رییس جمهوری سرکار نیامده که اینقدر در مقابل یاوه گویی های آمریکا تسلیم باشد. حالا این دلیر است ؟یا ترسو ؟یا افراطی؟

  • اسلام رسايي نسب گفت:

   عده ای به ظاهر! برای دفاع از شرف و استقلال و شاید حتی پیروزی! این ممکلت نیز از دیوار سفارت انگلیس بالا رفتند و نتیجه اش شد دلار 2-3 برابر و نابودی 1/3 تا 2/3 سرمایه های 75 میلیون ایرانی و به این ترتیب بود که سرمایه های کشور حفظ و روح مردم و امواتشان شاد شد!
   چرا اون موقع که همه چیز کشور تقدیم روسیه و چین می شد و غارت داخلی و خارجی در حال وقوع بود کک به تمبان برخی نیفتاد و احساس دلواپسی نکردند. کمی هم صداق و با وجدان باشیم!
   مردم برای دریاچه ارومیه هم مجوز تجمع نداشتند و ندارند آن وقت عده ای هر موقع تحت هر عنوان هر جا می توانند تجمع خودجوش جوشیده کنند . حتی اگر به زعم خودتان دفاع به حقی باشد روش ناحقی در پیش گرفته اید

 • بهلول گفت:

  عالی بود.

 • شرمت گفت:

  درود بر بچه های کریک

 • نبي گفت:

  خوشحالم که نوشته ات رو اینجا می بینم ایمان
  ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد

 • شرمت گفت:

  درود بر احمدی نزاد

 • حشمت فردوس گفت:

  بین….روحانی 4سال بیشتر رییس جمهورنیست.
  افتاد…؟!

پربازديد