تاریخ درج خبر : 1393/02/20
کد خبر : ۲۷۲۵۶۶
+ تغییر اندازه نوشته -

« نفی دیگران یا اثبات خود»

سایت استان: غلامحسین هادیانی نژاد

روزگار عجیبی است. عده ای در پی اثبات خود دیگران را به هر نحو وطریقی که باشد نفی می‌کنند. آنها گویی عرصه چنان برایشان تنگ آمده که هر نوع تهمت، افترا وشایعاتی را در جهت از صحنه به در کردن رقیب خود صواب می‌دانند. در این روزها برخی رسانه ها به دنبال ایجاد جو روانی برای دولت ویأس در دل مردم فارغ از هرگونه عواقبی هیاهو راه انداخته اند، طوری که تخریب دولت تدبیر وامید را پیروزی آینده خود دانسته و با این محاسبه در اوهام شیرینی به سر می‌برند. این گروه هر روز پروژه ای را کلید زده و هر دمی از باغشان بری می‌رسد. باید به این جماعت عرض کرد که اگر منتقد مشفقید، پس منصف باشید وبه دولت مجال خدمت دهید. از تزلزل دولت دلخوش نباشید و این کابینه را مرهون مشاوره ها و روشنگریهای صادقانه خود سازید. و یا اگر مخالف مغرضید، بدانید که مردم هر سال بیشتر به بلوغ سیاسی می‌رسند و تابع نظام مردم سالاری دینی و در واقع دموکراسی اند و این دولت مانند اسلاف خود مأموریتش چندساله ومحدود است. طاقت بیاورید و مانع خدماتش نشوید که دولتمردان فعلی به جد برای مرتفع ساختن نواقصات و معضلاتی که از دولت قبل به ارث برده اند می‌کوشند و با تدبیر خود فضای امید وآرامشی را برای مردم بوجود آورده است. مخالفین اما هر روز از موفقیتهای پی در پی این دولت می‌ترسند و ترسشان از این حیث است که:

1) احتمال دارد این گروه اقلیت بخواهند با هجوم بی امان و تخریب روزانه و مستمر خود، بر فسادهای مهم اقتصادی و اداری بوجود آمده در زمان مسئولیت شان سرپوشی قرار دهند تا همگان نفهمند، اما به یقین در پیشگاه خالق وخلق امتحان خود را پس داده اند و با این استراتژی راه به جایی نمی‌برند.

2) ممکن است از افزایش محبوبیت این دولت که در طول عمر کوتاهش موفقیتهایی هم در عرصه ی بین‌المللی وهم در فضای داخلی کسب کرده بترسند.

3) این گروه شاید صدای مردم را نشنیده اند ویا انتخاب مردم را قبول ندارند، زیرا هرآنچه در 24 خرداد 92 رخ داد نظر و خواست اکثریت ملت بود بنا بر این باید به شعور مردم احترام بگذارند ومجال دهند که دولت به خدماتش ادامه دهد و بدانند که با هیاهو وجنجال چیزی عایدشان نمی‌شود.

4) شاید از مقبولیت هرچه بیشتر اصلاح طلبان در بین مردم نگرانند، که این نوع نگاه واندیشه در جامعه کاربردی ندارد زیرا که میزان انتخاب هر طیفی نزد مردم سنجیدن عملکرد چندساله ی آنان خواهد بود و مردم با چشم بسته کسی را انتخاب نمی‌کنند.

5) مهمتر اینکه این طیف بلند آواز که خود را علامه ی دهر می‌دانند و با ذره بین و عینک بدبینی فقط دنبال نقاط ضعف و کاستیهای دولت اند، مگر در این هشت سال خواب بودند که حالا بیدار شده اند و نظریه پردازی می‌کنند؟ چرا به فکر افزایش محبوبیت، مقبولیت وثبات خود در بین مردم نبودند؟ چرا به مطالبات به حق مردم توجه نکردند؟ چرا قطعنامه های تحریم را کاغذ پاره خواندند؟ چرا با وجود اختلاسهای میلیاردی در زمان مسئولیت شان دستهای ناپاک را از صحنه به در نکردند وبه مردم معرفی ننمودند؟ « بَس که جُرمش بَد و سنگین شده بود / قسمتش ناله ونفرین شده بود»، وچراهای دیگر. همه نیک می‌دانیم که صادق بودن با مردم شجاعت می‌خواهد. در این جامعه همه ی مردم در یک سطح از دانش،آگاهی و اطلاعات نیستند ودر نتیجه فکرشان هم متفاوت است. به هرحال تمامی دولتمردان، فرهیختگان، رسانه ها و روزنامه نگاران وظیفه دارند در قبال مطالبات مردم صادقانه پاسخگو و با مردم وفادارباشند. سخن را با شعر زیبایی از «پروین اعتصامی» به پایان می‌بریم:

دانی که را سزد صفت پاکی / آنکه او وجود پاک نیالاید
تا خلق از او رسند به آسایش / هرگز به عمر خویش نیاساید
تا دیگران گرسنه ومسکین اند / بر مال و جاه خویش نیفزاید
مردم بدین صفات اگر یابی / گر نام او فرشته نهی شاید.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • شناسنامه گفت:

  این بئاتریس کلن تو کار کامنته افرین چه کامنتهای پربار و اموزنده ای. واقعن دس شما درد نکنه اقای هادیان بنویسید شما بسیار ادم باسواد و شجاعی هستی چقد مودبانه جواب میدهی افرین بعضیا یاد بگیرنواقعا استان ما به روشنفکران بزرگی مث هادیانی نیاز داره از قضا بئاتریس در اینجا حرف قشنگ و مهمی را زده باید هادیانی را تشویق کرد تا فریادگر ما مردم محروم بویراحمد بشه

 • نویسنده در پاسخ به دوست مجهول الهویه وناشناسم آقای بئاترس گفت:

  نقد شما بجا بود و مستدلانه و منصفانه. اما در عجبم!!! چرا با هویت اصلی وشناسنامه دار همدیگر را مشفقانه نقد نکنیم؟ من کلا از شفافیت و ادبیات روزنامه ای خوشم می آید و با ادبیات زیر زمینی و بدون هویت سازگار نیستم. قصیده زیبای بهار را گرچه قبلا خوانده بودم ودر حافظه داشتم الان برای استفاده خوانندگان کامل میذارم:
  در محرّم ، اهل ری خود را دگرگون می کنند …….از زمین آه و فغان را زیب گردون می کنند
  گاه عریان گشته با زنجیر میکوبند پشت…..گه کفن پوشیده ، فرق خویش پرخون می کنند
  گه به یاد تشنه کامان زمین کربلا…………………… جویبار دیده را از گریه جیحون می کنند
  وز دروغ کهنه ی « یا لیتنا کنّا معک» …………شاه دین را کوک و زینب را جگرخون می کنند
  خادم شمر کنونی گشته، وانگه ناله ها……..با دو صد لعنت ز دست شمر ملعون می کنند
  بر “یزید” زنده میگویند هر دم، صد مجیز ………..پس شماتت بر یزید مرده ی دون می کنند
  پیش ایشان صد عبیدالله سر پا، وین گروه ………ناله از دست “عبیدالله مدفون” می کنند
  حق گواه است، ار محمد زنده گردد ورعلی……….هر دو را تسلیم نوّاب همایون می کنند
  آید از دروازه ی شمران اگر روزی حسین، ……….شامش از دروازه ی دولاب بیرون می کنند
  حضرت عباس اگر آید پی یک جرعه آب، …………….مشک او را در دم دروازه وارون می کنند
  گر علی اصغر بیاید بر در دکانشان …………….درد و پول آن طفل را یک پول مغبون می کنند
  ور علی اکبر بخواهد یاری از این کوفیان، ..روز پنهان گشته، شب بر وی شبیخون می کنند
  لیک اگر زین ناکسان خانم بخواهد ابن سعد ……خانم ار پیدا نشد، دعوت ز خاتون میکنند
  گر یزید مقتدر پا بر سر ایشان نهد، ………………خاک پایش را به آب دیده معجون می کنند
  سندی شاهک بر زهادشان پیغمبر است……..هی نشسته لعن بر هارون و مامون می کنند
  خود اسیرانند در بند جفای ظالمان، ………… بر اسیران عرب این نوحه ها چون می کنند؟
  تا خرند این قوم، رندان خرسواری می کنند ……وین خران در زیر ایشان آه و زاری می کنند

 • بئاتریس گفت:

  دوست عزیز. دعوا فقط روی لحاف ملانصرالدین است.منافع شخصی این روزها عامل همه این ماجراهاست.وقتی منافع شخصی به خطر می افتد چه کارها که نمیکنند.از مقدسات هم استفاده ابزاری میکنند.قصیده زیبای ملک الشعرا بهار را بخوان :{ در محرم اهل ری خود را دگرگون میکنند.} تا آنجائیکه میگوید :خادم شمر کنونی گشته و از …………………….

 • امیر گفت:

  باعرض سلام خدمت جناب هادیانی نژاد.هر چی میخواهم فقط و فقط مقالات را مطالعه کنم وجواب ندم بعضی مواقع آنقدر تعصب بی مورد وبی اساس میشنوم ومطالعه میکنم که واقعآ نمیشه جوابی نداد.با با بخدا قسم نه اصولگراش نه اصلاح طلبش ونه هیچ حزب دیگه حلال مشکل من و تو این ملت نبوده و نخواهد بود .من نمی دانم تا کی باید یک عده که کاره ای هم نیستند معرکه بیار این احزاب باشند و فقط وفقط تنور داغ کن این احزاب؟عین این میمونه که یه 50.60نفر تودو باشگاه استقلال وپرسپولیس پول پارو میکنند ویه یک ملت از جنوب وغرب وشمال ومشرق کشور حاضرن از روی تعصب بیجا وغیره عقلانی توسر همدیگه بزنند .تا کی تا کی تا کی.؟؟کار این احزاب تا بوده وهست همینه .انتقاد از همدیگر.بدون از اند سودی برای من وتو .پس باید بجای آنکه متعصب بود متعجب بود به این اوضاع و احوال …که چرا………..؟

  • ناشناس گفت:

   تشکر می کنم از آقای امیر محترم، از راهنمایی ونقد سازنده ی شما سپاسگذارم. الحق و الانصاف اگر افراط گرایان بگذارند ما هرگز تعصب کورکورانه نخواهیم داشت. بازهم سپاس.

پربازديد