تاریخ درج خبر : 1393/02/21
کد خبر : ۲۷۳۰۱۶
+ تغییر اندازه نوشته -

کمترین تلفات جانی تصادفات مربوط به کدام استانهاست؟

سایت استان: روزنامه ابتکار جنوب در مطلبی در شماره 99 خود نوشت:

نا هموار بودن و غیر استاندارد بودن محورهای مواصلاتی در استان کهگیلویه و بویراحمد عمده این مسیرها را به یک قتلگاه تبدیل کرده است؛ از سوی دیگر، فرهنگ رانندگی در این استان ضعف‌های عمده‌ای دارد و این موضوع نیز بر شدت و تعداد تصادفات موثر بوده است.

قرار گرفتن چندین محور مواصلاتی این استان در کریدر شمال به جنوب و تحمل ترافیک سنگین در این محورها بر آمار وقوع تصادفات در این استان افزوده است. اما تحلیل این آمارها از محل وقوع تصادفات، شهرستان‌ها و جاده‌های حادثه‌خیز، ماه‌های پر حادثه، سن افراد کشته شده و نحوه وقوع تصادف می‌تواند در کاهش این آمارها موثر باشد.

09-5-24-1541516-2

اگر چه مدیرکل پزشکی قانونی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: در سالی که گذشت کمترین تلفات جانی تصادفات مربوط به ایلام و کهگیلویه و بویراحمد و بیشترین آن مربوط به فارس بوده است ولی استان کهگیلویه و بویراحمد همواره از وقوع تصادفات چه فوتی و چه غیر فوتی رنج برده است. کامروز امینی مدیرکل پزشکی قانونی استان کهگیلویه و بویراحمد در همین خصوص اظهار کرد: سال گذشته بیشترین کشته‌های حوادث رانندگی در این استان مربوط به ماه‌های خرداد با 28 نفر، شهریور 23 نفر و کمترین آن مربوط به بهمن با چهار نفر بوده است. امینی با اشاره به اینکه بیشترین تلفات رانندگی در کهگیلویه و بویراحمد مربوط به جاده‌های برون شهری بوده، بیان کرد: 74.5 درصد کشته‌های تصادفات مربوط به جاده‌های برون شهری، 16.9 درصد در راه‌های درون شهری، 7.1 درصد در جاده‌های خاکی و روستایی و محل تصادف رخ داده است.

وی عنوان کرد: 1.3 درصد تصادفات منجر به فوت در کهگیلویه و بویراحمد نیز ناشی از موارد نامعلوم بوده است. امینی با اشاره به میزان تلفات در شهرستان‌های کهگیلویه و بویراحمد افزود: در سال گذشته شهرستان‌های بویراحمد و دنا با 104 نفر، کهگیلویه، بهمئی و چرام با 25 نفر و گچساران و باشت با 24 نفر به ترتیب بیشترین آمار تلفات حوادث رانندگی را به خود اختصاص داده‌اند. وی گفت: بر اساس گزارش گروه آمار سازمان پزشکی قانونی کشور در سال 92 استان‌های فارس با یک هزار و 539 نفر، تهران با یک هزار و 436 نفر و خراسان رضوی با یک هزار و 373 نفر بیشترین و استان‌های ایلام با 125 نفر و کهگیلویه و بویراحمد با 153 نفر کمترین تعداد کشته‌های ناشی از حوادث رانندگی را داشته‌اند.

مدیرکل پزشکی قانونی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: 75.1 درصد معادل 115 نفر از کشته‌های ناشی از حوادث رانندگی در این استان در سال گذشته مرد و 24.8 درصد معادل 38 نفر زن بوده‌اند. امینی اظهار کرد: در افراد 18 سال به بالا نیز 58.8 درصد معادل 90 نفر متأهل و 19.6 درصد معادل 30 نفر مجرد هستند. وی عنوان کرد: در سال گذشته و در زمان وقوع تصادف 22.9 درصد از افراد کشته شده در کهگیلویه و بویراحمد راننده وسیله نقلیه، 25.4 درصد عابر پیاده و 49.6 درصد سرنشین یا ترک وسیله نقلیه بوده‌اند. امینی با اشاره به تفکیک سنی کشته شدگان حوادث رانندگی در کهگیلویه و بویراحمد گفت: از لحاظ سنی 15.6 درصد افراد فوت شده در حوادث رانندگی سال گذشته 10 سال و کمتر، 4.5 درصد 17-11 سال، 22.2 درصد 29-18 سال، 32.6 درصد 49-30 سال و 24.8 درصد کشته‌های تصادفات 50 سال به بالا داشته اند.

مدیرکل پزشکی قانونی کهگیلویه و بویراحمد افزود: نحوه وقوع تصادف 50.9 درصد از افراد کشته شده ناشی از برخورد دو وسیله نقلیه، 25.4 درصد ناشی از برخورد وسیله نقلیه با عابر کشته شده و 15 درصد واژگونی وسیله نقلیه بوده است. امینی بیان کرد: خودروی مورد استفاده 59.4 درصد از افراد کشته شده در سال گذشته خودرو سواری، 9.1 درصد موتورسیکلت،1.3 درصد وانت‌بار، شش دهم درصد کامیون، کامیونت و تریلی و 1.9 درصد اتوبوس و مینی‌بوس بوده است. وی دلیل اصلی مرگ 76.4 درصد از افراد کشته شده در سال 92 در کهگیلویه و بویراحمد را ضربه به سر، 13.7 درصد شکستگی متعدد، 3.9 درصد به دلیل خونریزی و 9.8 درصد به دلیل علل اشتراکی (موارد دارای بیش از یک علت) و 3.9 درصد را سایر موارد اعلام کرد. مدیرکل پزشکی قانونی کهگیلویه و بویراحمد اظهار کرد: سال گذشته محل فوت 52.9 درصد از افراد در محل حادثه، 9.8 درصد حین انتقال به بیمارستان و 35.2 درصد از افراد در بیمارستان بوده است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • اميرحسين عزيزي گفت:

    خیلی دلخوش نباشید به نسبت جمعیت استانها استان ماوتهران درصدبرابری درآمارکشته شدن دارندیعنی 2دهم درصد

  • ham ostani گفت:

    با این جاده های پیچ در پیچ اگر هر روز 10 کشته بدیم کمه!

پربازديد