تاریخ درج خبر : 1393/02/24
کد خبر : ۲۷۴۶۲۹
+ تغییر اندازه نوشته -

آیا می دانید 30درصد از درآمدهای کشور کجا حیف و میل می شود؟

سایت استان: در کشور ما ایران متأسفانه بی انضباطی مالی و روزنه های ریخت و پاش بیت المال و اموال عمومی چنان زیاد و شایع است که به راحتی و به هر بهانه ای می توان با یک امضاء و اشاره بخش عظیمی از درآمدهای کشور را به باد فنا داد. یکی از این راه ها که چندین سال است در کشور ما مرسوم شده است و در حال شیوع به تمام بدنه جامعه است و بیش از آنکه به نفع چرخه توسعه اقتصادی کشور باشد در تضاد و تباین شدید با آن می باشد برگزاری همایش ها، کنفرانس ها و جشنواره های متعددی است که با عناوین مختلف در گوشه و کنار کشور برگزار می شود و نه تنها نتیجه کارآمدی برای کشور ندارد بلکه اساساً فضایی را ایجاد می کند تا هم بخش عمده ای از درآمد و بودجه کشور را که باید در جای مناسب خود خرج شود تلف می کند و هم اینکه وقت و عمر مردم را بی خودی در این همایش ها و جشنواره ها به بطالت می گذرانند.
اثرات این معضل فرهنگی – اجتماعی چنان لطمه ای به اقتصاد کشور می زند که حتی امام جمعه موقت تهران در هفته گذشته نتوانست نسبت به این مسأله بی تفاوت باشد و در خطبه های نماز جمعه به مسئولین و ادارات و سازمانهای دولتی هشدار داد که بیت المال کشور را در همایش ها و جشنواره هایی که حاصلی جز ریخت و پاش اموال عمومی ندارد هدر ندهند. گرچه در جامعه ما کسی گوشش بدهکار این حرفها نیست و هر کسی ساز خودش را می زند و همایش پشت همایش برگزار می شود و جدیداً مُد هم شده که عنوان” بین المللی” بودن را به این همایش ها می چسپانند تا وجهه و بودجه بیشتری دریافت کنند؛ اما آیا تا حال خوب دقیق شده اید که چه بی-عدالتی ها و ظلم هایی گران پشت برگزاری این همایش ها و جشنواره های بی نتیجه است؟!
ظلم هایی بزرگ که از جیب و حقوق مردم جامعه می زنند و صرف نشستها و گفت و شنودهای بی مصرف می کنند؟!؟ ما به چند مورد از عواقب ناخوشایند این آسیب فرهنگی صراحتاً اشاره می کنیم بقیه را خود شما خواننده گرامی بیان کنید:
1. در حالی که مسئولین عالی رتبه کشور دیواری کوتاهتر از دیوار مردم پیدا نکرده اند و به هر بهانه ای در صدد فشار آوردن بر مردم هستند از حذف یارانه های تشویقی و اجباری گرفته تا گرانی روز افزون بازار کالاها و انرژی بر مردم بخصوص قشر ضعیف و نیازمند کشور اما نهایتاً از ماحصل این فعالیتها سرمایه هایی جمع می شود که به جای اینکه به خود مردم برگشت بخورد و به بهبود زندگی آنها کمک نماید صرف جشنواره ها و همایش های صرفاً تشریفاتی می شود.
2. در حالیکه جریان جذب و استخدام نیروی انسانی در سازمانها و ادارات کشور به بهانه های واهی و ساختگی ممنوع شده است که یکی از این بهانه های ساختگی نداشتن بودجه و منبع مالی است اما به راستی هزینه این همایش ها و جشنواره های سازمانها و ادارات از کجا تأمین می گردد؟ همایش هایی که از بلیط هواپیما گرفته تا قطار و غیره برای هزاران مهمان اختصاص می دهند، رزرو هتل های گران قیمت برای مهمانان تا اهدای جوایز نقدی و غیر نقدی و هزاران هزار هزینه ایاب و ذهاب که نشان می دهد از یک جا در محافل خبری چنین ادعا می¬کنندکه بودجه و پول برای فعالیتهای عمرانی و اشتغال زایی مردم نیست اما بودجه و پول به اندازه کافی دارند برای ریخت و پاش در همایش ها و جشنواره هایی که تنها بیت المال و ذخایر مالی و پولی کشور را می بلعند.
3. بدتر از همه پرچمداران و برگزارکنندگان چنین همایش ها و جشنواره هایی بیش از همه سازمانها و اداراتی هستند که خود را پرچمدار فرهنگ سازی اسلامی و الگو و نماد دیگر سازمانهای کشور در مسائل اسلامی و انقلابی قلمداد می کنند اما تحقیقات نشان می دهدهمین سازمانها اگر فرصتی بیابند گوی سبقت را از دیگر سازمانها می ربایند و همایش ها و جشنواره هایی را برگزار می کنند که با هزینه آن می توان حداقل 2 میلیون جوان را سالانه شاغل نمود و وارد بازار کار کرد. متأسفانه تمامی سازمانها و نهادهای دولتی و اسلامی کشور در برگزاری چنین همایش ها و جشنواره هایی که اتلاف منابع مالی کشور را نشانه گرفته اند کم نگذاشتند و اگر باز هم هم فرصتی بیابند متأسفانه دریغ نمی کنند برای ریخت و پاش بیت المال کشور که جدیداً تبدیل شده است به بیت الحال.
وقایع اسفناک و تأسف باری که جلوی دیده¬گان همۀ ما در جامعه رخ می دهد اما از آن به راحتی می-گذریم. مهمتر اینکه اساساً اینجاست که باید با روحیه جهادی وارد میدان شد و با تقید به فریضه امر به معروف و نهی از منکر به مسئولین و ادارات و سازمانها تذکر و اخطار دادنسبت به این ریخت و پاش ها. مسئله ای که رهبر انقلاب اسلامی در نشست های همیشگی  شان از جوانان، دلسوزان و جهادگران آینده درخشان ایران می خواهد تا مسئولین را تذکر و هشدار دهند نسبت به چنین بی نظمی های مالی و عدم رعایت عدالت و انصاف در مدیریت اموال بیت المال کشور که چنین بی محابا اموال کشور را هدر می دهند وصرف فعالیتهای بیهوده و بی نتیجه می کنند.

حمید گنجایش؛ نویسنده و پژوهشگر صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • منصور گفت:

  دست ما کوتاه و خرما بر نخیل آقا علی

 • علی گفت:

  پول ها تو سمینارهای که برای انقلابات عربی منطقه افتاد خرج شد عزیز که هیچ توش در نیومد و مردم نیز از انقلاب کردن پشیمان شدند دست مابود که کوتاه ماند بر نخیل

 • قاپون گفت:

  سواد نداری مقاله ننویس. 30 درصد!!!! مرد حسابی کل بودجه عمرانی کشور 30 درصد نمیشه. کل بودجه تحقیقات در کشور ما 1 درصد درآمد کشور نمیشه.
  کدوم سمینار؟ کدوم همایش؟ ما از این نظر در رتبه های آخر جهانیم.
  اتفاقا همین سمینارها و همایش ها اگه بدست افراد شایسته برنامه ریزی و اجرا بشن راهی برای به اشتراک گذاشتن ایده ها و افکاره

  • حمید گنجایش گفت:

   با سلام از نظر شما. به نظرت چند درصد از همایش های ما هدفدار برگزار می شود؟

 • میر مصطفی عبدالهی گفت:

  دوستی تعریف میکرد در محضر مرحوم آیت الله ملک حسینی بودم که یکی از مدیران کل استان وارد شد و با حالت تاسف بیان داشت آقا اومدم که برم سیمنار نماز که از پرواز جاماندم و خود را خیلی متاسف نشان می داد که آیت الله با عتاب فرمودند آقا خدا را شکر که نرسیدید میخواستی بری سیمنار نماز کباب نیم متری بخوری بعد بیایی به افرادی که پای مرغ هم گیرشو ن نمی یاد بگی نماز بخون.

پربازديد