تاریخ درج خبر : 1393/02/26
کد خبر : ۲۷۵۸۱۱
+ تغییر اندازه نوشته -

جدایی بحرین؛ برگ سیاه تاریخ معاصر ایران

سایت استان: یدالله مرادی

سرزمین معروف به «جزیره یک میلیون نخل» با عنوان بحرین، کشوری مجمع الجزایری (33 جزیره کوچک و بزرگ) است در خلیج فارس به پایتختی منامه و زبان رسمی عربی؛ عمدتاً از دشتهای بیابانی تشکیل شده با جمعیتی بیش از 7 میلیون نفر که اکثریت آنرا شیعیان (70%) تشکیل میدهند ولی با حکومتی سنی تبار؟!

این سرزمین از قدیم الایام بخشی از قلمرو حکومت های پیش از اسلام ایران بوده که منطقه ساحلی جنوب خلیج فارس (بصره تا بحرین و احسا) را شامل میشد.

این جزیره از نیمه قرن 18 بدست آل خلیفه از عربستان افتاد که با ترفند انگلیس از قرن 18 تا سال 1971 تحت الحمایه آن کشور قرار گرفت و با وجود شکوائیه رسمی ایران در سال 1971 مبنی بر مالکیت ایران( 44 سال پیش )،پس از مذاکراتی محرمانه (سازش و توافق پنهانی) ایران اعلام کرد نظر نمایندگان سازمان ملل را می پذیرد که با استقبال انگلیس در 14 اوت 1971 (22 اردیبهشت 1349)مواجه گردید؟!، ایران اولین کشوری بود که استقلال بحرین را به رسمیت شناخت؟!

اما چرا چنین خیانتی آشکار توسط دولتمردان پهلوی صورت گرفت؛؟ آنها که مدعی احیای امپراطوری هخامنشی بودند این پاره از سرزمین کهن ایران را چگونه براحتی بخشیدند؟!

چند دلیل و تحلیل :

 1- با تشکیل امپراطوری اسلامی، بحرین پایگاه مبارزه علیه امویان و از مرکزیتی ویژه در حرکتهای سیاسی و برخوردهای عقیدتی خلیج فارس بوده و لذا عربستان همیشه سعی داشت تا بر این منطقه حاکمیت داشته باشد و از انتشار افکار انقلابی و ضد ظلم آنها جلوگیری نماید.

 2- موقعیت استراتژیک این مجمع الجزایر با ورود استعمارگران (هجوم پرتغال) برای اقیانوس هند و خلیج فارس بسیار تأثیرگذار بود و لذا اشغالگران استعماری در تلاش بودند تا این سرزمین از حاکمیت ایران خارج باشد.

 3- ضعف حکومت های مرکزی در ایران بخصوص بعد از صفویه فرصتی برای راهزنان دریایی و برده فروشان در خلیج فارس ایجاد کرد که همین مسئله به ایفای نقش انگلیس انجامید تا این منطقه را تحت الحمایه خود قرار داده و در درازمدت بعنوان یک پایگاه دریایی مورد استفاده آنها واقع گردد.

4- به نظر می آید شاه ایران را با حاکمیت نیم بند بر جزایر سه گانه و برقراری رابطه دوستی با عربستان و انعقاد موافقت نامه دلخوش کرده باشند.

5- تلخ ترین نکته در این رابطه تصویب مجلس شورای ملی ایران است که از 101 نفر فقط 4 نفر رأی مخالف داده و با تصویب خود استقلال بحرین را قانونی نمودند؟!

6- عدم درک درست از اوضاع بین المللی حکومت پهلوی را به خطای استراتژیک مبتلا کرد زیرا انگلستان در آن موقع در حال خروج از کانال سوئز بود، در بدترین و ضعیف ترین شرایط سیاسی به سر میبرد و آمریکا هم در آن تاریخ فقط یک پایگاه دریایی در بحرین داشت و حضور دیگری در خلیج فارس نداشت و هدفش فقط جلوگیری از نفوذ شوروی در منطقه بود که این امکان را هم از طریق ایران کسب کرده بود. با چنین شرایطی یک مانور دریایی میتوانست معادله را عوض کند که حکام ایرانی عاجز از درک آن بودند.

7) 7- پیدایش دولت چپگرا و سوسیالیست افراطی در یمن جنوبی و خروج انگلستان از بندر استراتژیک عدن و ترس ایران و عربستان و کشورهای مرتجع و غربگرای منطقه در سازش ایران نقش اساسی داشته است. زیرا ترس آمریکا و انگلیس از گسترش و افزایش فعالیت های انقلابی اعراب در خلیج فارس بدنه حکومت وابسته ایرانی را هم لرزاند.

و با کمال تأسف ایران در این بده بستان بین المللی بزرگترین امتیاز را از دست داد و آن حاکمیت بر بخش جنوبی خلیج فارس بود که از کنترل ایران خارج و از قدرت مانور جهانی ایران کاسته شد.

متأسفانه باید تاریخ معاصر ایران را تاریخ از دست دادن سرزمین های زیادی از پهنای ایران بزرگ (شرق و غرب و دریای مازندران و قسمت هایی از آسیای صغیر و افغانستان) دانست که:

بدین طریق آخرین سرزمین (بحرین) هم در دوره پهلوی از دست رفت.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • معلم گفت:

  میزان گازی که در بیست سال گذشته قطر از پارس جنوبی استخراج کرده و فروخته ارزش پولی اش کمتر از ضرر و زیانهای ما در دوران قاجار و پهلوی نیست.امریکا و چین و روسیه در این سی سال ایران را غارت کردند.آنوقت دلتان خوشه که در این سی سال زمینی از ایران جدا نشده ؟؟زمین در مقابل نفت و گاز ارزشی ندارد.

 • دهدشت گفت:

  اینا را ول کن بچسب به مشکلات استان و الا بحرین فعلا برای مردم فقیر استان ما نون نمیشه. ضمنا شما به بچه های غیر از همفکر خودتان حتی با رشته مرتبط اجازه تدریس در دانشگاه گچساران را نمیدادید . یعنی درمحیط دانشگاه هم به دیگران و ارزش علمی شان بی توجه بودید. بدنبال مسایلی باشید که کمک به خلق خدا و درجهت رضای خدا باشد والا حسرت برگذشته هدر دادن وقت وانرژی است. همه میدونن شاه اشتباه کرد. احتیاج به کریستف کلمب نداره

 • گچساران گفت:

  سلام ای کاش اقای مرادی تاریخ روابط خارجی ایران در دوره اسلامی تا امروز را بخونه و بعد مقاله بنویسه.

 • م س ح گفت:

  حاااااجی جون بحرین وهمچمون بحرین ها را قبول . ما هم نگرانیم اما دشتک دیل را چه کنیم که در زمان مدیرکلی یداله نامی بودجه اش را گم کردیم و پس چند سال ردش را یافتیم !!!!!

 • وحید گفت:

  ایرانی نمونده دیگه…
  حییییییییییییف حیف از تو ایران ما حییییییییییییف…
  دریای خزر رو که بیخیال بشیم…
  چه کنیم با جوونی ما که تلف شد !!؟؟؟؟
  آیا از جوونی با ارزش تر داریم؟؟؟
  دلمون خوش بود با رفتن دولت ناکارآمد قبلی دولت جدید یه راهی برای نجات ما جوونا پیدا میکنه ولی بازم نشد…وضع خرابتر ازینه که کسی به فکر اصلاح باشه…همه مجبورن راه قبلی رو برن…

 • ح د گفت:

  حاجی زمان مدیرکلی شما بر اداره میراث فرهنگی چه حیف ومیلهایی که نشد ….. چه استخدام هایی که نشد هنوز کباب فروشی بوستان ازمیراث فرهنگی طلب داره .

 • گچسارانی گفت:

  حاجی میخواست ………….
  حاجی باید…………………..
  قربون چشات چراگیر دادی به حاجی؟
  حاجی …ایران را خوردند
  حاجی …نفت و گازها رابردند

 • کوروش پورک پوردهدشتی گفت:

  حاجی ضمن خسته نباشید ازاینکه حس ایران دوستی خودت را بیان کردی اما لازم مطالعه بیشتر کنید وحقایق را بگویید. دوست گرامی بحرین عملاازدست مارفته بودودریک چانه زنی سیاسی و دیپلماتیک باتوجه به شرایط زمانی خود مالکیت مابرسه جزایرتنب بزرگ وتنب کوچک وابوموسی که دارای اهمیت فوق العاده ازلحاظ منابع وبه خصوص جغرافیای سیاسی ونظامی بود باعث شد ازلحاظ حقوق بین الملل به رسمیت شناخته شود وباقدرت تاکنون اعراب راازجهت ادعای مالکیت براین سه جزیره به زانودرآورده ایم . واگر کمی تحقیق کنید متوجه خواهید شد که فرایند اسکان وماندن شیعیان دراین منطقه چطوری بوده است که مجال بحث آن نیست .امادوست گرامی بحرین که رفت خوب یابدچرابه حال وروز فعلی سرزمین مانگاه نمیکنی امارات سی ساله که من خجالت میکشم اسم کشور رابرروی آن بگذارم ووسعت آن معادل املاک یکی از مالکان کهگیلویه نمی باشد هرروز گستاخ ترمی شود وادعای مالکیت برخاک مادارد. آیاخبراز رزیم حقوقی دریای مازندران دارید که سهم ماازاین ثروت بی همتاچقدر هست آیاخبراز استخراج وبهره برداری قطراز منابع گاز درمیادین مشترک درپارس جنوبی دارید آیاخبر ازساخت جزایر مصنوعی شیخ نشین های عرب درخلیج تا ابد فارس دارید آیامیدانید خاک وسنگ این جزایراز کویرها ومعادن ماتامین میشود آیاخبرازساخت جزایروادامه سواحل کشورهای حاشیه دریای مازندران دارید آیا خبراز بهره برداری بی رویه این کشورهاازمنابع نفت وسایرمنابع دراین دریا دارید .حاجی عزیزدیرمتوجه شدی پس غصه بحرین نخور چشماهیت راباز کن ادعاهای اعراب گرسنه وکشورآذربایجان که همگی نوکر آمریکا هستند وغارت نفت وگاز درخلیج فارس ودریای مازندران توسط این کشورهاراببین وزار بزن به حال نسل آینده که نه بحرین دارند نه نفت ونه گاز ونه آب پس بحرین رفت بیابه حال خایج تاابد فارس وزدن تودهنی به امارات هم سن من یه فکری کنیم . ودرپایان اینکه هیچ کدام ازماجداشدن بحرین ازخاک ایران راقبول نداریم وهیچگاه دولتمردان حاکم درآن زمان رانمی بخشیم اما یک کارشناس علوم سیاسی یاتاریخ باید مستدل ومستند نظر بدهد

  • مرادی گفت:

   کورش جان .طبیعی است که عرق و عشق به کشور و سرزمین متوجه همه مکانها و دیار میباشد و.بحرین و افغانستان و گرجستان و دریای خزر و خلیج فارس و…… همه یکی بوذند و هستند ….مهم نیست که دشمن با ترفند و غفلت کدامیک را تصاحب کند.
   اما عزیزم در تاریخ معاصر ایران تنها مقطعی که ما سرزمین از دست نداده ایم 30 ساله اخیر است و سوم خرداد و فتح خرمشهر قطع نوار شکستهای ایران در 100 سال اخیر بود.
   توصیه شما مبنی بر مطالعه بیشتر را بر چشم مینهم ولی یادمان باشد هر گاه کسی را به خیری و نیکی توصیه میکنیم اول خودمان پایبند باشیم و عامل .

   • کوروش پورک پوردهدشتی گفت:

    سلام خدمت دوست گرامی آقای مرادی چون روحیه شما درانتقاد پذیری وتعامل وتسامح باپاسخ شمابرایم زیبا بوداز جنابعالی متشکرم امیدوارم همه مابه مرحله ای درتعاملات اجتماعی خود برسیم که به دوراز خشونت وتوهین ازهمدیگر بیاموزیم وبه امید روزی که درکنار هم به رشد وتوسعه ایران بزرگ خدمت نماییم وایران وایرانی باکرامت وباغروراز آب وخاک خوددفاع کندو جان ومال خود رادرجهت دفاع ازتمامیت ارضی ایران عزیزتقدیم این سرزمین مقدس نماییم ویاد تمام انسانهای باشهامتی که جان وهستی خود رادرراه آب وخاک ایران ازدست داده اندگرامی باد

 • بئاتریس گفت:

  حاجی یک کمی هم انصاف داشته باش .بحرین عملا از ایران قرنها پیش جدا شده بود.فقط اسما مال ایران بود.ایران هیچگونه حاکمیتی روی بحرین نداشت.وزارت خارجه ایران هوشمندی بسیاری به خرج دادند که در مقابل جدائی اسمی بحرین سه جزیره تنب بزرگ و کوچک وابوموسی را که اهمیتشان بسیار بیشتر از بحرین است از بریتانیا گرفتند.شما اگر راست میگوئید این سه جزیره را نگهدارید.دریای خزر را هم که تقدیم همسایه ها کردید.بهر حال یا سواد تاریخی نداری یا بی انصافی میکنی.

 • معلم تاریخ گفت:

  خوب شد بحث علمی و تاریخی خوبی بود .حق اینست که این مطلب در اختیار معلمین تاریخ قرار گیرد تا دانش اموزان را با این حقیقت تلخ اشنا کنند.ضمن اینکه در کتاب تاریخ سال سوم دبیرستان هیچ اشاره ای به این موضوع مهم نشده

 • نسل فردا گفت:

  حاجی بحرین را بیخیال از خزر بگید!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

پربازديد