تاریخ درج خبر : 1391/06/19
کد خبر : ۲۷۶۰
+ تغییر اندازه نوشته -

سرمایه گذاری در استان بازده اقتصادی مناسبی دارد

سایت استان:  مدیر کل امور اقتصادی استانداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: سرمایه گذاری در این استان به دلیل داشتن 10 درصد آبهای کشور، تولید روزانه 720 هزار بشکه نفت، نزدیکی به قطبهای جمعیتی کشور، آب وهوای دلپذیر، 283 جاذبه طبیعی بکر و 900 میلیون تن کانی معدنی بازده اقتصادی مناسبی دارد.
سید حسین سهمگین روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: درآمد سرانه مردم کهگیلویه و بویراحمد بدون احتساب نفت و گاز 26 میلیون ریال برآورد شده اما با احتساب تولیدات نفت و گاز استان، درآمد سرانه از 121 میلیون ریال بیشتر است.

وی اظهار داشت: این استان با وجود ظرفیتهای فراوان در زمینه های نفت، گاز، آب، معدن، گردشگری و گیاهان دارویی می تواند بیش از این پیشرفت کرده و مردم آن نقش بیشتری در تولید ملی داشته باشند.

سهمگین بیان کرد: کهگیلویه و بویراحمد هم اکنون با تولید و استخراج روزانه 720 هزار بشکه نفت خام به همراه 50 هزار بشکه میعانات گازی مقام دوم تولید نفت و گاز کشور را دارد که سرمایه گذاری در صنایع وابسته به نفت و گاز را توجیه پذیر می کند.

وی عنوان کرد: سرمایه گذاری در زمینه معادن و گردشگری نیز می تواند سوددهی مناسبی داشته باشد چون این استان از این جنبه ها هم ظرفیتهای درخور توجهی دارد.

سهمگین گفت: این استان از نظر معادن، بیش از 900 میلیون تن انواع کانی دارد به گونه ای که بزرگترین معدن فسفات کشور با 81 میلیون تن در این استان واقع شده است.

وی افزود: استان به دلیل وجود بیش از 500 شاخه رودخانه دائمی و فصلی یکی از منابع آبی کشور به حساب می آید.

سهمگین با بیان اینکه مساحت استان کهگیلویه و بویراحمد تنها یک درصد خاک ایران است گفت: اما همین میزان از مساحت، 7/11 میلیارد مترمکعب آب، معادل10 درصد کل منابع آبی کشور را در خود جای داده است.

وی اظهار داشت: ظرفیتهای دیگری همچون 475 گونه گیاهان دارویی در این استان وجود دارد که سرمایه گذاری در زمینه ساخت کارخانه های گیاهان دارویی را توجیه پذیر می کند.

سهمگین بیان کرد: آب و هوای دلپذیر، نزدیکی به قطب های جمعیتی کشور و وجود بیش از 283 جاذبه طبیعی بکر، 700 اثر تاریخی و هنری به همراه مقبره 296 امامزاده از ویژگیهای این استان است که می تواند برای سرمایه گذاری در بخش گردشگری، سودمند باشد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد