تاریخ درج خبر : 1393/02/26
کد خبر : ۲۷۶۰۱۸
+ تغییر اندازه نوشته -

سخنان دکتر هاشمی در نماز جمعه تهران

سایت استان: سید ضیاء هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم در سخنرانی پیش از خطبه‌های نمازجمعه امروز در مصلی دانشگاه تهران، گفت:‌ این هفته تداوم سنت حسنه اعتکاف در دانشگاه‌ها داشته‌ایم و استقبال دانشجویان به اندازه‌ای بود که تنها نیمی از مشتاقان توانستند در مراسم اعتکاف حضور یابند زیرا مساجد دانشگاه‌ها برای نیمی از متقاضیان ظرفیت داشت و امیدواریم از طریق اینگونه مراسم به سمت دانشگاه ایده‌آل اسلامی برویم.

به گزارش سایت استان، وی افزود:‌ هفته گذشته هفته خوابگاه‌های دانشجویی نام داشت و باعث شد توجه ما به این مسئله جلب شود که اگر دانشگاه کانون تحول است باید به فضای خوابگاهی که بخش مهمی از دانشگاه‌ها به شمار می‌رود نیز توجه کرد.

ضیا-هاشمی

هاشمی با بیان اینکه امروز به نام روز خوابگاه‌ها و پشتوانه مردمی نام‌گذاری شده است، اظهار داشت: پشتوانه مردمی همان سنت وقف است و با توجه به اهمیت سرمایه‌گذاری خیرین دانشگاهی در بخش خوابگاه‌ها از آنها تقاضا داریم نسبت به این دغدغه دانشجویان نیز توجه بیشتری داشته باشند.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، گفت: سنت حسنه وقف ریشه دیرینه در جامعه دارد و سبب شده است تا خیرین در دانشگاه‌ها نیز دست همت را بالا بزنند به طوری که در حال حاضر بیش از ۳۵۰ فرد خیر به کمک وزارت علوم آمده‌اند و اموال خود را در زمینه امور دانشگاهی وقف کردند.

وی اضافه کرد: بیش از ۱۲۰هزار متر مربع فضای خوابگاهی از سوی خیرین ساخته شده و بیش از ۵۰هزار متر مربع نیز در دست ساخت است و همچنین خیرین دانشگاهی در حوزه‌های دانشگاه‌سازی، تجهیز مراکز علمی و امکانات آزمایشگاهی،‌ یادمان شهدا، کتابخانه‌ها و… نیز فعال هستند.

هاشمی ادامه داد: سنت حسنه وقف مورد اهتمام علمای عظام تقلید نیز است بطوریکه مراجع تقلید در پاسخ به استفتائات در این مورد اعلام کردند که کمک خیرین در توسعه آموزشی امری پسندیده است.

وی با اشاره به تأکید وزارت علوم بر تقویت گفتمان علم و فناوری که خواسته مقام معظم رهبری است، گفت: وزارت علوم سعی دارد با زمینه‌سازی برای بنیادهای خیریه درصدد مشارکت فزاینده خیرین در حوزه آموزش عالی باشد.

به گفته هاشمی در حال حاضر ۴۰درصد دانشجویان خوابگاه دارند در حالیکه استاندارد بیش از ۶۰درصد است و همچنین میانگین حضور دانشجویان در هر اتاق خوابگاه‌ها ۶ نفر است که باید به ۴ نفر برسد.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با بیان اینکه سیاست نظام و وزارت علوم بر تسهیل امکان ازدواج دانشجویی است عنوان کرد: تأمین سرپناه یکی از تسهیلات برای ازدواج دانشجویان است در حالیکه خوابگاه‌های متأهلان در دانشگاه‌ها تنها پاسخگوی یک چهارم متقاضیان است و برای بهبود این شرایط مساعدت دولت و خیرین دانشگاهی را می‌طلبیم.

وی افزود:‌در شرایط فعلی که تمدن ایرانی اسلامی در حال احیاء‌ و مورد تأکید بزرگان ما است خوب است که خیرین در این حوزه مشارکت کنند حتی در جوامع اروپایی و آمریکایی نیز بسیاری از نیازهای دانشگاهی به اتکای اعانات مردمی تأمین می‌شود.

هاشمی گفت:‌ در سال گذشته یکی از خیرین آمریکا ۱۵۰ میلیون دلار از اموالش را وقف دانشگاه کرد و ده‌ها هزار مرکز وقف و اعانات در کشورهای اروپایی و آمریکایی نیز فعال هستند بنابراین ما توقع داریم هزاران واقف و خیر اموال خود را در مسیر پیشرفت علمی کشور هزینه کنند.

*تشریح پیشرفت‌های علمی کشور

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با اشاره به پیشرفت‌های علمی کشور و انجام طرح‌های کلان در ماه‌های آینده گفت: در چند ماه آینده نخستین کشتی تحقیقاتی ایران در خلیج فارس به آب انداخته می‌شود.

وی افزود:‌همچنین در دو سال آینده پرتاب ماهواره زلزله‌شناسی آیات به نتیجه می‌رسد و دانشگاه‌های ما پروژه‌های عظیمی برای جلوگیری از ریزگردها در جنوب کشور نیز در دست دارند.

هاشمی گفت: وزارت علوم تفاهم‌نامه‌هایی را در حوزه ارتباط با صنعت منعقد کرده که بر این اساس صدها میلیارد تومان پروژه در حوزه صنایع دفاعی، نفت،‌ پتروشیمی و… رخ می‌دهد.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با بیان اینکه اگر به تعبیر مقام معظم رهبری خواهان اقتدار کشور هستیم باید دانشگاه بالنده داشته باشیم، گفت: در سال‌های گذشته که شاهد افت اقتصادی در کشورهای صنعتی بودیم هزینه بخش‌های مختلف در این کشورها کاهش یافت ولی هزینه‌های علمی همچنان ثابت بود زیرا آنها می‌دانند برای باروری اقتصاد باید در حوزه علم و فناوری سرمایه‌گذاری شود.

وی افزود: وزارت علوم برای تأسیس شرکت‌های دانش‌بنیان که مورد تأکید مقام معظم رهبری نیز است،‌برنامه‌ریزی دارد زیرا محور اقتصاد مقاومتی اقتصاد دانش‌بنیان است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۴میلیون و ۳۰۰ دانشجو در کشور وجود دارد، گفت: در حوزه آموزش عالی به دنبال تغییر الگوهای ترکیب ساختاری جمعیت هستیم زیرا در حال حاضر ۹۰درصد دانشجویان در مقطع کارشناسی ۹درصد در مقطع کارشناسی ارشد و یک درصد در مقطع دکتری هستند در حالیکه در نظر داریم به برنامه‌ای برسیم که ۳۰درصد دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد و بیش از ۳٫۵درصد در مقطع دکتری تحصیل کنند.

هاشمی با اشاره به ضرورت اجرای سند دانشگاه اسلامی،‌گفت:‌ وزیر علوم شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها را با قوت تمام پیگیری می‌کند و بر اجرایی شدن این صنعت تأکید بسیاری دارد.

وی گفت: برای اینکه درستی از موضوع فرهنگ داشته باشیم آنچه مقام معظم رهبری می‌خواهند این است که فرهنگ جامع دانشگاه و جامعه نه با نگاه شعاری و تظاهری بلکه با نگاه عمیق در دانشگاه‌ها حاکم باشد که از طریق اجرای سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها سعی داریم به این مسئله دست یابیم.

وی گفت: اعتکاف نیز یکی از مظاهر ترویج دین در مراکز علمی ما است که گاهی در این مورد نیز مسائل خلاف واقع مطرح می‌شود.

هاشمی افزود:‌ مقام معظم رهبری اعتقاد دارند که دانشگاه محیط اخلاق، معنویت و پاکیزگی است و با نگاهی که دانشگاه محیطی مغایر با دین باشد مخالف هستند.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم گفت:‌ حرکتی که وزارت علوم مبنای کار خود قرار داده است در راستای توصیه‌های مقام معظم رهبری و با اتکاء به سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها و قانون‌گرایی است.

منبع:بویرنیوز

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد