تاریخ درج خبر : 1393/02/27
کد خبر : ۲۷۶۰۷۴
+ تغییر اندازه نوشته -

بیم و امیدهای توافق تاریخ ساز

سایت استان: محمدعلی وکیلی

دور چهارم مذاکرات هسته ای ایران و 5+1 در اتریش به پایان رسید. بنا بر توافق اولیه می بایست تا 29 تیر 1393 پیش نویس توافق نهایی ارائه شود.

از مقطع توافق اولیه ژنو تاکنون گام های مهمی برداشته شده و مذاکرات قدم به قدم به توافق نهایی نزدیک شده است. در گذشته اصل غنی سازی زیر سوال بود و طرف غربی توقف آن را پیش شرط مذاکره می دانست. اما حالا همه آنها به اصل حق غنی سازی ایران اذعان دارند، اگر چه بر سر محدوده آن اختلاف وجود دارد. دیگر کسی جرات طرح جمع آوری سانتریفیوژها را ندارد؛ اگر چه طرف آمریکایی اصرار دارد که تعداد 19 هزار به 5 هزار کاهش یابد که البته با پافشاری طرف ایرانی این فشار کمتر شده است. موضوع راکتور آب سنگین یکی دیگر از موضوعات مورد اختلاف است. در گذشته خواست طرف غربی، تعطیلی راکتور اراک بود، ولی امروز اصرارشان بر تغییر فنی آن است، به گونه ای که به جای مصرف سوخت خالص، سوخت غنی شده مصرف شود. مطابق گفته های دکتر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی، با آمادگی ایران برای تغییرات فنی و حفظ ماهیت آب سنگین این مشکل حل شده و بهانه آنان برطرف گردیده است. مورد دیگر اختلاف بر سر تاسیسات فردو بود، که از ابتدا طرف غربی اصرار بر پلمپ آن داشت و با پافشاری و استدلال طرف ایرانی، این تقاضای غیرمنطقی دیگر مطرح نیست و پیرامون مکانیزیم نظارتی بر آن بحث و تبادل نظر وجود دارد. بر این اساس با نگاهی به آنچه تا کنون بر آن توافق شده است، طرف ایرانی نه تنها بازنده صحنه نیست،بلکه به سطحی بالاتر از سطح شعارهای تیم قبلی نیز دست یافته است. ولی در اینجا دو مسئله دارای اهمیت است؛ اول نگارش متن نهایی است. در این مدت در پاسخ به جنجال های داخلی و هیاهوی مخالفان، گفته می شد هنوز گام حقوقی برداشته نشده است که اینچنین فریاد وامصیبتا سر داده اید. آنچه تا کنون انجام گرفته توافق بر سر مسیر و نقشه راه توافقات نهایی است. اما اصل توافق و نحوه و میزان خیانت و خدمت، پس از نگارش متن نهایی نمایان می شود. توافقات شفاهی مقدمه هستند و شرط لازم برای توافق نهایی می باشند اما شرط کافی نیستند؛ چرا که قالب حقوقی پیدا نکرده اند. بیم و دلهره اصلی در هنگام نگارش متن است. آنجاست که یک نقطه یا ویرگول مرز خیانت و خدمت را تعیین می کند. بر همین اساس دکتر ظریف به درستی بر اختلاف بر سر ویرگول و نقطه اشاره می کند و تیم هسته ای برای نگارش دقیق توافق نامه تجهیز و تدارک شده است.

اینجاست که اصحاب دلواپس باید نگران باشند و با استدلال حقوقی ثابت کنند که آیا متن در مسیر حقوق ملت بوده است یا خیر؟ در گذشته تاریخی نیز بی دقتی مقاماتِ وقت در تنظیم سندها موجب لطمات جبران ناپذیری به حقوق ملت شد. میزان توانمندی، صداقت و راستی آزمایی راهی که تیم ظریف شروع کرده است، با متن مکتوب شد محک خواهد خورد. نکته دوم و پراهمیت، موضوع مدت زمان توافق نهایی است. طرف غربی اصرار بر چند ده سال دارد ولی ایران اصرار بر زمانی کمتر از پنج سال دارد. پایان زمان مورد توافق، ابتدای ورود ایران به باشگاه هسته ای و برخورداری از حقوق کامل NPT می باشد.

آنچه تا امروز پیرامون تیم هسته ای کنونی و دولت روحانی گفته شده، بیشتر جناحی و سیاسی بوده و البته به دور از منطق و استدلال و انصاف! آنان به خاطر کار نکرده رَجم و برای گناه مرتکب نشده توبیخ شدند. اما حالا هم چشم ها به متن نهایی دوخته شده است. مقاومت و سخت کوشی تیم مذاکره کننده در این مرحله نشان از عزم آنان در پاسداشت حقوق ملت دارد. مبانی، پیش فرض و دست آوردهای کارشناسی تیم هسته ای برای توافق نهایی تاکنون خوب، قابل تحسین و متناسب با واقعیت ها بوده است؛ اما تبدیل این دست آوردها به سند حقوقی خود نیازمند هوشمندی، صبوری و دوراندیشی است. با هوچی گری، جنجال، شعاردادن و هوار کشیدن، نمی توان صورت مسئله را عوض کرد. صورت مسئله این است که چطور از رهگذر این نشست و برخاست ها و رایزنی ها، این لبخند و اخم ها، سندی بیرون آید که حاوی حقوق ملت ایران و عامل افتخار نسل های آینده گردد. اگر امیدی وجود دارد، بایست به سندِ در دستِ تهیه نگاه کرد و اگر بیم وجود دارد – که هست – باید نسبت به تنظیم نهایی این سند باشد. گرد و غبار کردن روزهای اخیر تنها مصرف داخلی دارد و بهانه ای برای خود نمایی و انتقام گیری است. دلیل منطقی برای این همه نگرانی و دلواپسی وجود ندارد؛ البته حتما باید دلواپس متن نهایی بود، ولی با اعتماد به توان کارشناسی تیم هسته ای، راه طی شده و مقدمات فراهم آمده، امید به تامین حقوق ملت بر بیم ها سایه انداخته است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • الف... گفت:

  چاکرتم دکی جون… ارادت داریم

 • ناشناس گفت:

  تنها مینویسم دکتر جان خوب نوشتید وحقیقت وراستی وصداقت باز در قلم ونوشته شما گویا ست احسنت

  • میر مصطفی عبدالهی گفت:

   البته شاه سلیمان نداشتم ، شاه سلطان حسین صفوی تسلیم افغان شد. چون به آش نذری برای دفع بلا بیشتر از شمشیرمعتقدبود.

 • سعید گفت:

  آقای اسلامی احمدی نژاد همین شعار های مفت را دادند و گفتند بیایید ما را تحریم کنید و قطعنامه بدهید تا قطعنامه دانتان پاره شود نتیجه اش اقتصاد ورشکسته و فقر و بدبختی ملت ایران شد و کاسبان تحریم که برادر بابک فقط یه کوچلو 9 هزار میلیارد بردند و بقیه شان پنجاه سال دیگر معلوم می شود.تعامل با دنیا فقط عقلانیت و منطق می خواهد نه زور بازو و شعار مفت.روزی برسد و این تفکر جوابگوی بی توجهی به منافغ ملت ایران باشددر ضمن برداشت شما از تفکر امام نابجاست و شما با این دفاع دارید امام دیگری را برای نسل جوان معرفی می کنید .

  • اسلامی گفت:

   یعنی می فرمایید الان که دستهای تسلیم دولت ایران دربرابر قدرتهای غربی در ژنو بالا رفت قطعات مورد نیاز هواپیما راکه جزء توافقات ژنو بود به ایران دادند؟5/4میلیارد دلار پولهای بلوکه شده ایرانی دربانکهای خارجی به ایران بازگردانده شد؟ سفیردائم ایران درسازمان ملل را به آمریکا راه دادند؟و…………….
   اگرتسلیم دربرابر اجنبی ها باعث افتخار است شاه سلیمان پرافتخارترین فرد ایرانی است چون در برابر افغانها تسلیم شد.
   درضمن وقتی مقام معظم رهبری می فرمایند :من به آینده مذاکرات خوشبین نیستم ،دیگر محلی از اعراب برای حرفهای من وشما باقی نمی ماند.وتو خود حدیث مفصل بخوان ازاین مجمل….هیچ صاحب عقل وخردی با مذاکره وتعامل با دنیا مخالف نیست.اما مذاکره ای که برد برد باشد.

 • سعیداسلامی گفت:

  مقام معظم رهبری مى‌گفتند: در اواخر جنگ به ما اطلاع قطعى دادند که ناوگان دریایى آمریکا در حال حرکت به سمت خلیج فارس است. این خبر خیلى مهمى بود، من هم به آقاى هاشمى و به چند تـاى دیـگـر گـفتم و به این نتیجه رسیدیم که باید برویم به امام اطلاع بدهیم. به حاج احمد آقا تلفن کردیم و 5-6 نـفرى رفتیم خدمت امام. در آن جلسه آقاى هاشمى، آقاى موسوى اردبیلى، من و چند تا از فرماندهان نظامى حاضر بودیم. امام فرمودند چه شده که دیر وقت آمدید؟ گفتیم ما آمدیم یک خبرى را خدمتتان عرض کنیم. گفتیم که آقا ما اطلاعاتى که داریم نشان مى‌دهد ناوگان دریایى آمریکا دارد به سمت خلیج فارس مى‌آید. آمدیم ببینیم که نظر شما چیست؟ امام فرمودند که این ناوگان چقدر به ما نزدیک است؟ گفتیم مثلا حدود 500 کیلومتر فاصله دارد. بعد امام گفتند که این ناوگان دریایى را رصد کنید همین که نزدیک شد دو تا موشک به آن شلیک کنید. با موشک‌هایى که دارید بزنیدش. نظامى‌هاى جلسه گفتند که بله آقا ما مى‌توانیم بزنیم، اما این ناو آمریکا است و مساله خیلى حساس است. اما امام فرمودند دو تا موشک پشت سر هم شلیک کنید. ‌ ‌
  خلاصه هرچى در آن جلسه گفته شد، امام گفتند که دو تا موشک شلـیـک کـنید. خود ماها یک مقدار تعجب کردیم و برایمان باورکردنى نبود. دائم در جلسه من و آقاى هاشمى به هم نگاه کردیم. امام دیدند که مثل این که جلسه براى شلیک موشک مجاب نشد. فرمودندکه نظر من همان است اما شور کنید، به هر نتیجه‌اى که رسیدید من هم قبول دارم. البته نظر من همان است که گفتم، اما اگر به نظر دیگرى رسیدید همان را انجام بدهید. موقعى که داشتیم از محضر امام خارج مى‌شدیم، امام گفتند که آقاى خامنه‌اى شما بمانید. من برگشتم. امام فرمودند: من هنوزم نظرم همان شلیک دو موشک است. این را بدانید که هر وقت بخواهید با آمریکا و انگلیس مسامحه کنید، فشارشان را بیشتر مى‌کنند. بهترین کار با آمریکا این است که با شجاعت و شهامت با آن برخورد کنید. شما بعد از من یادتان باشد که با آمریکا نباید مسامحه کرد. باید با آن برخورد محکم کرد و نترسید، که هیچ غلطى نمى‌تواند بکند. امام اینها را به من گفتند و ما آمدیم بیرون.

 • سعیداسلامی گفت:

  یه بنده خدایی رفت پیش دکتر وگفت:آقای دکترمیخوام آمپول پنی سیلین بزنم.دکتربهش گفت:قبلا آمپول پنی سیلین زدین؟! آره ،قبلا هم آمپول پنی سیلین زدم.خلاصه ،دکتر به محض اینکه آمپول را تزریق کرد طرف حالش بد شد وبعد از کلی مداوا حالش کمی بهتر شد.دکترباعصبانیت اومد کنارش وبهش گفت:مگه نگفتی قبلا هم آمپول پنی سیلین زدم؟! بنده خدا با حالت شرمندگی گفت:باور کنید قبلا هم زده بودم ولی دفعه قبل هم همینطور شده بودم.
  نتیجه اینکه چندسال قبل ودرسال 81و82که همچین رویه ای درروند مذاکرات درپیش گرفته شد منجربه تعطیلی وپلمپ سایت های هسته ای گردیدواگر خود مقام معظم رهبری (طبق فرمایش خودشان) به قضیه ورود پیدا نمی کردند موفقیتهای هسته ای درچندسال اخیر حاصل نمی شد.وخلاصه اینکه انسان عاقل از یک جا دو بارگزیده نمیشه…..

پربازديد