تاریخ درج خبر : 1393/02/27
کد خبر : ۲۷۶۵۰۵
+ تغییر اندازه نوشته -

نقش مهم ارتباطات و روابط عمومی

سایت استان: علی اکبر آذرکمان*

( به مناسبت روز روابط عمومی )

به مناسبت فرا رسیدن روز سترگ روابط عمومی فرصت را مغتنم شمرده ، این روز پر آوازه را گرامی داشته و به همه مسئولان ومدیران روابط عمومی سازمان ها ونهادهای دولتی و خصوصی و…تبریک و تهنیت عرض نمایم.

نقش مهم ارتباطات و روابط عمومی در پیشبرد اهداف توسعه ای، انتقال اطلاعات و اخبار و مبادله ایده ها و نظرات صاحب نظران برای تحقق رفاه اقتصادی و آرامش اجتماعی بر هیچ کس پوشیده نیست و روز به روز بر اهمیت آن افزوده می شود. نقش پررنگ متخصصان و دست اندرکاران این بخش در تحقق اهداف مزبور بیش از پیش ملموس گردیده .برخورداری از ابزارهای ارتباطی روزآمد همراه با نیروی انسانی خبره، متعهد و توانمند، از اولویت های مهم به شمار می آید. ایجاد زیرساخت های فناوری اطلاعات و گسترش ارتباطات از الزامات اساسی روز و توسعه دانش محور می باشد. مسئولیت اجتماعی، صیانت از حقوق مردم و تکریم و جلب مشارکت همه سلایق در پیشبرد امور، از وظایف مهم روابط عمومی هاست که با بیان متین، شفاف و رسا و در مواردی نقادانه برای هم افزایی و تعامل سازنده با مسئولین و دست اندرکاران بخشهای دولتی، خصوصی و تعاونی ارائه می شود. روابط عمومی ها به عنوان پل امین ارتباطی میان مردم و مسئولان ، قادرند این نقش را به خوبی ایفا نمایند و به ایجاد نشاط اجتماعی، امیدافزایی و گسترش فضای شاد و انرژی بخش در میان اقشار مختلف مردم، بستر لازم فراهم و فضای خلاق و پویا را فراهم نمایند و موارد اختلافی را کم رنگ و اتحاد و انسجام اجتماعی را تقویت نمایند.اما در خصوص مشکلات روابط عمومی ها باید گفت : وابستگی صرف روابط عمومی به مدیریت سازمان ،خطر مدیریت مداری در روابط عمومی یک سازمان را افزایش می دهد و مشاوره جای خود را به تملق گویی های بی اساس میدهد.

یکی دیگر از مسایل تشکیلات روابط عمومی در ایران ” آمیختگی تشکیلاتی ” آن با سایر بخشهای تشکیلاتی سازمان است . بخشهای عمده ای که در سازمانها با تشکیلات روابط عمومی ادغام می شوند. نادیده انگاشتن روابط عمومی در تشکیلات سازمان و لحلظ نکردن بعضی آن در تشکیلات و عناوین شغلی را باید از مسایل مهم در طراحی تشکیلاتی روابط عمومی دانست . بطوریکه در اکثر ادارات و سازمانها ملاحظه میشود که روابط عمومی با سایر پست های سازمانی ادغام شد و نگاه مدیران به روابط عمومی بسیار سنتی است در صورتیکه در دنیای مدرن و غرب از روابط عمومی بعنوان مشاوران برتر و گره گشای مشکلات سازمان یاد میکنند.

روابط عمومی جزء اعمال مدیریت است و جایگاه خاص روابط عمومی نیز در رده یکی از کارهای مدیریت قرار دارد . نکته مهم در اینجا اینست که کار روابط عمومی خدمت به مدیریت است نه مدیر ؛ برای آنکه محور اساسی کار روابط عمومی تحصیل منافع برای کل سازمان است نه برای شخص واحد که در رأس هرم سازمانی قرار گرفته است . بنابراین باید به روابط عمومی و کارکرد های آن ، بهتر و منطقی تر نگاه کرد تا در فراز و نشیب های سازمانی بتوان سربلند و سرافراز شد .بطور کلی میتوان گفت اعم مشکات روابط عمومی ها عبارتند از :

1- عدم شناخت کافی مدیران از جایگاه روابط عمومی در زمینه ارتباطات اجتماعی و مشاوره ای

2- نامشخص بودن جایگاه و تشکیلات روابط عمومی در مجموعه سازمانی ( روابط عمومی را یک مجموعه خدماتی می دانند )

3- نبود بودجه و اعتبارات لازم و کافی برای انجام طرح های پژوهشی ونظر سنجی و اطلاع رسانی بطور کلی روابط عمومی به دلیل عدم قبول آن توسط دستگاهها دچار عدم تخصیص اعتبارات برای کلیه فعالیت های خود بوده و لذا با مشکلات عدیده روبرو می باشد.

4- یکی از مشکلات اساسی روابط عمومی ها اینست که درگیر کارهای جاری و روزمره می شوند و از برنامه ریزی های کلان و استراتژیک غافل می شوند .

به امید فردای بهتر

* مسئول روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دهدشت

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • دانشجوي مهمان گفت:

  دانشگاه آزاد دهدشت چرا با همه این محوطه بزرگ درخت کاری نشده با این همه نیروی خدماتی وکادری چرا محوطه همیشه آغشته به آشغال وبی نظمی است لطف”بررسی کنید

 • فرهنگی گفت:

  با عرض سلام و تحیت
  از انجا که روابط عمومی نقش ممتاز و برجسته ای در بدنه دستگاهها و سازمانها دارد و نقش پر رنگ ان بر هیچ کسی پوشیده نیست, لیکن عدم درک بعضی مدیران از جایگاه برجسته ان یک معظل بزرگ بوده است . هر چند اسیبهای دیگری هم در عدم شناخت ابن مهم وجود دارد. همیشه درک نادرست از قضایا و ندانم کاری باعث میشود که مشکلاتی بوجود اید که جبران انها نابخشودنی و قابل اغماض نیست.

 • کتابخانه های عمومی دهدشت گفت:

  با سلام و خسته نباشید.
  نقش روابط عمومی در جوامع گسترده امروزی و عصر اطلاعات بسیار مهم است. نقش بسزایی در آگاهی رسانی عمومی دارد.
  برای شما هم آرزوی موفقیت داریم.

پربازديد