تاریخ درج خبر : 1393/03/01
کد خبر : ۲۷۷۰۹۴
+ تغییر اندازه نوشته -

گزارش یک روز عادی از رفت و آمد در مرکز شهر یاسوج

شهر یاسوج که این روزها با پدیده ی افزایش جمعیت سیال بویژه در ساعات اولیه روز روبه رو است جمعیتی قریب به 130 تا 170 هزار نفر را در شلوغ ترین ساعات روز در خود جای داده است.

افزایش جمعیت در ساعات اولیه روز به تمرکز بیش از حد شهروندان در مرکز شهر و معابر اصلی منتهی به ادارات، سازمان ها و بازار منجر می شود. صرف نظر از چرایی این پدیده و اینکه عدم اختصاص امکانات رفاهی مناسب و خدمات رسانی به روستاها و اعلام نزدیکترین روستاهای اطراف به عنوان شهر، مشکلات بزرگی است که تا به امروز بی پاسخ مانده اند؛ تنها به حوزه ای مختصر و آن نیز پرسشگری از نهادهای ذیربط همچون شهرداری ها و پلیس راهنمایی و رانندگی و مهم تر از همه، خود “مردم” خواهم پرداخت.

با توجه به نمونه ی معدودی از تصاویر برداشته شده از شیوه استفاده مردم شهر یاسوج از وسیله نقلیه که در ذیل پیوست شده است به ذکر چند نمونه کلی بسنده خواهم کرد.

شایان ذکر است که برداشت تصاویر بیشتر جهت استشهاد وضعیت بی سروسامان فرهنگ رانندگی در استان ما نیازی نیست و فرض بر قبول همه ی ما به “داشتن چنین وضعیتی” است.

در این تصاویر از خیابان های منتهی به مرکز شهر یاسوج تخلفاتی فراوان از جمله انسداد خیابان با پارک غیرقانونی، پارک بر روی تقاطع، پارک در وسط خیابان، پارک در جهت ممنوع و خروج از پارک در همان جهت، عدم رعایت فاصله مناسب در پارک از جدول و تقریباً تمامی تخلفاتی که انجام هر کدام حین رانندگی می تواند در صورت برخورد منجر به توقیف گواهینامه رانندگی شود قابل رویت است.

po[p]

ytfyfg  dyhtjk     l;pnogi

جهت بررسی زوایای محتمل برای اقناع گزارش مبنی بر “عادی شدن بی قانونی و تخلفات رانندگی” از انواع تصاویر و موقعیت ها برداشت صورت گرفته است. برای مثال در تصویر زیر پارک ممنوع بر روی تقاطع در خیابان مرکزی شهر در حالی صورت گرفته که در فاصله 200 متری از محل پارک یک پارکینگ عمومی در نظر گرفته شده است.

uyi[o

تصویر ذیل مربوط به پارکینگی است که در مرکز شهر در نظر گرفته شده است و با وجود محل های خالی درست چند متر دورتر از آن شاهد پارک های دوگانه و حتی سه گانه در معابر شلوغ هستیم. البته باتوجه به تصویر، فقدان گیت ورودی مناسب، آسفالت نبودن کف محوطه، عدم وجود جداکننده ها و خطوط پارک، نداشتن دوربین امنیتی و سایر مشخصه های کیفیتی یک پارکینگ مجهز از طرف شهرداری، خود می تواند دلیلی دیگر جهت بی توجهی عمومی به استفاده از پارکینگ های شهر شده باشد.

yi[pl][

در تصویر زیر نیز “پارک دوگانه” که تخلفی آشکار است در فاصله چند متری از پارکینگ عمومی صورت گرفته است.

guglk-p'

ذکر این نکته قابل توجه است که در هر تصویر علی رغم آنکه برای نشان دادن یک تخلف مشخص به کار می رود می توان تخلفات عدیده دیگر را نیز از همان راننده و دیگر خودرو های اطراف مشاهده کرد، کمااینکه در تصویر بالا شیوه پارک خودروی پراید و محل ممنوع پارک خودروی “پی کی” نیز مشخص است.

تصور این نکته که شاید رفاه، بهره مندی و دسترسی بیشتر از امکانات مادی و بطور ساده تر وضعیت مالی بهتر که منجر به ارتباط بیشتر با شیوه های زندگی مدرن را به همراه دارد، دلیلی بر رعایت بیشتر هنجارها و عرف های زندگی شهری امروز باشد، ما را بر آن داشت تا از وضعیت رانندگی قشری با درآمد بالاتر نیز عکسی برداریم که مطابق تصاویر ذیل با نتیجه ای عکس مواجه شدیم.

yuuiuy7

hjgp

در تصویر فوق البته به تخلفات دیگری نیز اشاره شده است.

در ادامه برداشت نمونه های مختلف به تخلف آشکار یک هم شهری در حضور مامور راهنمایی و رانندگی نیز برخوردیم که البته از این دست موارد به کرات پیش آمد و همه روزه به چنین مواردی بر می خوریم.

jup[[-p

قاعدتا ساعات اولیه صبح که با افزایش جمعیت شهر روبه روست و شهروندان پی گیر امور روزمره و کارهای اداری خود هستند می تواند عامل تشدید کننده در بی نظمی های عنوان شده باشد، اما با برآمدن نیمروز نیز تفاوتی در اصل موضوع و بی قانونی در زمینه رانندگی توسط شهروندان مشاهده نشد.

gteryr6kjt

uuyyhpoi

عدم رعایت قانون در وجوه مختلف در سطح جامعه توسط ما ایرانیان به امری عرفی و معمول تبدیل شده است، اما اصلاح پاره ای از این ساختارها نیازمند زمان و هزینه کمتری است و خیلی زود تاثیر خود را بر شکیل تر شدن زندگی روزمره مان نشان می دهد. از این قبیل عادات نابه هنجار که در صورت اصلاح، آسایش و.آرامش عمومی بیشتر و آن هم در زمان زودتری دست یافتنی است مساله حل معذلات مربوط به فرهنگ رانندگی و پیامدهای ناشی از آن می باشد. اینکه چه عواملی در استان ما مغفول مانده است که منجر به بروز چنین بحران عمیق فرهنگی شده است خود نیازمند تحلیل داده ها، تحقیقات میدانی در حوزه های فنی، نگاه تاریخی و جامعه شناسانه به این موضوع دارد که دست کارشناسان را به یاری می طلبد. اینکه آیا شهرداری از انجام خدمات قانونی اش سر باز زده؟ یا پلیس راهنمایی و رانندگی برخوردی قاطع و حضوری پر رنگ نداشته؟ یا نظام برنامه ریزی شهری و سیاست های مدیریتی دولتی در تقسیمات و تمرکز خدمات شهری ایجاد مشکل کرده است؟ یا نظام آموزشی ما دچار نقصان بوده و نتوانسته آموزش های لازم را در مدرسه و دانشگاه ارایه دهد؟ یا بالاخره فرهنگ هم زیستی و شهرنشینی در میان مردم ما آن چنان که شایسته است شان خود را پیدا نکرده است؟ هر کدام می تواند آغازگر پرسش های جدی باشد که راهی را برای آسایش بیشتر در این شهر برای هم شهریان فراهم می آورد.

گزارش: شهرام خادم

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد