تاریخ درج خبر : 1393/02/29
کد خبر : ۲۷۷۳۱۵
+ تغییر اندازه نوشته -

مدیریت در تئاتر سلیقه ای است/ تئاتر در میان مردم جریان ندارد

سایت استان: بازیگر، نویسنده و کارگردان تئاتر کهگیلویه و بویراحمد گفت: سند چشم انداز هنر تئاتر در میان گستره برنامه های فرهنگی جایی ندارد و هر مدیری که می آید با سلیقه شخصی خود با تئاتر برخورد می کند.

اکبر آیین افزود: همیشه عده ای از تئاتر هراس دارند و برای تئاتر دردسرهای زیادی درست می کنند اما هنرمند کار خود را می کند و بدون در نظرگرفتن مسائل حاشیه ای که معمولا از بیرون وارد تئاتر می شود، کار خود را می کند و حرف خود را می زند.

IMG16042115

وی بیان کرد: یکی از مشکلاتی که اکنون گریبانگیر تئاتر شده و انگار هیچوقت حل شدنی نیست، عدم تدوین برنامه ای بلند مدت است.

آیین تصریح کرد: همیشه در سیستم تئاتر کشور برخی با جشنواره و برخی با اجراهای عمومی مخالفند و همچنین برخی آموزش را جدی نمی گیرند و عده ای نیز اعتقادی به تغییر و تحول در این هنر ندارند.

هر سال بودجه ها کمتر می شود

این کارگردان تئاتر استان به مشکلات اقتصادی تئاتر اشاره کرد و گفت: طبیعی است هر سال بودجه ها کمتر می شوند و هزینه ها بالاتر می روند و عدم تدوین بودجه برای یک سال تئاتر بدون برنامه ریزی اساسی همیشه بیش ترین مشکلات را برای تئاتر ایجاد کرده است.

وی تصریح کرد: باید به مسئله مسئله بودجه تئاتر توجه جدی شود تا این هنر از مظلومیت کمبود اعتبار رنج نبرد.

آیین با بیان اینکه تئاتر در کشور ما روند طبیعی و عادی خود را پشت سر نگذاشته است که الان بشود توقعی از آن داشت، گفت: به اعتقاد من مهم ترین دلیل بروز این مشکلات نبود یک فکر متعالی برای رشد و پیشرفت هنر تئاتر است.

وی افزود: هر کس که بخواهد وارد تئاتر می شود و صنفی وجود ندارد، شغلی برای هنرمند تئاتر تعریف نشده، بیمه ای در کار نیست.

ما تئاتری ها از قبل بازنده ایم

این کارگردان تئاتر استان تصریح کرد: تا زمانی که تئاتر همانند ورزش و برخی حوزه های دیگر جدی گرفته نشود این هنر همیشه آسیب پذیر است.

وی با بیان اینکه مگر ورزش چه دردی را دوا می کند که تئاتر نمی تواند آنرا دوا کند، اظهار داشت: من و همه دوستان تئاتری ام همیشه می دانیم با یک بازی از قبل باخته روبرو هستیم اما چاره ای نداریم جزء اینکه به بازی ادامه دهیم تا شاید یک روز تصمیم گیرندگان خود ما باشیم و نه کس دیگر.

IMG16043913

این نویسنده تئاتر در ادامه به کمبود نمایشنامه در کشور اشاره کرد و گفت: نمایش نامه نویسان ایرانی مورد علاقه ما شاید به تعداد انگشتان یک دست هم نرسند و این خود فاجعه ای است که به شدت همه ابعاد تئاتر را تحت الشعاع قرار داده است.

تئاتر در میان مردم جریان ندارد

وی بیان کرد: به دلیلی همین ضعف، این روزها تئاتر در میان مردم جریان نداشته و این مسئله دیگر ربطی به مدیریت تئاتر و بوجه تئاتر ندارد بلکه ناشی از فهم نادرست برخی هنرمندان از تئاتر است.

IMG16044561

وی تصریح کرد: جهان درهمه ابعاد در حال تغییر است و این خوب است که فرم های تازه و ساختارهای نوتری وارد تئاتر شود اما به چه قیمتی ؟آیا توانسته ایم با ایجاد یک فرم تازه ذائقه و سلیقه مخاطب را ارتقاء دهیم؟ آیا با ظهور این فرم ها مخاطبان خود را افزایش داده ایم؟ هیچ کس با فرم و ساختار نو مخالف نیست اما متاسفانه برخی از این فرم های جدید، تنها سردرگمی و گیجی را برای مخاطب به همراه داشته است.

آیین بیان داشت: متاسفانه تئاتری که این روزها به تئاتر روشنفکری منسوب است به واسطه همین درجا زدن در فرم، تماشاگر را پس زده و اندکی پس از اجرا به فراموشی سپرده می شود.

گفتگو از: شریف اسلامی

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد