تاریخ درج خبر : 1393/02/29
کد خبر : ۲۷۷۵۲۴
+ تغییر اندازه نوشته -

تجاربی که مدیران جدید آموزش و پرورش باید به کار گیرند

سایت استان: عظیم بنام- ابتکارجنوب:

تغییر مدیریت، همگام با روی کار آمدن هر دولتی، امری طبیعی است اما آنچه در این بین -برای افزایش کارایی مدیران جدید- مهم جلوه می‌کند عبرت‌گرفتن مدیران جدید از نقاط ضعف و قوّت مدیران گذشته است….

در بخش محروم اما مستعد «چاروسا» نیز مدیران متعددی بارویکردهای متفاوت، برکرسی ریاست اداره‌ی آموزش‌و‌پرورش تکیه زده‌اند که طبیعتاً هر کدام تأثیرات مثبت و منفی خاصی از خود بر جای گذاشتند. تأثیراتی که نه تنها بر فضای آموزشی این بخش، بلکه بر کل جو این منطقه خود را نشان می‌دهد. مقصود نگارنده، یادآوری این نکته‌ی مهم است که تمامی نقاط ضعف و قوت مدیران قبلی می‌تواند درس‌های مدیریتی خوب و مفیدی برای مدیریت جدید آموزش‌و‌پرورش چاروسا باشد. اگرچه از رئیس جدید این اداره، با تجارب فراوانی که در این عرصه دارد، انتظار زیادی هم می‌رود که در تحلیل و درس‌آموزی از مدیران گذشته قدرت شایانی داشته باشد.

حال در این نوشتار سعی می‌کنم تا برخی از این موارد را بازگو کنم:

1. عدم همدلی و اتحاد در نیروهای اداری: گاه مشاهده می‌شد که در دوران قبلی از نیروهایی استفاده می‌شد که گرچه افرادی باتجربه بودند اما چون لازمه‌ی موفقیت خود را موفقیت دیگر واحدها نمی‌دانستد و حتی از اینکه ارباب رجوع‌های خود، همکاران دیگر واحدها را زیر سؤال می‌بردند احساس خوشحالی می‌کردند و تلاششان هم فقط در حمایت از خودشان بود و در نتیجه‌ی این رفتار غلط، جوی بسیار مسموم در اداره بوجود می‌آوردند. آشکارست که اگر تمام امکانات و استعدادها در خانواده، نهاد، سازمان و حتی یک فروشگاه باشد اما اتحاد و وحدت نباشد از موفقیت هم خبری نخواهد بود.

2. استفاده از نیروهای غیرتخصصی: اگر مدیر تلاش کند که در هر پستی از نیروهای متخصص و مربوطه استفاده کند -چون به زیر‌ و ‌بم‌های آن حوزه آگاهی کامل دارد- در برخورد با مشکلات و موانع قدرت تشخیص بالا می‌رود و قطعاً چالش‌های کمتری در پی خواهد داشت و کارها نیز بدون وقفه و در زمان مناسب خود انجام می‌شود. اما متاأسفانه پیش از این در برخی واحدها از افرادی استفاده می‌شد که نه مدرک آنها با آن حوزه مرتبط بود نه روحیات شخصیتی آنها!

3. استفاده از نیروهای با مدارک پایین در مقطع حساس ابتدایی: اگر این مورد مصداقی، به عنوان یک بند جداگانه آورده شد، به این دلیل است که بر همه‌ی ما روشن است که مهم‌ترین و حساس‌ترین دوران تحصیلی، مقطع ابتدایی و به‌ویژه سال اول ابتدایی است. انتظار می‌رود مدیریت آموزش‌و‌پرورش چاروسا بصورت عملی نشان دهد که نسبت به انتخاب معلمان اول ابتدایی حسایت کافی به خرج می‌دهد و حتی‌الامکان از افراد با صبر و حوصله و دارای روحیه‌ی لطیف و کودکانه در این جایگاه استفاده می‌شود. چقدر زشت و زننده است که معلمی در حضور دانش‌آموز خردسال خود -که ذهنش آماده‌ی یادگیری هر مطلبی است- از الفاظ ناشایست و یا کتک بی‌موقع و بی‌دلیل استفاده نماید.

4. عدم استفاده از مدیران دارای مقبولیت اجتماعی: تقریباً می‌توان گفت که ویترین هر آموزش‌و‌پرورشی، کادر اداری و ویترین هر مدرسه‌ای مدیر و معاون آن مجموعه است. مدیری که قدرت اجتماعی بالا و روابط عمومی بالایی داشته باشد، یقیناً نسبت به مدیری که انزوا را بر روحیه‌ی جمعی ترجیح می‌دهد، می‌تواند در نوع نگاه اولیا و افکار عمومی نسبت به آن مدرسه و مجموعه‌ی آموزش‌و‌پرورش تاثیرگذارتر باشد. اگر مدیر مدرسه با نشاط، با انگیزه و دارای خلاقیت باشد، می‌تواند در پیشبرد اهداف مدرسه گام‌های مفیدی بردارد.

در پایان به برخـــی دیگر از مشکلات موجـــــود در دوره‌های گذشتـــــه‌ی آموزش‌و‌پرورش چاروسا، به‌صورت گذرا اشاره‌ای می‌نماییم تا اگر مجال دیگری مهیا شود در نوشتارهای آتی این موارد را نیز شرح دهیم.

5. عدم رعایت قواعد حضور نیروهای اداری در محل کار خود.

6. نداشتن انگیزه و خلاقیت در بین نیروهای مسؤول.

7. عدم مسؤولیت‌پذیری.

8. استفاده از ادبیات دوستانه و نامناسب در فضای رسمی و اداری.

9. شوخی‌های بسیار نسنجیده در بین نیروهای اداری و آموزشی وارد آمدن لطمه به فضای آموزشی.

10. دامن‌زدن به مسائل قومیتی و نگرش‌های غلط طایفه‌ای در تصمیم‌گیری‌ها.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • محصل گفت:

  خیالت راحت هیچ کس در هیچ دوره ای از دوره های قبل تجربه نمیگیره همه یک راه اشتباه رو میرن آقای بنام

 • سعیدی گفت:

  انصافأ اگه خودتون مسئولیتی داشتین به این مسائل اهمیتی میدادین؟

 • حامد گفت:

  سلام ازمطالب بسیار دقیق و کاربردی که بیان میکنید بسیار سپاسگذاریم امیدواریم مسئولین استان دقت نظر کنند و سرلوحه مدیریت خود قرار دهند

 • م.ن گفت:

  سلام خدمت استاد عزیزم جناب آقای بنام شما خودتون جدن با شخصیتی

 • علی گفت:

  با سلام
  واقعا درسته بسیاری از این موارد در اموزش وپرورش هست ولی کسی تلاش نکرد راهکاری باورد

پربازديد