تاریخ درج خبر : 1393/02/29
کد خبر : ۲۷۷۶۹۲
+ تغییر اندازه نوشته -

فرش قرمز پهن کنید مهمانان عزیزی در راهند

سایت استان: سالهای نچندان دور وقتی در شهری مثل تهران که عصاره ایران است از شما می پرسیدند اهل کجا هستید؟ خود را آماده شرح طولانی می کردید تا شاید در پایان گفتگو پرسنده را ملتفت می نمودید که بله. این که می گویند کشور شما 24 استان بعد ها 27 و 28 و 30 استان دارد یکی از آنها استان ” کهگیلویه و بویراحمد” است. حتی گاهی باید جدل می کردید که این جز هیچ کدام از استانها نیست و برای خودش استان مستقلی است. این مصیبت هنوز هم باقی است اما با شدت کمتر. چرا که به مدد بهبود و گسترش نسبی راهای خروجی استان، رسانه های جمعی، افزایش خودرو و سفر و این مسئله که عده ای هستند که مثلاً در پانزده سال گذشته هر سال به ناحیه ای از کشور سفر کرده بودند و حالا به دنبال سرزمین ناشناخته می گشتند. برای این منظور استان صعب العبور و صعب التلفظ! ما مقصد خوبی برای گردشگران بود.

baner6x3

راه طولانی خروج از گمنامی که اولین تکلیف شب استان کهن اما نوخاسته ما است هرچند به سختی اما آغاز شده است. در این راه همه نقش دارند و مسئولند. از استاندار و نمایندگان فعلی و قبلی و مدیران میراث فرهنگی و گردشگری تا رانندگان تاکسی، کارگر، رستورانهای داخل شهر و بین شهر. هر کس نقشی دارد به اندازه دیگران.

اما گام بعدی و اصلی که جذب گردشگر می باشد شرایط و ضوابطی دارد که نه دولت به تنهایی قادر است از پس این کار برآید و نه شهروند و بخش خصوصی بدون پشتگرمی دولت این توان را دارد.

اما ظاهراً میان دوحلقه دولت و شهروندان (عادی) حلقه ی واسطی هست که بازویی پرتوان تری دارند. نام این گروه در محاوره عمومی ” سرمایه داران ” و در مجامع رسمی تر ” سرمایه گذاران ” است.

طبقه ای در جهان که جهانیان مدیون توان مالی شان هستند. هرچند در همه جهان هم گاه آنها را با الفاظی ناشایست سب می کند اما دیگر مثل روز روشن است که هیچ کشوری بدون ناز کشیدن از این تواناها نتوانسته است شکم ناتوان ها را پر کند. پرچمدار مبارزه با سرمایه داران کشورهای سوسیالیستی هستند که چند دهه مدعی بودند برای رفاه همگان باید صنایع و امور مهم در دست دولت باشد.

حالا که توهم از سرها به در رفت و صبح روشن آمد، دیدند با میلونها شکم گرسنه و شهرها و راههای نیمه ویران و چهره شهرهای عقب افتاده و صنایع فرسوده کاری نمی توانند بکنند مانند ناصرالدین شاه از سیاست ” خودش را بیار، اسمش را نیار ” کمک گرفتند.

چین و روسیه بدون اعلان عمومی “اقتصاد آزاد” را پذیرفتند. البته سمبل و نماد این عقب نشینی چین است. آنچه چین را به یک ابرقدرت اقتصادی بدل کرده است، اگر حمایت از سرمایه داری نبوده پس چه نام دارد؟ هر چند شکل ماجرا اقتصاد دولتی است اما ظهور میلیونها نفر سرمایه دار در چین گویای چیز دیگری است.

القصه دیدن بیلبوردهای همایشی در یاسوج که هدف آن دعوت از سرمایه گذاران برای بازدید از استعدادها و توانمندیهای استان به امید جذب نظر ایشان و انشاالله جذب سرمایه شان از سوی ” اتاق بازرگانی استان ” (که ظاهراً برای اولین بار و یک اقدام ابتکاری در کشور محسوب می شود) که مرکز ثقل بخش خصوصی است، بارقه ی امیدی است در دل کسانی که احساس میکنند استان شان با داشتن این همه زیبایی در جایگاه خوبی از نظر جذب گردشگر قرار ندارد. مردمانی که کمتر احساس کردند در استانی نفت خیز زندگی می کنند شاید امیدوار شوند که از این صنعت پاک، نانی به کف آرند.

و اما ” احلام الیقظه ” یا “رویاهایی در بیداری” و در رویاهای ما و مردم:

1) یکی از سرمایه گذاران پروژه های کلانی مثل دو باند سازی محور یاسوج – سمیرم را با احداث دهها تونل و پل تقبل می کند.

2) سرمایه گذاری دیگر احداث سه هتل 3 و 4 ستاره در سه نقطه از استان را در برنامه قرار می دهد.

3) در پی بازدید جمعی از فعالان جذب توریست (آژانس داران و راهنمایان) از دیدنیهای استان، روز به روز شاهد سیل گردشگران طبیعت، توریست های درمانی، دسته های ورزشی به استان هستیم.

4) در پی بازدید استانداران پنج استان قلب کشور از استان ما، طرح توسعه راههای میان آن استانها با استان ما و همچنین گشودن شبکه ریلی و پرواز هفتگی میان استانی در دستور کارفرما قرار می گیرد.

5) با داشتن صدها روستایی که برای خودمان سمبل نالیدن از فقر شده اند و برای گردشگران روستایی دیدنیهای جذاب استان به مقصد نوین گردشگری روستایی تبدیل می شوند و … رویاهایی از این دست.

دو صد میهمان گرامی از بخش دولتی – سطح کلان – و بخش خصوصی در راه استان هستند. بدان امید که این نشستن و برخاستن از مرز یک همایش فراتر رود و به نقطه عطف توسعه پایدار در زمینه توریسم بدل شوند.

قدمشان را بر دیده می نهیم و جلوی پایشان فرش قرمز می گسترانیم و دست در دستشان می نهیم به مهر …

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد