تاریخ درج خبر : 1393/02/30
کد خبر : ۲۷۷۸۳۳
+ تغییر اندازه نوشته -

افزایش نگران‌کننده سرطان‌های گوارشی در کهگیلویه و بویراحمد

سایت استان: مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان باشت  با اعلام این خبر که افزایش سرطان‌های گوارشی در کهگیلویه و بویراحمد نگران‌کننده است٬ گفت: افزایش موارد بروز سرطان‌های دستگاه گوارش در استان نگران‌کننده است و مصرف ۴ برابری نمک در مقایسه با استاندارد جهانی از مشکلات امروزه شهروندان ماست.

b221b4adbc2a07c98c67250192c6afb5
کریم رضایی در ادامه با اشاره به آمار بیماران تالاسمی در استان افزود: تالاسمی یکی از بیماری‌‌هایی است که متاسفانه در استان ما به دلیل ازدواج‌های فامیلی و بدون انجام مشاوره‌های پیش از ازدواج شیوع قابل توجهی دارد.
وی تصریح کرد: در راستای آگاهی‌بخشی عمومی در جامعه به‌خصوص در زوج‌های جوان در مورد این بیماری و راه‌های پیشگیری از بروز آن شبکه بهداشت و درمان شهرستان باشت اقداماتی را انجام‌ داده است.
رضایی ادامه داد: متاسفانه حدود ۱۷% از مردم استان ما به بیماری پرفشاری خون و حدود ۱۴% هم به دیابت مبتلا هستند. رضایی در ادامه با اعلام اینکه حدود ۶۰% مردم ایران اضافه وزن و ۱۰% دارای کبد چرب هستند٬ افزود: ایرانیان در مصرف نوشابه، شکر و نمک قهرمان بی‌مدال شده‌اند به‌طوریکه هر ایرانی با مصرف ۴۲ لیتر نوشابه در سال ۴ برابر استاندارد جهانی مصرف می‌کنند.
وی اشاره کرد: مصرف بی‌رویه فست‌فود‌ها خصوصآ در سنین نوجوانی و جوانی از مشکلات تغذیه‌ای جامعه است.
این مسئول با اشاره به اینکه ایرانیان با مصرف سرانه ۸۰ کیلو لبنیات در سال از مصرف سرانه ۱۸۰ کیلویی اروپاییان بسیار پایین‌تر هستند٬ افزود: فشار خون به عنوان قاتل خاموش درصد بالایی از مرگ و میر‌ها را در استان به خود اختصاص داده است.
رضایی با اعلام اینکه با اتخاذ یک سبک زندگی سالم و اجرای خودمراقبتی می‌توان از بسیاری از بیماری‌ها و مرگ و میر‌ها پیشگیری کرد٬ اظهار کرد: بهترین راه پیشکیری از ابتلا به فشارخون را می‌توان رژیم غذایی سرشار از لبنیات، سبزی، میوه ورزش، و کاهش مصرف نمک و شکر و چربی دانست.
وی برگزاری کارگاه‌های آموزشی، آگاهی‌بخشی عمومی از طریق توزیع جزوه‌ها و پوسترهای مربوط به این بیماری‌ها در سطح شهرستان و ادارات و نصب بنرهایی با مضامین بهداشتی و حاوی پیغام‌های مفید مربوط به این بیماری‌ها را از اقدامات این نهاد در باشت در گرامی‌داشت روز جهانی تالاسمی و فشار خون برشمرد.
وی در ادامه اقداماتی چون کنترل فشار خون و قندخون پرسنل ادارات و نهادهای شهرستان در ادارات و انجام واکسیناسیون علیه بیماری هپاتیت ‌«ب» برای صنف آرایشگران و پرسنل شبکه بهداشت و درمان را نیز در خصوص روز فشار خون اعلام کرد.
رضایی عنوان کرد: فراخوان عمومی در خردادماه برای جمع‌آوری داروهای اضافی از منازل شهروندان از جمله مهم‌ترین اقدامات شبکه بهداشت و درمان شهرستان باشت است که با هدف جمع‌آوری داروهای اضافی در خانه‌ها در سطح شهرستان باشت صورت می‌گیرد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد