تاریخ درج خبر : 1393/02/31
کد خبر : ۲۷۸۱۴۲
+ تغییر اندازه نوشته -

بزرگداشت هفته میراث فرهنگی در کنار پل تاریخی پاتاوه + تصاویر

سایت استان : عزت اله محسنی پور

گردهمایی بزرگداشت هفته میراث فرهنگی در کنار پل تاریخی پاتاو، با حضور مسئولین استانی، شهرستانی و مردم بخش پاتاوه  برگزار شد .

پل تاریخی پاتاوه (21)

رضائی فرماندار دنا در این گردهمایی اعلام کرد پل تاریخی نشانه ای از ایران باستان و فرهنگ غنی ایران است و به تمدن ایرانی افتخار می کنیم و ما دارای کشوری غنی و پویا و بانشاط هستیم .

رضایی افزود: میراث فرهنگی براصول حفظ و نگهداری و برقراری ارتباط استوار است و باید این میراث بزرگ را به عنوان افتخاری بزرگ به نسلهای بعدی هدیه دهیم.

پل تاریخی پاتاوه (17)

وی خواستار توجه ویژه مسئولین نسبت به بازسازی و ترمیم پل تاریخی پاتاوه و غار ده شیخ که در خطه جنوب بی نظیر است شد.

مدیر کل میراث فرهنگی استان نیز گریزی به قدمت پل تاریخی پاتاوه زد و گفت: پایه پل پاتاوه ( تخت شاه نشین) مربوط به دوران صفویه بوده و قسمتی از کار ساخت آن در روزگاران قدیم باقی مانده است و پل پاتاوه نیز در دوران قدیم راه ارتباطی بلاد شوش به تخت جمشید بوده است .

وی افزود: ملتی که گذشته خود را فراموش کند نمی تواند در مورد آینده کشورش تصمیم بگیرد و بزرگ داشتن میراث فرهنگی وظیفه ای ملی است که در صورت کوتاهی اجانب این درس را به ما خواهند آموخت و گرامیداشت میراث فرهنگی هم وظیفه دینی و هم وظیفه ملی است .

پل تاریخی پاتاوه (18)

باقری گفت: تخریب تپه تاریخی شهرسی سخت بدون مطالعه و کارشناسی بوده است و می شد ضمن احترام به مقام والای شهداء و قبور مطهرآنها در این تپه، به قدمت و میراث فرهنگی آن نیز توجه شود.

امام جمعه پاتاوه نیزاعلام کرد شهرستان دنا پتانسیل های زیادی برای گردشگری دارد و غافل مانده است و در این زمینه اقدام خوبی نشده است .

حاج آقا افشار در ادامه خواستار توجه بیشتر به میراث فرهنگی شهرستان دنا از جمله آبشار منج و غار ده شیخ و احداث موزه دفاع مقدس و شهداء شد.

پل تاریخی پاتاوه (19)

باقری مدیر کل میراث فرهنگی استان در گفتگو با سایت استان افزود : با اعزام کارشناسان میراث فرهنگی به پل تاریخی پاتاوه نسبت به کارشناسی و بکارگیری مصالح همسان مصالح قدیمی در ساخت پل نسبت به رفع شکل ترک خوردن و جلوگیری از تخریب پل اقدام می شود.

وی در پاسخ سؤالات خبرنگار سایت استان از جمله تصمیمات میراث فرهنگی را بحث اطلاع رسانی و نصب تابلوهای مناسب در جاده یاسوج به اصفهان در شهر پاتاوه و روستای لما( قبرستان تاریخی لما) اعلام کرد.

وحدتی رئیس میراث فرهنگی شهرستان دنا نیز در جواب سؤال خبرنگار سایت استان در مورد سد خرسان 3 که در صورت اجرا روستای ده پائین سادات محمودی به عنوان یک گنجینه بزرگ به زیر آب خواهد رفت،  گفت: از مهمترین وظایف میراث فرهنگی، حفاظت و صیانت از مواریث تاریخی و فرهنگی است و تاکنون استعلام و یا مکاتبه ای  در مورد سد خرسان 3 دریافت نشده است و شک نکنید که به هیچ عنوان جواب میراث فرهنگی جهت تخریب و به زیر آب رفتن این گنجینه میراث فرهنگی، مثبت نیست.

پل تاریخی پاتاوه (31)

وحدتی افزود : جهت مرمت پل تاریخی پاتاوه تا کنون بیش از یک میلیارد و دویست میلیون ریال سرمایه گذاری شده و پی گیری اعتبار ملی دو میلیارد ریالی هستیم که در صورت تأمین اعتبار امکان بازسازی این پل و ادامه بازسازی پل بر روی رودخانه بشار و تکمیل آن هستیم.

بهشتی، رییس اداره ارشاد اسلامی شهرستان دنا، علی سینا برقک کارشناس میراث فرهنگی و استاد دانشگاه و فریدون داوری از فعالان فرهنگی نیز در این گردهمایی سخنرانی کردند.

از دیگر برنامه های این گردهمایی اجرای موسیقی سنتی و شاهنامه خوانی و اهداء جوایز به نفرات برتر فعالان میراث فرهنگی بود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • معترض گفت:

  برادر دوست دار میراث
  در گردهمایی پاتاوه سخنرانانی در مورد پلهای پاتاوه صحبت کرده نقش استان را از ایلام قدیم تا به امروز روشن و واضح بیان کردند وآنطور که دوست دار میرث گفته پل ربطی به تخت جمشید وشوش نداشته اشتباه کرده است واگر اشراف بر تاریخ ایلام وانشان از3000قبل از میلاد تا هخامنشی تا امروز داشتند متوجه می شدند که در چند مسیر راه میان انشان وشوش وجود داشت که یکی از آنها از این طریق بود ضمن اینکه این قسمت حالت چهار راهی را داشته است که با توجه به کتیبه ها واسناد تخت جمشید افرادی جون ماری کخ آورده ومنازل را ثبت کرده اند. لذا این دوست عزیز بهتر است از میراث بخواهد تا متن کامل سخنرانان را منتشر کند چرا که مردم آن مطالب واطلاعات را می خواهند نه تصویر افراد را ….

 • دوستدار میراث گفت:

  جناب مدیرکل سلام
  کسی از شما انتظار ندارد که در مورد تخت شاه نشین و سایر پلهای پاتاوه چیزی بگویید اما انتظار هست که از آنانی که میدانند اطلاعات مختصری دریافت و در چنین مجامعی بیان کنید . یا از کسی نپرسیدی یا هم اگر پرسیدی اطلاعات غلط به شما داده اند .
  خدمت شما عرض شود که در پاتاوه چندین پل از دوره هخامنشیان و ساسانیان و صفوبه وجود داشته که آثار بخشهایی از آنها اکنون موجود است . اما در ارتباط با این گفته شما که میفرمایید : پل پاتاوه نیز در دوران قدیم راه ارتباطی بلاد شوش به تخت جمشید بوده است . کاملا غلط است اصلا این پل ارتباط بین شوش و تخت جمشبد را برقرار نمیکرده است . هرکس این اطلاعات را به شما داده اطلا عات غلط داده است

 • دوستدار میراث گفت:

  معترض عزیز سلام
  دوست خوب شما درست میگویید . اما وقتی سخنرانان و ترتیب دهندگان گردهمایی خودشان هیچگونه اطلاعی از دوره ها و شیوه ساخت پل ندارند و بلد نیستند چهار جمله پیرامون پل مطلب بگویند ، دوستان خبرنگار باید از چه کسی اطلاعات بگیرند ؟
  وقتی مدیرکل میراث فرهنگی هنوز نمیداند که تخت شاه نشین مربوط به دوره هخامنشی است و عنوان میکند : عین جمله اش ( پایه پل پاتاوه ( تخت شاه نشین) مربوط به دوران صفویه بوده و قسمتی از کار ساخت آن در روزگاران قدیم باقی مانده است و پل پاتاوه نیز در دوران قدیم راه ارتباطی بلاد شوش به تخت جمشید بوده است .) چه انتظاری از خبرنگار دارید؟
  جان برادر در اینجا همه چیز کشک است و کشک است و کشک

 • معترض گفت:

  متاسفانه همانطورکه فخرالدین رازی کفته است وانکس که نداند ونداندکه ندانددرجهل مرکب ابدالدهربماند اصحاب رسانه کوىا دنبال اطلاعات نبوده اندوفقط به عنوانها نکاه کرده خبرزده اند.

 • ناشناس گفت:

  اقای فرماندار – اقای استاندار – اقایون مسئول …
  توروخدا ما چیزی ازتون نمی خایم . فقط نزارین امثال این اقایونه به ظاهر بسیجی با این افکار پلیدشون شادی و اسایش رو از مردم بگیرن . بخدا مردم دارن در خفقان زندگی می کنن . بخدا همین فشار مادی و گرونی برامون بسه . دیگه طاقت این افکار مضخرف رو نداریم ……

 • دوستدار میراث گفت:

  تخت شاه نشین با پل پاتاوه دوتاست . تخت شاه نشین مربوط به دوران هخامنشیان است و پل پاتاوه مربوط به صفویه

پربازديد