تاریخ درج خبر : 1393/02/31
کد خبر : ۲۷۸۳۷۲
+ تغییر اندازه نوشته -

گفت‌وگوی «شرق» با یکی از معترضان کنسرت یاسوج/ مجوز ما قرآن است

سایت استان: روزنامه شرق در شماره روز چهارشنبه 31 اردیبهشت خود با یکی از معترضان برگزاری کنسرت در یاسوج مصاحبه ای انجام داده است که در پی می آید:

معترض هستند و عنوان«خودسر» را به آنها اطلاق می‌کنند. عنوانی که در ماه‌های اخیر بارها در خبرها آمده. دامنه فعالیت‌شان سرعت گرفته و روزی بدون درج خبر از فعالیت‌هایشان نمی‌گذرد. روزی خبر از برهم‌زدن سخنرانی و روزی دیگر جلوگیری از برگزاری کنسرت و تجمع اعتراضی در حاشیه‌اش را می‌شنویم. هر روز از یکی از شهرها خبری مبنی بر تجمعی بدون مجوز برای برهم‌زدن برنامه‌ای مجوز‌دار می‌رسد. روزهای 28 و 29 اردیبهشت جمعی، در اعتراض به وضعیت بدحجابی و همچنین ممانعت از برپایی کنسرت «مجید خراط‌ها» و «امید جهان» خوانندگان نسل جوان موسیقی پاپ کشور، مقابل دفتر نماینده ولی‌فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد و نیز استانداری یاسوج تجمع کرده و خواستار لغو این برنامه شدند. تجمعی که برخلاف تجمعات مشابه با کوتاه‌آمدن مسوولان پایان نیافت. در پی انتشار این خبر برای اطلاع از دلایل و انگیزه تجمع‌کنندگان از این حرکت خود به سراغ تعدادی از آنها رفتیم تا گفته‌هایشان را بشنویم. در این میان تعدادی حاضر به گفت‌وگو نشدند و تعدادی نیز در دسترس نبودند. گفت‌وگوی پیش‌رو حاصل گفت‌وگوی تلفنی «شرق» با یکی از این معترضان است. او که در این تجمع حضور داشته از دلایلش برای شرکت در این تجمع گفت.

برای دستیابی به چه خواسته‌ای مقابل دفتر نماینده ولی‌فقیه استان کهگیلویه و بویراحمد تجمع کردید؟

خواسته ما فقط ممانعت از برگزاری کنسرت نبود. ما فقط با برگزاری کنسرت مخالفت نداریم، بحث ما مواردی است که در کنسرت رعایت نمی‌شود.

دقیقا چه مواردی در کنسرت‌ها رعایت نمی‌شود؟

بی‌حجابی زن‌ها و رقص خانم‌ها در کنسرت‌ها زیاد است. (صحبتش را قطع می‌کند و می‌گوید: با توجه به شناختی که از رسانه شما و جناح تحت‌حمایتتان دارم امیدوارم صحبت‌های من سانسور نشود، …)

صحبت‌هایتان منتشر می‌شود…

مقصر اصلی به‌نظر من بزرگان ما هستند. آقای هاشمی در خطبه‌ای در سال 65، گفتند خانم‌های بی‌حجاب بوی تعفنی می‌دهند که در روز قیامت هیچکس نمی‌تواند نزدیک آنها شود. اما امسال حرف دیگری می‌زند. خانمی که خوشگل است ما چه مشکلی با او داریم؟ بحث ما خوشگلی این خانم‌ها نیست خوشگلی خدادادی است. آقای حسن روحانی و خانمش با پول بیت‌المال جشن برگزار می‌کند و در آن جشن افرادی را دعوت می‌کند. درست است که عده‌ای از بزرگان الان ساکت شدند، ولی ما در یاسوج نمی‌گذاریم کار به جایی برسد که مسوولان ما هم ساکت شوند.

مجید خراط‌ها در سال 91 هم در یاسوج کنسرت برپا کرده بود. چرا آن زمان برای لغو کنسرتش اعتراض نکردید؟

بله همین‌طور است. بحث ما کلا مجید خراط‌ها و امیدجهان نیست. دو تا کنسرت در یاسوج برگزار شد اولی در صحت و سلامت بود اما دومی وضعیت بسیار بدی داشت. الان ما با توجه به شناختی که از کنسرت دومی پیدا کردیم گفتیم که نگذاریم کنسرت سوم برگزار شود که آن وضعیت تکرار شود. برای ما کنسرت در نقطه آخر قرار دارد، بحث ما مقابله با این بدحجابی‌ها و رفتارهایی است که در کنسرت‌ها دیده می‌شود.

فکر نمی‌کنید اگر اعتراضی وجود دارد بهتر است در چارچوب قانون و رعایت مناسبات اجتماعی باشد؟

ما در قرآن داریم که اعتراض و امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر یک فریضه واجب است.

به هر حال شما مجوز قانونی برای این تجمع نداشتید…

(با لحن تند) مطمئن هستید که ما مجوز نداشتیم؟ چه کسی گفته ما مجوز نداشتیم؟

معاون سیاسی و امنیتی استاندار کهگیلویه‌وبویراحمد و فرماندار بویراحمد در خبرها گفته بودند این تجمع اعتراضی، مجوز نداشته است…

فرماندار یاسوج تشریف بیارند ما مجوز را نشان دهیم.

یعنی شما اعلام می‌کنید با مجوز تجمع کردید؟

مجوز ما قرآن است. قرآن هر کجا می‌گوید امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر، ما آنجا هستیم. استاندار و فرماندار که بالاتر از قرآن نیستند.

فکر نمی‌کنید اگر قرار باشد هر شخصی در جامعه برای خواسته‌اش تجمع اعتراضی کند این کار مخالف قانون است؟

مخالف قانون؟ (مکث می‌کند) یعنی قانون می‌گوید شما اینجا بنشینید و آنها بیایند هر کاری می‌خواهند انجام دهند و بروند و هر مشکلی هم پیش آمد ما هم هیچی نگوییم؟! شما به‌عنوان یک رسانه اصلاح‌طلب وقتی این همه آدم ریختند در خیابان و بردند و آتش زدند، نوشتید که اینها مجوز داشتند یا نداشتند؟ (لحن تند) معلوم است که ننوشتید.

الان درباره تجمع اعتراضی شما صحبت می‌کنیم… مگر این خانم‌های بدحجاب فقط در این کنسرت‌ها ظاهر می‌شوند؟ در زمان دیگر در جامعه دیده نمی‌شوند؟

در شهر و استان ما فقط در این کنسرت‌ها دیده می‌شوند. ما جایی سراغ نداریم که این بدحجاب‌ها بیایند.

تاکید شما برای امربه‌معروف درست است اما این عمل روال خاص خود را دارد. نه اینکه از ابتدا با اعتراض و خشونت همراه شود…

ما همه آن کارها را انجام دادیم. الان به اینجا رسیدیم که تجمع کردیم…

یعنی دقیقا چه کارهایی انجام دادید؟

اول رفتیم گفتیم که شما تضمین می‌کنید این کنسرت‌هایی که برگزار می‌شود مثل قبلی‌ها نباشد. کنسرت سال گذشته چهارشب پشت‌سر هم بود. شب اول و دوم خراب شد ما روز بعدش رفتیم اعتراض کردیم که اگر این رفتارها درست نشود ما نمی‌گذاریم دو شب بعدی برگزار شود. آنها هم گفتند ما تضمین می‌کنیم مثل دو شب گذشته برگزار نشود. اما باز هم همان طوری شد. آنها تضمین‌های ما را رعایت نکردند. الان ما هم تصمیم گرفتیم تجمع اعتراضی کنیم.

منظورتان از آنها چه کسانی است؟

کمالوند مدیرکل ارشاد یاسوج و نیروی انتظامی تضمین کردند.

پس اگر بازهم به تضمین‌ها عمل نکنند شما تجمع می‌کنید؟

بله اگر قرار باشد این کنسرت‌ها به این سبک ادامه پیدا کند ما اصلا دیگر نمی‌گذاریم کنسرتی برگزار شود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ناشناس گفت:

  به بهشت رفتن به زور نمیشود
  دست از سر مردم بردارین.شما اسم اسلام و دین رو هم از چشم مردم بردین با این کارا و افکار مضخرفتون …

 • موسوی گفت:

  سوخت دست و بال ما از این همه
  کاسه های داغـــــــــــتر از آشها

 • وگچساران گفت:

  استاندار ترسو و بی عرضه

 • 'با گفت:

  کو بره….

 • 'با گفت:

  همه اینا مشخصه از کجا آب میخوره کاش پشت پرده مشخص بود دزد را از هر طرف بنویسی دزده. حال چه مادی و……..

 • ناشناس گفت:

  اگه بحثت بی حجابییه که یه سر به عروسی ها بزن.یه چرخی هم تو خیایون. زورتون به مردم نمی رسه گیر میدین به این م سوولین ترسوتر از خودتون که نگران صندلیشونن و اینکه به هر زوری شده یه سال بیشتر تر این استان بمونن

 • ناشناس گفت:

  ای کاش یکی بود به این اقا میگفت چند درصد از مردم موافق با عقاید افراطی ایشونن.این جماعت دیگه شورشه در اوردند و باید از ریشه پاکشون کرد.

 • غیرت لر گفت:

  سلام و خسته نباشید خدمت دوستان عزیز:
  این وضعیت از لحاظ انسانیت باید بررسی شود،انسان از لحاظ غریزی خود دارای هنر است و این هنر را باید طبق آئین و اعتقادمان در یک مسیر عالی هدایت کرد یک بچه کوچولوی یک ساله وقتی که عمو پورنگ را از تلویزیون می بینه که دست میزنه خود را حرکت میده و دست میزنه یا اینکه وقتی یه موسیقی محلی خودمان گوش میدهیم به طور نا خودآگاه انگشت پایمان را تکان می دهیم و این نشان از اهل هنر بودن انسان است این فرهنگ متآسفانه توی جامعه ما جا نیفتاده که وقتی شخصی که هنرمند است جنبه تفریحی و اجتماعی سالم آن را باید در نظر گرفت لذا متآسفانه برخی از افراد به بهانه تفریح دست به بی حجابی و رقصیدن می زنند که مطمئنم کسی که این کار را می کنه اگر برادر یا پدر خود را ببیند این کار را نمی کند ودر فرهنگ ایرانی و غیرت لری جایی ندارد و کاملآ بی فرهنگی محض است لذا باید خود افراد جلوی این کارها و بی بند باریها را بگیرند یا از لحاظ امر به معروف و نهی از منکر و یا از لحاظ برخورد قانونی، اون دوست عزیز هم که حرفی از مستی زده برادرانه اگر خودت خواهرت این کار را بکنه مرد مردونه چکار می کنی پس برادرانه و خواهرانه که ما همه برادر و خواهریم بیایید با امر به معروف و نهی از منکر که از واجبات است جلوی این جور کارها را بگیریم .

  • ناشناس گفت:

   برادر عزیز-عقل و منطق هر کس دست خودشه
   به زور نباید مردم رو به راهی هدایت کرد.
   بزارین مردم خودشون راهشون رو انتخاب کنند . لطفا اینقد مزاحم شاد زیستن مردم نشین . همین فشار های اجتماعی و مادی که تو این چند سال گذشته اوردین بسمونه .

 • یکی از مخالفان قانون شکنی گفت:

  دوستان عزیز وکاسه های داغتر از آش،امر به معروف ونهی از منکر واژه های مقدسی هستند که ثمره ی آن همین نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است،ونحوه ی آن به صراحت در کلام قرآن وقانون اساسی ما آمده است.
  قانون شکنی وناهنجاریهای اجتماعی از طرف شما قانون شکنان،خود نیاز به این امر داردو احترام به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ،یک معروف است وبی احترامی ونادیده گرفتن قانون جرم است.
  به نظر حقیر ،دغدغه شما نه حجاب است ونه عفاف؛بلکه آنقدر در دوران هشت ساله گند مالییتان برسر این مملکت،با غرور وعزت این مردم بازی کردید که نتیجه اش در بعضی موارد مثل بی حجابی ودزدی و… در این دولت،گریبانگیر ملت شده است.
  احترام به قانون بزرگترین امر به معروف است وبس.
  بگذارید دولتمردان کارشان رابکنند،مطمعن باشید از …. دولت احمدی نژاد بدتر نمیشود.
  تمام فتنه در رفتار شما نهفته است.

 • امین گفت:

  بهلول احتمالا خودت مستتتتتتتتتتتتتتتتتتتت هستی !خونندگی پاپ مساوی با بی بند باری!

 • آریوبرزن گفت:

  وآلابااین تندرفتنا فقط وفقط دارین چهره اسلامو خراب میکنین چنان ضربه ای به دین میزنیدکه بغیرازدین گریزی هیچ کار ی نمیکنید،شادی نیازروح بشره واین حرفا وتنگ نظریا توشهر ماست بهتره کمی وسعت وزاویه دیدمون رابالاترببریم؟

 • ugd گفت:

  هیچ کس موافق بی حجابی نیست ولی افراط وتند رفتن شما هم درست نیست شما میگویید که سال قبل نیروی انتظامی به قول خوددرزمینه ی جلوگیری از بی حجابی در کنسرت خراطها یاعمل نکرده یانتونسته عمل کنه پس اگه نتونسته پس شما چطور میتونید واگه عمل نکرده که من اینو توهین به سبز پوشان نیروی انتظامی می دونم لذاسشما برادر عزیز بدانید که قانون ومجریان قانون انقدر ظعیف نیستند که هر کسی هرکاری بخواهد بکند

 • حامی مردم گفت:

  حوصله هم کلام شدن با …………… که یه …………… رو با خودشون یدک میکشن رو نداشتم ولی در پاسخ ای جمله ت(آقای حسن روحانی و خانمش با پول بیت‌المال جشن برگزار می‌کند و در آن جشن افرادی را دعوت می‌کند. درست است که عده‌ای از بزرگان الان ساکت شدند) باید بگم که پطور زمانی که فرزند خلفتون که ناخلف (احمدی نژاد) شد با تیر و طایفه خودش و عمه …. و خاله ……. و ننه ……… تو نیویورک خوش گذرونی میکردن شما مثه کبک سرتون رو زیر برف کرده بودین ولی باز بهار اومد که چهجهتون رو شروع کنین.یکی باید شماها رو امر به معروف کنه

 • روشن گفت:

  اولا که دو درصد منطقی حرف نزد ثانیا مگه این ها نمایده همه مردم اند که خودشون را کاسه داغتر از آش می بینند مگه فقط اینا نماز میخونن مگه هرکی ریش گذاشت و…………..

 • حامی اسلام گفت:

  بله درست گفتن
  وقتی قراره با اومدن این خواننده ها این همه ترویج بی عفتی داشته باشیم چرا باید اجازه کار بدیم
  هی کوتاه اومدیم کم کم شد وضع ما اینی که حالا فریاد جوانان خود ما علیه رفتار بی تدبیری خود ما بلندشه

 • بهلول گفت:

  ای کاش تصویر مبارک و نام زیبایش را میزدید تا چشممان به جمال مقدسش روشن میشد و از سرچشمه زلال درونش شراب ناب مینوشیدیم .
  من فکر میکنم ایشون آنقدر مست مست مست بوده که خودش هم نفهمید چی گفته و نفهمید که برا چی اومده . اینطور که مشخصه ایشون را دعوت به اعتراض کردن و او هم با کله اومده . حال برا چی اومده خودش نمیدونه .

پربازديد