تاریخ درج خبر : 1393/03/02
کد خبر : ۲۷۹۱۰۰
+ تغییر اندازه نوشته -

” دردم نهفته به ز طبیبان مدعی “

سایت استان: محمد حسین حسن پور

سالها پیش روزگاری که دانش آموز سال چهارم دبیرستان بودم،در روستای زادگاهم ،صدای ضجه وشیون مادری اهالی روستا را به سوی خانه گلی در پایین ده کشاند.بدلیل نزدیکی محل سکونت، خود را زودتر به محل حادثه رساندم ودختر جوانی را دیدم که در میان شعله های آتشی که خود برافروخته بود،فریاد کمک خواهی سر میداد.در حالی آتش را خاموش کرده بودیم که نزدیک به 70 درصد بدن این دختر سوخته بود. وقتی علت را جویا شدیم،متاسفانه مخالفت برادران ایشان برای ادامه تحصیل منجر به این حادثه تلخ گردید واین دختر را وادار کرد که دست به این اقدام دهشتناک بزند ونه تنها از ادامه تحصیل ،که از ادامه زندگی برای همیشه محروم شد.

از آن روزها تا به حال به طور مداوم شاهد چنین حوادث ناگواری در سطح استان هستیم. بهانه این نوشتار خبر خودکشی دو جوان در شهرستان دهدشت که گویا هر دو هم متاهل بودند، بود. واین نشان از داستان غم انگیز وسیکل معیوبی دارد که مثل غول خفته ای خود را به ما نشان میدهد.خودکشی هر چند ریشه در نوعی بی اعتقادی وناباوری دارد،اما این نکته را نیز بازتاب میدهد که وقتی فردی همه درها را به روی خود بسته میبیند، همه گوش ها را برای شنیدن ناشنوا، وصدایی رسا برای فریاد ودرد ومشکل خود ندارد،راه خودکشی را بر میگزیند، تا شاید از این طریق از زیر فشارهایی که طاقت از سر گذراندنشان را ندارد،رهایی پیدا کند. تمایل به خودکشی در هر جامعه ای زشت و نابهنجار است، اما در جامعه ای که بر باورهای اعتقادی بنا گذاشت شده است، زشت تر.

تکرار چنین حوادثی ما را بر این باور نزدیک میکند که دستگاهای فرهنگی واجرایی وخانواده ها وجامعه،صدای پاسخگویی به تقاضاهایی که از سوی این افراد میشود ،را ندارند ویا با بی تفاوتی از کنارآنها رد میشوند.فقر ومشکلات اقتصادی ،فشارهای روحی وروانی،وگرفتار شدن در تنگناهای اجبار والزام سلیقه ای در حوزه های مختلف از جمله عواملی هستند که زمینه ساز چنین حوادثی هستند.آمار وارقام خودکشی در سالهای اخیر به خصوص دراستان ما زنگ خطر وهشداری است که به خود بیاییم واز تکرار این حوادث جلوگیری کنیم.در غیر این صورت وقوع چنین حواثی روندی روبه رشد پیدا خواهد کرد ، وعوارض آن دامن جمعیت فراگیری از استان را در بر خواهد گرفت.

*دبیر تاریخ شهرستان لنده

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ابراهیمی گفت:

  حسن پور عزیز درست گفتی همه از کنار این حوادث ساده میگذرند …زیرا هنوز در باور همه ما ادمی که خودکشی میکنه را بزرگترین جنایتکاری می دانیم که احتمالا جنایتش می خواست فاش بشه و نشانه این استدلال کنجکاوی ما بعد از هر واقعه است که به هیچ وجه قانع نمی شویم مگر اینکه به علتی غیر اخلاقی دست یابیم نکته دیگه اینکه ظرفیت جامعه ما بسیار پایینه و نگاههای تیز ما به اصطلاح مومنان امان نفس کشیدن به گناهکاران را نمی دهد ، در عصر پیامبر کسی به خاطر مسایل اخلاقی شلاق می خورد توبه میکند و فردا در صف اول نمازگزارن می ایستد و همه به دیده یک انسان مبرا به او نگاه میکنند …

 • احمد گفت:

  قلم روان است
  ولی می بایست درباره علت خودکشی دوجوان می نوشتی
  با همین شیوه نوشتن درباره مسائل استان بنویس

 • کیان گفت:

  خیلی جالبه!
  این مقاله در حد یک خبر بود ولی راجع به یک فاجعه بود…ولی جای تاسف دارد که کامنتم جای تاسف بیشتر!
  اولین کسی هستم که کامنت میزارم….
  چه راحت از کنار این فاجعه میگذریم حتی اگه فکر کنیم هیچ کاری از دستمان بر نمیاد، یک اه کافی بود…
  خدایا چنان کن سرانجام کار/تو خشنود باشی و ما رستگار

پربازديد