تاریخ درج خبر : 1393/03/05
کد خبر : ۲۷۹۲۹۱
+ تغییر اندازه نوشته -

نمی دانیم کارمندیم یا کارگر؟!

سایت استان: تعدادی از کارکنان شرکت گاز کهگیلویه و بویراحمد در تماسی با سایت استان خواستار بررسی مشکلات کارکنان پیمانی و قراردادی در این شرکت شدند.

1396800233_8669-29317

این افراد ضمن ابراز نگرانی از شرایط استخدامی خود در شرکت گاز استان مبنی بر اینکه تبدیل وضعیتشان از پیمانی به قراردادی نه تنها وضعیت حقوق و دستمزدشان را بهتر نکرده است٬‌ عقیده دارند در طول 11 ماه سال با آنها به صورت کارگر برخورد شده و حقوق کارگری پرداخت می شود اما در پایان سال که می بایست میزان عیدی کارگران به اندازه دو ماه حقوق آنان می باشد٬ می گویند شما کارمندید و تنها 500 هزار تومان بدون سایر مزایای کارمندی از جمله کارت گاز و پاداش عیدی و چندین و چند آیتمی که برای کارکنان رسمی وجود دارد، پرداخت می شود.

یکی از کارگران معترض افزود: اگر کارمند هستیم چرا تمام طول سال مثل سایر کارمندان برخورد یکسان نمی شود و مزایای آنها شامل حالمان نخواهد شد اما پایان سال از هر دری و تبصره ای برای کم کردن حقوق و عیدی استفاده می کنند.

وی خاطرنشان کرد: در وضعیت پیمانی لااقل سابق سقفی برای اضافه کار وجود نداشت و با ساعت کار بیشتر حقوقمان را تنظیم می کردیم تا حدودی جوابگوی دخل و خرجمان باشد ولی از زمانی که قراردادی شده ایم از طرفی ساعات اضافه را کم کرده اند و از طرفی همان میزانی که کار می کنیم را هم حذف می کنند.

وی با اشاره به اینکه قبلا حقوقمان اگرچه کم بود ولی به موقع توسط پیمانکار پرداخت می شد، افزود: حقوق کارمندان رسمی 28 هرماه تحت هرشرایطی به حسابشان واریز می شود ولی فایل حقوقی ما تازه یکم هرماه به دست شرکت می رسد و در صورتیکه بودجه کفاف کند پرداخت و درغیر این صورت باید تا زمان تامین بودجه صبر کنیم. این درحالیست که کارمندان رسمی حتی اگر بودجه دستمزدشان تامین نشده باشد از سایر بخش ها جبران می شود، این یک بام و دوهوایی موجب نارضایتی تمام کسانی شده است که به امید تبدیل وضعیت از پیمانی به قراردادی خیالمان مدتی آسوده شده بود.

یکی دیگر از این افراد در پایان با اشاره به اینکه دولت جدید نیز تغییری در شرایط آنها اعمال نکرده است، گفت: زمانی می توانیم انتظار تغییر داشته باشیم که این تغییرات در بخش های مدیریتی هم عملی شود ولی تمام دوره آقای احمدی نژاد و تاکنون در دولت جدید مدیریت ما تغییری نداشته پس انتظار تغییری نمی توانیم داشته باشیم.
این مطالب تنها بخشی از دغدغه این افراد بود تا بهانه ای باشد برای این گزارش:

به گفته دبیر کل خانه کارگر ایران در حال حاضر ۷۰ درصد از کارگران کشور قراردادی وپیمانی هستند پس لازم است به حجم وسیع خواسته ها و مشکلات آن پاسخ داده شود.

در روزهای پایانی کار دولت آقای احمدی نژاد در پاسخ به حجم عظیم مکاتبات و اعتراضات کارکنان پیمانی، تنها به این خاطر که بگویند کاری برای کارکنان پیمانی کردیم، موضوع تبدیل وضعیت کارمندان پیگیری شد که طبق آن وضعیت نیروهای شرکتی در دستگاه‌های دولتی به اصطلاح ساماندهی شد. طبق این برنامه مشکل افرادی که با مدرک بالای فوق دیپلم قبل از سال 87 در دستگاه‌ها به کار گرفته شده بودند حل شد و کسانی که تا پایان سال 91 به صورت شرکتی در شرکت گاز کار می‌کردند تبدیل وضعیت شده و تمدید قراردادشان صورت گرفت. اما این تنها ظاهر کار بود و در عمل تغییری در وضعیت این افراد صورت نگرفت. تنها ظاهرامر بود تا دولت را با کارنامه ای واگذار کند که در ظاهر امر لطفی به کارکنان نگران از آینده شغلی در دستگاههای دولتی کرده باشد. اگرچه بخش بزرگی از این استخدامی ها در دولت جدید به دلیل تشخیص غیرکارشناسی بودن این استخدامی ها وعدم تامین بودجه کافی لغو شد، اما بخشی هم که به قوت خود ماند تغییری در وضعیت کاری آنها عملا صورت نگرفت.
امید است دولت تدبیر و امید جوابگوی مشکلات کارکنان خود در نهادهای مختلف باشد و این بار با برنامه ای اصولی و کارشناسی شده وضعیت موجود را ساماندهی کند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • مهدی گفت:

  سلام مهدی تو اصلا درکی از زندگی کارگری نداری رسمی کیه یک مشت افراد ی که اغلب انها فقط صبح را ظهر میکنن وحقوق بیکاری هاشون را میگیرن همه کار شرکت گاز به عهده کارگران دربدر و بیچاره ایه که 800 هزار با منت و سنت حقوق میگیرن و هیچ گونه مزایایی ندارن من نمیدونم مگه خون رسمی ها با ما قراردادیها فرق داره شاید خونشون ابیه و از ما قرمز دولت تدبیر و امید هم همه را ناامید کرد و فقط زورش به ما کارگرای دربهدر میرسه فقط شعار ………چرا باید پیمانکار در جایی که اصلا پیمانکار نمیخاد باشه مثل امدا گاز چه نقشی داره اینجا فقط پول را از شرکت گاز بگیره و مقداری از اون را برداره و یه جزیی از اون را به ما بده

 • فرزند لر2 گفت:

  آقا مهدی ، اکثر مردم دیگه شرایط و نتایج از پیش تعیین شده آزمون ها ، سهمیه های بی ربط و نامنصفانه ، روابط مشروع و نامشروع با مراکز قدرت در هر وزارتخانه ای رو از حفظن…

  ایشاله که شما جزو اون دسته نباشید…

  از بابت دستمزد و اضافه کاری تون هم ترس به دل راه ندید ، ردیف بودجه ی رسمی ها با قراردادی ها کاملا از هم جداست.

  سقف و حدی هم برای رسمی ها وجود نداشته در رابطه با اضافه کاری هاتون ولی واسه قراردادی ها خیلی ی ی ی شاهکار بشه 80 ساعات با منت اونم با اون مبلغ.

  خودتون که بهتر میدونی شما ساعتی چند و اونا چند….

  کاش 1ماه ادارات رو بدون وجود این نیروها به رسمی ها واگذار می کردند.

  به واله همدیگه رو تیکه پاره میکردید…

 • فرزند لر گفت:

  خدمت دوستان موافق و مخالف عرض شود که ، چه بخواین و چه نخواین این نیروهای غیررسمی به سرکار اومدن و دارن ازشون کار میکشن ، حالا کم یا زیادش در مرحله بعد ، مثل رسمی ها از صبح تا عصر در همان مکان و تازه بیشتر از رسمی ها هم کار میکنن ، این واقعیت رو که دیگه نمیشه انکار کرد که کارمندان قراردادی اکثرا بیشتر از رسمی ها هم از لحاظ کمی و هم کیفی کار کرده اند و میکنند . اگر کارهاشون به چشم نیومده :
  1-وجود تفکراتی مثل شما و سرکوب آنها بوده.
  2-عدم سپردن وظایف مهم به آنها که آنهم با منشأ در همین تفکر داره که اینها گروهی تحمیل شده اند.

  آیا شما دوست عزیز بیشتر از مدیران بالادست قدرت تصمیم گیری و درک و فهم اداری داشته اید؟
  اگه دشته اید و دارید چرا الان که هنوز دیر نشده به بالا دستان خود خطرات رو اعلام نمیکنید و وزارت و شرکت مزبور رو سرو سامان نمیدید؟
  اگه نه ، و حرفتون خریدار نداشته و نداره در سطح کلان ، آیا بهتر نیست که کاسه داغ تر از آش نشید و شرایطی رو که قراردادی ها براتون فراهم کردن رو ازش لذت ببرید؟

  حمالی ها با شماست یا اونا؟
  خدمات و بهداشت و سرایداری باشماست یا اونا؟
  از دیوار و آنتن و برج و … با شماهاست یا اونا؟
  علمک زدن چی؟
  اضافه کاری های آنچنانیش چی؟
  پاداش و حقوق و دستمزد عالیش چی؟
  کارت های خرید 400به بالا چی؟
  و و و و و…

  بی انصافی و دروغ و عدم صلاحیت ها در منسب ها ماهارو به اینجا کشونده ، نکنید ، دروغ نگید.
  قراردادی ها نه که چیزی ازتون نکنده اند، بلکه خدماتشون بیشتر از اکثریت رسمی هاست ، مخصوصا قدیمی هاش…

  خواستید و تمایل داشتید بیشتر و مستندتر خدمتتون عارض خواهم شد…

 • كارمند گفت:

  با سلام
  من هم فکر می کنم به اینها توجهی نمی شود . درسیستم بوروکراسی ایران ضعف های وجود دارد که باید به فکر اصلاح آن بود

 • مهدی گفت:

  باسلام احتراما در پاسخ به این دوستان عزیز وخبرنگارمحترم که به احتمال قوی خودشان هم بر اساس پارتی بازی برسرکار رفته اند باید گفت که تمام مطالب کذب می باشد ،باید تفاوت باشد بین نیرویی که از طریق
  آزمون و بدون هیچ امتیازی وبا تلاش و زحمات بسیار برسرکارمی رود با نیرویی که با پارتی بازی و روابط نسبی و
  سببی و بدون هیچ شایستگی به کار گرفته می شوند باشد ، این دوستان در شرکت گاز و دیگر شرکتها
  باید بدانند که بودجه ای که برای یک شرکت درنظر گرفته می شود برای تامین حقوق کارمندان رسمی می باشد
  و از محل کسرکردن اظافه کار و دیگر مزایای کارکنان حقوق این نور چشمان پرداخت می شود
  ولازم است بدانیم که از نظر شرعی کسانی که این چنین استخدام می شوند و عاملین به کارگیری
  آنها بدون رعایت کردن عدالت دچاره گناه می شوند با هربارپرداخت حقوق آنه

 • جوزاریان... گفت:

  خدا مو که بیکارم ،کارگر شرکت گاز بیم…با همه مشکلاتش..

 • ارمين گفت:

  سلام
  متاسفانه درشرکت گاز ……. هیچ شخصیتی برای نیروهای کارگری قایل نمیشوند مثلا افرادی که سه بچه دارند و سنی از انان گذشته در شرکت گاز …… اندازه یک سرسوزن قابل احترام نیست و شخصیت مال نیروهای رسمی و ستون پنجم میباشد/تنها چشم و امیدمان به دولت تدبیر و امید که متاسفانه امیدمان تبدبل به ناامیدی شد و روز به روز حق نیروهای شایسته خورده میشود/وتنها نیروهای همشهری رییس میتوانند به خود بگویند کارمند هستیم و جوی بوجود امده که شرکت گاز را میراث پدری خود میدانند/ای کاش فقط یک بار دادمان به حرف یک مسئول زجر کشیده یا باوجدان میرسید ولی متاسفانه میدانیم به در بسته میزنیم

پربازديد