تاریخ درج خبر : 1393/03/04
کد خبر : ۲۷۹۹۸۵
+ تغییر اندازه نوشته -

اشتغال پایدار و شکوفایی استان با توسعه میادین نفتی بویراحمد

سایت استان: دکتر محمدحسین دانشفر *

میادین نفتی سه گانه زاگرس مرکزی شامل میادین ریگ، شوروم و دودرو در فاصله تقریبی 80 کیلومتری شمال غربی یاسوج و 185 کیلومتری جنوب غربی اصفهان در کوههای سر به فلک کشیده ی زاگرس مرکزی یعنی کوههای شوروم و ریگ در بویراحمدسفلی قرار دارند. ارتفاع این میادین از سطح دریا 2000 تا 3600 متر متغیر بوده و دارای آب و هوایی تقریبا سرد و ناپایدار می باشند.

این میادین سه گانه بین سال های 1965 تا 1970میلادی (1345-1349) توسط شرکت آجیپ AGIP کشف گردیدند. این میادین در حوزه فعالیت شرکت سیریپ SIRIP قرار داشته که بعد از تجاری شناخته شدن آنها، قرار بود نفت این میادین تولید و صادر گردد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مسوولیت میادین مذکور به شرکت ملی نفت ایران و مدیریت اکتشاف واگذار گردید.

حجم کل نفت و گاز درجای (OGIP/OOIP) این میادین در مجموع به ترتیب حدود با 2476 میلیون بشکه نفت خام و 1460 میلیارد فوت مکعب محاسبه شده است. اگر چه به علت اطلاعات محدود سطوح تماس آب و نفت در هر سه میدان و سطح تماس گاز و نفت در میدان ریگ، عدم وجود اطلاعات لرزه نگاری و کمبود اطلاعات پتروفیزیکی، محاسبات حجمی انجام شده از عدم قطعیت (Uncertainty) قابل توجهی برخوردار است.

1- میدان ریگ:

اولین میدان اکتشافی از سری میادین زاگرس مرکزی می باشد. چاه-1 ریگ در سال 1966 حفاری شد و ستون نفت در مخزن داریان مشاهده گردید. میزان حجم نفت درجای مخزن داریان این میدان846 میلیون بشکه تخمین زده شده است. تعداد کل چاههای میدان ریگ 5 حلقه چاه و میزان تولید چاههای فوق 2000-1500 بشکه در روز بوده و ضریب بازیافت طبیعی مخزن 9 درصد می باشد. در مطالعات MDP انجام شده توسط گروه شرکت های جهاد تحقیقات، Petrofac و ECL به دلیل پایین بودن فشار اولیه مخزن، فرازآوری مصنوعی چاههای میدان ریگ با پمپ های درون چاهی مد نظر قرار گرفته است.

2-میدان شوروم :

در این میدان با حفر چاه- 1 در سال 1970، امکان تولید نفت در لایه سروک محقق گردید. تعداد کل چاههای تولیدی میدان شوروم 6 حلقه بوده که دبی تولید چاههای فوق بین 2500-2000 بشکه در روز پیش بینی می گردد.

میزان نفت درجای میدان 1582 میلیون بشکه ارزیابی شده و ضریب بازیافت طبیعی مخزن 15 درصد می باشد. بخش نفتی سازند سروک بالاتر از سطح دریا قرار گرفته است که با توجه به فشار مخزن، سیال درون چاه در عمق تقریبی 1800متر بالاتر از سطح دریا به فشار اتمسفر می رسد و فشار جریانی لازم برای رسیدن به سطح زمین که در عمق 2000 تا 3000 م ب س د قرار گرفته است را ندارد. لذا چاههای میدان بصورت طبیعی جریان پیدا نمی کنند و به فرازآوری مصنوعی مانند تزریق آب، گاز یا نصب پمپ های درون چاهی جهت تولید از چاه نیاز می باشد.

3- میدان دودرو:

در غرب میدان کوه ریگ قرار گرفته است که ساختمان آن به صورت یک تاقدیس به مساحت 3*13 کیلومتر در راستای شمال غرب به جنوب شرق می باشد. حفاری چاه شماره 1 در این میدان جهت ارزیابی سازندهای سروک، داریان و فهلیان انجام و وجود لایه نفتی در سازند فهلیان اثبات گردید. با اسید کاری حد فاصل 1495-1485 متری در سازند فهلیان، چاه با دبی 1782 بشکه در روز و نسبت گاز به نفت 412 فوت مکعب بر بشکه جریان یافته است. میزان نفت در جای میدان 48 میلیون بشکه با ضریب بازیافت مخزن 30 درصد ارزیابی شده است.

در ابتدای دهه 80 شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، تهیه طرح جامع توسعه میادین مذکور را به شرکت مشاور توسعه صنایع نفت و انرژی قشم و کنسرسیومی متشکل از شرکت های انگلیسیECL و Petrofac واگذار نمود.

هدف از توسعه میادین نفتی رشد ( ریگ، شوروم و دودرو)، بررسی امکان تولید نفت به میزان 35 هزار بشکه در روز از میادین مذکور و ارسال آن به پالایشگاه اصفهان می باشد. با توجه به عدم قطعیت های موجود در خصوص مقدار نفت درجای اولیه این میادین و کاهش ریسک اقتصادی قبل از توسعه کامل میادین، توسعه آنها در دو فاز مدنظر می باشد.

در فاز اول توسعه میادین فوق جهت تولید 8 ه ب ر (5 ه ب ر از شوروم و 3 ه ب ر از ریگ) برنامه ریزی شده است که دراین مرحله ارزیابی تولید از میادین فوق الذکر، بررسی وضعیت تولیدی چاهها و انجام آزمایشات لازم پیش بینی شده است. در اوایل سال 1380 شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، تهیه طرح جامع توسعه میادین مذکور را به شرکت مشاور توسعه صنایع نفت و انرژی قشم و کنسرسیومی متشکل از شرکت های انگلیسیECL و Petrofac واگذار نمود. همچنین لرزه نگاری میادین با هدف رفع ابهامات ساختمانی مدنظر است. پس از تحقق اهداف مورد نظر در فاز ارزیابی و در صورت موفقیت آمیز بودن نتایج مورد نظر، فاز دوم توسعه دردستور کار قرار خواهد گرفت.

توسعه فاز اول این میادین یعنی تولید 8 هزار بشکه نفت خام در روز در سالهای 1383 و 1386 مورد تصویب قرار گرفت اما در هر مرحله به دلیل محدودیت های بودجه و اولویت سرمایه گذاری، توسعه این میادین مستقل در اولویت های بعدی توسعه قرار گرفت. در حال حاضر نیز پس از شدت یافتن تحریم های نفتی در سال های اخیر و تمرکز توسعه میادین مشترک نفت و گاز، توسعه این میادین به دلیل بحران در اعتبارات و منابع مالی مجدداً از اولویت خارج گردیده است.

برآورد مالی اولیه مورد نیاز برای فاز ارزیابی طرح توسعه میادین رشد به منظور دستیابی به میزان تولید معادل 8000 بشکه در روز معادل 34/3105 میلیارد ریال(1/1365 میلیارد ریال+94/141 میلیون دلار) محاسبه شده لیکن برای توسعه کامل بیش از یک میلیارد دلار اعتبار برای توسعه نیاز دارد.

اگر چه در سال 1391 برای نخستین بار و با مجوز بانک مرکزی استفاده از ماده 22 سرمایه گذاری خارج از صنعت نفت جهت توسعه میادین ریگ، شوروم، دودرو در شرکت نفت مناطق مرکزی ایران فراهم و مقرر گردیده بود قرارداد نحوه استفاده از تسهیلات امضاء و تغذیه پول برای شتاب عملیات اجرائی توسعه میادین جدید آغاز شود و به دلیل مشکلات و بحران های ناشی از تحریم حالت اجرایی به خود نگرفت و اخیراً نیز توسعه این میادین در بسته های پیشنهادی جهت جذب منابع و سرمایه گذاری خارجی قرار گرفته است، لیکن به نظر می رسد مسوولین استان و بخصوص نمایندگان محترم استان در مجلس شورای اسلامی می بایست با اتخاذ این راهبرد کلان و اساسی نهایت تلاش خود را برای جذب سرمایه از طریق بانکها یا بخش خصوصی داخلی یا خارجی جهت توسعه این میادین نفتی بکار گرفته چرا که در صورت توسعه و بهره برداری، توسعه پایدار استان، تولید درآمدهای حاصل از تولید مناطق نفتی و از همه مهمتر اشتغال پایدار و شکوفایی استان محروم و نیازمندمان رقم خواهد خورد.

* معاون برنامه ریزی شرکت فلات قاره (وزارت نفت )

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ناشناس گفت:

  پرستش کنم ایزد پاک را که بینا و دانا کند خاک را
  جهان را سراسر همه حکمت است چرا بهره ما همه غفلت است
  هنر خوار شد جادویی ارجمند نهان آشکار،راستی در گزند
  این بیچاره فقط می گه توسعه نمی خواهیم . بچه که زدن نداره.معلم سر کلاس به دانش آموزی گفت بگو ببینم حسن و علی ، رضا را زدند جه جمله ای است گفت آقا این یک جمله نامردیه، چون دو نفر یک نفر را زدند
  گفت بگو ببینم عی و احمد

 • با سلامو تبریک ولادت امام حسن مجتبی(ع)
  بسیار نفتی- علمی و جالب است/ممنون

 • آسیب شناسی کنید گفت:

  کهگیلویه وبویراحمد دارای رتبه اول درآمدسرانه ایران، رتبه دوم بارش ها وتولید۷۴۰ هزار بشکه نفت در روز نتوانسته است ارمغان چندانی برای توسعه وپیشرفت استان داشته باشد چون این استان حتی یک پتروشیمی هم ندارد.
  برپایه گزارش های رسمی، تولید ناخالص داخلی کهگیلویه و بویراحمد با احتساب نفت نزدیک به ۸۱ هزار میلیارد ریال است که با توجه به جمعیت ۶۵۰ هزار نفری استان رتبه نخست درآمد سرانه ایران را به خود اختصاص داده است.
  بخش بیشتر این میزان درآمد به خاطر تولید نفت در استان است که ۷۴۰ هزار بشکه در روز را می شود و نزدیک به ۲۵ درصد تولید نفت ایران است.
  * نفتی که پتروشیمی به ارمغان نیاورد
  با این میزان تولید نفت و نزدیکی استان به مناطق بندری جنوب ساخت پتروشیمی توجیه اقتصادی دارد اما باگذشت ۷۴ سال از تولید نفت در استان هیچ پتروشیمی در آن ساخته نشده است.
  اگر چه کلنگ یک پتروشیمی در دهدشت به زمین زده شده اما پیشرفت این پروژه پس از شش سال تنها در حد فنس و یک تابلو مانده است.
  پتروشیمی گچساران نیز باوجود اینکه سال ها از آغاز بکار پروژه آن می گذرد اما براساس برآوردها تا به بهره برداری رسیدن، سال های زیادی فاصله دارد.
  محسن تاجگردون، مدیر سایت پتروشیمی گچساران می گوید: عملیات ساخت این پروژه از سال ۸۳ آغاز شده اما پس از ۱۰ سال تنها ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که دلیل اصلی آن تخصیص نیافتن اعتبار است.
  *بانک های خالی و مشکلات مالی
  بانک های کهگیلویه و بویراحمد نیز نتوانسته اند از دلارهای نفتی منابعی بدست آورد چون براساس گفته های مسوولان، سپرده های بانکی نزد بانک های استان حتی به نیم درصد سپرده های کشور هم نمی رسد.
  سیدحسن سهگین، مدیرکل دفتر امور اقتصادی استانداری کهگیلویه و بویراحمد می گوید: هم اکنون سهم منابع بانکی استان از سپرده کل کشور ۴ دهم درصد است.
  به نظر این مسوول، توسعه اقتصادی استان بدون سپرده های بانکی محقق نمی شود.
  سهمگین با اشاره به اینکه همواره نسبت مصارف به منابع بانکی در کهگیلویه و بویراحمد نزدیک به ۲۰۰ درصد است گفت: این رقم نشان می دهد مصارف دو برابر منابع است و مردم تلاش می کنند مشکلات خود را با این منابع اندک برطرف کنند.
  *بیکاری در سرزمین ثروت
  براساس آخرین گزارش های مرکز آمار ایران نرخ بیکاری استان همچنان دورقمی و بیش از ۱۶ درصد در سال ۱۳۹۲ بود.
  ﻧﺮخ ﺑﯿﮑﺎری ﻧﺸﺎن ﻣﯽدﻫﺪ، ﭼﻨﺪ درﺻﺪ از ﺟﻤﻌﯿﺖ ﻓﻌﺎل، ﺑﯿﮑﺎر ﻫﺴﺘﻨﺪ.
  کمترین مشارکت اقتصادی بین سال های ۸۴ تا ۹۱ مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد با ۲۹٫۷ بوده که کمترین مشارکت اقتصادی در این سال ها البته پس از سیستان و بلوچستان بوده است.
  ﻧﺮخ ﻣﺸﺎرﮐﺖ اﻗﺘﺼﺎدی ﻧﺸﺎن ﻣﯽ دﻫﺪ، ﭼﻨﺪ درﺻﺪ از ﺟﻤﻌﯿﺖ در ﺳﻦ ﮐﺎر، ﻓﻌﺎل؛ ﯾﻌﻨﯽ ﺷﺎﻏﻞ ﯾﺎ ﺑﯿﮑﺎر ﻫﺴﺘﻨﺪ.
  *آب هایی که به مزارع مان نمی ریزند
  برپایه گزارش های رسمی، کهگیلویه و بویراحمد رتبه دوم منابع آبی کشور را با ۱۱٫۴ میلیارد مترمکعب در سال در اختیار دارد.
  یاسوج از ۱۹۸۷ تا ۲۰۰۵ به صورت میانگین با ۸۶۴ میلیمتر بارش سالانه رتبه دوم را به خود اختصاص داده است.
  بقیه مناطق استان نیز همین وضعیت را دارند به گونه ای که چهار رودخانه پرآب بشار، مارون، زهره و خیرآباد در آن جاری است.
  باوجود این میزان بارش و این رودخانه های پرآب، بخش اصلی زمین های کشاورزی استان به صورت دیم کشت می شود.
  جعفرگوهرگانی مدیرکل جهاد کشاورزی کهگیلویه وبویراحمد می گوید: آب های روان استان بیش از هشت میلیارد مترمکعب است و برای آبیاری زمین های کشاورزی آن تنها به دومیلیارد مکعب نیاز است.
  ساخت سدهای بزرگ یکی از راه های نگهداری این میزان آب است اما هم اکنون تنها یک سد در استان ساخته شده است که بخش ناچیزی از این ظرفیت را پر می کند.
  *رتبه ۲۷ بهداشت
  کهگیلویه و بویراحمد از نظر شاخص های بهداشتی همچون تخت بیمارستانی، تعداد داروخانه ها، پزشکان متخصص و عمومی، آزمایشگاه ها، نرخ مرگ و میر در جایگاه ۲۷ قرار دارد .
  این رتبه بر اساس یک کار پژوهشی از سوی دانشگاه شهید بهشتی در سال ۱۳۹۲ بدست آمده است.
  *راهکار: توجه به مزیت های نسبی
  سید حمدالله اکوانی عضو هیات علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه یاسوج معتقد است که نادیده گرفتن استعدادها، و مزیت های نسبی استان در دو زمینه صنایع مربوط به منابع نفت و گاز و نیز آبهای روان
  باعث شده که سرمایه گذاری ها متناسب با امکانات و ظرفیت های بالقوه آن صورت نگیرد.
  وی می گوید: به همین دلیل با وجود اجرای برنامه های گوناگون توسعه، همچنان روند توسعه نیافتگی استان ادامه یافته است.
  به گفته این کارشناس مسائل توسعه، در صورتی که به عوامل مؤثر بر رشد اقتصادی استان توجه شود و درک واقع بینانه ای از ظرفیت ها و تنگناهای آن باشد، می توان از دور باطل فقر و محرومیت بیرون رفت.
  وی سرمایه گذاری های بزرگ در صنایع پتروشیمی، نفت و گاز و نیز سدسازی را راه حلی می داند که می تواند راه توسعه را هموارتر کند.

  به نظر شما توسعه میادین شوروم وریگ ودودرو می تواند برای استان توسعه وپیشرفت به ارمغان بیاورد؟؟!!!

  • ناشناس گفت:

   آسیب شناس عزیز!
   چه خوب گفتید.
   برخی از این دوستان عزیز, بر این باورند که راه اندازی منابع نفتی در بویراحمد سبب می شود در باغ بهشت به روی این استان باز شود.
   از طرفی اینطور برداشت می کنند که منتقدین این مطلب با توسعه و یا استفاده از نفت و یا اصل مساله بهره برداری مخالفند. در حالیکه یک موضوع محوری بحث نحوه مدیریت و هدایت جریان بهره برداری به گونه ایست که بازخوردی در توسعه واقعی و پایدار منطقه ما داشته باشد. ملاحظات دیگری هم مسلما وجود دارد.
   تجربه جهانی به ما آموخته که وجود منابع عظیم طلا و الماس سبب نشد که افریقا به مدینه فاضله تبدیل شود. تجربه بومی نیز همین گچساران بیخ گوشمان است.
   طرح مساله “اشتغال بومی” در ارتباط با مساله “نفت” یک هدف پایین دست و حداقلی ست. به این میماند که مالک باغ سیبی باشیم و بهره برداری را به دیگران واگذار کنیم و خودمان نهایت توقع مان این باشد که از محصول مانده و له شده زیر درخت ها و یا کارمزد سیب چیدن چیزی گیرمان بیاید.

   • ناشناس گفت:

    قطعا توسعه از عدم توسعه بهتر است. قطعا در هر امری ملاحظاتش لحاظ می شود. همه بحث های هزینه درا»دهای استان به نگرش مسوولین بر میگردد

 • سی سختی گفت:

  با سلام
  من چند روز پیش برای طبیعت گردی رفته بودم در بالای سی سخت به جایی برخوردم که آب چرب آلوده به نفت و چیزی مثل گازوئیل از زمین بیرون می آمد آیا امکان دارد نفت باشد

 • خدادادی گفت:

  در جوات آن عزیز ناشناس که تند و تیز و بدون ملاحظه می تازد: باید گفت :انتقاد خوب و بجا موجب رشد و بالندگی می شود. حسادت و تحقیر ریشه در ناکامیهای دوران کودکی است . طرح یک موضوع فنی در بدو ورود به آن مسلما” دارای بار مثبت و منفی است. تفکر منفی محکوم به فنا است. اگر بنده جای آقای دانشفر بودم سعی می کردم در استان کهگیلویه و بویراحمد به طرح موضوعاتی که ظرفیت پذیرش آن مقدور و میسور نمی باشد در آن ورود پیدا نمی کردم. دوست ناشناس که برای محیط زیست دلسوزی می کند باید بداندکه قبل از اجرای طرح های آلوده کننده ابتدا کارشناسان مهندسی بخش محیط زیست صنعت نفت بررسی و اظهار نظر در باره عوامل و مکانهای آلوده و آلاینده های محیط زیست طی فرایندی گزارش خواهند داد. حقیر که نمدانم سطح تحصیلات و اطلاعات فنی و تجربی شما به چه میزان است؟ اگر شفاف و واضح خودتان را معرفی می کردید این گفتمان را با هم ادامه می دادیم تا به نتایج قابل قبولی برسیم و آنگهی بهتر و اولاتر است که آفراد را به گلچماق و … متهم نکنیم که خداوند دانا و توانا ناظر برگفتار و کردار وپندار ماست

 • پرندوار گفت:

  سلام دایی جان. من شماره دکتر دانشر رو دارم .

 • ناشناس گفت:

  درود بر دکتر دانشفر
  با اراده و مصمم
  حامی جامعه مستضعین
  حزب الهی
  وابسته به هیچ گروه و جناح
  مستقل ؛ پی گیر و آگاه به امور
  تفکر استراتژیک

 • پاسخ به منتقد گفت:

  آقا اصلا نفت نمیخواهیم.یک سازمان محیط زیست بزنید تا این آقا ی منتقد بی سوادراضی باشند. انگار هیچی …….

 • بویراحمد و دنا گفت:

  دکتر دوست داریم…..

 • ناشناس گفت:

  درود بر کارشناس ارشد اقتصاد. درود! دست کم پاسخی دادید.
  1- فرموده اید, ” درآمدهای نفتی نبایستی در هزینه های جاری هزینه شود بلکه باید خرج زیرساخت ها شود” بلی. با شما موافقم.
  2- فرمودید, ” رشد اشتغال یکی از شاخص های اقتصاد توسعه است” موافقم! اما این نتیجه را نگیرید که نفت از استان ما باشد و آنوقت کارگری اش به ما برسد!!!! مبادا سود درس اقتصادی که خوانده اید به جیب دیگران برود و بدبختی و کارگری اش به مردم منطقه مان برسد! خب! نیروی ارزان قیمت بومی اگر شما هم نفرمایید خود به خود به ذهن کارفرمای غیر بومی می رسد.
  3- فرمودید” درآمد دو در صد مناطق نفتی که به مناطق نفتخیز داده می شود در استانها بایستی به زیرساخت های تبدیل یک منطقه به قطب گردشگری و … باعث ایجاد درآمد و ارزش افزوده منجر شود…. این را هم با دو درصدش مخالفم و با اصل مساله اش موافقم. در صورتی که بفرمایید شما که نفت میدهید چگونه بر روند جاری شدن پول نفت به سوی زیرساخت ها نظارت می کنید؟ زیرا حتی اگر صد در صدش هم به ما برسد در صورت عدم توزیع عادلانه و عدم امکان نظارت های مدنی و مردمی بر نحوه هزینه ها, این امر تاثیری بر شکوفایی زندگی مردم استان نخواهد داشت.
  4- و اینکه گفتید : “بنابراین هزینه کردن این درآمدهای نفتی بستگی به مسوولین و سیاستگذاری آنها دارد.” این را هم موافقم! اما به نظر می رسد راحت از این مساله گذشتید و نقاط مبهم بسیاری را نادیده گرفتید. و در نهایت؟
  —————————————————
  نخست اینکه تمام اینها را به نویسنده مطلب بگویید و نه به بنده. زیرا بنده نیز بر اساس چنین ملاحظاتی و مواردی اضافه بر آن بر نوشته ایشان نقد وارد کردم. یک فرق ما اینست که شما خوشبینانه راه ها را بیان کردید و من می پرسم که از کجا که چنین و چنان بشود؟
  دو ایراد هم بر نظرات شما وارد است.
  1- دست پایین را در تحلیل اقتصادی از سوی یک فرد بومی و ساکن منطقه از میادین نفتی گرفتید. به دو درصد سهم از برکت سرزمینی راضی شدید و مابفی را به دولت سپردید در حالی که هیچ اهرمی برای هدایت و یا کنترل دولت در اختیار ندارید. وقتی می توان به نظرات شما درباره استفاده از درامدهای نفتی توجه نمود که سهم استان ما در دولت به اندازه نفت و گازی باشد که به کشور می دهیم.
  2- در مورد نقش دولت بسیار خوشبینانه نظر داده اید. مثلا در مورد مجوزات محیط زیست غیر واقعی اظهار نظر فرمودیدو در حالیکه کمتر نظارتی بر نهادهای نفتی از سوی مردم و دولت ها وجود دارد. بعنوان مثال کافی ست از هر جای یاسوج که هستید نگاهی به تنگ کناره بیندازید و جای خراش های بزرگ مسیرهای نفت و گاز را روی کوه و تپه ها و اراضی ببینید.
  به هر حال شما نمی دانستید این منابع نفتی در استان وجود دارد. فرض کنید هیچکس این را نمی دانست. حالا من و شما این را فهمیدیم. ضمنا بنا بر نظرات شما قرار شد که این منابع از کانال دولت صرف زیرساخت ها گردشگری و .. شود.آروزی همه ما هم که همینست. پس صبر می کنیم تا شکوفایی استان ما به زودی از راه برسد. همانطور که برای سایر استان ها و شهرهای نفت خیز کشورمان از راه رسید.
  پیشنهاد می کنم تحلیل اقتصادی شما توسط یک کارشنان امور سیاسی و نه بنده مورد بازبینی قرار گیرد.
  موفق باشید.

  • نادري گفت:

   قطعا به همراه توسعه این میادین ملاحظات آن نیز مطالعه خواهد شد. لیکن نمی توان ذکر کرد که توسعه ندهیم چون مخاطرات دارد. بلکه باید توسعه داد و مخاطرات آن را هم در نظر گرفت و مطالعه کرد…
   با توجه به پیچیدگی جوامع محلی و ارتباط شدید مؤلفه‌های مختلف (اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و مذهبی) مؤثر بر رفتار آنها و تنوع این مؤلفه‌ها و تفاوت های آنها در جوامع و اجتماعات مختلف محلی، انجام مطالعات دقیق و عمیق بر روی اجتماعات محلی مرتبط با پروژه و ارزیابی تاثیرات متقابل اجتماعی آنها و اجتماعات محلی، جهت کاهش تأثیرات نامطلوب و افزایش تأثیرات مثبت پروژه های نفت و گاز و ایجاد زمینه توسعه پایدار در مناطق میزبان ضروری است .(لارسون،68:1388)

   بنظرم آقای دکتر دانشفر که مطرح نموده اند آغازی برای همه این فرآیندهاست و ایشان انجام مطالعات را نفی که نه بلکه در مورد آن سخنی به میان نیاورده اند. قطعا با اشراف ایشان و اگر از ایشان سوال کنید لزوم در نظر گرفتن مخاطرات و انجام مطالعات را نفی نمی کنند.
   ولی در نقد اولتان زبانتان زبان نقد نبوده است. بلکه بیشتر احساسات همره نقد بوده و بد سخن رانده اید.

   • ناشناس گفت:

    انتظار عذرخواهی از این جماعت تکبیر گو (به جز شما و اقتصاد دان عزیز) ندارم! اهمیتی هم برای داد و فریادشان قایل نیستم. اما کامنت اول من این بود: ” کجای این کامنت به نویسنده توهین روا داشته ام؟
    (اشتغال؟!!!
    اشتغال پایدار؟؟؟
    و شکوفایی استان؟!!!!
    آن هم با توسعه “میادین نفتی بویراحمد”؟!!!
    کافیه یک نیم نگاهی به وضع رفاه مردمی و شکوفایی عمرانی شهرهایی مثل مسجد سلیمان/گچساران, عسلویه و … بیندازید.
    با آن عنوانی که شما مطرح کردی اصلا خبر خوشحال کننده ای نبود. تهِ تهِ ماجرا یعنی کارگر و عمله و شکاف طبقاتی و فقر و آلودگی طبیعت از بویراحمد, سود سرشار برای استان هایی که نمایندگان قدرتمند در مجلس و دولت دارند.)
    هنوز هم سوال بنده به قوت خودش باقی ست. به کدام دلیل در صورت راه اندازی میادین نفتی در بویراحمد, سرنوشتی غیر از انچه در مسجد سلیمان و گچساران و … رخ داد اتفاق خواهد افتاد؟ بعضی از این دوستان هنوز هیچی نشده از هول حلیم افتاده اند توی دیگ. فکر می کنند وقتی میادین نفتی بویراحمد راه افتاد برایشان فرش قرمز پهن می کنند و سراپای استان را طلا می گیرند و آنوقت امثال بنده با کوتاه فکری و تنگ نظری با توسعه استان مخالفت می کنیم. حواسشان نیست که وجود میادین نفتی بدون داشتن بازوهای قدرتمند سیاسی در کلان کشور و منطقه تنها به غارت شدن سرزمین منجر خواهد شد. یکی نوشته “دکتر دوستت داریم!” یکی نوشته ” یک سازمان محیط زیست بزنید!!! تا این آقای بی سواد راضی باشند…”
    بخش عمده ای از جمعیت منطقه ما را همین آدمها تشکیل می دهند. نباید مثل کاه زود شعله ور شویم و زود هم خاکستر…
    پایان این مناظره از طرف بنده. شما, نویسنده مقاله و اقتصاد دان عزیز شاد و سرزنده باشید.

    • ناشناس گفت:

     به امید ادامه یافتن اینطور گفتگوها میان ما -که با هم دوستیم- و آنهای دیگری که می توانند به ما در این باره یاری بدهند. سپاس مجدد.

 • کارشناس ارشد قتصاد انرژی گفت:

  Dutch Dieases یا مرض هلندی مرضی بود که ناشی از فروش درآمدهای نفتی در هلند برای اولین بار در هلند ایجاد شد. در واقع درآمدهای نفتی نبایستی در هزینه های جاری هزینه شود بلکه باید خرج زیرساخت ها شود.
  قطعاً درآمدهای نفتی بدر استان اعث پایداری و توسعه خواهد شد. رشد اشتغال یکی از شاخص های اقتصاد توسعه است. رشد زیرساخت ها در یک استان و یک کشور و تکمیل زنجیره ارزش محصولات از تولید تا مصرف باعث شکوفایی استان است.
  درآمد دو در صد مناطق نفتی که به مناطق نفتخیز داده می شود در استانها بایستی به زیرساخت های تبدیل یک منطقه به قطب گردشگری و … باعث ایجاد درآمد و ارزش افزوده منجر شود.
  بنابراین هزینه کردن این درآمدهای نفتی بستگی به مسوولین و سیاستگذاری آنها دارد. قطعا هزینه کردن درآمدهای نفتی استان باید در زیرساختهایی مانند ایجاد و توسعه زیرساخت های گردشگری، کارخانجات تبدیل محصولات اولیه به محصولات نهایی و نهایتا صادرات آنها به خارج از کشور و خارج از استان کهه برای منطقه ارزآوری و درآمد داشته باشد.
  به عنوان یک متخصص کوچک اقتصاد نفت باید این را عرض کنم که عدم استخراج منابع نفتی به هیچ وجه به صلاح نیست بلکه آن را باید تولید کرد و در زیرساخت ها که تضمین کننده دارایی های بین نسلی است استفاده نمود… نفت باعث شکوفایی می شود. در مورد الزامات زیست محیطی که شما نگرانی خود را اعلام کرده اید نیز معمولا قبل از هر فعالیت و احداث و توسعه، با هماهنگی محیط زیست مجوزهای لازم گرفته می شود و محیط زیست تماما در طول اجرای پروژه ها نظارت دارد. پس نگران نباشید. مطلب آقای دکتر دانشفر به درستی ذکر شده و از اینکه لایه های اجتماعی را با دارایی های استان آشنا و مسوولین را برای پیگیری مطالبات مردم مصمم نموده تشکر می نمایم. من خودم نمی دانستم که استان این منابع نفتی را دارد.
  موفق باشید.
  کارشناس ارشد اقتصاد نفت و انرژی

 • میرزایی پور گفت:

  برادر محترم منتقد
  منتقد آن است که نقد خود را بی هیچ توهینی نگارش کند و دور از توهین و مؤدبانه نقد خود را بیان کند نه خطاب نمودن قلچماقداران و …. طرفداران کسی را. شما حتماً فرد محترمی هستید لیکن انتظار این است که یک فرد را که حرفی برای گفتن دارد تخریب نفرمایید. بحث اصلی این است.
  من متخصص در بحث نیستم ولی قطعا دوستانی که متخصص هیتند اینجا نظر خواهند داد و شما پاسختان را دریافت خواهید کرد.
  موفق باشید.

 • ناشناس گفت:

  آقای میرزایی عزیز و دوستان
  1- شما ببینید, من یک بحث ساده درباره میادین نفتی مطرح کردم. به سادگی هر چه تمامتر. که راه اندازی میادین نفتی بدون پاره ای ملاحظات به شکوفایی استان منجر نمی شود. مسجد سلیمان و گچساران را هم نمونه آوردم . خودتان بگویید یک نفر از این خیل جمعیت طرفدار پاسخی به این موضوع ساده و عیان داده ؟
  2- این که نمی شود نبوغ! که بیایید و مساله ای را طرح کنید بی آنکه به تبعات و ریشه های مرتبط بحث بپردازید. حالا تا هزار سال هم هیاهو کنند که آقای فلان نابغه است و چنین و چنان. به بنده چه مربوط است که ایشان چه اندازه توانایی دارند؟ من یک منتقدم و به درستی و صحت بحث ایشان و نه خود ایشان کار دارم.
  3- بروید و شهرهای نفتی ایران را ببینید! بروید و شکوفایی شهرهای نفتی را ببینید! نگاه کنید که راه اندازی میادین نفتی سودش به کدام سمت رفته…
  4- به گوش نویسنده مطلب برسانید و از ایشان تقاضا کنید که دقیقا رابطه میان راه اندازی میادین نفتی در استان و شکوفایی در استان را بیان کنند…. اگر ما تعریفمان از شکوفایی استان استخدام نیروی “کارگر” باشد آنوقت چه فرقی با استعمارگران خارجی داریم؟ زشت نیست که صحبت از میادین نقتی باشد و آنوقت ما خودمان نگاهمان به دستمزد ناچیز کارگری باشد؟
  5- لطفا بحث درباره هویت و نبوغ و توان نویسنده متن را کنار بگذارید و به اصل “نقد” بنده از این مطلب توجه فرمایید که چرا و چگونه راه اندازی میادین نفتی به شکوفایی استان منجر می شود؟ چرا در گذشته این اتفاق در شهرهای نفتی رخ نداده است؟ نویسنده مطلب لیستی از میادین نفتی تهیه کرده اند. این مساله چه ربطی به شکوفایی منطقه بویراحمد دارد؟ چه رابطه ای با توسعه پایدار متکی بر گردشگری برقرار می کند؟ سهم بویراحمد از سود ناشی از میادین نفتی چقدر خواهد بود؟

  • ناشناس گفت:

   سلام جناب نقد کننده
   لحن نوشته به اصطلاح نقدتون بد بود

  • حمزه میرزایی-قوه قضائیه(تهران) گفت:

   سلام دوباره به این برادر خوبم
   که از پنجره امید و توسعه به این استان نگاه می کنند.واقعیتش هر کسی در وهله ی اول این نظر شما رو می خواند چیزی جز تندی به ذهنش متبادر نمی شد.با این وجود تشکر میکنم از شما و سایر دوستانی که به فکر مردم مظلوم این استان هستند.همه و همه باید دست به دست هم دهیم و به توسعه این استان گنج خیز کمک کنیم.در خیابان های تهران که قدم می زنم همش این جمله را تداعی میکنم که چرا نفت ما و رفاه دیگران؟این همه خرج و مخارج سرسری در این شهر ؟انگار نه انگار دیگرانی هستند.
   به رغم اینکه من با برخی از انتقادات شما به مسولان استانی موافقم لیکن مستحضرید که چند سالیه هم استانی هایمان در رده های بالا بر اساس توانایی و شایستگی شان پستی گرفته اند و مشغول به کارند.پس بیاییم از آنها حمایت و پشتیبانی کنیم تا از دستشان بر بیاید و کاری برای ما و مردم استانمان کنند.پیگیری امور مذکور وظیفه قانونی نمایندگان مجلس هست که علنا چیزی از دستشان بر نمی آید و الا اگر واقعا دلسوز باشند و مجلس با ایشان همکاری نکنند چرا با استعفای دسته جمعی دادشان را به سراسر این مرز و بوم نمی رسانند؟آیا تحقق این امر شدنی است؟

 • نفتي هاي ك ب گفت:

  سایت محترم استان
  واقعا ایشان تنها چهره نفتی استان در کشور هستند. پیشنهاد می شود در چهره های استان گذاشته شود.
  با تشکر

  • محمود آرام / سردبیر گفت:

   سلام
   لطفا اگر شماره تماسی از ایشان دارید در اختیار سایت استان قرار دهید.
   موفق باشید

   • بزرگی مرد به عملکرد است و بس گفت:

    فرد شناخته شده نیازی به معرفی ندارد .. تصدیق بدیهی است؛ مثل عسل که به ذلت شیرین است نیازی به شرح و توضیح ندارد….

 • دهدشت_پيرا حفاري گفت:

  لیسانس نفت فوق نفت و دکترای مدیریت را با لیسانس های دینی عربی مقایسه نکنید. حیدر بهمنی مدیر عامل سابق شرکت ملی حفاری ایران در همایشی که سال 90من در آن حضور داشتم در سخنرانی خود گفتند از زمانی که مهندس دانشفر وارد حراست نفت شد دگرگونی در تمامی زمینه ها اعم از حراست و مسائل فنی و تغییر نسل مدیران داشتیم. انصافا از این جمله که در آن مدیران بزرگ نفتی کشور حضور داشتند. کیف کردم.حیدر بهمنی کم انسانی نیست در صنعت نفت. لقب ایشان ژنرال کنترل فوران چاههای نفت و گاز است و در شرکتهای نفتی خارحی هر گاه این مشکل را پیدا کردند سراغ حاج حیدر آمدند. کهگیلویه بویراحمد همین یک نفر فنی و متخصص را در کشور دارد شما هم ولایتی ها هم بزنید تخریبش کنید.

 • دهدشتي گفت:

  شیر دانشفر
  جذب حدود 400 نفر از جوانان سراسر استان در صنعت نفت کشور اثر مثبت ایشان را نشان داد و از نماینده های ادوار قبل بهتر کارکرد.مشکل استان ما در حال حاضر بیکاری است. از بهمئی تا گچساران و باشت و چرام کهگیلوییه همه به دانشفرمی بالند

 • عظیمی فر گفت:

  باسلام
  دکتر دانشفر بصورت منطقی در خصوص ارزش میادین مهم نفتی بویراحمد سفلی مباحثی را مطرح نمودند که ضروری است مسولین محترم استانی از این تجربیات استفاده و از ظرفیت برادران بزرگی همچون ایشان بهره گیری نمایند برای ایشان در تمامی عرصه ها آرزوی توفیق داریم

 • بومی کارمند صنعت نفت گفت:

  آیا به نظر شما ایشان این مطلب را با هدف سرکوب و تحقیر نقد و دیدگاههای متفاوت توسط قلچماق ها و تفنگدارهایش نوشته است؟
  چرا بن نظر شما؟
  از نظر شما هیچ حرکتی نباید کرد چرا که تبعات فرهنگی، اجتماعی، زیست محیطی دارد؟
  وزارت نفت در کشور حرف اول را در رعایت الزامات زیست محیطی می زند. نفت هر جا رفته فرهنگ و آبادانی با خود برده است. درآمدهای حاصل مشخص است بخشی به خزانه می رود و به توسعه و عمران. بخشی هم درآمد مناطق تولیدی نفت است و بخشی هم برای پروژه های نفتی..
  دیدگاهتان عجیب است.
  از روی دلسوزی گفتم.

 • ناشناس گفت:

  جناب آقای به اصطلاح دکتر!!! دانشفر!
  که بنده نه اسم شما را قبلا شنیده ام و نه هیچ اثری از شما در تاریخ معاصر کشور و منطقه مان مشاهده نموده ام.
  این چه رسم زشتی ست که بنا نهاده اید. میایید و مطلبی می گذارید و بلافاصله فلچماق ها و تفنگ چین هاتان را هم مامور سرکوب و تحقیر نقد و دیدگاه های متفاوت می کنید!
  راه دیگری برای نقد شما وجود ندارد! بی سوادی و فقدان بینش در نوشته طرفدارانتان تان موج می زند. کدام منطق و معرفتی میاید و در منطقه بویراحمد مساله برداشت از میادین نفتی را طرح می کند بی آنکه به تبعات فرهنگی/زیست محیطی و نیز نحوه توزیع درامدهای حاصل از آن و نحوه مدیریت بومی آن توجه کرده باشد.
  آروز می کنم شما هم مثل خیلی های دیگر شاد و سرزنده باشید و با سرعت نور هم از پله های قدرت بالا بروید. خدا این جماعت تکبیرگو را هم برایتان زیاد کند.
  “پایان نظر”

  • حسینی گفت:

   من بعنوان یکی از همین طرفداران دکتر حاضرم با شما مناظره کنم. لطفا همین سایت مناظره را برگزار نماید.

  • حمزه میرزایی-قوه قضائیه(تهران) گفت:

   با سلام خدمت این هم استانی
   نبوغ علمی وشکوه شخصیتی در شخصی همچون دکتر محمد حسین دانشفر عیان است.
   اگر ایشان را نمی شناسی بی انصافی است درباره ایشان که دلسوز مردم استانش است نظری ناروا ارائه می دهید.متاسفانه علت اصلی پسرفت استان ما نبود نیروهای متدین ، با سواد ، مدیر و مدبری است که همه آنها بخاطر اختناق شدیدی که در استان هست آنرا رها کرده و دیگر بار قصد رجوع به چنین جو ناسالمی را نخواهند داشت.واقعا چرا ما هر روز به جای اینکه شاهد اعتلای هم استانی هایمان باشیم شاهد تخریب آنها هستیم؟؟؟؟؟؟
   ” قلچماقدار واژه درستی نیست.بیا تا دست در دست هم دهیم به مهر”
   سوابق ایشان را ببینی شاید دیدگاهتان عوض بشه
   دکترای مدیریت استراتژیک از دانشگاه عالی دفاع
   استاد دانشکده نفت دانشگاه تهران
   جوانترین مدیر نمونه سال وزارت نفت
   رئیس حراست شرکت ملی نفت ایران
   مدیر برنامه ریزی شرکت فلات قاره ایران
   مولف و مترجم چندین کتاب در حوزه علوم نفتی و اکتشاف
   و …

   • ناشناس گفت:

    دانشفر شیر زمینه … بیر احمد داغشه نبینه دانشفر انقلابی ….. 100% انتخابی

    سوابق:
    دکترای مدیریت استراتژیک از دانشگاه عالی دفاع
    فوق لیسانس مهندسی نفت
    استاد دانشکده نفت دانشگاه تهران و اهواز
    جوانترین مدیر نمونه سال 90 وزارت نفت
    رئیس حراست شرکت ملی نفت ایران
    رئیس حراست فلات قاره ایران
    مدیر برنامه ریزی شرکت فلات قاره ایران
    رئیس مخازن نفت فلات قاره ایران
    عضو هیئت مدیره شرکتهای بزرگ نفتی ایران :
    شرکت مناطق نفتخیز جنوب ، مناطق نفت مرکزی ایران،
    ملی حفاری ایران ، فلات قاره ایران و ….
    مولف و مترجم چندین کتاب در حوزه علوم نفتی و اکتشاف برای دانشجویان و اساتید دانشگاه
    دارای چند مقاله درحوزه تخصصی نفت در مجلات و نشریات معتبر داخلی و خارجی
    و …..

  • نفت گفت:

   کوته فکری امثال جنابعالی باعث می شه این استان هر روز نسبت به دیروز بیشتر عقب گرد کنه. بلواقع برات متأسفم امثال جنابعالی دارن جلوی راه و پیشرفت استان سنگ اندازی می کنند.برو وزارت نفت سوال کن دانشفر کیه بعد نظر بده. نمایندگان استان سمنان میخوان داخل بیابانهای استانشون که شاید نفت وگاز ی وجود نداشته باشه دارن از دولت ومجلس فشار میارن که سرمایه گذاری کند. ولی استان ما منطقه شوروم و مختار و… سالهای قبل از انقلاب حفاری کردند و نفت و گاز پیدا کردند، این رو بدان هر جا نفت وگاز رفته آبادانی وتوسعه عاید منطقه بوده است….

  • وزارت نفت گفت:

   متأسفم برات .. ادب و عفت کلام داشته باش..ایشان دکترای مدیریت استراتژیک .و فوق لیسانس نفت دارند استاد دانشگاه های نفت اهواز آبادان و تهران می باشد و دارای مسئوایتهای مهم بودند رئیس حراست شرکت نفت فلات قاره ، رئیس مخازن نفت ؛ رئیس حراست ملی نفت ایران , عضو هیئت مدیره شرکتهای نفت مرکزی ایران .نفتخیز جنوب ، ملی حفاری >،فلات قاره ایران و… می باشد … بعدش شما بگو به اصلاح دکتر..

  • کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی دانشگاه علامه گفت:

   جواب آقای ناشناس: آیا مطالب ذکر شد ه جنابعلی نقد و انتقاد است یا حسادت و تنگ نظری خودتان قضاوت را به فطرت خویش دهید ؟!
   جناب آقای به اصطلاح دکتر!!! دانشفر!
   که بنده نه اسم شما را قبلا شنیده ام و نه هیچ اثری از شما در تاریخ معاصر کشور و منطقه مان مشاهده نموده ام.
   این چه رسم زشتی ست که بنا نهاده اید. میایید و مطلبی می گذارید و بلافاصله فلچماق ها و تفنگ چین هاتان را هم مامور سرکوب و تحقیر نقد و دیدگاه های متفاوت می کنید!
   راه دیگری برای نقد شما وجود ندارد! بی سوادی و فقدان بینش در نوشته طرفدارانتان تان موج می زند. کدام منطق و معرفتی میاید و در منطقه بویراحمد مساله برداشت از میادین نفتی را طرح می کند بی آنکه به تبعات فرهنگی/زیست محیطی و نیز نحوه توزیع درامدهای حاصل از آن و نحوه مدیریت بومی آن توجه کرده باشد.
   آروز می کنم شما هم مثل خیلی های دیگر شاد و سرزنده باشید و با سرعت نور هم از پله های قدرت بالا بروید. خدا این جماعت تکبیرگو را هم برایتان زیاد کند.
   “پایان نظر”
   ….. خداوکیلی قضاوت کن ….عیب ندارد.. ..نترس

 • کوروش پورک پوردهدشتی گفت:

  ضمن تشکر ازجناب دکتردانشفر جالب هست که دراین استان که دارای معادن ومنابع نفت وسایر منابع هست امامتاسفانه باوجود اینکه گچساران عزیزمایک منبع بزرگ نفتی هست امامثل اینکه مدیرا ن وبزرگان این استان که به هرصورت وشرایطی فرصت حضوردرمجموعه مدیرت کلان کشور دارندهیچ اطلاعات نفتی وگازی استان خود راندارندلذاشروع طرح موضوعات نفت وگازدربین لایه های اجتماعی این استان شاید پایان تاریخی این بحث باشد که آیانفت برای مالرهانکبت بودیاثروت .درپایان خوشحال هستم ازاینکه فرزندان خوب این استان درمجموعه مدیریت نفت وگاز کشورهستندامیدوارم باتوجه به ورودرشته حقوق نفت وگاز وحقوق تجارت بین المللدردانشگاههای کشورماازاین فرصت استفاده شودوکارشناسان این عرصه بارهبری بزرگان مدیریت نفت وگازکشورهمچون دکتردانشفروسایرین به این بدبختی تاریخی پایان دهیم که چرابااین همه منابع نفت وگاز وموقعیت جغرافیایی استان ماومزیت های نسبی مطرح شده درحقوق تجارت جهانی به ویژه نزدیکی به آبهای آزاد خلیج تاابدفارس حال وروز مردم مااین هست اینجانب به عنوان عضوکوچکی ازجامعه حقوقی استان باتوجه به گرایش درسی خود درحوزه تجارت بین الملل وحقوق نفت وگازآمادگی دارم تابارهبری فرزندان خوب این استان مثل جنابعالی وسایراهل فن درحوزه نفت وگازیک تیم کارشناسی غیردولتی دراین خصوص جهت توسعه ورشد سیاست گذاری درصنعت بالادستی وپایین دستی نفت وگازاین استان تشکیل دهیم .کوروش پورک پور
  وکیل دادگستری ودانشجوی ارشد حقوق تجارت بین الملل پردیس فارابی دانشگاه تهران

 • پاسخ به دنا رواق گفت:

  به نظرم زارعی خوب بود ولی نه برای مجلس

 • آشنا گفت:

  سلام بر دکتر استراتژیک.. خسته نباشد… ولی بدان مردم استان کاری به پیشرفت وتوسعه ندارند .. خدمت ودلسوزی برای این استان= تخریب ؛ میزان رأی داشتن دراین استان = فامیل و طایفه داشتن؛ این شاخص دراین استان سرنوشت ساز ترین ومهم ترین گزینه مقبولیت است . کاری به شاخص های تخصص، تحصیلات، تفکر استراتژیک و پیگیری امور ندارند .. مردم این استان تعصبی و باند بازی و طایفه ای واحساساتی انتخاب می کنند هر چند فرد انتخاب شده بی سواد و بدون تجربه و ناکارآمد باشد ولی شاخص طایفه او را به پله مدیریت و نماینده شدن می رساند. به نظرم پیشنهاد می شود که برای انتخابات مجلس برای این استان کاندید نشود.برای استان تهران ثبت نام کنید با اطمینان میگم صددرصد انتخاب می شوید..

 • یاسوجی مقیم تهران گفت:

  انشاالله از الان یه صندلی بهارستان برلی شما رزرف خواهد شد.درود بر دانشفر .

 • جمال نژاد گفت:

  سلام بر دکتر غیرت دار …یک نامه بهم دادی تا یک عمر مدیونتم..حرفت حرف است و قولت قول

 • ياسوجي_نفت خيز گفت:

  به نظرم من ایشان بهترین نامزد برای دور بعدی انتخابات است. زیرا در سطح کلان مدیریت نموده و به پیچ و خم کار آشناست. با توسعه و تصویب این طرح در مجلس استان از این بن بستی کهدر آن دچار شده خارج خواهد شد.آقای دانشفر مدیری فنی است و این امتیاز مثبتش نسبت به سایر کاندسدا است . ما تاکی باید چوپ نماینده هایی که رشته فقه و معارف و دینی و عربی خوانده اند را بخوریم. مجموعه عظیم نفت ایران متشکل بر 52 شرکت از گچساران تا سرخس و از کرمانشاه تا جزایر نیلگون خلیج فارس اطلاعات کامل دارد. به نظرم فردی مفید و خارج از باند بازی سیاسی باشند. چون من از مدیران خودشان در یکی از شرکت های فرعی مناطق نفت خیر جنوب بودم و علیرغم تفکر مخالف هم به خاطر فنی بودن و کارم در دوره ای که ایشان مسئولم بود به صورت دوستانه با هم کار کردیم

 • ليكك گفت:

  دکتر دانشفر سلام
  جوانان این استان را از این بیکاری نجات دهید. خیلی هاشان از جمله من در سطح استان با واسطه و قدرت شما در شرکت های نفتی مختلف کشور از فقر نجات یافتند. اینجانب بچه لیکک هستم و اگر شما نبودید یک عمر در فلاکت بودم. دعای مادر پیرم همیشه پشت شماست. دعای یک پیرزن رنج دیده

 • دنا.رواق گفت:

  سلام ..دکتر خسته نباشی ..غیر از خودت کاری کنی جناب زارعی نمی تواند این کار را آنجام بدهد.. خودت کاری کن

 • مشاهده گفت:

  باعرض سلام وخسته نباشیدخدمت دکتر
  پیشنهاد می شود که جنابعالی برای دور یازدهم مجلس شوری اسلامی کاندیدا شوید و و با توجه به شناخت جنابعالی در مجموعه وزارت نفت ومسئولین کشوری درتهران صددرصد بتوانید این پروژه نفتی رادر استان (بویراحمد سفلی ) اجرا کنید و انشاءالله با اجرای این پروژه ها در راستای اشتغال زایی ومبارزه با چهره فقر ومحرومیت در این استان پیش قدم شوید ..ما از نماینده بویراحمد ودنا وجناب سید بزرگواری انتظاری نیست که که این اآقایان تازه تهران رفتند

 • نفتي-مهندسي و توسعه نفت گفت:

  باسلام خدمت سایت استان
  اینجانب در سکوی ابوذر فلات قاره و ساکن بهمئی هستم.دکتر دانشفر را قدرش را فقط کهگیلویه وبویراحمدی ها نمیدانند وگرنه در این کشور همه از ایشان به عنوان یک نیروی قوی یاد میکنند. اینجانب وقتی در میان همکاران غیربومی بحث ایشان به میان می آید به عنوان یک هم استانی با افتخار سرم را بالاا می گیرم. چند مدت قبل با تعدادی از مدیران ارشد نفتی به سکوی نفتی آمدند و از اینکه در میان آن جمع به زبان مادری لری با من صحبت کرد بسی به خود بالیدم

 • نفتي-مهندسي و توسعه نفت گفت:

  ایشان استعدادی بس عجیب در نفت و در تهران در مجموعه وزارت نفت و افتخاری برای کهگیلویه وبویراحمد است. بزرگان نفت ایران ایشان را به عنوان یک جوان نخبه نفتی درون خود پذیرفتند. اگرچه 30 سال بیشتر ندارد ولی مدیریت قوی خوبی دارد. مدیرکل حراست شرکت ملی نفت ایران. ریس حراست نفت فلات قاره ایران. ریس مهندسی مخازن فلات قاره ایران معاون برنامه ریز ی نفت فلات قاره ایران و…. برای یک جوان سی ساله کهگیلویه وبویراحمدی و از دیار عشایر فوق تصور است

 • مهدي گفت:

  درود بر دکتر دانشفر. نماینده دور بعد بویراحمد و دنا قطعا ایشان خواهد بود…سفلی ایشان را به بهارستان خواهد فرستاد

 • ناشناس گفت:

  اشتغال؟!!!
  اشتغال پایدار؟؟؟
  و شکوفایی استان؟!!!!
  آن هم با توسعه “میادین نفتی بویراحمد”؟!!!
  کافیه یک نیم نگاهی به وضع رفاه مردمی و شکوفایی عمرانی شهرهایی مثل مسجد سلیمان/گچساران, عسلویه و … بیندازید.
  با آن عنوانی که شما مطرح کردی اصلا خبر خوشحال کننده ای نبود. تهِ تهِ ماجرا یعنی کارگر و عمله و شکاف طبقاتی و فقر و آلودگی طبیعت از بویراحمد, سود سرشار برای استان هایی که نمایندگان قدرتمند در مجلس و دولت دارند.

  • آگاه به امور نفت گفت:

   ساز مخالف نزن جناب ناشناس از روی حسادت حرف نزن . آنان که متخصص دراین امور هستند بهتر می دانند نه جنابعالی که داری ساز مخالفت میزنی ..برو تهران وزارت نفت بگو دکتر دانشفر کیه ؟ بعد نظر بده .. متأسفانه امثال جنابعالی دارن سنگ اندازی میکنند وشب نامه می نویسند که استان ما داره عقب گرد میکنه. دکتر دانشفر آگاه به امور است و به نظرم قصدش آگاهی و تلنگر به نمایندگان استان و مسئولین کشوری واستانی و از روی دلسوزی بود .ایشان نخبه نفتی و جوان ترین مدیر نمونه وزارت نفت واستاددانشگاه صنعت نفت تهران وآبادان واهواز هستند و به خدا امثال جنابعالی باعث میشه که نخبگان از استان خارج بشن. برادر برو تحقیق کن برو…..

  • ehsan گفت:

   قدر زر زرگر شناسد. مطمئنا ایشان انسان متخصص و متعهدی است و لیاقت های بیشتری در این زمینه دارند. مردم استان و لر زبانان به فرزندان خود در جای جای ایران می بالد. افراد موثر و کارامد همیشه بهشون حسادت میشه. . امیدوارم از حرف بعضی دوستان ناراحت نشده باشن و سعه صدر داشته باشند…..

  • در جواب ناشناس گفت:

   جای تأسف دارد که جنابعالی تعریف توسعه را به کارگری وعمله دانستن ختم می کنید ..

پربازديد