تاریخ درج خبر : 1392/03/20
کد خبر : ۲۸۰۳۱
+ تغییر اندازه نوشته -

توضیح مشاور ارشد دکتر عارف در خصوص ائتلاف

سایت استان: فرشید گلزاده کرمانی مشاور ارشد دکتر محمد رضا عارف توضیحاتی را در خصوص ائتلاف روحانی و عارف در انتخابات ریاست جمهوری بر روی صفحه شخصی خود قرار داده است که عیناً منتشر می گردد.

176

برای روشن شدن موضوع ائتلاف و اتفاقات چند روز گذشته چند نکته قابل تامل است:

1- موضع دکتر عارف از ابتدای ورود به جریان انتخابات، همگرایی در درون جبهه اصلاحات بود. لذا اجماع در جبهه اصلاحات با محوریت آقای خاتمی از ابتدا توسط ایشان طرح و همواره تاکید گردیده است.

2- دکتر عارف تنها کاندیدایی بود که از ابتدا، مواضع روشن و شفاف خود را تا پایان انتخابات اعلام کرد. اجماع حول محوریت آقای خاتمی هرچه باشد می پذیرند. هنوز هم کاملا به این موضوع پابند می باشند.

3- هفته پیش با ورود آقای خاتمی به موضوع شکل دهی مکانیزمی برای ائتلاف بین کاندیدای اصلاح طلب یعنی آقای عارف و کاندیدای میانه: آقای روحانی، آقای دکتر عارف، در همان ساعت اول، به صورت کتبی موافقت و تعهد خود را به پذیرش نتیجه این ائتلاف با هر مکانیزمی که به تایید آقای خاتمی برسد، اعلام کردند و هنوز هم بر همین موضع پایبندند.

4- دکتر عارف علی رغم اینکه به طور معمول هفته ای دوبار با آقای خاتمی دیدار دارند. در هفته گذشته هیچ دیدار خصوصی نداشته اند تا آقای خاتمی بدون هرگونه معذوریت بتواند این فرآیند را مدیریت کند.

5- در این مکانیزم، شاخص ها امتیاز بندی می شوند و شورای متشکل از نمایندگان کاندیداها به همراه نمایندگان آقایان خاتمی و هاشمی (هرکدام دو نفر و مجموعا 8 نفر) نسبت به ارزیابی نهایی اقدام می کنند. ابتدا قرار بود نمایندگانی از طرف آقایان ناطق نوری و سید حسن خمینی هم حضور داشته باشند که این ایشان، لزومی به معرفی نماینده ندیدند.

6- در اولین جلسه با حضور نمایندگان فوق الذکر مکانیزم مورد نظر آقای خاتمی بحث شد و شاخص هایی برای انتخاب کاندیدای نهایی تدوین شده است که از جمله میزان پایبندی به اصلاحات، توان دفاع از مطالبات اصلاح طلبان، تجربه و سابقه مدیریت کلان اجرایی، سابقه حضور در حوزه های مختلف و … و همچنین میزان رای آوری در حال و توان کسب آراء مردم در ادامه رقابت ها و تحلیل سناریوهای محتمل برای دور دوم انتخابات.

7- قرار بر این بود این شورا امروز یک شنبه تشکیل شود و بعد از بحث و بررسی، تصمیم نهایی خود را به آقای خاتمی اعلام و نهایتا نتیجه ائتلاف صرفا از طرف آقای خاتمی اعلام گردد.

8- اعلام حمایت آقای خاتمی از هر کدام از دو کاندیدای فوق، بسیاری از رای های سرگردان را جهت دهی می کند و در رای آوری نهایی تاثیر دارد. لذا مقرر شد هر دو کاندیدا کتبا به نتیجه حاصل از مکانیزم فوق متعهد شوند. آقای عارف تعهد خود را اعلام نموده اند.

9- آقای هاشمی قرار نیست در این انتخابات از کاندیدای خاصی حمایت کنند. ایشان در نظر دارند برای تاثیرگذاری بیشتر در آینده و در ارتباط با رئیس جمهور منتخب، موضع فراجناحی خود را حفظ نمایند.

175

در کنار موارد فوق، بداخلاقی های چند روز گذشته و به خصوص روز شنبه و یک شنبه که شایعه کنار رفتن دکتر عارف به نفع آقای روحانی به صورت گسترده دامن زده شد و حتی از ایمیل ها و تماس های جعلی از طرف دفتر دکتر عارف صورت گرفت. نظرسنجی دیروز را تحت تاثیر قرار داد که متوسط نظر سنجی های صورت گرفته به شرح زیر است که قطعا با رفع شایعه کنارگیری دکتر عارف در روزهای آینده، تغییر خواهد کرد:
1- آقای قالیباف در حدود 21 درصد،
2- آقای رضایی در حدود 12 درصد
3- آقای روحانی در حدود 11.5 درصد
4- آقای دکتر عارف در حدود 10.5 درصد

جلسه امروز آقای خاتمی برای جمع بندی در خصوص نتیجه ائتلاف، عملا با دو دیدگاه روبرو شد:
1- ارائه نتیجه بر اساس مکانیزم طراحی شده قبلی و بر اساس شاخص های فوق که (مورد نظر شورای منتخب کاندیداها و نمایندگان آقای خاتمی و هاشمی)
2- اعلام کاندیدای نهایی صرفا بر اساس نظرسنجی (که هم نظر کاملا جدیدی بود و هم به دلایل مخدوش بودن نظرسنجی های چند روز گذشته، محل تردید و هم اینکه عملا اختلاف معناداری وجود ندارد و روزانه تغییر می کند). این نظر مبنای توافق نبوده است ولی مورد تاکید آقای روحانی است.

دلیل تشکیل نشدن جلسه امروز اقای خاتمی نیز عملا این اختلاف رویکرد به جمع بندی نهایی بوده است.

قابل ذکر است، در دیدار امروز آقای دکتر عارف با آقای هاشمی نیز، مکانیزم اول مجددا مورد تایید و تاکید آقای هاشمی نیز قرار گرفته است.

با این حال آقای دکتر عارف با شجاعت، گذشت، صداقت و مردانگی اعلام کرده است که نظر نهایی خاتمی را هرچه باشد می پذیرد. ولی تا کنون هیچ اعلامی از سوی آقای خاتمی صورت نگرفته و شایعات منتشر شده از سوی افراد مختلف نظییر آقای یونسی از سوی دفتر آقای خاتمی به شدت تکذیب شده است. با شناختی که از آقای دکتر عارف دارم در پذیرش نتیجه (هرچه باشد) لحظه ای تردید نخواهند کرد.

این گونه نیست که مشاوران آقای عارف، می خواهند مانع ایشان برای پذیرش نتیجه ائتلاف شوند، نه می خواهند و نه می توانند. چون دکتر با صداقت و رعایت اخلاق همیشه بر مواضع و قول خویش پایبند می باشد. اساسا در مجموعه ایشان رفتارهایی نطیر نظرسازی و جنگ روانی و تخریب هیچ جایی ندارد. من به عنوان عضو کوچکی از همراهان دکتر عارف، هر تصمیمی که ایشان بگیرند با دل و جان می پذیرم. من و سایر نزدیکان دکتر عارف بر این اعتقادیم که فارغ از نتیجه، دکتر عارف پیروز و قهرمان این میدان است و افتخار می کنیم در کنار ایشان هستیم.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد