تاریخ درج خبر : 1393/03/06
کد خبر : ۲۸۱۸۰۶
+ تغییر اندازه نوشته -

گزارش سخنرانی ” احسان شریعتی” در یاسوج/ تصاویر

سایت استان: ایمان یعقوبی

“احسان شریعتی” نامی آشنا در عرصه اجتماع و دانشگاه است . فرزند استاد شهید ” دکتر علی شریعتی” که بی شک نقش مهم و تأثیر گذاری بر جریان روشنفکری دینی خصوصأ در جهان اسلام داشته است و یکی از نمادهای این جریان می باشد . احسان بیش و پیش از آنکه به نام خودش شناخته شود به عنوان فرزند “علی شریعتی” خطاب واقع می گردد .

اما احسان نیز چون پدر سر در راه روشنفکری گذاشته و حتی فراتر از پدر می اندیشد و دغدغه مدرنیسم در کلامش هویداست . او به همان اندازه که میراث دار اندیشه پدر هست ، نقش محافظ و حامی او را نیز دارد و بیش از پدر به چالش روشنفکری سنت و مدرنیته وارد شده است و البته ناملایمات بسیاری را نیز تحمل کرده است ، اما او فرزند “علی شریعتی” است پس حرفهای فراوانی برای نگفتن دارد .

پس از لغو مراسم سخنرانی” محمد رضا خاتمی” چهره سرشناس اصلاح طلب ، دوشنبه پنجم خرداد 93 تشکل وحدت اسلامی دانشگاه علوم پزشکی میزبان دکتر” احسان شریعتی” چهره شناخته شده روشنفکری دینی و فلسفه بود . این مراسم که با تأخیر یک ساعته برگزار شد چندان خالی از حاشیه هم نبود .

IMG_5240

مراسم ساعت 21:25 دقیقه با کلام الله مجید آغاز شد و با پخش سرود جمهوری اسلامی ادامه یافت.

مجری برنامه سخنانی در مدح و ستایش” دکتر علی شریعتی”عنوان کرد و به ذکر وقایع زندگی وی پرداخت و سپس دبیر تشکل وحدت اسلامی جهت خیر مقدم به حضار به ایراد سخن پرداخت.

“دکتر احسان شریعتی “در میان تشویق بی امان دانشجویان سخنان خود را با تبریک عید مبعث آغاز کرد . وی با اشاره به باز شدن فضای سیاسی و فرهنگی کشور ، رسالت دانشگاه و دانشجویان را کسب آگاهی و تخصص و پرداختن به فعالیتهای معنوی بر شمرد و افزود : باید فضای کنونی را به سمت آرامش و تعهد هدایت کنیم به گونه ای که تمام افراد بتوانند عقاید و نظرات خود را ابراز کنند .

“شریعتی” از سوء برداشتهای پس از انقلاب از مفهوم مسئولیت و مسئولیت پذیری سخن گفت و از دخالت افراد و ارگانها در حوزه های خارج از وظیفه خود به بهانه مسئولیت پذیری به شدت انتقاد کرد . وی مسئولیت پذیری را در پاسخگویی دانست و مردم را نیز در این امر به کسب آگاهی توصیه کرد .

وی به فعالیت های انقلاب های مدرن و نهضت های اصلاحی پرداخت و نقدی مبسوط بر فلسفه غرب در حوزه های مختلف دینی و سیاسی ارائه ، و آن را با جنبش های روشنفکری مقایسه نمود.

شریعتی احزاب چپ در دنیا را ، که ابتدا برای تغییر وضع موجود چه از راه انقلاب و چه اصلاح ، مبارزه می کردند ، به همراهی با نظام ها و مسامحه کاری متهم کرد.

وی در نقدی بر نظام های اصلاح پذیر و اصلاح ناپذیر ، انقلاب اسلامی را حرکتی اصلاحی بر پایه دو رکن ملی گرایی و مذهب دانست و با تشریح هدف بعثت پیامبران به تبیین نقش “شریعتی” در شکل گیری انقلاب سلامی ایران و جنبشهای مذهبی در جهان اسلام پرداخت و در ادامه روشنفکری را از قول پدر ” ادامه دهنده راه انبیاء” نامید و اصلاح طلبی های مدرن را ، از دو منظر بازسازی و تغییر محتوی به نقد کشید.

او بعثت را برانگیختگی روحی و فکری خواند و با اشاره به آیاتی از قرآن مجید ، مفاهیم کتاب ، میزان و آهن را به ترتیب به خودآگاهی معنوی و کرامت ، عدالت و قسط ، قدرت نظامی و اقتصادی تعبیر کرد.

وی با طرح این پرسش که : بعد از 3 دهه ، در کجای اهداف انقلاب ایستاده ایم و کارنامه کشور در آزادی و عدالت و معنویت چه بوده است ؟ درباره علل ناکامی ها و عقب ماندگی ها سخن گفت.

فرزند ارشد دکتر شریعتی در مقام دفاع از پدر به نقد سخنان مخالفین وارد شد و روشنفکری سنتی را به چالش کشید و در باب مدرنیته و روشنفکری ، به روشنگری دست یازید و مانند پدر رهایی بشر را در نجات دین از ارتجاع دانست.

شریعتی در میان تشویقهای مکرر دانشجویان سخنانی درباره روشنفکران ایرانی از جمله دکتر نصر و سایرین ایراد کرد و به روند تاریخی روشنفکری را از زمان مشروطیت با پیوند آن به “محمدتقی شریعتی “، “بازرگان”، “سحابی” و بعدها “علی شریعتی” و” مطهری” و در نهایت روشنفکران متأخر از جمله خویش اشاره کرد و عملکرد هر کدام را معلول مکان و زمان دانست و افزود : با گذشت زمان و تغییر شرایط، روشنفکری مفهومی تازه یافته است.

” احسان شریعتی ” به پیامکهای حاوی مطالب طنز در باره شریعتی پدر اشاره کرد و از یک منظر آن را نشان از زنده بودن او دانست و از سوی دیگر آنجا که کار به هزل و توهین به شخصیت و مقام شریعتی می شود انتقاد کرد و انتشار این پیامها به صورت فله ای را برنامه ای هدفمند و برنامه ریزی شده خواند.

در پایان نیز جلسه پرسش و پاسخ دانشجویان با دکتر ” احسان شریعتی” برگزار شد و در پاسخ به سؤال یکی از حاضرین در باب حصر و حبس ، پیشنهاد برپایی جلسه ای با حضور همه طرفها و روشنفکران را مطرح کرد.

گزارش تصویری از این مراسم:

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • مریم گفت:

  مرسی از پوشش خبری خوبتون
  مثل اینکه مصاحبه اختصاصی هم با دکتر شریعتی داشتن میشه بفرمایین کی منتشر میکنید؟

  • محمود آرام / سردبیر گفت:

   سلام
   طبق قراری که با آقای دکتر شریعتی داشتیم باید این مصاحبه اول تنظیم و برای وی ارسال شود تا ویرایش و تایید نهایی بشه. البته چون تخصصی بود شاید در یکی از روزنامه های کشوری منتشر بشه و بعد در سایت.
   موفق باشید

 • نبي گفت:

  لطفا تمام سخنرانی را منتشر کنید
  ممنون

پربازديد