تاریخ درج خبر : 1393/03/08
کد خبر : ۲۸۲۶۵۹
+ تغییر اندازه نوشته -

نوروزی: همه دستاوردهای بشری مدیون کشاورزی است

سایت استان: معاون برنامه‌ریزی استاندار کهگیلویه و بویراحمد در مراسم تودیع و معارفه مدیران سابق و جدید تعاون روستایی استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه نخستین اقدام صنعتی بشر از کشاورزی آغاز شد، اظهار کرد: این کشاورزی بود که موجب رونق دیگر صنایع شد و همه دستاوردهای بشری مدیون کشاورزی است.

علی‌حسن نوروزی  ادامه داد: در سال مزین به اقتصاد و در هنگامه‌ای که باید اقتصاد مقاومتی را سرلوحه کارهای خود قرار دهیم لازم است در این استان کشاورزی را بهتر از گذشته مورد توجه قرار دهیم چرا که کهگیلویه و بویراحمد در بخش کشاورزی بیش از سایر بخش‌ها قابلیت رشد و توسعه دارد.

IMG_0049

معاون برنامه‌ریزی استاندار کهگیلویه و بویراحمد با بیان آماری از وضعیت اراضی زیر کشت کشاورزی استان افزود: در کل استان اگر اشتباه نکنم 300 هزار هکتار اراضی مستعد قابل کشت برای کشاورزی و باغداری وجود دارد که امروزه تنها 100 هزار هکتار آن زیر کشت آبی است و برای کشاورزی تولید مثمر دارد.

نوروزی با ابراز تأسف از وضعیت موجود اراضی کشاورزی و عدم استفاده بهینه از آن‌ها تصریح کرد: از این 300 هزار هکتار اراضی در 200 هزار هکتار آن یا کشت دیم می‌شود و یا اصولاً کشاورزی در آن صورت نمی‌گیرد که با داشتن هشت درصد منابع آب کشور آمار خوب و زیبنده‌ای برای استان ما نیست.

وی به وظایف مسئولان استانی برای خروج از این رکود در بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت: باید با احداث ایستگاه‌های پمپاژ آب در استان و در مناطق مختلف و همچنین چانه‌زنی برای تخصیص بیشتر آب از محل سدهایی همانند مارون در سطوح ملی به توسعه بخش کشاورزی خود فکر کنیم.

معاون برنامه‌ریزی استاندار کهگیلویه و بویراحمد با انتقاد از این که کشاورزان کهگیلویه و بویراحمدی مزد تولیدات خود را به خوبی دریافت نمی‌کنند، افزود: وقتی شرایط برای ذخیره‌سازی محصولات کشاورزی در استان وجود ندارد معلوم است که دلال و واسطه دسترنج کشاورز را به قیمت ارزانی تصاحب می‌کند که امیدواریم در دولت تدبیر و امید این مشکل با عزمی که مسئولان دارند از بین برود.

نوروزی، تلاش برای باز شدن پای شرکت‌های بزرگ سرمایه‌گذاری بخش کشاورزی همچون بنیاد برکت و بنیاد مستضعفان را نیز یکی از راه‌های توسعه بخش کشاورزی استان دانست که با سرمایه‌گذاری بهتر و بیشتر می‌توان این امر را تحقق بخشید.

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • جابر گفت:

    خدمت دکتر نوروزی سلام عرض می کنیم لذا جا دارد مطالبی را به ایشان یاداوری کنیم جناب دکتر اگر که کشاورزی استان و کشور در این دهه پیشرفت داشته ما همه میدونیم که این را مدیون فارغ التحصیلان بخش کشاورزی که این روزها به نام ناظر کشاورزی زبانزد همه است با ید بدانیم که با اندک حقوق و بدون امکانات خودرویی که تا نباشد کارمند رسمی مدموریت نمی رود در سرما و گرما سرمزرعه حضور داشتند و در مکانیزه کردن بخش کشاورزی و دامداری استان نقش بسزایی را دارند و همه انها مشمول استخدام ناظرین هستند که این روزها علارغم دستور معاونت راهبردی رئیس جمهور به استانداریها مبنی بر استخدام این عزیزان ولی استانداری استان ک.ب هنوز اقدامی را نکرده است در صورتی که در برخی استانهای دیگر این کار عملی شده است ظلم در حق بچه های استان نکنید لطفا”

پربازديد