تاریخ درج خبر : 1393/03/08
کد خبر : ۲۸۲۹۶۷
+ تغییر اندازه نوشته -

استان کهگیلویه و بویراحمد در محاصره مخازن بالادستی

سایت استان: مدیرکل پدافند و دفاع غیر عامل استانداری کهگیلویه و بویراحمد در نشست بررسی مسایل، مشکلات و منافع سد خرسان 3 که با حضور مدیران دستگاههای اجرایی ذیربط به ریاست نیک اقبال معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تشکیل شد، گفت: در حالی که سایه برخی مطالعات غیر اصولی با قی مانده از سد مارون و سد کوثر هنوز بر سر مردم سنگینی می کند اکنون نوبت سد خرسان است. وی در ادامه افزود؛ با بهره برداری از این سد باید اذعان کرد استان کهگیلویه و بویراحمد در محاصره مخازن آب بالادستی و بلااستفاده قرار گرفته است.

306
محمود مومن نسب افزود: زیر آب رفتن قریب به 17 روستا، قطع کامل ارتباط برخی روستاهها از جمله روستای مازه کز، ناپدید شدن حوزه جنگلی، مرتعی و زراعی، تنک شدن پوشش گیاهی، قطع را ههای ارتباطی، افت شدید محصولات کشاورزی، از بین رفتن اشتغال و امرار معاش ساکنین، فرسایش خاک حوضه‌های بالادستی و آسیب کلی به مراکز آموزشی، درمانی ، خدماتی، تاسیسات و شبکه های زیربنایی، آثار و جاذبه های فرهنگی گردشگری و مذهبی و… ار از جمله بخشی از خسارات وارده به مردم منطقه برشمرد.
این مسئول استانی اظهار داشت: گرچه سد خرسان 3 یکی از طرح های بزرگ کشور است، اما دلیلی نداره مزایا و محاسن احداث سد از جمله تامین آب، برق، انرژی ، رونق اقتصادی، اشتغالزایی، توسعه جاذبه گردشگری برای حوزه های پایین دست باشد و بحث نگرانی و تبعات آن برای حوزه بالادست.
مدیرکل پدافند و دفاع غیر عامل استانداری گفت: وزارت نیرو و شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران قبل از زمان آبگیری و بهره برداری برنامه عملیاتی، اطمینان بخش و اعتمادآور خویش را جهت جلوگیری از خسارات به حوزه بالادست سد را بصورت شفاف به استان کهگیلویه و بویراحمد ارایه دهند.
مومن نسب در بخش دیگری از صحبت های خود تصریح کرد: از آنجایی که ساختگاه و سامانه انتقال و اهداف سد خرسان 3 در استان کهگیلویه و بویراحمد تعریف نشده لذا کنترل الزامات و ملاحظات پدافند غیرعامل این سد به استان کهگیلویه و بویراحمد ارتباط مستقیم ندارد.
مدیرکل پدافند و دفاع غیر عامل استانداری در پایان سخنان خود افزود: با توجه اینکه سرشاخه های اصلی حوضه آبریز سد خرسان3 از حوضه های آبریز استان کهگیلویه و بویراحمد تامین میشود و بخش حداکثری حجم آبی مخزن روستاهای حوزه سادات محمودی استان را در بر می گیرد، انتظار میرود مسئولین وزارت نیرو، شرکت توسعه منابع آب نیروی ایران و استان چهار محال و بختیاری در برنامه ریزی های اقتصادی، توسعه ای و اجتماعی ملاحظات استان را با حساسیت منظور نمایند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد