تاریخ درج خبر : 1393/03/08
کد خبر : ۲۸۲۹۷۴
+ تغییر اندازه نوشته -

چند پیام از ماجرای کلیپ ” هپی “

سایت استان: آرزو غلامی

بی تردید با انتشار گسترده خبر دستگیری سازندگان ایرانی کلیپ «هپی» هر کس که تا کنون این کلیپ ساخته شده در ایران یا نسخه اصلی آن را ندیده باشد سری به شبکه‌های اجتماعی و یوتیوپ زده و کلیپ مورد بحث با حواشی‌هایش را به تماشا نشسته است. ماجرا از این‌قرار است که طی چند روز اخیر در گزارشی از صدا و سیما با عنوان «آبرویی که در سراب تست بازیگری ریخته شد» چند دختر و پسر جوان به علت ساخت یک موزیک ویدئو با عنوان شادی بازداشت شدند. بازداشت شدگانی که چهره‌های آن‌ها مشخص نیست می گویند به این دلیل که قرار بود برای فیلم سینمایی مجازی از آنها تست بازیگری گرفته شود موزیک ویدئو هپی را ساخته‌اند.«حسین ساجدی نیا»، فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ نیز ضمن تائید بازداشت این افراد گفته بود که این دختران و پسران طی دو ساعت شناسایی و ظرف شش ساعت همه دستگیر شدند.شخصاً اگر چه به لطف تعدد و گستردگی شبکه‌های ارتباطی کلیپ «هپی» ساخته «فرل ویلیامز» خواننده آمریکایی را دیده بودم، ولی از وجود نسخه‌های ساخته شده توسط افراد عادی، اطلاع نداشتم. ساخت کلیپ ایرانی «هپی» هم جزو چندصد نسخه دیگر ساخته شده از جمله کلیپ «مسلمان‌های خوشحال بریتانیا» امری عادی تلقی می‌شد. ولی با دستگیری جوان‌های ایرانی و مصاحبه فرمانده نیروی انتظامی مبنی بر دستگیری سریع و ضرب‌الاجلی این جوان‌ها در مدت شش ساعت و در بوق و کرنا کردن این خبر، چهره سازندگان کلیپ «هپی» در ایران چهره‌ای جهانی شد. به عنوان مثال واکنش «فرل ویلیامز»، سازنده و خواننده آمریکایی این آهنگ را در پی داشت. او در فیسبوک و توئیتر خود نوشت: «بازداشت این بچه‌ها فقط به خاطر تلاش برای پراکندن شادی از غم‌انگیز هم غم‌انگیزتر است.»اما در کنار واکنش‌های داخلی و بین‌المللی چند نکته مورد توجه است که نباید به سادگی از کنار آن‌ها گذشت.

– هپی به معنی شاد

از قضا مضمون ترانه‌ای که مورد بازسازی قرار گرفته است ابراز شادی و نمایش آن است. شادی در تقسیم‌بندی‌های فلسفی، علمی حضوری تلقی می‌شود.
در این جایگاه علوم به دو دسته علم حصولی و علم حضوری تقسیم می‌شود. علم حصولی به معنی لغوی علمی است که از خارج حاصل می‌شود. مانند علم ریاضیات. ولی در تعریف علم حضوری مانند شادی، غم یا آگاهی، انسان واقعیت را در درون درک می‌کند. اگرچه متعلقِ شناسایی افراد در خارج باشد. ولی شادی در درون وجود انسان اتفاق می‌افتد. بخشی از خواستگاه انسان در زندگی است و بهتر آن است که در پی شادی باشد، نه اینکه برای شادی دلیل بیاورد.
اما این‌که به نمایش گذاشتن شادی باید طی چه چهارچوب و اصولی باشد قانونی تدوین نشده است. در ایران در عمده مراسم‌هایی مانند عقد و عروسی یا جشن‌های خصوصی، برپایی ساز و بزم و آن‌چه حرکات موزون نامده می‌شود امری معمول است. در شادی‌های مذهبی در میان بانوان با عنوان مولودی نیز، ابراز شادی با حرکات موزون و ساز و آواز است! اقوام ایرانی هر یک رقص‌های منحصر به خود را دارند که چه به آن عنوان رقص بدهیم و چه حرکات موزون بخشی از فرهنگ ملی تلقی می‌شود. بی‌تردید دستگیری چند جوان بدون قصد و سوء‌نیت به‌خاطر ساختن موزیک ویدئویی در وصف شادی واکنش جهانی متفاوتی دارد تا مثلاً ساختن یک ویدئو به قصد ضربه زدن به ساختار سیاسی و اجتماعی یک کشور یا تخریب یکی ازچهره‌های رسمی کشور.

– فقط شش ساعت!

دستگیری این چند دختر و پسر برای ایرانی‌ها که این روز‌ها اخبار متعددی از اختلاس‌های میلیاردی و تخلف‌های اداری و انتظامی از مسئولان رده بالا می‌شنوند، موضوع این دستگیری را عجیب‌تر می‌کند. اگر‌چه در مورد زحمت شبانه‌روزی نیروهای انتظامی تردیدی نیست و گاهی در عملیات‌های نظامی ماموران جان‌شان را نیز فدا می‌کنند. اما تاکید و اعلام شناسایی چند جوان در مدت دو ساعت و دستگیری آن‌ها در کمتر از شش ساعت این پرسش را به‌وجود می‌آورد که آیا در شناسایی عوامل قاچاق، حمل و فروش مواد مخدر هم این سرعت عمل وجود دارد؟ یا در دستگیری سارقان که گاهی با دزدیدن یک ماشین، دار و ندار یک خانواده را از او می‌ستانند نیز این ضرب‌الاجل دیده می‌شود؟ آیا پایان بخشیدن به رعب و وحشتی که این روزها به بهانه حضور متجاوزانی با نام خفاش شب در میان خانواده‌ها وجود دارد نیز در مدت کمتر از شش ساعت امکان‌پذیر است؟ در ریشه‌کن کردن رشوه و اختلاس و ربا هم این حساسیت در عمل به چشم می‌خورد؟ اتفاقاً برای مجازات مرتکبان تمامی این جرایم، قانون جامع و کامل نگاشته شده است. و این پرسش را به وجود نمی‌آورد که دستگیری چند جوان برای اجرای یک موزیک ویدئو که بیشتر نیز مصرف خارجی دارد، دقیقاً چه اثر بازدارنده ی فرهنگی و یا اجتماعی می تواند داشته باشد!؟

– چه بخواهیم و چه نخواهیم دنیا ما را قضاوت می‌کند

ما نمی‌توانیم کشورمان را خارج از دهکده جهانی تصور کنیم. اخبار و وقایع درون کشور در زمانی کم‌تر از چند ثانیه به محض درز پیدا کردن در جهان مخابره می‌شود. نمی‌توانیم ادعا کنیم که کاری به قضاوت دنیا نداریم. نمی‌توان تصور کرد که به صنعت توریسم احتیاج نداریم. لزومی ندارد که چهره‌ای رعب‌آور از ایران بسازیم. سالانه صدها میلیارد تومان توسط ایرانیان مشتاق مسافرت به کشورهای دوبی، ترکیه و امارات و عراق از کشور خارج می‌شود. نه به این دلیل که ایرانی‌ها جاذبه‌های طبیعی یا تاریخی آن کشورها را ببینند. بلکه بیشتر برای رفتن به کنسرت‌ها و دیدن حرکات موزون و انجام ممنوعیت‌های دیگر. ذهنیت فردی که در ایران زندگی نکرده است با این‌گونه خبرها شکل می‌گیرد. این‌که در ایران به استناد گزارشی از صدا و سیمای جمهوری اسلامی چند جوان به‌دلیل اجرای کلیپی که در بسیاری از کشورهای دیگر نیز بازسازی شده است به صورت کاملا ساختارمند و حرفه‌ای شناسایی و در کمتر از شش ساعت دستگیر شدند. هموطنان‌مان نیز اگر چنین خبری را در مورد مثلاً کشور ترکیه بشنوند نسبت به مسافرت به آن کشور تجدیدنظر می‌کنند.

– دولتمردان ناچارند تغییرات را بپذیرند

بازسازی موزیک ویدئوهای معروف و ظهور اتفاق‌هایی از این دست در فضای مجازی یک پدیده اجتماعی رایج تلقی می‌شود که الزاماً بد نیست و راه مقابله با آن هم فشار و ارعاب و زندان نمی‌تواند باشد. در این مورد خاص همان‌طور که پیش‌تر گفته شد از چند جوان ناشناس، ستاره می‌سازد که معمولاً اگر تمکن مالی داشته باشند بازداشت شدن‌شان فرصتی فراهم می‌کند که به جمع مهاجران بپیوندند و از کشور خارج شوند. به نظر نمی رسد پخش اعتراف آن‌ها و اعلام سرعت پلیس در دستگیری‌شان از رسانه ملی، سبب بازدارندگی در موارد مشابه باشد. جوان‌های امروز با هم سن و سال‌های خود در کشورهای مختلف اشتراکات زیادی دارند. خاستگاه‌های یکسان و علایق مشترک دارند. انکار این امر جز ایجاد شکاف ثمری ندارد.
جامعه ی ایران در مسیری حرکت می کند که با تلقی برخی از مسئولان از قوانینِ وضع شده و بینشِ جامعه شناسانه ی آنها راهی جدا دارد. اقتضای جامعه‌ای جوان و امیدوار به زندگی، ابراز شادی در چارچوب قوانین موضوعه کشور است و نباید انتظار داشت همیشه راه نشان دادن شادی کف و دست زدن باشد. حال باید دید هزینه ی کدام سنگین تر است، اجبار جامعه به انحراف از مسیر طبیعی اش یا پذیرش تغییرات و درک جوان تر ها البته در چهارچوب قوانین موضوعه کشور!

*سرمقاله ابتکار – پنجشنبه 8 خرداد 93

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • آرزو غلامی گفت:

  نظرسنجی موسسه گالوپ می‌گوید که ایرانیان دومین مردم ناشاد در دنیا هستند.

  بنا به گزارش منتشر شده از این نظرسنجی، عراق نخستین کشور جهان در این فهرست است.

  بعد از عراق و ایران، کشورهای مصر، یونان و سوریه قرار دارند.

  موسسه گالوپ این نظرسنجی را در ۱۳۸ کشور جهان در سال ۲۰۱۳ انجام داده است.

  در این نظرسنجی از افراد پرسیده بودند آیا در روز قبل از نظرسنجی آنها احساس عصبانیت زیاد، فشار روحی، غم، درد جسمی و نگرانی داشته‌اند یا نه.

  جواب‌های مثبت به این سوال‌ها را با هم جمع کرده‌اند و از روی آن نتیجه گرفته‌اند که مردم کدام کشورها بیشتر از بقیه ناشاد هستند.

  گالوپ در خبری که از این نظرسنجی منتشر کرده، به ایرانیان “حق” داده تا احساس شادی نکنند.

  گالوپ از “بی‌کاری، نرخ بالای تورم و تحریم‌های جهانی” به عنوان دلایلی نام برده که از نظر این موسسه می‌تواند در احساس نکردن شادی مردم ایران موثر بوده باشند.

  نظرسنجی دیگری هم این موسسه انجام داده که بنا به آن ۴۸ درصد از ایرانیان، شهر و دیار خود را برای زندگی به دوستان و آشنایانشان توصیه نمی‌کنند.

  • هم شهری گفت:

   جدا ینی ای همه سنگ عوامل سازنده کلیپ هپی رو به سینه میزنی به خاطر مسسه نظر سنجی گالوپه؟؟گالوپی که نمونه گیریش بر اساس اصل احتمالاته..طبق کدوم جامعه آماری این حرفو زدن..کسی منکر فشار تحریم ها بر زندگی مردم نیست ولی نباید سیاه نمایی کرد واین کلیپ ضد اخلاقی رو به دپرس بودن مردم ربط داد..

   • ناشناس گفت:

    آقای / خانم همشهری نرود میخ آهنین در سنگ
    شما اینقدر متعصبید که به خودتون اجازه فکر کردن هم نمی دید.
    هر چقدر برای شما مثال بیارند باز هم مرغ یک پا داره.
    سرت از برف بیار بیرون یکم به اطرافت نگاه کن.

 • افتضاح گفت:

  کلیپ رو نگاه کردم.واقعا اصالت و نجابت ایرانی رو زیر سوال بردن!!!!!

 • محسن زارعی گفت:

  زیبا نوشتید خانم غلامی

 • محمود.د گفت:

  سرکار خانم غلامی
  با عرض سلام وادب
  باید بدانیم لازمه انتقاد سالم ذهنیت سالم است .خانم غلامی کاملاً واضحه شما با نفس این کار مخالف نیستید به همین خاطر هر عملکردی را نسبت به این چند نفر مغایر با قوانین وضع شده خودتان میبینید.خانم غلامی:
  1-ما مسلمانیم 2-در یک حکومت اسلامی زندگی میکنیم
  اگر( مسلمان‌های خوشحال بریتانی) ابراز شادی به این شکل نمودند
  محکوم به رعایت قوانین بند 2 بالا نیستند.مسلمان ملزم به رعایت یکسری قواعد میباشد و اگر در یک کشور اسلامی زندگی کنند شرایط (عرف)دیگر هم، رفتار ،پوشش…..بر آنها واجب میگردد پس قواعد تنظیم شده یک فرد مسلمان به علاوه عرف جامعه مساوی است با رفتارو کردارو…شهروند آن جامعه .
  واما در مطلب هپی یعنی شاد
  از دیدگاه من نیازی به فلسفه بازی به منظورمتقاعد نمودن ما برای شادبودن نیست . فراموش نکنیم دین ما مخالف شاد (هپی) نیست ولی برخلاف صحبت شما به نمایش گذاشتن شادی باید طی چهارچوب و اصولی تدوین شده بر اساس (بند 1 و2 ) باشد و شک نکنید بر پایی مراسمات عروسی و هر مراسمی که در چهار چوب مورد نظر نباشد هم اشکال دارد. نکته ای که در آخر پاراگراف این مطلب برای من جالب بود نیت خوانی شما بود بهتون تبریک میگم
  .و اما در مورد مطلب فقط شش ساعت
  درمورد پرسش هایتان در این مطلب باید در ابتدا به عرضتان برسانم با ید به قول معروف نیمه پر لیوان را هم دید دستگیری هر فرد یا گروهی بر اساس جرم و جرائم و ترفند های که ما بی خبریم زمان های متفاوتی دارد.پایان بخشیدن به رعب ووحشت که بر پایه شایعه و توسط خود ما به وجود آمده زمان بر و همکاری همگان را میطلبد.انشاالله در فرصت مناسب در مورد دو مطلب آخر به صورت جامع مینویسم
  با تشکر

  • اسلام رسایی نسب گفت:

   منتظر مطلبتون هستم. البته “کمی از سرعت خود بکاهید”

 • مصــــــــــــــــباح گفت:

  جناب منصور ببخشید
  احتمال میدم شما از کارکنان روزنامه های کثیرالانتشارید

  مسلمان کجای جامعه ما کثیرش دنبال شادی این چنینی هستن!!؟
  نمیشه منصفتر نه احساسی تر؟

  • محمد رسول گفت:

   لطفا به نمایندگی از مردم حرف نزنید، وقتی جلوی شادی رو بگیرند زیر زمینی میشه! این همه کلیپ عکسل العملی به سرکوب ها هی موجود هست

 • منصور گفت:

  باسلام .
  از خانم غلامی بابت این نوشت تشکر میکنم ..با پیشرفت ثانیه به ثانیه ای دنیا داخل همه موضوعات ما هنوز داخل بیان احساسات خودمون موندیم .ما واقعیت های جامعه خودمونو نمیخوایم ببینیم . من پیشنهاد میدم به دوستانی که با کار این بچه ها مخالف بودن برن یه فکر اساسی برا تکرار نشدن این کار کنند . با زور نمیشه جلو این کارارو گرفت .این بچه ها و مردم امثال انها جز کثیراین مملکت هستند باید بهشون توجه کرد . هیچ جور نمیشه نادیدشون گرفت. ما باید این عقیده ها رو تو جامعه الانمون بپذیریم.وباد بهشون بها بدیم.

 • یک شهروند گفت:

  شاید هم اگر در دفاع از حقوق معقول انسان های دیندار, اخلاق گرا, سنتی و یا عرف گرا هم حرف می زدید, چندتایی “آدم هپی” می ریختند روی سرتان!
  البته این زندگی طوریست که بیشتر متدین ها از صبح تا شب برای نان شب جان می کنند و دعوایی هم نیستند و همه آدم های رها و آزاد هم حال و حوصله هپی بودن ندارند.
  هر چند اصل موضوع کلیپ هپی تو این روزهایی که اعصاب ها به خاطر مسایل اقتصادی خرابه, دلچسب نیست ولی نظر را باید داد. این نظر خوانده می شود و به مرور زمان یا فراموش می شود و یا سهم خودش را میان افکار و عقاید پیدا می کند.
  درود.

 • برزو گفت:

  احسنت آقای همشهری گل گفتی….خانم غلامی تو هم میتونی بری کلیپ هپی پر کنی کسی که کاریت نداره ولی ظرفیت نیم ساعت دستگیر میشی حواست باشه اون وقت نگی بهم نگفتی ها

 • هم شهری گفت:

  خانوم غلامی اگر خدای نکرده خودت هم در این کلیپ ایفای نقش میکردی انتظار چه برخوردز از جانب خانواده ات داشتی..خداوکیلی موافق اون مقنعه مشکی هستی یا مخالفش..با این یادداشت نشون دادی که با سرعت هرچه تمام داری به سوی بیراهه حرکت میکنی کاش حد اقل مصاحبه لورن بوث خواهر تونی بلر که تازه اسلام آورده و از حجابش با افتخار و اقتدار حرف میزنه رو نگاه میکردی..خواهرم ما این همه کشته ندادیم که بخوایم برای خوش آمد دیگران و القای شادی های مبتذل کلیپ رقص پر کنیم..بخدا جورای دیگه هم میشه شاد بود..اگه یه سری به آرشیو بیانات مقام معظم رهبری در مورد شادی و لبخند به لب داشتن وهمچنین فتاوای مراجع درباره رقص بزنی بد نیست..خدا اول از همه خودمو هدایت کنه بعد شما رو…

 • م... گفت:

  یه …. پشم آلو هم باشون میرقصید تیزرشون کاملتر میشد

 • اسلام رسايي نسب گفت:

  مطلب از نظر نوشتاری و انسجام و همگنی مناسب و نسبت به مطالب قبلی رشد محسوسی نشان می دهد که از این بابت به شما تبریک عرض می کنم. گرچه مثل هر موضوع دیگر از این حیث نیز خالی از اشکال و اشتباه نیست.
  اما در مورد محتوای مطلب اشاره شده به نظر بنده این موضوع ریشه در مسائل حل نشده یا روشن نشده اصلی تری دارد. مفهوم شادی و موسیقی و رقص و آواز و حتی حجاب هنوز هم – با ورود به دهه چهارم انقلاب- تعریف شفاف و مشخصی ندارد و به این شیوه هم ادامه پیدا می کند تا محل بازی و سو استفاده های جناحی و سیاسی قرار بگیرد.
  از سوی دیگر در تایید نسبی نظر برخی دوستان باید این نکته را هم در نظر داشت که نمی توان شرایط عرفی و سنتی و گاه مذهبی جامعه ایران را از نظر دور داشت و صرفا بواسطه وجود چنین پدیده هایی در دیگر نقاط دنیا به تقلید یا تکرار بی قاعده آنها پرداخت.
  اما مهمترین موضوع دستاویز قرار گرفتن چنین موضوعاتی از سوی طیفهای فکری سیاسی خاصی در جامعه است تا گروهی از مردم را همراه ساخته و با تحریک احساسی آنها منافعی خاص و یا اهدافی تخریبی را دنبال کنند. موضع خطا و گناه در محدوده خاص و برای گروههای خاصی تعریف شده و دیگر اشتباهات و خطاها و خیانتها از سوی گروه همیشه طلبکار! مورد توجه قرار نمی گیرد و اصلا اظهار و ابراز هم نمی شود.

  • آرزو غلامی گفت:

   جناب آقای رسایی نسب به عقیده من نگاه جامعه در این موضوع بیشتر از منظر فرهنگی و جامعه شناسی مورد توجه است تا بحث سیاست.
   رفتارهایی از نوع ساختن کلیپ هپی برای نوجوانها بخصوص متولدین دهه های هفتاد و هشتاد آنقدر عادی و متعارف تلقی میشود که پرسش های چالش برانگیز در مورد این رفتارها را بر نمی تابند. از طرفی عرف غیر رسمی در جامعه تهران نگاهی متفاوت نسبت به ساختن کلیپ هپی دارد و همانطور که عرف یاسوج یا سیستان و بلوچستان یا گیلان.
   در اقدام آن چند جوان اگر چه به نظر می رسد نسبت به شیوه تفکر و زندگی پدر و مادرها هنجارشکنی رخ داده است ولی آیا در میان نوجوانان نیز هنجارشکنی تلقی می شود؟

   • اسلام رسایی نسب گفت:

    در مورد نقطه نظرات نسل نوجوان و جوان امروز خیلی با قطعیت نمی توانم اظهار نظر کنم. اما به طور کلی جامعه ما درگیر درگیری نسلها و فرهنگها و انتقال از سنت به مدرنیته است. ملغمه پارادوکسیکالی درست شده که تکلیفش معلوم نیست. جوان ایرانی امروز، عصر شله زرد هم میزند و کلی دعا و نذر و نیاز می کند .همین فرد شب با bf یا gf دور دور می کند و خوراک فرنگی میل میکند! از قضا اعتقاد دارم جامعه سنتی ما از بسیاری فضاهای اجتماعی شهری دیگر ایران غیر مذهبی تر است و برای آن هم دلایلی دارم
    به هر حال باید با ایجاد زمینه آزادی درست و منطقی از دوران کودکی برای زندگی سالم و شاد برنامه ریزی داشت
    شاد و سالم باشید

 • قاصدک گفت:

  درود
  به عنوان یک جوان فرهنگی به شما وتحلیل اندیشه ات درود می فرستم…باید به دوستی که مخالفه بگم دوست من اگر جوانهای یاد شده حداقل شرایط عرفی را رعایت کرده بودند اب از اب تکون نمی خورد…رییس جمهور محترم ما عنوان کردند نمی شود از اتفاقات به روز دور باشیم اما حفظ حرمت ورعایت مسایل اخلاقی لازمه ی زندگی اجتماعی هر فرد ایرانی است…..

 • شب گفت:

  ارزو خانم سلام پیشنهاد می شود اگر جایی نیاز به حضور پلیس را احساس کردید زنگ بزنید وبگویید در منزل ما عده ای مشغول تهیه کلیپ هپی هستند مطمعن باشید قبل از انجام هر افدامی افادزده دستگیر وشش ساعته سزای عملش را خواهد دید

 • احمدی گفت:

  سلام سرکارخانم غلامی
  در جایگاه یک شهروند نشبت به تحلیل شما انتقادهایی دارم و البته در بیشتر متن با شما همراهم
  این موضوع نباید رسانه ای می شد و این رسانه ای شدن موضوعی که در رأس مفاهیم حقوق بشری است مثل همه نادانی هایی است که مدیران ما انجام می دهند
  دوم: قرار نیست هر چه دنیا انجام داد ما هم همان کار را بکینم این همراهی با دنیا در مسائل فرهنگی دیگه نمی تواند کارگشا باشد. جوامع به گونه دیگه ای در حال بازسازی خویشند
  البته به شادی نیاز داریم البته

 • سيد يوسف .م. گفت:

  چه تحلیل علمی و کارشناسی !؟
  یعنی واقعا شما از واقعیت های جامعه جامعه بی اطلاع اید ، نکند شما اروپایی هستید و فکر میکنید اینجا اروپاه است و هنجارها و ارزشهای مربوط به جامعه ما هم بایستی انطور باشد.
  خانم محترم ، هر انسانی هر چقدر که روشنفکر هم که باشد بایستی به عرف و خواست نظر اکثریت مردم جامعه اش احترام بگذارد ، همه می دانند که مردم ما متدین اند و نسبت به حیا و عفت و محرم و نامحرم حساسیت دارند و نمی توانند بی قیدی و لاابالی گری و شکستن ارزشهایی متعالی جامعه بی تفاوت باشند.
  یه کلام از مادر عروس .

  • ناشناس گفت:

   و آنوقت عرف شما هستید؟!
   و این مردمی که ازشان اسم بردید که به محرم و نامحرم حساسیت دارند در کدام خیابان یاسوج رفت و آمد می کنند که ما نمی بینیم؟
   و آنوقت این جوان های ریز و درشتی که روز و شب خیابان گردی م یکنند از یک سیاره دیگر آمده اند؟!!!
   فرض کنیم نویسنده این متن از اروپا آمده! شما از کجا آمدی که واقعیت های مثل روز شهرت رو نمی بینی و ندیدی؟!

پربازديد