تاریخ درج خبر : 1393/03/11
کد خبر : ۲۸۴۶۴۴
+ تغییر اندازه نوشته -

پاسخ رئیس تعاون کار و رفاه کهگیلویه به جوابیه نظام مهندسی ساختمان

سایت استان: در پی سخنان رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جشن هفته کارگر در سالن اجتماعات فرمانداری کهگیلویه و نشست با اصحاب رسانه و جوابیه نظام مهندسی به این سخنان، یوسف پهناور رئیس اداره تعاون، کار و رفاه کهگیلویه توضیحات تکمیلی در خصوص مباحث صورت گرفته طی روزهای گذشته برای سایت استان ارسال کرده است که در پی می آید:

 آنچه در این نوشته می آید تمایل به تقابل نگارنده با جوابیه سازمان محترم نظام مهندسی نبوده و نگاه از دریچه ی تنگ غرض ورزی وتبدیل انتقاد به انتقام از گزینه های مردود و مطرود و دور از ذهن است و هدف از نگارش تنها پرتو افکندن به برخی ابهامات جوابیه موصوف و تنویر افکار جامعه هدف رسانه می باشد و امید است توجه مخاطبین به متن پررنگتر از حاشیه ی آن باشد و قابل بیان است که نظر سازمان نظام مهندسی شایسته تکریم و احترام است.

آنچه که بانی عرایض بنده در جشن هفته کارگر درسالن اجتماعات فرمانداری و نشست با اصحاب رسانه شد افزایش حوادث ساختمانی گزارش شده از مراجع محترم انتطامی و قضایی جهت تحصیل نظریه کارشناسی و مهمتر از همه عمل به وظیفه قانونی و شرعی این حقیر می باشد.

همه نیک می دانیم تقلیل حوادث ناشی از کار مستلزم همت و اراده ی جمعی بوده و جمع مذکور معلول چندین فرد و دستگاه می باشد اما واقعیتی ملموس است که نقش سازمان نظام مهندسی در کاهش حوادث مورد بحث نقشی غیر قابل انکار داشته و جوابیه سازمان، آیینه واقعیت های موجود نبوده،  بلکه در ذهن مخاطب انعکاسی مقعر یا محدب گونه مصور می کند. آنچه پر واضح ، مبرهن و روشن بوده این است که: مطابق بند 12-1-5-8 مبحث 12 مقررات ملی ساختمان که مبحث ایمنی و حفاظت کار در حین اجرای عملیات ساختمانی می باشد به صراحت بیان شده “هرگاه مهندس ناظر در ارتباط با عملیات ساختمانی مواردی را خلاف این مبحث مشاهده نماید ضمن تذکر به مجری مراتب را به مرجع رسمی ساختمان اعلان نماید.

لذا به خلاف آنچه مدیر محترم سازمان فرمودند، ایمنی ساختمان فقط متوجه مجری یا پیمانکار نمی باشد مضاف بر این مطابق آیین نامه کارگاههای ساختمانی که به استناد مواد 85 و 86 قانون کار مصوب 70/12/6 مجلس محترم شورای اسلامی تجویز شده نفل به مضمون است که در صورتی مهندس ناظر خطری را در حین اجرای عملیات ساختمانی مشاهده نماید می بایست به صورت مکتوب و با  قید فوریت مراتب را به اداره تعاون کار ورفاه اجتماعی و مرجع صدور پروانه اعلان نماید که تاکنون چنین موردی گزارش نشده است.

مزید بر عرایض گفته شده، لازم به ذکر است در قسمت اخیر جوابیه مذکور عنوان شده آیین نامه های ادار ه کار نافذ نمی باشد که این خود با روح قانون ناسازگار است. همه ی ما مجری هستیم و مجری مکلف به اجرای قوانین مقنن می باشد و آیین نامه های مذکور تجویز قانونی داشته و با اجازه ی قانون گذار تصویب شده اند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد