تاریخ درج خبر : 1393/03/10
کد خبر : ۲۸۴۶۵۲
+ تغییر اندازه نوشته -

جوابیه نظام مهندسی ساختمان به اظهارات مدیر اداره تعاون کهگیلویه

سایت استان: در پی اظهارات آقای پهناور مدیر اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان کهگیلویه رییس دفتر نمایندگی نظام مهندسی ساختمان شهرستان کهگیلویه پاسخ داد.

در این جوابیه امده است؛ با توجه به مطالب مندرج در خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا)، منطقه کهگیلویه و بویراحمد مورخ 28/2/93 رئیس دفتر نمایندگی نظام مهندسی ساختمان شهرستان کهگیلویه آقای مهندس علی اکبر افشین در پاسخ به آنها مطالب زیر را ارائه کرد؛

حادثه در پروژه های عمرانی و کارگاههای ساختمانی برای کارگران فعال در این بخش امری اجتناب ناپذیر بوده و نهادهای مرتبط باید تمامی سعی و تلاش خود را برای به حداقل رساندن سوانح و حوادث پیش بینی نشده از طریق اطلاع رسانی، آموزش و تربیت نیروی ماهر و ارتقاء سطح ایمنی بکار گیرند. در این خصوص با وجود کنترل و بازرسی های مکرر که توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان از طریق مهندس ناظر و کمیته نظارت عالیه صورت می گیرد، بعضاً ساخت و سازهای غیر قانونی و فاقد پروانه در سطح شهر که بالطبع ناظر ندارند موجب اکثر حوادث ساختمانی می شوند.

گذشته از تمامی مسائل آموزشی و تربیت کارگر ماهر در هر بخشی بویژه در حوزه صنعت ساختمان به عهده اداره کار و فنی و حرفه ای است که متاسفانه این امر به طور کافی تحقق نیافته و در حال حاضر کارگران ماهر و دارای صلاحیت کمتر از پنج درصد کارگران شاغل در صنعت ساختمان را تشکیل می دهند که این تعداد نیز به ندرت به صورت دائم در ساخت و سازها فعالند و به صورت فصلی تغییر شکل می دهند.

بنابراین عدم آشنایی و نداشتن تخصص در محیط کار، باعث بوجود آمدن حوادث عدیده ای می شود که نیاز به ساماندهی و آموزش از طریق اداره کار و تعاون و فنی و حرفه ای را پیش از پیش نمایان می سازد.

از طرف دیگر مسئولیت ایمنی در محیط کارگاه مطابق با آیین نامه مبحث دوازدهم مقررات ملی ساختمان ایران به عهده مجری یا پیمانکاران عملیات ساختمان میباشد و آیین نامه های داخلی اداره تعاون در این خصوص نافذ نیست و اقای پهناور مدیر محترم اداره تعاون شهرستان به علت عدم آشنایی با قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان این وظیفه را به عهده مهندسین ناظر اطلاق کرده در حالی که مهندسین ناظر وظیفه کنترل و نظارت بر عملیات اجرائی را عهده دار هستند.

منبع:ایسنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد