تاریخ درج خبر : 1393/03/11
کد خبر : ۲۸۴۶۵۵
+ تغییر اندازه نوشته -

آقای رئیس جمهور مواظب وقت کشی حریف باشید!

سایت استان: فضل الله یاری

این روزها رئیس جمهور درگیر موضوعی است که به خاطر سخنان اخیر وی درباره فرستادن مردم به بهشت در فضای سیاسی کشور به وجود آمده است.مخالفان رئیس جمهور به سخن وی انتقاد کرده اند و وی نیز روز گذشته به آن ها پاسخ داده است.اگر آنان قصد ادامه این موضوع را داشته باشند، بدون تردید باید در انتظار التهاب جدیدی در فضای نیازمند آرامش کشور بود.

این موضوع اگر چه به طرح موضوعی فقهی و حتی فلسفی در جامعه می‌انجامد و بدون تردید اثرات مثبت آن بر پیامدهای منفی آن می‌چربد، اما یک موضوع درباره آن مسلم است و آن اینکه دکتر حسن روحانی در مقام رئیس دستگاه اجرایی کشور بخش زیادی از انرژی خود را صرف جدال هایی خواهد کرد که شاید با وظیف وی در مقام یک روحانی متخصص دین مطابقت داشته باشد، اما بدون تردید با وظایف متعددی وی در مقام رئیس جمهوری ایران مبانیت آشکاری دارد.

چرا که او پس از هشت سالِ دشوار، وارث مشکلاتی است که حل آن‌ها تنها در فضایی آرام و بدون التهاب ممکن است. او باید با انبوه مسائلی که حاصل اجرای طرح هدفمندی است و بخش اعظمی از زندگی مردم بدان وابسته است، دست و پنجه نرم کند. او در مقام رئیس جمهور باید هم‌زمان هم به دریاچه ارومیه در غرب ایران بیندیشد و هم به رود هیرمند و تالاب هامون در شرق کشور.

وی درمقام رئیس شورای امنیت ملی کشور هم باید مواظب مرزهای جغرافیایی و سیاسی کشور باشد و هم در هیئت‌رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی، مواظب باشد که دانشجویان، اساتید، معلمان، دانش‌آموزان و هنرمندان در فضایی آرام و منطقی به وظایف خود در قبال کشور عمل کنند. بر این فهرست بسیار می‌توان افزود که خود نشان‌دهند انبوه وظایفی است که در قانون برعهده رئیس‌جمهور گذاشته شده است.

rohani

در این میان فهرست دیگری نیز وجود دارد که علاوه بر وظایف مندرج در قانون است و آن توقعاتی است که مردم ایران در روز 24 خرداد1392 با توجه به آن‌ها نام وی را در برگ رأی خود نوشتند. انتظاراتی که برخی از آن‌ها نه در شعارهای انتخاباتی او آمده و بود و نه تاکنون رئیس‌جمهوری در ایران با آن‌ها مواجه شده است.

روحانی وارث نابسامانی‌های است که از 8 سال پیش تاکنون در کشور تلنبار شده و اینک رأی‌دهندگان او را در مقام رئیس جمهور مسئول رفع آن‌ها می‌دانند.

شاید همین چند مورد برای بیان مسئولیت خطیر دکتر حسن روحانی کافی باشد تا او را متوجه این نکته کند که او به انرژی بسیار بیشتری از یک مسئول اجرایی نیازمند است. موضوعی که البته مخالفان وی پیش‌تر به آن پی برده اند و از همین روست که هر روز تلاش می‌کنند با طرح موضوع تازه‌ای، بخشی از آن را به تحلیل ببرند. یک روز فضای کشور را به خاطر پروند هسته‌ای ملتهب می‌کنند، زمانی مسائل اقتصادی را دست‌مایه تنش آفرینی می‌کنند و زمانی دیگر وضعیت حجاب را. به آن نیز توجهی ندارد که بخشی از این وظایف و حتی اختیارات آن اساساً در دست رئیس‌جمهور نیست.

آنان در مقام یک حریف به دنبال نقاطی برای ضربه زدن به طرف مقابل هستند و فعلاً هم خسته کردن و صرف انرژی او را مدنظر قرار داده اند پس به نظر می‌رسد که دکتر حسن روحانی نیز باید مواظب این ترفند حریف باشد و انرژی خود را به گونه ای تقسیم بندی کند که بتواند به هم توقعاتی که در مقام رئیس جمهور ایران از او می رود( که بخشی از آن ها در وعده های انتخاباتی و بخشی نیز در توقعات نانوشته و ناگفته مردم تبلور پیدا کرده است) رسیدگی کند. آقای رئیس جمهور تا چشم به هم بزنید زمان ریاست جمهوری شما به پایان رسیده است، مواظب وقت کشی حریف باشید!

*سرمقاله ابتکار – یکشنبه 11 خرداد 93

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ظریف اسلامی گفت:

  چند نکته را اشاره نکردی جناب یاری
  بازسازی سوریه و لبنان عراق و میراث مشهدی چاوز
  پولهای غارت گردیده سرمایه های بر باد رفته نخبگانه سرکوب شده و ………..

 • دیدار گفت:

  راستی یاری فکر نمی کنی حسن روحانی تازه از سفر فضا برگشته ؟
  چون حرف های فضایی می زنه .
  از موجوداتی خبر می ده که کسی تا حالا اون ها رو ندیده

 • دیدار گفت:

  یاری عزیز سلام
  من یه حرفی دارم ولی شاید شما نپسندی . حداقل یک بخش آن را نپسندی. ولی می گم .
  من فکر می کنم در دو سه دوره قبل تا حالا روسای جمهور ما به خاطر زیادی کار یا هر عامل دیگری که من نمی دونم حرف های بی ربط زیاد می زنند. جسارت نمی کنم ولی واقعا اگر کسی بیاد و حرف های بی ربط خاتمی ، احمدی نژاد و روحانی را جمع کنه، متوجه می شی که اراجیف این بزرگواران کم نیست.
  این حرف را به عنوان یه حرف خودمونی و به دور از مباحث سیاسی می گم. البته من احتمال می دم ایشون به خاطر این که نمی خواد مردم و روشنفکران وارد مسائل کلان سیاسی شوند این نوع حرف های صد تا یه غاز رو مطرح می کنه .
  از نگاه یک تحلیلگر – حتی کم سواد و کم تجربه مثل بنده – پرداختن به حرف های کم ارزش و بی ربط در محافل عمومی کارکردی غیر از این نداره.
  این در فرض خوب و با نگاه مثبت.
  با نگاه منفی هم می شه این رو دید. نگاه منفی اینه که ایشون باید بره مطالعات دینی و حوزوی خودش رو تجدید کنه . چون خیلی از این حرف ها که ایشون و برخی بزرگان سلف ایشان می زنند متاسفانه دینی هم نیست. به نظر من ایشون باید حداقل مطالبش رو بده یه کارشناس دینی قبل از جلسه بررسی کنه تا توش این جور حرف ها در نیاد.
  قربانت
  کم تجربه

 • هم شهری گفت:

  سلام آقای یاری به خوبی نکته مهی را تذکر داد – چون جنح رقیب که احساس می کند برای همیشه شکست خورده این آخرین حربه های است که به کار می برد . حکایت ضرب المثل : مورچه وقتی پر در می آورد زمان مرگش نزدیک شده است .. اصول گرا ها که دیگه به امید خدا دارن به تاریخ و فراموشی سپرده می شن دنبال حاشیه برا دولت هستند .. اتحاد . هوش و ذکاوت لازم است تذکر خوبی دادی آقای یاری

 • آشنا گفت:

  البته اگر این تحرکات جناح مخالف نباشه، آقای یاری بیکار میمونه!!

 • بصیر گفت:

  اگر مخالفان رئیس جمهور دنبال بهانه برای ملتهب کردن فضای جامعه هستند، چرا آقای رئیس جمهور و اطرافیانشان با طرح مسائلی چون ” به زور به بهشت بردن” و یا “احیاء شیر و خورشید”، بهانه به دست آنها میدهند!؟ چه اولویت و ضرورتی برای طرح چنین مسائلی هست!؟ نکند اینان خودشان هم نیاز به کمی تا قسمتی جنجال آفرینی دارند!!!

 • امیر گفت:

  با سلام خدمت نویسنده محترم.هر کسی را بهر کاری ساختند.یک معمم یا روحانی برای آن بدنبال رسالت خطیر روحانیت می رود که باید برای ارزشهای دینی فعالیت وخدمت کند.ولی وقتی بخواهد کار سیاسی انجام دهد میشود آنکه العان میبینیم.یا باید بی خیال دین شود یا ناتوان در امر سیاست چون وقت مجال آن را نمیدهد که موفق در هر دو مورد باشد.پس تا قبول نداشته باشیم که هر کس سر جای خود باشد همین آش وکاسه است.کاری به این موضوع هم ندارم که دین از سیاست جدا هست یا نه؟ولی اگه کشاورز کشاورزی کند ,دامدار دامداری؛باغبان باغبانی؛کارمند کار اداری؛بازاری کار تجارت؛سیاسیون کار سیاست؛علما کار دینی؛وغیره……چرخه مملکت خود به خود میچرخد.

پربازديد