تاریخ درج خبر : 1393/03/13
کد خبر : ۲۸۶۰۲۹
+ تغییر اندازه نوشته -

” بررسی یک دروغ بزرگ “

سایت استان: سعید جهانبین

این روزها توسط برخی افراد مغرض و فرصت طلب و یا افرادی که انتظار پست یا مسئولیتی داشته ولی چیزی به آنها نرسیده است.

مطالبی در قالب یادداشت در سایتها، مصاحبه ها و … مطرح می شود که حاوی یک تهمت بزرگ به استاندارکهگیلویه و بویراحمد است. هر چند تهمت زنندگان خود از پوچ بودن ادعاهای خودآگاه هستند ولی ممکن است برخی از افراد که از نزدیک با این موضوعات و مسایل سر و کار ندارند، دچار شبهه و تردید شوند لذا ذکر نکاتی ضروری به نظر می رسد.
تهمت قوم گرایی به استاندار که از قضا از جمله موضوعاتی بوده است که دکتر خادمی از روز اول پذیرش مسئولیت و در مراسم معارفه خود بر لزوم حذف این عنصر از معادلات مدیریتی استان تاکید و وجود آن را یکی از موانع اصلی عدم پیشرفت استان خواند. این امر در عمل و در گفتار مورد تاکید وی بوده و هست. به طور معمول مدیران ارشد سعی می کنند در حوزه مدیریتی خود از تعدادی افراد نزدیک و مورد اعتماد استفاده کنند تا بتوانند مطالب محرمانه و مهم که بخش زیادی از فعالیت آنها را شامل می شود را با آرامش و طیب خاطر و اطمینان انجام دهند و مضاف بر آن در استان ما به دلیل بافت های قومی و طایفه ای و انتظارات و توقعات مترتب بر این باقت اجتماعی، اغلب مدیران مجبور می شوند تا حدودی به این امر تن داده و امتیاز آن را به نزدیکان سببی یا نسبی و یا، هم طایفه ای ها داده و در این راه متهم به برخی صفات ناپسند نیز می شوند.

دکتر خادمی در طی دوران مدیریت کوتاه خود در استان نشان داده که تا این حد نیز قائل به امتیاز دهی و استفاده از نزدیکان خود هم نمی باشد کما اینکه همه می دانیم که استاندار اگر بخواهد قدرت چنین کاری را دارد ولی تاکنون استخدامی و اشتغالی از اقوام و منسوبان وی مشاهده نشده  و این موضوع به راحتی قابل اثبات است. کافی است سری به استانداری بزنیم و ببینیم آیا از نزدیکان نسبی و سببی کسی در این مجموعه مشغول شده است؟

کسانی که با طایفه بزرگ سادات (که اصطلاحا ساداتی گفته می شود) آشنایی دارند می دانند که در بین مدیران موجود حتی افرادی که با استاندار اشتراک اجدادی داشته اند در منصبی قرار نگرفته اند. پس شایعات انتصابهای قومی از کجا نشات می گیرد؟

طایفه سادات از طوایف بزرگ و پرجمعیت استان است که در اکثر مناطق استان (گرمسیر و سردسیر) به صورت پراکنده حضور دارند که بین برخی از جمعیت های شکل دهنده این طایفه روابط خاص طایفه ای حاکم نیست و به گونه ای است که برخی حتی همدیگر را هم نمی شناسند.

در بین مدیران استانی، طبیعی است که مثل بقیه طوایف مدیرانی از این طایفه هم حضور داشته باشند حال چه از جناح و خط فکر اصولگرا و یا اصلاح طلب. طبیعی است برخی ممکن است به لحاظ فکری با استاندار هم فکر باشند و برخی نیز به دیگر جناح ها. اما اینکه رابطه خویشاوندی با استاندار داشته باشند تا جایی که می دانم و سوال کرده ام این گونه نبوده است.

آیا ممکن است تمامی افراد یک طایفه ای، طرفدار یکی از گروههای سیاسی باشند؟

در بررسی که من داشته ام به طور نمونه از میان حدود 50 مدیر در سطح استانداری شامل فرمانداری، مدیران کل (ستادی)، بخشداران و …) که انتخاب این افراد مستقیماً توسط استاندار صورت می گیرد تاکنون فقط 3 انتصاب از این طایفه انجام شده که یکی از آنها نیز جابه جایی بود.

دکتر خادمی علیرغم برخورداری از موقعیت ویژه و اختیارات وسیع و مسئولیتهای سنگین که می تواند بهانه ای برای استفاده از نزدیکان باشد (که در عملکرد مدیران گذشته شاهد آن بوده ایم) اما از این آزمون سخت در استانی که فشارهای مختلف قومی و قبیله ای برای بکارگیری و اشتغال فرزندان هست، موفق بیرون آمده است.

در مقام مقایسه، اخیراً یکی از تهمت زنندگان به استاندار فردی است که مدتی مسئولیت یک اداره کوچک با هزینه و اعتبارات کم که به واقع شاید بتوان آن را کوچکترین اداره کل استان نامید، با اختیارات محدود و وظایف و مسئولیتهای سبک، در طول دوران مدیریت خود تعدادی از خویشاوندان درجه یک شامل ……. ……. بکار گرفته است که جای تامل دارد و قاعدتا می بایست در مراجع نظارتی پاسخگو باشد. اما به هر حال این گونه عملکردها نشانگر ظرفیت و ویژگی انسانها است. فردی با اختیارات وسیع و جایگاه مدیریت ارشد استان بدلیل برخورداری از تعهد یا دلسوزی و نگاه توسعه ای به استان هیچ وابسته نزدیکی در مناصب اداری بکار نمی گیرد و آماج تهمتها است و در مقابل فردی با ظرفیت های محدود و به دلیل عدم برخورداری از ویژگی های لازم با اختیارات محدود در یک اداره کوچک چندین خویشاوند خود را استخدام می کند و به دیگران تهمت می زند. همه این مسایل بیانگر آن است که اگر دلسوزی و تعهد نباشد افراد از هر فرصت کوچکی سو استفاده می کنند. طبیعی است که این گونه افراد هر چه امکانات و فرصت های بزرگتری در اختیار داشته باشند امکان استفاده بیشتر به نفع خود و خویشاوندان از آن نیز به مراتب بیشتر است.

برخی از افراد نیز این گونه موقعیت ها را به جای استفاده شخصی و طایفه ای، فرصتی برای خدمت به مردم و تعالی و توسعه می دانند که تا کنون دکتر خادمی نیز بر این مدار حرکت کرده است و امیدوارم کماکان این مسیر را ادامه دهد.

(مطلب منتشر شده نظر نویسنده محترم است و انتشار آن در سایت استان به معنای تایید تمام یا بخش از آن نمی باشد)

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ایزدی گفت:

  من یک ….. که فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه اصفهان دارم .بیکارم .لطفا بگویید آقای خادمی مرا جائی استخدام کند.برای کار به تهران آمده ام.انتظار پست هم ندارم.

 • علی از دهدشت گفت:

  با سلام
  بنده از طایفه سادات امازاده علی هستم به جز خود حدود 23 نفر جوان تحصیلکرده با مدرک لیسانس و بالاتر در خانواده مان بیکار دارم لطفا به آقای استادار بگویید مارا در لنده استخدام کند
  یا یه جای دیگه به آقای بزرگواری هم یادآوری کنید بیش از 5000 جوان بیکار ساداتی داریم

 • تقوی گفت:

  هر اتهامی که به دکتر خادمی بچسبد اتهام طایفه گرائی به او نمی چسبد. دکتر خادمی اقوام شایسته و لایق برای مدیریتهای سطح بالا،فراوان دارد.اما از هیچکدام استفاده نکرده است. اقوامش هم از او هیچ انتظاری ندارند. در همین یاسوج ،ساداتیهای تحصیل کرده و روشنفکر طراز اول فراوانند .از نظر کمی و کیفی از همه طوایف دیگر بیشتراند. اما هیچکدام شان پست نگرفته اند.هر کس دیگر بجای دکتر خادمی بود از آنها در سطوح بالای مدیریتی استفاده میکرد.اما استاندار برای مقابله با قوم گرائی چنین نکرد .که متاسفانه دهان دیگران بسته نمی شود.انصاف هم خوب چیزی است که منتقدین استاندار از آن بی بهره اند.اگر راست میگوئید موارد را نشان بدهید.

 • روربه گفت:

  حرف امیر را قبول دارم مثال فرماندار کم کار و ….. دهدشتی یا شرکت گاز دهدشتی و ………………………خیلی های دیگه

 • مطلع گفت:

  روشی که در حال حاضر معتدلین دارند د رجهت کمک به اصولگرایان است نه دیگران فلک زده!!!!!!!!!!!!خخخخخخخخ

 • امیر گفت:

  با سلام خدمت نویسنده محترم ومتعصب.جناب استاندار سیدی بزرگوار وشریف وانسانی شایسته است که توانسته به این مقام دست پیدا کند اماشما هم خیلی با اطمینان از جانب ایشان مهر باطل بر همه چیز نزنید؛هستند آقایانی که در شآن مدیریتی نیستند ولی بواسطه روابط جناحی وقومی قبیله ای توسط ایشان بکار کماشته شده اند.شاید شاید خود ایشان راضی به این امر نبودند ولی باتوجه به مقام اول اجرایی استان بودن وی تن به چنین کارهایی توجیه خدا پسنده ای ندارد چون ایشان مسولیت خطیری دارند وامانت دار؛

 • معلم لنده ای گفت:

  آقای جهانبین! احساس من این است که جنابعالی تا جلو دماغت را بیشتر نمی بینی . حس طایفه گرایی و به قول معروف پان ساداتیسم جنابعالی به شکلی مرض گونه در وجودت ریشه دوانده و به همین خاطر نمی توانی واقعیت را آنگونه که باید ببینی. بله امثال شما بایستی از طایفه و ایل و نسب خویش دفاع کنید و حق دارید … زیرا هرکدام از شما پستی به دست می گیرد هوای بقیه را هم دارد و به تنها چیزی که فکر نمی کنید همین مساله ارتباطات حزبی است.وقتی سهم استخدامی سادات شما در منطقه دورافتاده ای مانند لنده بیش از خود لنده باشد باید سر و جان فدای مسئولین خود کنید.آیا باید حتما مدیرکلی مسئول باشد تا طایفه گرایی شما به چشم بخورد؟من که این سان نمی بینم. متاسفانه شما به طوری مسئول محترم کتابخانه های استان را کوبیدید که گویی بر آرش دستان خرده گرفته است؟ کمی به خود آیید که مطمئن باشداز عواقب تبعیض و بی عدالتی های هم گروه های خویش در امان نخواهید ماند.

  • امیر محسن تفضلی گفت:

   جناب معلم لنده ای سلاماً سلاما:
   ادعای روشن و قابل بررسی شما را باید به فال نیک گرفت.شما قبول کرده اید که استاندار در انتخاب مدیران استان در دام قبیله ای نیفتاده است.اما افزوده اید که در لنده میزان و تعداد مستخدمین ساداتی بیشتر از مستخدمین لنده ای است.اگر این ادعا درست است سند آن را در همین سایت ارائه نمایید.دراین صورت ساداتی ها دو راه درپیش دارند:یا شما را همراهی می کنند و علیه روشهای ناپسند و ناعالانه واکنش می کنند در این صورت راه اصلاح امور فراهم می شود.یا دربرابر این اقدام شما را همراهی نمی کنند که ابرو و حیثت انان صدمه جدی خواهد دید.ازاین طریق ماهیت ساداتی ها را به مردم نشان دهید.اما اگرچنین مدرارکی را به افکار عمومی ارائه ندهید، قاعدات خوانندگان دروغ بودن این ادعارا باور خواهند کرد.پس اولا انتظار نداشته باشید که خواننده شما را انسانی مسئول به حساب بیاورد چه رسد به معلم.ثانیا با این کار شما ابرو و حیثیت مردم لنده را خدشه نموده اید و این چیزی نیست مگر اب به اسیاب قبیله گرایی ریختن.

 • بیطرف گفت:

  مردم خود چشم عیان دارند رابطه .قوم. فامیل را میشناسند نیازی به اغراق گویی نیست

پربازديد