تاریخ درج خبر : 1391/03/09
کد خبر : ۲۸۸
+ تغییر اندازه نوشته -

امسال سه مورد اهداء عضو در کهگیلویه و بویراحمد داشتیم

مسوول هماهنگ کننده تیم پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت:فرهنگ هداء عضو به دلیل مسایل دینی، فرهنگی، اعتقادی و ملی به خوبی در بین مردم استان کهگیلویه و بویراحمد جا افتاده است.

ساسان عباسی  افزود:از ابتدای سالجاری تاکنون پنج مورد مرگ مغزی در این استان اتفاق افتاده که سه نفر از این تعداد اعضای خود را اهداء کردند.

وی اظهارکرد:اعضای این سه نفر به 6 نفر بیمار در بیمارستان نمازی شیراز پیوند زده شد که حال عمومی این بیماران بسیار خوب و مساعد گزارش شده است.

مسوول هماهنگ کننده تیم پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی یاسوج تصریح کرد:تیم پیوند اعضاء این دانشگاه با تیم پیوند اعضاء دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دکتر ملک حسینی همکاریی دارند و کسانی که نیازمند به پیوند اعضا هستند ابتدا باید در مرکز پیوند اعضاء شیراز ثبت نام کنند و در لیست پیوند اعضا قرار بگیرند.

عباسی خاطرنشان کرد:اعضای افرادی که در استان اهداء می شوند در شیراز در اولویت اول به بیماران نیازمند استان پیوند داده می شوند.

وی تاکید کرد:افرادی که در لیست پیوند اهداء عضو هستند در دوره های سنی دو تا 70 ساله هستند اما آمار دقیقی از لیست افراد نیازمند اهداء عضو استان وجود ندارد.

مسوول هماهنگ کننده تیم پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی یاسوج ابراز کرد:هنوز رتبه استان ها از نظر پیوند عضو اعلام نشده اما استان کهگیلویه و وبیراحمد با توجه به جمعیت آن رتبه یک تاسه کشوری را در اختیار دارد.

عباسی اظهار کرد:با توجه به آیه شریفه قرآن کریم،اهداء عضو، اهداء زندگی است و هر کس یک بیمار را نجات دهد مثل این است که کل انسان ها را نجات داده و اهداء عضو یک عمل خیر ، نیک و اسلامی است.

وی عنوان کرد:سال گذشته 14 مورد بیمار مرگ مغزی اهداء عضو در استان وجود داشته که از این تعداد 11 مورد در استان و سه مورد در شیراز برداشت عضو انجام شده است.

مسوول هماهنگ کننده تیم پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی یاسوج بیان کرد:139 بیمار دیالیزی دریافت کلیه پیوندی در استان وجود دارد اما تعداد افراد دارای مشکل نارسایی مزمن پانکراس، روده، معده و کبد مشخص نیست.

عباسی با بیان اینکه تمامی پیوند اعضاء در شیراز انجام می شود، ادامه داد:در تلاش هستیم با فراهم آوردن تجهیزات لازم، پرسنل آموزش دیده بخش پیوند و فضای فیزیکی در آینده ای نزدیک پیوند عضو در خود استان صورت پذیرد.

وی گفت:سوانح قابل پیش بینی نیست و دعا می کنیم که همه انسان ها در سلامت کامل به سر ببرند اما اگر موردی پیش آید و افراد به مرگ مغزی مبتلا شدند چون امکان بازگشت آنان به زندگی وجود ندارد اعضای وی اهداء شود چراکه با اهداء عضو ،انسان تکثیر می شود و به چند انسان تبدیل می شود و شخص مرگ مغزی شده از بین نمی رود و اعضای بدن یک انسان حداقل جان سه انسان دیگر را نجات می دهد.

مسوول هماهنگ کننده تیم پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در خصوص رضایت افراد از فروش کلیه خود افزود:در استان مراجعه کننده برای فروش کلیه وجود دارد که ما آنها را به انجمن حمایت از بیماران کلیه اصفهان راهنمایی می کنیم و خرید و فروش کلیه در این استان انجام می شود.

عباسی در پایان نقش رسانه ها را در کمک به ترویج فرهنگ اسلامی و دینی اهداء عضو را بسیار موثر دانست و اضافه کرد:انسان های نیازمند زیاد هستند که همه چشم امید به کمک انسانهای خیر دوخته اند.

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد