تاریخ درج خبر : 1393/03/19
کد خبر : ۲۸۸۹۳۷
+ تغییر اندازه نوشته -

یک ریال به اعتبارات استان اضافه نشده است/ یک محیط بان به ازای هر 10هزار هکتار

سایت استان: مدیرکل محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد تعداد محیط بانان در این استان را به نسبت وسعت مناطق حفاظت شده بسیار کم دانست و گفت: هم اکنون به ازای هر 10هزار هکتار منطقه حفاظت شده یک محیط بان در استان وجود دارد و این در حالی است که یک ریال به اعتبارات محیط زیستت استان اضافه نشده است.

عطا پورشیرزاد بعدازظهر در نشستی با خبرنگاران به مناسبت هفته محیط زیست افزود: این در حالی است که طبق استانداردهای بین المللی برای هر دو تا سه هزار هکتار یک محیط بان باید مشغول فعالیت باشد.

IMG_0567

وی با بیان اینکه هم اکنون حفاظت از مناطق حفاظت شده در دنیا به سمت حفاظت الکترونیک می رود، بیان کرد: در این نوع حفاظت افرادی که وارد یک منطقه حفاظت شده می شوند ردیابی شده و تا خروج از منطقه تحت کنترل هستند.

اعتبارات محیط زیست جوابگو نیست

پورشیرزاد با بیان اینکه توسعه حفاظت الکترونیک نیاز به اعتبار دارد، بیان داشت: اعتبارات محیط زیست بسیار کم است و سالانه نیز کاهش می یابد و این در حالی است که سال به سال انتظارات از محیط زیست افزایش می یابد.

مدیرکل محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: محیط زیست استان حتی در تامین حقوق محیط بانان خود به مشکل مواجه است و محیط بانان استان به رغم مشکلات با غیرت مثال زدنی از محیط زیست حفاظت می کنند.

وقوع سه آتش سوزی در مناطق حفاظت شده

پورشیرزاد در ادامه به آتش سوزیهای اخیر در مناطق حفاظت شده اشاره کرد و گفت: دو مورد از این آتش سوزیها در کنار جاده آسفالت در حاشیه مناطق حفاظت شده دیل و خامی روی داده که قابل توجه نبوده و خیلی زود توسط یگان حفاظت اطفا شد.

وی بیان کرد: تنها در آتش سوزی کوه خامی بخشی از منطقه دچار حریق شد و عملیات اطفای حریق به سختی صورت گرفت.

وی با بیان اینکه علت این آتش سوزی ها ناشی از سهل انگاری گردشگران و یا چوپانان بوده است، گفت: محیط زیست سرمایه جامعه است و بی توجهی به این نعمت قابل بخشش نیست.

پورشیرزاد تصریح کرد: هیچ گاه یک انسان عاقل سرمایه و خانه خود را آتش نمی زند و برعکس در حفاظت از آن تلاش می کند.

مدیرکل محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد گفت: این آتش سوزی ها علاوه براین محیط زیست را تخریب می کند، هزینه های زیادی نیز بر دوش دولت می گذارد.

اجرای 13 برنامه در هفته محیط زیست

وی همچنین از برگزاری 13برنامه در هفته محیط زیست خبرداد و اظهار داشت: نشست هم اندیشی با تشکل های زیست محیطی، برگزاری اردوهای دانش آموزی به مناطق حفاظت شده، بازدید خبرنگاران و بانوان از منطقه حفاظت شده دنا، دوره آموزشی روحانیون مستقردر روستاها در خصوص حفاظت از محیط زیست و نمایشگاه آثار کودکان با مضوع محیط زیست برخی از این برنامه هاست.

پورشیرزاد همچنین بر حفظ محیط زیست انسانی تاکید کرد و بیان داشت: راه اندازی مرکز کنترل و پایش هوا، برگزاری چهار همایش در زمینه ریزگردها، برگزاری دوره آموزشی صنعت گران استان، تشکیل کارگروهاای آلودگی فاضلاب و مدیریت پسماند برخی از اقدامات انجام شده در این زمینه است.

وی گفت: هم اکنون طرح جامع پسماند شهرستانهای دنا و بویراحمد تصویب شده و در حال اجراست.

پورشیرزاد افزود: همچنین طرح جامع پسماند شهرستان گچساران در دست مطالعه است که امیدوارم پس از تصویب اجرایی شود.

نصب سیستم پایش لحظه ای در تونل جاده یاسوج بابامیدان ضروری است

این مسئول همچنین نصب سیستم پایش لحظه ای و دوربین مدار بسته در تونل های محور یاسوج به بابامیدان را ضروری دانست و گفت: پیگیری هایی در این خصوص با اداره کل راه و شهرسازی استان صورت گرفته است.

پورشیرزاد همچنین بیان کرد: در دولت تدبیر و امید حفاظت از محیط زیست جزء اولویت های کاری قرار گرفته و این موجب امیدواری فعالین این حوزه شده است.

وی با بیان اینکه چالش های زیست محیطی در دنیا در حال افزایش است، اظهار داشت: بدون مشارکت مردم و حمایت های دولت رفع چالش های زیست محیطی و حفاظت از محیط زیست امکان پذیر نیست.

منبع: مهر

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد