تاریخ درج خبر : 1393/03/19
کد خبر : ۲۸۹۰۲۶
+ تغییر اندازه نوشته -

” آقای دوربینی ” درون ما

سایت استان: فضل الله یاری

هفته پیش یک به اصطلاح گاف تلویزیونی در برنامه ای ورزشی یک بار دیگر بخشی از روحیه ما ایرانیان را آشکار و بر آن تأکید کرد.

در برنامه ورزش از نگاه دو، که به حضور تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی برزیل اختصاص داشت، مهمانان و مجری برنامه در حالی درباره وضعیت تیم فوتبال ایران در این آوردگاه جهانی سخن می‌گفتند که گویی با یک تیم قدرتمند با تدارکات و برنامه‌ریزی ایده‌آل روبه رو هستند.اما اندکی بعد در حالی که مهمانان فکر می‌کردند میکرفون ها خاموش است و تلویزیون در حال پخش میان برنامه است، سخنانی درباره تیم ملی فوتبال ایران به زبان آوردند که گویی درباره تیم فوتبال مالدیو سخن می‌گویند.(تیمی که در برابر ایران باخت‌هایی با گل‌های دو رقمی را تجربه کرد) مهمانان این برنامه در حالی که دقایقی قبل از غیرت و حمیت مردان فوتبال ایران در میادین جهانی سخن می‌راندند، با لحنی طنزآمیز احتمالِ کیسه گل شدن ایران و زنگ تفریح بودن برای حریفان را مطرح می‌کردند.

چنین برخوردهایی البته بی سابقه نیست. با یک جستجوی ساده در سایت‌هایی که محتوای تصویری منتشر می‌کنند، می‌توان از این موارد بسیار دید: مردی که در یک مجلس عزاداری مذهبی به‌ناگاه متوجه حضور دوربین می‌شود و می‌زند زیرگریه. زنی که با مشاهد دوربین‌های تلویزیونی دست به سر و روی خود می‌برد تا حجابش را درست کند. زن دیگری در یک برنامه تلویزیونی متوجه زنده بودن برنامه نمی‌شود و در پاسخ به سؤال خبرنگار درباره انتخابات از مشکلات سخن می‌گوید، اما وقتی متوجه زنده بودن برنامه می شود شروع به گفتن سخنانی حماسی درباره انتخابات می‌کند.یا برخی چهره های سیاسی که در محافل خصوصی چهره یک اپوزیسیون را به خود می گیرند و در برابر دوربین ها در قامت یک مدافع وضع موجود ظاهر می شوند.

تصاویری از این دست بسیار می‌توان دید. رفتاری که علیرغم تأکیدات بسیار آموزه‌های دینی و ملی بر صداقت و دوری از ریا، متاسفانه شیوع بسیاری پیدا کرده است، به گونه‌ای که جزئی از رفتار شخصی و اجتماعی ما شده است. اما چه چیزی باعث تقویت این رفتار شده است؟ یکی شاید نگاه مسئولین به مردم است که گویی آنان فقط به درد تأیید عملکرد آنان می‌خورند و به همین خاطر از آنان انتظاری به جز این ندارند. در همین راستا کسانی‌که لب به مدح و ثنا می‌گشایند، احتمال پیشرفت و ترقی آنان در ساختار اداری و سیاسی کشور بیشتر می‌شود و برعکس کسانی‌که انتقاد می کنند و از واقعیت‌های پنهان شده سخن می گویند، نباید هیچ انتظاری در این مورد داشته باشند.

علت دیگری که شاید بتوان بر این افزود، عملکرد رسانه ملی است. این رسانه به گونه‌ای عمل می‌کند تا تنها تصویری که خود می‌خواهد از مردم ایران نشان دهد. دیدن تصاویری از پشت صحنه مصاحبه برخی از خبرنگاران صداوسیما با مردم به خوبی گویای این موضوع است. بارها مشاهده شده که خبرنگاران این سازمان عریض و طویل سخنانی از پیش تعیین شده را بر کاغذ نوشته و از پشت دوربین به مصاحبه کنندگان نشان می‌دهند، تا آنان رو به دوربین برای «بینندگان فرهیخته و فیهم» بخوانند.

***
درسال‌های گذشته تصاویر چند نفر در گزارشهای تلویزیونی و عکس‌های منتشر شده از همایش‌ها، گردهمایی‌ها، راه‌پیمایی‌ها، تشیع جنازه ها، مجلس ختم و عزاداری و حتی آیین های شادی و سرگرمی به وفور دیده می‌شود. این افراد برایشان فرقی نمی‌کند که مراسم سیاسی باشد یا ورزشی، فرهنگی باشد یا اجتماعی. آنان فقط به دوربین‌ها نزدیک هستند. انگیزه حضور آنان نه محتوای آن گردهمایی است و نه افراد حاضر در آن؛ آنان فقط به دوربین خیره می‌شوند و به همین دلیل به «آقای دوربینی» مشهورند.

این تناقض های رفتاری ذکر شده در بین ما ایرانیان در این باره نشان می‌دهد که هر کدام از ما در درون خود یک آقای دوربینی داریم که گاه بزرگ می‌شود و همه شخصیت‌ ما را فرا می‌گیرد و گاه بنا به دلایلی کوچک و پنهان می‌شود.

آنچه که این رفتار ما را تقویت می‌کند، مسئولان و رسانه‌هایی هستند که همه ملت ایران را آن گونه می‌خواهند ( یا آن طور روایت می‌کنند )که خود می‌پسندند و نه آن گونه که واقعاً هستند.

*سرمقاله ابتکار – یکشنبه 18 خرداد 93

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • کاخلیفه گفت گفت:

  گفته عسل چه شیرین بود مثل دوستان کشوری که در حالیکه با تلفنشان تماس میگیری آهنگ مولا علی را برای زنگ و انتظارت بخش میکند ولی در آن هنگام پشت آن آهنگ در حال جمع آوری و اندوزی روزی قرار دارد که بعدا میفهمیم . که این هم نوع دیگرش است . وبعد که دوستمان رادیدیم لب به شکوه گشودیم که جواب ندادی ناگهان گردنت را چنان به بوسه دهد ودرحالیکه گردن را میبوسد در ذهن خود اندازه طناب دارت را حد میزند . وچه بسا گوید در محفل انس بودم که ناجواب شدم .

 • م خا گفت:

  بهترین کار ندیدن تلویزیون دروغ است.

 • محمد گفت:

  احسن .اخه ریا هم حدی داره .عین واقیت را گفتی

 • عسل گفت:

  حرف دل ما میزنی شیر مرد استان کهگیلویه . شب به حسابم واریز شد که فردا به محض چرخش دوربین گریه کنم والا چه گفته شد که آن گریه بپا کردم.

 • ظریف اسلامی گفت:

  جناب یاری عزیز
  نکته هایی که گفتی تئوری بود چه بسا که مسعولین در این همین نظام چه پروژه های ناتمام را به دروغ جلوی دوربین تحویل مردم دادن مثال پتروشیمی پالایشگاه بزرگ راه اتوبان راه آهن بیمارستان و …… شگفتا خلایق هرچه لایق خود مردم هم این طور تربیت شدند.

پربازديد