تاریخ درج خبر : 1392/03/23
کد خبر : ۲۸۹۰۸
+ تغییر اندازه نوشته -

نه هر کو نقش نظمی زد، کلامش دلپذیر افتد!

سایت استان: *سعید پایدار

در معرفت شناسی امروز، جهان، تک فاعله نیست. به تعبیری علت تامه هر فعل، فاعل آن نسیت. هیج عمل و فعلی در فضایی خنثی رخ نمی دهد! به نوعی همانطور که هر پدیده در بستر تاریخی خود، معنا می یابد هر فعل و عملی نیز در ساختاری که درآن، فعل رخ داده است، معنا خواهد یافت.

15464

 

به نوعی میزان اثر هر فعل به دو عامل بستگی دارد: کیفیت فعل و سنخیت ساختار. حتی اگر اصلی ترین عامل را ساختار معرفی کنیم چندان گزاف نگفته ایم.

ساختار ها می توانند به افعال جهت دهند. ساختار مریض افعال را عقیم می کند و ساختار توانمند افعال ضعیف را توان می بخشد. اگر ساختاری بی نظم بود، انضباط شخصی تمام افراد ساختارنیز نمی تواند آن را سامان بخشد.ساختار ها معنا دهنده افعالِ افرادِ آن ساختارند.

بگذریم از اینکه انسانِ ساختار مندِ امروزی نمی تواند در ساختار معیوب، سالم بماند. ساختار اگر بی نظم بود، افرادِ بی نظم نتیجه آن خواهد بود. این یک واقعیت است!

حیاتِ این دنیایی انسان، متنفس به تربیت است. تربیت ها نیز محصول عادت هاست. دنیای امروز دنیای ساختار هاست. در دنیای امروز، انسان، بازیگر ساختارهاست. بازیگران ساختاری، عاملان سیکل های تکراری هستند.

تکرار، سرآغاز عادت است و تربیت سردنباله عادت ها است. چنین است که امروز ساختارها، منشاء آداب ها و تربیت انفاس می شود. لذا از طرفی، فعلِ راست از ساختارِ ناراست بیرون نیاید و از طرف دیگر به علت خاصیتِ تربیتیِ ساختار، رفته رفته فاعلِ راست نیز در ساختارِ ناراست نخواهد ماند!

امروز بسیاری از نارسایی ها در شورای شهر و شهرداری یاسوج، ناشی ضعف ساختار است. امروز می بینیم علی رغم تلاش پرسنل شهرداری یاسوج، به علت ضعف ساختار، پرونده ها روند های فرسایشی و طولانی طی می کنند. حرجی بر پرسنل خدوم شهرداری نیست. ساختار معیوب، همه زحمت آنان را استحاله می کند و آنچه خود (ساختار معیوب) می خواهد بیرون می دهد. لذا باید ساختارها اصلاح شوند امور سوار بر ریل خود شوند، و کارها کارگر افتند.

*کارشناس عمران، کارشناس ارشد توریسم و ایران گردی و کاندیدای دوره چهارم شورای شهر یاسوج

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • شهروند ناراضی گفت:

    مطلب جالبی نوشته اید که حکایت از درایت شما می کند. امیدوارم با عنایت به اینکه در رشته گردشگری تحصیل کرده اید بتوانید در شورای شهر یاسوج عامل رشد و توسعه شهری در مسیر درست باشد.قطعا واقف هستید که شهر یاسوج قابلیت و توانمندی خارق العاده ای برای رشد در صنعت توریزم دارد . پس جای درنگ برای حرکت به سمت اصلاح ساختار بیمار این صنعت در شهر یاسوج در شما نباید وجود داشته باشد. توصیه ما به جنابعالی این است که برای بسط صنعت توریسم و گردشگری از الگوهای پیشرفته موجود استفاده نمائید و از اعمال سلیقه های وامانده پرهیز و نگذارید چهره ی زیبای این شهر بیش از این زشت شود.

پربازديد