تاریخ درج خبر : 1393/03/19
کد خبر : ۲۸۹۳۰۱
+ تغییر اندازه نوشته -

برگزاری نشست خبری طرح تحول نظام سلامت در استان/ پرداخت 600 میلیون تومان یارانه از زمان آغاز طرح در بیمارستان های استان

سایت استان: معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد ضمن تشریح روند طرح تحول نظام سلامت، گفت: دولت از زمان اجرای این طرح در بیمارستان های دولتی استان بالغ بر 600 میلیون تومان به مردم استان یارانه پرداخت نموده است.

به گزارش سایت استان به نقل از روابط عمومی دانشگاه؛ دکتر پرویز یزدان پناه در نشست خبری خود با خبرنگاران؛ با اشاره به زمان آغاز این طرح از 15 اردیبهشت سال جاری، افزود: تاکنون از یارانه دریافتی 100 میلیون تومان صرف هزینه 610 زایمان طبیعی شده است.

DSC_0090_13490

وی ادامه داد: همچنین 500 میلیون تومان از این یارانه بابت هزینه درمانی 5هزار و 683 بیمار بستری شده در بیمارستان های این استان شده است که با پرداخت این مبلغ یارانه مراجعین بستری شده در بیمارستان های دانشگاه فقط 5 یا 10 درصد از هزینه را پرداخت نموده اند.

تامین سلامت مردم از وظایف اصلی دولت است

دکتر یزدان پناه با اشاره به اینکه تامین سلامت مردم، از وظایف اصلی دولت ها است، اظهار داشت: قبل از اجرای طرح تحول نظام سلامت، مردم با مشکلاتی از جمله بار سنگین هزینه های درمانی مواجه بوده اند که خوشبختانه دولت تدبیر و امید تصمیماتی جهت رفع این مشکلات به خصوص در مقوله سلامت اتخاذ کرده است.

دبیر کارگروه تحول نظام سلامت در دانشگاه علوم پزشکی استان اضافه کرد: در همین راستا طرح تحول نظام سلامت به عنوان یکی از بسته های حمایتی در مرحله دوم اجرای طرح هدفمندی یارانه ها پیش بینی شد که یکی از اهداف اجرایی آن نیز کاهش میزان سهم پرداختی مردن در بیمارستان ها است.

وی با بیان اینکه طرح تحول نظام سلامت شامل 8 بسته خدمتی است، یادآور شد: حمایت از ماندگاری پزشکان در مناطق محروم، کاهش میزان پرداخت بیماران بستری در بیمارستان های وابسته به دانشگاه علوم پزشکی، ارتقاء کیفیت هتلینگ بیمارستان، حضور پزشکان متخصص مقیم در بیمارستان ها به صورت شبانه روزی، جلوگیری از ارجاع بیماران برای خرید دارو و لوازم مصرفی پزشکی و خدمات تشخیصی به خارج از بیمارستان و تلاش برای حفاظت مالی شهروندان در برابر هزینه های سلامت با محوریت اقشار آسیب پذیر از طریق ساماندهی خدمات بیمارستانی از جمله محورهای بسته های حمایتی این طرح است.

دکتر یزدان پناه اضافه کرد: اجرایی شدن برنامه حفاظت مالی از 18 بیماری صعب العلاج در قالب طرح تحول نظام سلامت، خدمتی بزرگ در کاهش فشار مالی خانواده بیماران است.

وی گفت: در بخشنامه ابلاغی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی علاوه بر رایگان بودن خدمات درمانی برای پنج بیماری خاص هموفیلی، تالاسمی، دیالیز، ام اس و پیوند کلیه، 13 بیماری دیگر نیز به این لیست ارائه خدمات رایگان اضافه شده است.

دبیر برنامه تحول نظام سلامت دانشگاه علوم پزشکی استان، خاطر نشان کرد: بر اساس دستورالعمل حفاظت مالی بیماران نیازمند و صعب العلاج، از این پس بیماران دیالیز خونی ، سرطان، بستری طولانی مدت در بخش وی‍ژه، کاشت حلزون، سوختگی، بیماران روانی، پیوند اعضا و فراهم آوری، مسمومیتها، BMT، صرع مقاوم به درمان، اسکلیوز، هپاتیت مقاوم در تالاسمی و هموفیلی و اعمال جراحی تخصصی پارکینسیون و دیستونی رایگان است.

وی بیان کرد: برای بیماران اشاره شده کلیه خدمات تشخیصی و درمانی، تهیه دارو و لوازم و تجهیزات مصرفی رایگان است.

دکتر یزدان پناه با اشاره به بسته حمایتی ارتقاء کیفیت ویزیت در کلینیک ها؛ خاطر نشان کرد: با اجرای این بسته از 15 خرداد سال جاری، پزشکان با دقت و وقت بیشتری به ویزیت بیماران خواهند پرداخت و انگیزه پزشکان نسبت به حضور در کلینیک های دولتی و درمانگاه‌های بیمارستانی افزایش یافته و همچنین با ارتقای کیفیت کار پزشکان، شاهد کاهش چشمگیر پرداختی مردم خواهیم بود.

دکتر یزدان پناه تصریح کرد: با اجرای این طرح کیفیت خدمات کلینیکی ارتقاء می یابد و تعداد، تعرفه و دریافتی پزشکان افزایش یافته و رضایتمندی مردم و بیماران نیز نمود بیشتری پیدا خواهد کرد.

وی در خصوص مشکلاتی که در این طرح با آن مواجه شده اند نیز، گفت: کمبود پزشک متخصص در کهگیلویه، کمبود فضای فیزیکی( کلینیک هایی که هنوز راه اندازی نشده اند از جمله کلینک گچساران) از جمله مشکلات بوده است که در زمینه کلینیک ها انتظار داریم تا پایان ماه جاری این مشکل برطرف شود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد