تاریخ درج خبر : 1393/03/21
کد خبر : ۲۸۹۷۸۰
+ تغییر اندازه نوشته -

سدهایی که فقط مخزنشان برای استان باشد نمی توانند نقشی در توسعه کشاورزی ایفا کنند

سایت استان: رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد در نشست با خبرنگاران ضمن اشاره به فرا رسیدن هفته کشاورزی، از برگزاری دو نشست با 24 مصوبه برای گرامی‌داشت این هفته خبر داد.

18139_778جعفر گوهرگانی افزود: برای توسعه بخش کشاورزی برنامه‌های متعددی را با مسئولان استانی در دست اقدام داریم و به صورت هفتگی و ماهانه جلسات مربوط به بخش آب و کشاورزی با تصمیم‌گیری و خروجی مفید در استان برگزار می‌شود.
وی با اشاره به سیاست دولت تدبیر و امید برای شکوفایی بخش کشاورزی در استان‌ها گفت: با توجه به وضعیت اقلیمی و جغرافیایی استان اولویت‌های خود را در حوزه‌های مختلف اجرایی خواهیم کرد.
گوهرگانی ابراز داشت: هم اکنون 95 درصد روغن خوراکی مورد نیاز کشور از خارج وارد می‌شود در حالیکه استان ما در زمینه کشت و تولید دانه‌های روغنی از جمله کلزا بسیار مستعد است.
وی ادامه داد: در همین راستا کشت دانه‌های روغنی را پی‌گیری کرده وهمچنین در زمینه کشت انواع غلات، حبوبات، گندم و ذرت که مستعد هستیم از همین حیث در اولویت کشت و تولید قرار خواهد گرفت.
گوهرگانی به تشکل‌های کشاورزی و لزوم تقویت آن‌ها در حوزه‌های مختلف اشاره کرد و گفت: ناگزیر به تقویت این تشکل‌ها هستیم  زیرا اگر تقویت نشوند بخش کشاورزی در آینده با مشکل روبرو خواهد شد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یکی از توفیقات این بخش را افزایش 37 درصدی بودجه کشاورزی استان نسبت به سال قبل عنوان کرد و گفت: از صندوق توسعه ملی نیز اعتبارات خوبی گرفته‌ایم که در آینده نیز این اعتبارات بیشتر و بهتر خواهد بود.
گوهرگانی در ادامه با ابراز نگرانی از وضعیت سدهای استان گفت: این پروژه‌ها مشاورانی داشتند که فقط به دنبال گرفتن پول از استان بودند و طرح ها به خوبی اجرا نمی شد و درحالیکه می بایست از آنها جواب خواست متاسفانه سازمان جهاد کشاورزی انها را رها کرده و مشاورانی ضعیف‌تر را جایگزین کرده است.
مدیرکل جهادکشاورزی استان ضمن ابراز نگرانی از وضعیت این سدها خاطرنشان کرد: سدهای خرسان ۳ و چم‌شیر نمی‌توانند نقشی در توسعه کشاورزی استان داشته باشند زیرا فقط مخزن این سدها در استان واقع شده است، ضمن اینکه بسیاری از اراضی کشاورزی، باغات و روستاها، مجتمع‌های آبزی‌پروری، مراتع و جنگل‌ها را به زیر آب می‌برند و در حقیقت محل درآمد روستائیان منطقه از بین خواهد رفت و سیل عظیمی از مردم منطقه بی‌خانمان و به دنبال شغل‌های کاذب به سمت شهرها روانه می‌شوند.
وی در پایان گفت: امید می رود با کارشناسی بیشتر این مشکل برطرف شود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • عبید زاکانی گفت:

    من ایشان را خوش تیپ ترین مدیر کل می دانم.شبیه جواد طباطبایی اند

  • علی گفت:

    دید گاه جناب آقای دکتر گوهر گانی بسیار جالب و فنی و قابل تقدیر می باشد انشاءالله مد نظر استاندار محترم و سایر مسولان استان قرار گیرد

  • مجید خرمی گفت:

    با تشکر از رئیس محترم سازمان کشاورزی استان. وضعیت استان ما به گونه ای است که الزاما این سدها به این صورت باید ساخته شوند و حتی اگر سد های دیگری در بالا دست طراحی شوند، باز کارایی چندانی ندارند.مثلا سد مارون اگر حتی در منطقه قلعه دختر احداث می شد باز نمی توانست کارایی لازم را داشته باشد و آسیب های جدی تری به منطقه حاصلخیز کلات وارد می شد.اما راههای بهره برداری از این سدها فقط به آب آنها مرتبط نیست بلکه می توانیم با راهکارهاو زرنگی و دلسوزی مسئولان ، منطقه ای که از مزایای این سدها بهره می برد را وادار کنیم که سهمی ازمنافع درآمد مربوطه و نیروی کار مورد نیاز و مرتبط با این طرحهای آبی را به استان برگرداند. من شنیده ام کسانی از دهدشت برای جذب به سد مارون رفته اند ولی به دلیل غیر بومی بودن ،از جذب آنها خودداری کرده اند.و البته اجرای طرحهای آبی کوچک در داخل استان به دلیل توپوگرافی منطقه ، احتمالا کارایی بیشتری دارد من اله توفیق.

پربازديد