تاریخ درج خبر : 1393/05/19
کد خبر : ۲۸۹۷۹۰
+ تغییر اندازه نوشته -

آمار «سنگ‌سازی» کلیه در استان بالا است/ نمی‌توانیم پزشک را جایی بفرستیم که برق آن به زور تأمین می‌شود

سایت استان: دکتر صدراله محرابی، معاون دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد در گفت‌و‌گو با سایت استان، گفت: به‌رغم حجم زیاد کارهای فرهنگی، پژوهشی و اجرایی توانستم در دانشگاه علوم پزشکی به سایر دوستان و همکاران بقبولانم که می‌شود هم یک متخصص بالینی بود و هم در عرصه‌های آموزشی، پژوهشی کاربردی و فرهنگی حضور فعال داشت.

سال گذشته لیزرهای سنگ‌شکن و پروستات را در شهر یاسوج راه‌اندازی کردیم

وی با بیان اینکه از بدو ورود به دانشگاه علوم پزشکی به دنبال کارهای پژوهشی بودم، خاطرنشان کرد: در کنار همه دغدغه‌های فرهنگی در حوزه نظام پزشکی و مجمع خیرین سلامت، جشنواره‌ها، همایشها و همچنین مسئولیتهای اجرایی، می‌توان برای ارتقاء سلامت مردم تلاش کرد.

محرابی یادآور شد: از سال 1370 و بدو ورودم به دنیای پزشکی با انجمنهای اسلامی همکاری و هماهنگی داشتم ولی سعی می‌کردم از لحاظ سیاسی وابستگی خاصی نداشته باشم، چون ذاتا شخصی معتدل و قانونمداری هستم و با گروه یا شخصی که از آزادی به خصوص، حرمت انسانی دفاع کند، حمایت و همکاری می‌کنم.

وی تصریح کرد: پیشنهادهای کاری زیادی برای کار و زندگی خارج از استان داشتم اما به دلیل تعهدی که به مردم استان داشته و دارم، ماندن را ترجیح دادم و طی این مدت کارهای نوینی در حوزه اورولوژی و اندوسکوپیک، انجام دادم.

محرابی (2)

این پژوهشگر دانشگاه با بیان اینکه در سال 1392 توانستیم لیزرهای سنگ‌شکن و پروستات را در شهر یاسوج راه‌اندازی کنیم، ادامه داد: با تمام محدودیتهایی که هست، سعی کردیم با تلاش مضاعف از پیشروان در این زمینه باشیم.

وی اذعان داشت: بسیاری از همکاران تصورشان بر این است که چون حجم کاری و مشغله‌های درمان زیادی دارم به این مسائل نمی‌توانیم، بپردازیم. اما باید بگویم اولین دانشیار و استاد تمام استان در دانشگاه یاسوج هستم و در حالی که برای نایل شدن به درجه دانشیاری و استادی یک حداقل امتیازات آموزشی، پژوهشی فرهنگی، مدیریتی و اجرایی نیاز است که شاید جمع کردن همه این امتیازات سخت باشد، اما با برنامه‌ریزی توانستم وارد این حوزه شوم و به عنوان اولین استاد دانشگاه علوم پزشکی به این افتخار نائل شوم.

محرابی افزود: از دیدگاه بنده اولین مسئولیت عضو هیئت علمی، آموزش است و در ادامه کارهای پژوهشی برای ارتقاء کار مهم است تا بتوان جوابگوی حجم زیاد مطابات علمی دانشجو و بیماران بود.

وی با اشاره به بررسی اخبار و رویدادهای روزانه کشوری و استانی، گفت: اغلب اخبار استانی را از سایت استان و سایت مردم‌سالاری و اگر وقت باشد اخبار کشوری را هم در سطح سایتهای جهانی پیگیری می‌کنم. اگرچه تناقض خبری بسیار زیاد است اما سعی می‌کنم هر خبر را از چندین مجرا پیگیری کنم.

اولین پزشک سی‌سخت بودم که بعد از انقلاب در کنکور پذیرفته شدم

محرابی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه برای مرد اول بودن در هر رشته چه ابزارهایی نیاز است؟ بیان داشت: همیشه تلاش می‌کنم در هر حوزه‌ای که وارد می‌شوم نفر اول باشم، به طوری که من اولین پزشک شهر سی‌سخت بودم که بعد از انقلاب در کنکور پذیرفته شدم. این موضوع یک جو عمومی برای تحول ایجاد کرد تا جایی که امروز می‌بینیم خانواده‌های زیادی در سی‌سخت هستند که چندین پزشک به جامعه معرفی کرده‌اند. در این راه برادر بزرگم که فوق تخصص جراحی سینه دارد و بعد از من فارغ‌التحصیل شدند.

وی گفت: روحیه درس خواندن و استفاده از حداقل امکانات در ما تقویت شده بود و باعث شد تا امروز که به عنوان معاونت دانشگاه علوم پزشکی موظف به 2 ساعت کار آموزشی هستم و بقیه وقت را در ستاد بگذرانم ولی روحیه آموزش و پژوهش اینقدر در من قوی است که همیشه در وهله اول به عنوان هیئت علمی به سراغ دانشجو می‌روم و وقت بیشتری را صرف آموزش دانشجویان و انجام کارهای پژوهشی میکنم  تا به دانشجو رسیدگی کنم چون معتقدم نمی‌توان و نباید چیزی را از دانشجوی طالب علم دریغ کرد.

محرابی (1)

 

محرابی در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر اینکه وضعیت بهداشت و درمان را در استان چگونه می بینید؟ گفت: امسال با طرح تحول نظام سلامت هم وزارت بهداشت و هم دولت یازدهم تحول بنیادینی در بخش درمان و سلامت ایجاد خواهد کرد تا پرداختها از جیب مردم کمتر باشد و کلیه خدمات تا حد امکان در بیمارستانهای دولتی ارائه شوند.

نمی‌توانیم پزشک را جایی بفرستیم که برق آن به زور تأمین می‌شود

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به کمبود پزشک در نقاط محروم، اذعان داشت: بیش از 20 نقطه در سطح استان داشتیم که پزشک عمومی نداشتند و مشکلات بهداشت و درمان در این نقاط زیاد بود. درحالی که عده زیادی از پزشکان بومی و حتی غیربومی دوست دارند در نقاط محروم خدمت کنند اما نمی‌توانستیم آنها را جایی بفرستیم که برق آن مناطق به زور تأمین می‌شود.

محرابی افزود: درحالی که بسیاری از این پزشکان عمری عادت کرده‌اند کتابهای خود را از طریق اینترنت دریافت کنند و به امکانات اولیه برای این کار نیاز دارند. اگر این زیرساختها فراهم باشد بخش بهداشت و درمان رشد قابل توجهی خواهد داشت چون از طرفی نیروی متخصص به اندزه کافی در سطح استان داریم و از طرف دیگر اعتبارات امسال وزارت بهداشت به اندازه‌ای است که می‌تواند جوابگوی کمبود تجهیزات در سطح بیمارستانها باشد.

وی با اشاره به وضعیت بیمارستانهای استان نیز خاطرنشان کرد: بیمارستانهای استان به شدت فرسوده هستند. بخش خصوصی چندین سال است سرمایه‌گذاری در این بخش را شروع کرده ولی با وجود عدم همکاری بانکها هنوز نتایج مورد نیاز به دست نیامده است و همچنین عملیات بیمارستان 200 تخت خوابی آموزشی و درمانی مرکز استان به کندی پیش می‌رود.

محرابی (4)

این استاد دانشگاه ضمن اشاره به بحث امنیت شغلی در استان، تأکید کرد: جامعه ما باید به این موضوع واقف باشد که برای کار کردن در استان علاوه بر شرایط کاری به امنیت نیاز داریم، زیرا امنیت شغلی پزشکان و پرستاران در سطح استان در بعضی نقاط بسیار پایین است.

وی در پاسخ به این سئوال که چه بیماریهایی در سطح استان بیشتر شایع هستند؟ گفت: بیماریهای دستگاههای ادراری که سردسته آنها عفونتهای دستگاه ادراری، بیماریهای پروستات و سنگهای دستگاههای ادراری است، از شایع‌ترین بیماریهای کلیه و مجاری در تمام دنیا هستند که متوسط شیوع آن در سطح جهان 5 تا 3 درصد و در استان ما 8 تا 7 درصد است. البته مسائل مختلفی از جمله آب و هوا، تغذیه، ژنتیک و تحرک در این امر می‌توانند دخیل باشد.

آمار سنگ‌سازی کلیه در کهگیلویه و بویراحمد بالا است

محرابی افزود: این آمار رو به افزایش در سطح دنیا به دلیل تغییر سبک زندگی و روی آوردن به غذاهای فست فودی و چربی‌های بالا و همچنین کم‌تحرکی مردم است. کمربندی تحت عنوان سنگ‌سازی در دنیای پزشکی داریم که ایران نیز روی این کمربند واقع شده است. ضمن‌آنکه چهارفصله بودن آب و هوای کهگیلویه و بویراحمد نیز باعث رشد این میزان شده است چون در فصل گرما تعریق بالاست و فصل سرما نیز به دلیل آب و هوای سرد مصرف مایعات کمتر می‌شود و همه این عوامل باعث رشد این آمار در سطح استان شده است.

وی با اشاره به اینکه بیشتر از طریق اینترنت و همین سایت استان که گاها اخبار آن از طریق همکاران برایم پیامک می‌شود، اخبار را پیگیری می‌کنم، بیان داشت: سایتهای عصر دنا، بویرنیوز و وبدا را نیز دنبال می‌کنم.

معاون دانشگاه علوم پزشکی استان در پاسخ به این سئوال که چه توصیه‌ای به سایر همکاران خود دارید؟ گفت: با توجه به اینکه علم پزشکی در حال پیشرفت است خودمان را با علم روز تطبیق دهیم و از امکانات مدرن برای تشخیص استفاده کنیم. برای بیمار وقت بگذاریم و از تجویز داروهای گران‌قیمت تا حد امکان پرهیز کنیم.

وی در همین رابطه افزود: همچنین خدمات تصویربرداری با توجه به هزینه‌های بالا و اغلب تشعشعاتی که دارند نباید بیش از اندازه تجویز شوند. عقیده دارم که کار به صورت تیمی بهتر جواب می‌دهد و نباید از بیمار چیزی را دریغ کرد.

محرابی اظهار داشت: اگر امروز قادرم ساعات زیادی را در اتاق عمل سپری کنم به دلیل فعالیتهای کشاورزی حتی در دوران دانشجویی است که امروز توان کار کردن در ساعات بالا را به من می‌دهد.

محرابی (3)

وی در جواب این سئوال که چه کسانی برای شما الگو بودند؟ گفت: همه ما الگوهای اخلاقی داریم که طبیعتا از آنجایی که من فردی مقید هستم، رفتار و کردار ائمه را در زندگی سرمشق می‌گیرم. قطعا معلم اول آقای محمدخانی که هم اکنون نیز در قید حیات هستند و اساتید برجسته دانشگاه مانند استاد ملک حسینی و استاد سیمفروش که در محضرشان هستم  و برادر بزرگ‌ترم که به راستی و درستی‌اش ایمان دارم و همین طور خانواده را در زندگی به عنوان الگو یاد می‌کنم.

این استاد دانشگاه در پاسخ به این سئوال که از شهرهای دنیا که به آنها سفر کردید کدام شهر طبیعت، آب، هوا و خاک شبیه‌تری به یاسوج داشت؟ افزود: در سفرهای علمی به خیلی از کشورها مسافرت کردم از جمله آلمان، سوئیس، اتریش و… . در ژنو سوئیس و جنوا لیک( دریاچه جنوا) کنار کوههای “آند” طبیعتی بسیار مشابه‌ای با یاسوج مشاهده کردم. جزیره ملسبورگ در آلمان که هم مرز با سه کشور است نیز طبیعت مشابهی با یاسوج دارد.

با کمک یک از شاگردانم آموزش موسیقی می‌بینم

وی با اشاره به اینکه موسیقی را دوست دارم و با توجه به وقتی که دارم آن را دنبال می‌کنم، تصریح کرد: دو سالی است که با کمک یک از شاگردانم آقای امیر خانلویی که دانشجوی سال پنج پزشکی است در رشته ویلن آموزش می‌بینم.

محرابی در پاسخ به این سئوال که با کمک از قوه تخیل اگر همه انسانها سالم بودند و هیچ‌وقت قصد بیمار شدن هم نداشتند به چه فعالیتی می‌پرداختید؟ گفت: تحقیق در حوزه‌های اجتماعی، تاریخ اسلامی و ایرانی فعالیت کنم. ولی با توجه به تجربیات گذشته زندگی پرتلاش از کودکی تاکنون می‌توانم با اطمینان بگویم از هیچ کار سختی هراس ندارم و در هر رشته‌ای که وارد می‌شدم توفیق خواهم داشت.

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • حميد گفت:

  دکتر محرابی خسته نباشی ولی هنوز جای پیشرفت زیاده ادامه بدین لیاقت بیشتر از اینها رو هم دارین باعث افتخاره فامیل و شهرسیسخت و استانه

 • سی سختی گفت:

  خداقوت دکترعزیز

 • پرستار گفت:

  با سلام خدمت انسان بزرگوار اقای دکتر محرابی که به مانند ایشان در بیمارستان کم است امید وارم همه پزشکان ایشان را الگوی خود قرار دهند ایشان الگوی به تمام معنا در زمینه های اخلاقی و اجتماعی و همچنین در امور درمانی یاور پرستاران میباشند از خدای مهربان آرزوی توفیق و سربلندی ایشان را درراه خدمت به مردم مسئلت دارم

 • سیاوش گفت:

  پاکی ات به زلالی آب،روحت تا آبی آسمان،بزرگی ات تا اوج صخره های ستبر دنا،مهرت به گرمی خورشید.ای چشم وچراغ دیارمان ،ای برادر نیک اندیش و نیک کردارمان ،ای فرزند راستین سی سخت،ای ایرانی سربلند ،دوستت داریم و آرزوی روزگاری بلندو….

 • جمشید گفت:

  درود بر دکتر محرابی افتخار بویراحمد ودنا که در همه عرصه ها اگاهی و مهارت دارنداینشائالله که همیشه شاد و خرم باشند تا بتوانند به درد مردم محروم منطقه رسیدگی کنند

 • پریچهر گفت:

  با توجه به شناختی که از دکتر عزیز داریم حتی اگر حجم کاری و مشغله‌های ایشان از این هم زیادتر بود، همونطور که در هر مقطعی بهترین و اولین بودند، باز هم موفق می شدن،‌ایشان باعث افتخار سی سخت و استان هستند.

 • صالحی گفت:

  بی شک همه از دغدغه‌های فرهنگی شما در حوزه های مختلف نظام پزشکی و مجمع خیرین سلامت و مسئولیتهای اجرایی برای خدمت به مردم شناخت کافی دارند، امیدواریم بیش از پیش در این مسیر پرفراز و نشیب موفق باشید جناب دکتر

 • صفرزاده گفت:

  سلام
  درود بر دکتر…افتخار سی سخت و استان…

 • یک همکار علوم پزشکی گفت:

  دکتر محرابی واقعا انسان بزرگی است و همه ویژگیهایی که گفتند را دارد. در فعالیتهای مختلف دانشگاهی، جلسات و نشستها فعالانه شرکت میکند به خوبی از عهده ارتقائ برامد و پزشکی حاذق و زحمتکش است. بی شک او یک ملک حسینی دیگر است.

 • واقعیت 12 گفت:

  سلام دکتر .. به خدا با این مشکلات اقتصادی و…. کشور به خدا دستمزد پزشکان مخصوصا از متخصص به بالا واقعا زیاد است به خدا زیاد است کمر مردم شکس توان ندارند ..مسئولین به فکر باشید ..
  بابا فرق یک دانش امور زرنگ که مهندسی مکانیک و … قبول می شه با پزشک زیاد نیست اما دستمزد ها خیلی بالا است …
  آقای آرام عزیز لطف کنید در این زمینه مطلب بنویسید ….

پربازديد