تاریخ درج خبر : 1393/03/23
کد خبر : ۲۹۰۴۳۲
+ تغییر اندازه نوشته -

نقش رسانه های جمعی در پیشگیری از وقوع جرم

سایت استان: حمزه میرزایی

یکی از موضوعاتی مهمی که از منظر افزایش جرم و جنایت در جامعه مورد توجه جرم شناسان و جامعه شناسان قرار گرفته‏‌،‌ انعکاس مستقیم خشونت در برنامه ها و مطالب رسانه‌هاست.

در تعریف خشونت رسانه‌ای چنین گفته شده است : ‎ )اگر خشونت را هر گونه هجمه به هنجارهای اجتماعی اعم از قانونی تعریف کنیم ‏، کلیه فیلم ها، نمایش ها و برنامه هایی که اعمال جنایی،‌قتل ‏، دزدی وبه طور کلی نقض قوانین را به نمایش می‌گذارد و همچنین فیلم ها و برنامه‌هایی که با هدف به ابتذال کشاندن زندگی جوانان و القای این مطلب که ارزش گذاری برای لحظات زندگی امری بیهوده است ، به ارائه تصاویر و موضوعات هرزگی می‌پردازند و یا رفتارهای ناهنجاری نظیر اعتیاد به سیگار و سایر مواد مخدر را تبلیغ می‌کنند،‌ همگی در حوزه خشونت رسانه‌ای قرار می‌گیرند: )
از آنجا که کنترل (کامل شرایط و زمینه‌های اجتماعی و انسانی و انگیزه ها و ویژگیهای روانی) وقوع جرم امکان پذیر نیست، برای اهداف پیشگیری از وقوع جرم درجامعه باید با تحریک کنندگی و جرم خیزی احتمالی رسانه ها مقابله شود،اگر چه کنترل کامل رسانه‌ها نیز نه ممکن و نه مطلوب است.

ترسیم خط مشی انعکاس حوادث و مسائل خشن در رسانه ها ی گروهی و تعیین مکانیسم های اجرایی و نظارتی برای پیاده شدن آن،‌قدم اول برای مقابله با جرم زایی رسانه‌ها به نظر می‌رسد . این خط مشی باید محصول هم‎اندیشی جرم شناسان،کارشناسان رسانه، روانشناسان، جامعه شناسان و صاحبنظران سیاست باشد.

بازبینی محتوای برنامه‎ها و مطالب رسانه‌های صوتی ،‌تصویری و نوشتاری نیز به منظور اصلاح برنامه‌های موجود و توقف رویه‌های غیر قابل اصلاح باید مورد توجه قرار گیرد.

در این بررسی می توان از شاخصهای بدآموزی اخلاقی و امنیتی در اطلاع رسانی، قهرمان سازی از مجرمان، ناامن جلوه دادن جامعه، جوسازی و بزرگنمایی حوادث، بی اعتنایی به آسیب شناسی و ریشه یابی مسائل و … بهره جست.

این کار باید از مجاری قانونی و توسط متولیان رسمی انجام شود ابتدا باید ضرورت این امر توسط تیم های مطالعاتی، زیر مجموعه دستگاه قضایی تبیین شود و در قالب طرح توسعه قضایی مورد حمایت مسوولان بلندپایه قوه قرار گیرد و با رفع تنگناهای قانونی، زمینه های اجرایی شدن آن فراهم شود.

نقش رسانه ها در پیشگیری از وقوع جرم:

خشکاندن ریشه های بزه از طریق تأثیر بر فردی که از خود گرایشهای بزهکارانه نشان می دهد یا تاثیر بر محیط اجتماعی که خود یکی از قدیمی ترین رویاهای بشریت است.

بحث پیشگیری از جرم را آن دسته از حقوقدانان پیش کشیدند که نظام کیفری را برای کاهش اثرات جرم در جامعه کافی نمی دانستند، یکی از نخستین پیشگامان این وادی، جرمی(ژرمی) بنتام حقوقدان و فیلسوف انگلیسی بود. وی که در جستجوی راه حلی برای محو یا حتی الامکان کم کردن تعداد جرایم بود، به «ابزارهای مکمل» برای نظام کیفری اندیشید و «بر نقش آموزش و پرورش (و به ویژه شناخت قوانین)، مذهب و دولت در مراقبت از کودکانی که پدران و مادران آنان نالایقند و نیز بر فعالیتهای فرهنگی و غیره» تأکید کرد.

در عصر حاضر مهمترین ابزار فعالتیهای فرهنگی، رسانه های گروهی است که اتفاقاً نقش آن در پیشگیری از وقوع جرم، مورد تصریح جرم شناسان و حقوقدانان قرار گرفته است

قانون اساسی جمهوری اسلامی نیز دولت را موظف کرده برای رسیدن به اهداف والای انسانی و اسلامی از رسانه های گروهی به صورت مطلوبی استفاده کند، در بند2 اصل3 قانون اساسی نیز بر (بالا بردن سطح آگاهی های عمومی در همه زمینه ها با استفاده صحیح از مطبوعات و رسانه های گروهی و وسایل دیگر) تأکید شده است.

راهکارهایی در خصوص تقویت نقش رسانه ها در پیشگیری از وقوع جرم:

نظر به اهمیت نقش رسانه ها در پیشگیری از وقوع جرم، کارشناسان راهکارهای متعددی را برای استفاده از این قابلیت پیشنهاد کرده اند:

تولید و پخش برنامه هایی متناسب با ذهنیت و خواست اقشار مختلف مردم، تهیه و پخش برنامه های آموزشی با موضوعات مختلف فرهنگی، تربیتی، علمی و … توجه به کمیت و کیفیت برنامه های رادیو و تلویزیونی.

آموزش قوانین به صورت ساده، تهیه برنامه های داستانی به همراه تحلیل های علمی و انجام مصاحبه تخصصی در حوزه آسیبهای اجتماعی با کارشناسان مربوطه

اطلاع رسانی صادقانه و عالمانه با اولویت دادن به منافع عمومی، ارتقای سطح آگاهی و فراهم ساختن زمینه برخورد اندیشه ها با رعایت اصل بی طرفی.

پیشگیری از بزهکاری از طریق آموزش عمومی (شامل آموزش حقوق بشر، حقوق کیفری، وظایف و عملکرد نهادهای قضایی و اجتماعی و آموزش نحوه همکاری پلیس و مردم)، انعکاس صحیح اخبار جرایم، انعکاس صحیح عوامل مختلف حقوقی، قضایی و اجتماعی منجر به جرم، اصلاح و بهبود محتوای برنامه های نمایشی.

شواهد امر حاکی از آن است که شورای نظارت بر عملکرد صدا و سیما آن طور که باید و شاید فعال نیست، این در حالی است که می توان به ابتکار قوه قضائیه کمیته سیاست جنایی را در زیر مجموعه آن فعال کرد تا رسماً به سیاستگذاری و نظارت بر عملکرد صدا و سیما در این خصوص بپردازد.

هر گونه سیاستگذاری و اقدام اصلاحی در خصوص استفاده از رسانه ها در توسعه قضایی و کاهش جرم در جامعه، باید مبتنی بر ارزیابی دقیق از وضعیت جرم در جامعه باشد که خود منوط به انجام پژوهش های میدانی در سراسر کشور می باشد. بدیهی است این مطالعات باید از کانال نهادهای رسمی و قانونی متولی امر انجام شود، لذا مشخص ترین پیشنهاد این مقاله آن است که:

حضور قوه قضائیه در شورای نظارت بر صدا و سیما پررنگ شود و هر گونه تحول و اصلاح از آن مجرا انجام شود.

با تقویت تعامل با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (هیأت نظارت بر مطبوعات) دغدغه های سیاست جنایی در مورد فعالیت مطبوعات ونشریات ، منعکس و توجه به آن درخواست شود.

*کارشناس ارشد حقوق جزا و جرم شناسی

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • روستا گفت:

  سلام
  حمو جان چطوری؟ خبری ازت نیست؟

 • جاودانخرد محمد گفت:

  درود آقای میرزایی قطعا در آینده از موفقیت های شما بیشتر از شما خواهیم شنید

 • حقوق دان گفت:

  تا وقتی که سانه ها نقش دوگانه (مثبت و منفی) دارند نمی توان گفتن نقش رسانه و تأثیر گذاری آن درخصوص پیشگیری ازوقوع جرم بیشتر از خانواده و مدرسه است. دیواری که کج رفت بالا رسانه نمیتونه راستش کنه ! چون برنامه های رسانه گزینشی و محدود و مخاطبان خاص خود را دارد و درضمن بعضی مخاطبان جنبه های منفی برنامه ها رسانه راانتخاب و رصد می کنند

 • پژوهشگر دانشگاه گفت:

  در جواب مشاهده
  قطعا بیانات حقوقدان هم استانی مان جناب آقای میرزایی در باب پیشگیری از وقوع جرم در حوزه رسانه ها همان است که اساتید علم جرمشناسی و جامعه شناسی بدان اشاره کرده اند.حال می تواند در شهر باشد یا روستا.ولی پاسخ برادر بزرگوارمان در باب مسائل مربوط به روستا و تربیت فرزندان و اطلاع بخشی به آنان نیز می تواند جزئی از اهداف نگارنده مقاله در باب آثار پیشگیری باشد تا تمام آن.

 • درجواب دانشجوی حقوق گفت:

  نقش رسانه ها در پیشگیری از وقوع جرم انکارشدنی نیست ولی پیشگیری اولیه از وقوع جرم در محیط خانواده و نقش والدین در تربیت فرزندان و نهادهای فرهنگی و آموزشی مثل مساجد و حسینه ها بلاخص مدرسه نقش مهم تری در فرهنگ سازی و آگاهی دادن به احاد جامعه دارند . رسانه با توجه به اینکه برنامه های آن گزینشی و محدود است و مخاطیان خاص خود برنامه را دارد و متأسفانه بعضی از برنامه های آن تأثیرات منفی آن بیشتر از پیشگیری از وقوع جرم است نمی شود گفت که رسانه نقش مهم تری ار خانواده و مدرسه را دارد ؛ بنده روستا را مثال زدم خود آقای ارائه دهنده مقاله بچه روستا است اگر چشم و گوش خود را باز کند می بیند که عدم تربیت صحیح فرزندان از طرف والدین و عدم آگاهی درست از انتخاب دوست و گروه همسالان و عدم تعلیم و تربیت صحیح از طرف معلمان و نداشتن الگوی مناسب دردوران کودکی و نوجوانی باعث به بیراه رفتن فرزندان می شود . رعایت این موارد پایه و اساس پیشگیری از وقوع جرم است .

 • دانشجوی حقوق گفت:

  در جواب مشاهده
  فکر کنم ایشان اطلاعی از مباحث حقوقی نداشته اند که این جواب رو دادند و الا بحث رسانه های جمعی ارتباطی به روستا نداره

 • مشاهده گفت:

  احسنتم
  لطفآ اگه امکان داره پیشگبری از وقوع جرم ر از طریق آموزش و ارتقاء فرهنگ خانواده های زادگاهمان ( روستای تنگ رواق) شروع کنیم. جامعه خود به خود اصلاح می شود .

 • دانشجوی دکترای حقوق.تهران گفت:

  آقای میرزایی از نخبگان علم حقوق در استان هستند ایشان در حوزه مباحث جرمشناسی و مباحث کیفری بسیار ذهن فعال و مبتکرانه ای دارند و به عنوان پژوهشگر مرکز و کرسی حقوق بشر سازمان ملل در دانشگاه شهید بهشتی و … مشغول به فعالیت هستند. امید می رود در قوه قضائیه جایگاه رفیعی رو کسب نمایند.برای این برادر عزیزم آرزوی موفقیت دارم

پربازديد