تاریخ درج خبر : 1393/03/24
کد خبر : ۲۹۰۶۷۹
+ تغییر اندازه نوشته -

تحلیلی بر سخنان تاجگردون در جمع طلاب

سایت استان: سیدعلی اصغر تقوی

آقای دکتر تاجگردون که بمناسبتی به قم دعوت شده بودند در جمع طلاب و فضلاء حوزه نیز حضور پیدا کرده و سخنانی ایراد کردند که لازم دیدم تا رد چند جمله بصورت مختصر تحلیلی از سخنرانی ایشان که به قول ایشان درد دل های فرهنگی یک مسوول با طلاب بود، بپردازم.البته با سوابقی که از ایشان در موقعیت های مختلف اجرایی بویژه در حوزه برنامه ریزی های کلان مملکتی در دست هست، اظهار نظرهای کارشناسانه و علمی دور از انتظار نیست و اما شیوه بیان مختصر ومفید وعالمانه که در مناسبت یک جلسه مذهبی از برخی طلاب که حوزه تخصصی ایشان است سبقت میگیرد،مساله ای جالب توجه بود.
ایشان در حد یک کارشناس دینی با بیان مطالب تخصصی در این حوزه نیز پیشنهادات و انتقاداتی کردند که جالب توجه و دقت نظر است، در حالیکه در صحن و سرای حوزه برخی ها طلاب را تشویق به ایجاد صفحه در فیسبوک و استفاده از ماهواره با عنوان تجهیز به جهاز مدرنیته میکنند، آقای دکتر مساله را در جای دیگری دانسته و توجه ویژه را متوجه مساجد دانسته که از لحاظ کارشناسی نیز این نکته حائز اهمیت است، از اظهار نظر دکتر تاجگردون دریافتیم که مساجد سنگرهایی است که به نقش فرهنگی شان در سال های اخیر کمتر توجه شده است ایشان گفتند که: ” از سینما و تآتر انتظار خروج محتوای دینی و دین را نداشته باشید و بدنبال احیای دین از روشهای مطلوب دینی باشید” این البته حقیقتی است که ما باید به آن اذعان داشته باشیم اغلب وجوه هنر مدرن از جمله مظاهر مدرنیسم هستند که در برخی موارد اینقدر دست کم گرفته میشوند که گاه فی المثل سینما و امثال ذالک را لا اقتضاء شمرده و احساس میکنیم سینما خود فاقد محتوا بوده و ظرفی است که هر مظروفی را بپذیرد، لابد میشود در ظرف سینما؛ اسلام ریخته و سینمای اسلامی درست کرد، این حماقت تاریخی در برخی از حوزه های هنر شده است، لیکن نباید فکر کنیم مظاهر رسانه از اینترنت و فیسبوک گرفته تا سینما و سایر عناصر مولود تمدن غرب فاقد محتوا بوده و تنها قالبی است برای ارائه، این را از آن منظر گفتم تا بدانید برخی از علما در دروس فقهی خود اینترنت و رسانه را “الاغ بی صاحب ” میداند که آدم بدش می آید. فرصتی شد تا در پاسخ به ایشان بگویم اینترنت و فبسبوک الاغ بی صاحب نبوده و لاقید و لا اقتضاء نیست.
این نکته در سخنان دکتر تاجگردون ملاحظه شده بود که اشاره کردند: برای تبلیغ دین منتظر سینما و رسانه نباشید و دوباره به مساجد برگردید و از مبادی دینی تبلیغ دین کنید، در تکمیل سخنان ایشان که انصافا عالمانه بود باید بگویم ، نمی توان از مدرینیته فارغ بود بلکه لازم است که برای تبلیغ به جمیع جهاز تکنولوژی مجهز بود اما نباید تکنیک را لا اقتضاء دانست و از محتوای آن فارغ بود.
در پایان باید بگویم که سخنان کارشناسانه ایشان در حوزه فرهنگ دینی تنها از کسی انتظار میرفت که دغدغه تبلیغ فرهنگ دینی وموضوعاتی از این دست را داشته است، از این رو حسن نظر و دقت و توجه ایشان را به مقوله فرهنگ دینی تحسین کرده و انتظار توجه وعنایت بیشتری در این حوزه بویژه در موضوع تبلیغ شعائر اسلامی و مسائل طلاب و روحانیون و مبلغین را خواهیم داشت.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • حمید گنجایش گفت:

  موفق باشید خدا محرومیت برایتان نیاورد طلبه درس خون

 • حمید گنجایش گفت:

  با سلام. هر دو مطلب قابل نقد و اشکالات اساسی دارد هم صحبتهای دکتر تاج گردون و هم متن سید علی اصغر تقوی. مشکل کشور ما این است که هیشکی در جای خود نیست و دوست داریم در هر مقوله ای نظر دهیم و کارشناس شویم. از اقتصاد و ورزش و سیاست و غیرو. انتظار می رفت سید علی اصغر تقوی به عنوان یک طلبه مطلبش از پختگی و تحلیل عالمانه تری برخوردار باشد در این خصوص. نقدی داشتم بر هر دو که در اینجا فضا برای اشاره به آن نیست. اما اعتقاد دارم اگر هر کس در صنف و حوزه خود نظر دهد و کارش را بکند همه چی درست خواهد شد نه اینکه در همه مسائل خود را صاحب نظر و کارشناس بدانیم.

  • طلبه گفت:

   برادر جان مشکل شما چیز دیگری است مشکلتان شاید این است که نمیدانید مجتهد واجتهاد و این واژه ها چیست مشکل شما مربوط به این سالها نیست مربوط ب خیلی سال پیش است نمیدانید فقه شیعه در همه زمینه صاحب نظر است فقیه میتواند بگویدشما چ چیزی باید بخوری با چ کسی ازدواج کنی و چگونه زندگی کنی چگونه کار کنی و کدام درامد برای تو حلال است چگونه حرف بزنی و چگونه راع بروی اینها همه فقه شیعه است ایاینجملات را گفتم تا بدانی برای طلبه حد و مرز وجود ندارد در هر زمینه ای میتواند مجتهد شود و اجتهاد کند موسیقی باشد یا سیاست فرقی نمیکند در ثانی شنیدن صحبت های یک نفر در حوزه مذهب تخصص طلاب و روحانیون است یا جناب شما؟ برادر تکلیف شما معلوم است امشب از روی مطلب صدبار بنویسید وبخوانید شاید بالاخره متوجه شوید که آقای تاجگردون در جمع طلاب در حوزه علمیه راجع به مذهب سخنرانی کرد و یک روحانی حرفهای تاجگردون را تحلیل کرده است فهمیدن این چیزها بخدا سواد چندانی نمیخواهد..درست است منطقه محروم هستیم و محرومیت خدادادی است اما این چیزها دیگر ربطی ب فقر ومحرومیت ندارد بروید درس بخوانید عالم شوید و حرف ها ونقدهای علمی یادبگیرید و پیشرفت کنید وبه استان نیز رشد بدهید و از این جمود فکری دربیایید.

   • برادر جان گفت:

    طلبه عزیز, درخت هر چه پرثمر تر باشد افتاده تر است. آن همه فقه خوانده ای که غرور و تکبر و خود بزرگ بینی ات از بین برود, اما انگار اینطور نبوده.
    پس لطف بفرما و روش باز کردن این گره صنعت خوردرو کشور را بیان کن! یا درباره روش جلوگیری از ورشکستی کشاورزان کشور اظهار نظر کن! یا در مورد درستی یا نادرستی مهاجرت به شهرها نطق بفرما… یا در مورد رابطه میان مساله کار و تولید در کشور و مفهوم نظم جهانی بحث بفرما.
    یا لطف بفرما و بگو که وضعیت شهرهای استان ما در حال حاضر وابسته به چه عواملی و در چه کیفیتی است و چه چشم اندازهایی برای بیست سال آینده این شهرها پیش بینی می کنی؟
    در تمام زندگی ات چند ساعت مطالعه تمام قد و به روز داشته ای؟ و آنوقت منتقد بیچاره را چنان به باد تمسخر گرفته ای که انگار قوانین نسبیت و فیزیک کوانتوم را شما نوشته ای و شما کاشف الکتریسیته و آنتی بیوتیک بوده ای.
    من مانده ام که شما به خصوص “چگونه حرف زدن” را می خواهی چطور به مردم یاد بدهی وقتی خودت آنطور با همنوعت حرف می زنی.

    • طلبه گفت:

     اینها که گفتید تنها اشکالات وارد به یک طلبه نیست اینها کسایل جامعه است من هم باندازه شما به کم کاری فقه انتقاد دارم اما در این باب فرمایشتان مقبول نیست بنده خداراجع به یک سخنرانی مذهبی در یک جلسه مذهبی با موضوع مذهب در مکان مذهبی را تحلیل کرده بعد اقا میفرماید که بهتر است در حوزه تخصصی صحبت کنید..در ثتنی ایشان قصدشان در کلامشان روشن بود تنها هدفشان تخریب بود نه نقد،گاهی مطلبی نوشته میشود که واقعا نقد است و نویسنده هم باید خوشحال باشد ک دیده میشود واشکالاتش رفع میشود اما لطف کنید و دوباره کامنت این جناب را بخوانید ک فقد مغرضانه مینویسد نقد وارداست…این چ جور اظهار نظری است؟مساله دیگر همین کامنت نویسی است که باید فرهنگش هم در کنار تکنولوژی آن باشد.،اینجا مباید محل تسویه حساب باشد وگرنه نقد در جامعه سازنده است و باید باشد…بعد مطلبتان در مورد تعداد ساعات مطالعه بنظرتان توهین نیست؟بهتر است شما که اهل مطالعه هستید کمی هم درباره این فرهنگ کامنت نویسی و اینجور نوشتن به سبک خودتان بنویسید. آرزوی توفیق روزافزون

 • ادیب گفت:

  سید خوش فکر، نکات خوبی را رصد می کنی، اما اگر مطالب خود را قبل از نشر، ویرایش کنید، یعنی بدهید ویرایش کنند، مطلب روان تر و گویاتر می شود.

پربازديد