تاریخ درج خبر : 1393/04/15
کد خبر : ۲۹۰۸۵۳
+ تغییر اندازه نوشته -

ساعد حسینی

دکتر ساعد حسینی سال 1326 در روستای قلات از توابع شهرستان بویراحمد زاده شد.

حسینی ابتدای  تحصیلش را در مدارس عشایری فصلی یاسوج گذراند و چون پایه ششم در بویراحمد وجود نداشت به اردکان فارس (سپیدان) رفت. مسیر سپیدان فارس را هر ۶ ماه یکبار پیاده طی و به مدت سه سال در آنجا تحصیل کرد. در سال ۱۳۴۰ به شیراز رفته و در دبیرستان نمازی شیراز مشغول به تحصیل شده و دیپلم گرفت. در سال ۱۳۴۶ به عنوان اولین کهگیلویه و بویراحمدی وارد دانشکده پزشکی شد. ۲ سال را در اهواز تحصیل کرده و سپس به تهران رفت و تا سال ۱۳۵۳ در آنجا ماند. سال دوم تحصیل به خاطر اینکه رتبه برتر و ممتاز را کسب کرده بود از جانب بنیاد پهلوی بورسیه و تشویق نامه بدریافت کرد اما از پذیرفتن آن امتناع کرد. سپس به عنوان اولین پزشک استان فارغ‌التحصیل شده و دوران سربازی‌اش را در پایگاه نیروی هوایی بندعباس  گذراند.
از سال ۱۳۵۵ به یاسوج برگشته و به عنوان اولین پزشک و الگویی برای علاقه مندان به رشته پزشکی مشغول به طبابت شد.

بنا به تعهد اخلاقی به یاسوج برگشته و مشغول به طبابت شدم

*** آقای حسینی لطفا شرح حالی از زندگی خود را بفرمایید؟

5 سال اول تحصیلم را در مدارس عشایری فصلی یاسوج گذراندم و چون پایه ششم در بویراحمد وجود نداشت به اردکان فارس (سپیدان) رفتم. مسیر سپیدان فارس را هر ۶ ماه یکبار پیاده طی و به مدت سه سال در آنجا تحصیل می کردم. در سال ۱۳۴۰ به شیراز رفتم و در دبیرستان نمازی مشغول به تحصیل شده و دیپلم گرفتم. در سال ۱۳۴۶ به عنوان اولین فرد در استان و بدون از هیچگونه بورسیه و امتیازی وارد دانشکده پزشکی شدم. به‌رغم اینکه دوره سختی بود ۲ سال را در اهواز تحصیل کردم و به علت تخریب ساختمان دانشگاه اهواز مجبور شدم به تهران بروم و تا سال ۱۳۵۳ در آنجا ماندم. سال دوم تحصیل به خاطر اینکه رتبه برتر و ممتاز بودم از جانب بنیاد پهلوی بورسیه و تشویق نامه برایم صادر شد اما به دلیل اینکه در آن زمان احساسات ضد رژیم زیاد بود و من هم از دانشجویان بودم از پذیرفتن بورسیه امتناع کردم. سپس به عنون اولین پزشک استان فارغ‌التحصیل شده و دوران سربازی‌ام را در بندعباس در پایگاه نیروی هوایی گذراندم. از سال ۱۳۵۵ به یاسوج برگشتم و بنا به تعهد اخلاقی زمان دانشجویی که می‌دانستم استان فاقد پزشک بود و تنها دو پزشک پاکستانی و هندی طبابت می‌کردند، باتمامی مشکلات موجود مشغول به طبابت شدم.
فعالیت های حرفه ای:
سال ۱۳۷۳
تالیف قسمتی از تاریخ استان به نام “گوشه های ناگفته ای از تاریخ معاصر ایران در ارتباط با وقایع سال ۱۳۳۲ و ۱۳۴۲ و نقش استان در این دو واقعه”
سال ۱۳۷۴
کتاب تحلیلی و جامعی راجع به شاهنامه فردوسی تحت عنوان “شاهنامه شاهکار اندیشه”، که در آن شاهنامه را از نظر حکمت و مسائل اخلاقی بررسی کردم
سال ۱۳۸۱
کتابی راجع به مسائل اجتماعی، مربوط به بخشی از شعر و موسیقی و ادبیات شفاهی استان
در حال تهیه تاریخ جامع به نام “تاریخ تحلیلی-سیاسی، اجتماعی و فرهنگی استان” بودم که در بررسی ها به عقب یعنی دوران ایلام کهن برگشتم  و متوجه شدم علاوه بر ۲۵۰۰ سال تاریخ مدون، ۲۵۰۰ سال تاریخ مدون نوشته بر الواح و سنگ ها و کتیبه های مختلف در ایران بین النهرین و سوریه داریم که البته بخشی از تاریخ مغفول مانده است.
سال ۱۳۹۱
تالیف کتابی به نام “تاریخ کامل ایلام”
هم اکنون نیز “تاریخ فرهنگی و اجتماعی استان” از ایلام تاکنون که در ۱۵۰۰ صفحه و سه جلد می باشد، آماده چاپ است.
همچنین بیش از 50 مقاله در زمینه های محیط زیست، منابع طبیعی، آب و هو، چند مقاله انتخاباتی و در زمینه مسائل قومی و قبیله ای به چاپ رساندم.

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • رسولی گفت:

  درود بر دکتر حسینی مایه افتخار بویر احمد و

 • ناشناس گفت:

  سلام منتظر پاسخ هستم

 • ناشناس گفت:

  سلام.

 • ناشناس گفت:

  محض اطلاع شما دکتر صالحی از فرزندان باشت اولین پزشک استان هست و در سال ۴۵ فارغ التحصیل شد .اهل روستای شیخ جلیل و ساکن تهران .میتونید تحقیق کنید

 • ناشناس گفت:

  جناب اقای دکتر حسینی مردم استان به داشتن بزرگان صاحب اندیشه ای چون جناب عالی افتخار می کنند نصیر اقبالی

 • رایگان.پ گفت:

  خیلی خوشحالم که جناب حسینی رادرسایت دیدم من کتاب جنابعالی راکه ناگفته هایی ازاستان است راسالهاپیش خوندم وآرزوم بودجنابعالی روببینم.ازبابت اون کتاب ازشماسپاسگزارم.

 • علی رسولی گفت:

  جدن من با آقای دکتر حسینی زیاد کوه رفتم بسیار انسان شریف واهل طبیعت هستند واحترام اطرافیان خویش را خیلی دارد وبه همه احترام می گزاردخداوند که انشا الله طول عمر با عزت به ایشان عنایت کند

 • اقبالي گفت:

  فوق العاده عکسهای جالبی بودخیلی لذت بردم باتشکر از جناب دکتر از بابت این مستند سازی بسیار عالی وحکمت اموز

 • اقبال گفت:

  درود بر دکتر عزیز وجود این عزیزان که در دورانی سخت مسولیت خدمت رسانی به مردم این استان را داشتند مایه دلگرمی جوانان می باشد

پربازديد