تاریخ درج خبر : 1393/03/25
کد خبر : ۲۹۱۰۳۳
+ تغییر اندازه نوشته -

حسن زاده: سهم زنان استان در اهدای خون ناچیز است

سایت استان: مدیرکل انتقال خون کهگیلویه و بویراحمد با گرامیداشت 24 خرداد مصادف با 14 ژوئن روز جهانی اهدا کنندگان خون، گفت: سال گذشته این استان مقام اول اهدای خون مستمر در کشور را کسب کرد و همچنان در این زمینه پیشتاز است.

رستم حسن زاده روز شنبه در نشست با خبرنگاران کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج افزود: خراسان جنوبی نیز مقام دوم را در این زمینه دارد.

وی با اشاره به اینکه کهگیلویه و بویراحمد در سال 91 نیز مقام دوم اهدای خون مستمر را در کشور کسب کرد، گفت: شاخص اهدای خون مستمر در کشور به ازای هر یک هزار نفر 27 مورد بوده که این میزان در کهگیلویه و بویراحمد به ازای هر یک هزار نفر 35 مورد است.

حسن زاده اهدای خون مستمر در کهگیلویه و بویراحمد را نشان دهنده حس نوعدوستی، فداکاری ، ایثارگری مردم و تلاش کارکنان انتقال خون این استان اعلام کرد.

وی عنوان کرد: با وجود این که کهگیلویه و بویراحمد رتبه نخست کشور در زمینه اهدای خون مستمر را دارد ولی از نظر اهدای خون بانوان جزو استان های رده پایین کشور است.

حسن زاده ابراز داشت: روزانه افراد زیادی به صورت داوطلبانه برای اهدای خون سالم خود به پایگاه های انتقال خون مراجعه می کنند که سهم مردان در این میان بسیار بیشتر از زنان است که میزان به بیش از 90 درصد می رسد.

وی افزود: سهم زنان در اهدای داوطلبانه خون در ایران بیش از 12 درصد و در کهگیلویه و بویراحمد بین سه تا چهار درصد است که این نسبت در کشورهای توسعه یافته آمریکایی، اروپای غربی و اقیانوسیه به 45 تا 55 درصد می رسد.

مدیرکل انتقال خون کهگیلویه و بویراحمد گفت: نسبت بسیار پایین سهم زنان در اهدای داوطلبانه خون در کهگیلویه و بویراحمد دلایل متفاوتی از جمله تغذیه زنان، مشغله کاری و نبود اطلاع رسانی کافی است که باید با فرهنگ سازی در این زمینه حضور بانوان برای اهدای خون افزایش یابد.

حسن زاده بیان کرد: از یک کیسه خون سه فرآورده مهم پلاکت، پلاسما و خون قرمز فشرده حاصل می شود که می تواند جان سه فرد را نجات دهد.

وی تصریح کرد: با وجود پیشرفت های خیره کننده در علوم پزشکی تاکنون جایگزینی برای خون یافت نشده و از سوی دیگر نیاز به این ماده حیاتی به علت افزایش حجم حوادث ترافیکی و گسترش روش های تشخیص درمانی در زمینه بیماران سرطانی و ژنتیکی، نیاز بشر به خون و فرآورده های آن رو به افزایش است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد