تاریخ درج خبر : 1393/03/25
کد خبر : ۲۹۱۰۳۷
+ تغییر اندازه نوشته -

دود زباله های دهدشت تهدیدی برای سلامتی مردم روستای طولیان

سایت استان: دود ناشی از آتش زدن زباله شهر دهدشت علاوه برخطرات زیست محیطی سلامت ساکنان روستای طولیان از توابع بخش مرکزی این شهرستان را تهدید می کند.

زباله های شهر بیش از 50 هزار نفری دهدشت در فاصله چهارکیلومتری از مرکز شهر و یک کیلومتری روستای طولیان در طبیعت رها و سوزانده می شوند.

81200111-5759596

آتش زدن زباله ها در این محل باعث می شود تا دود ناشی از آن فضای این روستا را فراگیرد و بوی نامطبوع آن که بیشتر مواد شیمیایی است، سلامتی ساکنان روستا بویژه کودکان و سالمندان را به مخاطره انداخته است.

سوزاندن هفتگی زباله ها در طبیعت علاوه بر اینکه فضای شهری را آلوده باعث برهم زدن تعادل زیست محیطی منطقه می شود.

اهالی این منطقه معتقدند که زباله های شهری دهدشت ، بین شهر دهدشت و روستای طولیان رها و یا سوزاندن می شود که این امر باعث آسیب رساندن به کشاورزی روستا نیز می شود.

علی عباسی یکی از اهالی روستا طولیان در این رابطه گفت: به علت نزدیکی محل دفن زباله های شهری با این روستا، در نیمی از سال دود ناشی از آتش زدن زباله ها آسمان این روستا را پوشانده و سلامت مردم را به خطر انداخته است.

وی با بیان اینکه این وضعیت غیربهداشتی هم اکنون به اوج خود رسیده از مسوولان ذی ربط خواست تا برای حل این مشکل چاره اندیشی فوری کنند.

دهیار روستای طولیان با بیان مراجعه مستمر اهالی روستای طولیان به شهرداری برای دفن بهداشتی زباله ها افزود: تاکنون در این راستا هیچ گونه اقدامی از سوی شهرداری انجام نشد.

سید احمدعلی گنجیان دفن غیر بهداشتی و آتش زدن زباله ها را یک تهدید جدی برای سلامتی اهالی روستای طولیان خواند و اظهارکرد: مسوولان باید جوابگوی سلامت مردم باشند.

وی تصریح کرد: با توجه به فصل گرما و شیوع بسیاری از بیماری ها از مسوولین می خواهیم که در این راستا بصورت عملی برای دفن اصولی زباله ها چاره اندیشی کنند.

رییس محیط زیست کهگیلویه با اشاره به اینکه آتش زدن زباله ها خطرات جدی برای شهروندان ومحیط زیست دارد گفت: دفن بهداشتی زباله از سوی شهرداری لازم است.

سید قدرت الله علی پورافزود: جمع آوری ودفن بهداشتی زباله ها از وظایف اصلی و قانونی شهرداری است .

وی اظهارکرد: رها کردن زباله ها در کنار جاده اصلی ودر ورودی شهر علاوه بر خطرات زیست محیطی چهره شهر و طبیعت را نازیبا جلوه می دهد.

وی با تاکید بر دفن اصولی زباله ها تصریح کرد: در کشورهای توسعه یافته وصنعتی از زباله به عنوان طلای کثیف یاد می کنند.

شهردار دهدشت با اشاره به ساماندهی جایگاه دفن زباله گفت: با همکاری پرسنل شهرداری همه زباله های حاشیه جاده و محل دفن زباله در مسیر جاده طولیان پاکسازی شد.

جواد تخشا با بیان اینکه دفن زباله بصورت سنتی انجام می شود افزود: برای جلوگیری از آتش زدن زباله ها از سوی افراد دوره گرد و سودجو نگهبان در این جایگاه بصورت شبانه روز مستقر است.

وی اظهارکرد: با برنامه ریزی های انجام شده و انعقاد قرارداد با شرکت خصوصی دفن پسماند زباله بصورت علمی در سطح شهر انجام خواهد شد.

روستای طولیان یکی از پرجمعیت ترین روستاهای شهرستان کهگیلویه که در فاصله شش کیلومتری این شهرستان قرار دارد.

منبع:ایرنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • فرشید عزیزی گفت:

    مگه مسولین بهداشت هم به فکر سلامت مردم از راه پیشگیری هم هستند؟؟؟؟؟

پربازديد