تاریخ درج خبر : 1393/04/27
کد خبر : ۲۹۱۵۵۶
+ تغییر اندازه نوشته -

طرح پزشک خانواده از برنامه‌های دولت دوم اصلاحات بود/ امروزه دروغ را مساوی تقیه می‌دانیم/ سلامت را نباید مثل سهام عدالت یک امر شعاری و تبلیغاتی قرار دهیم

سایت استان: دکتر فرید مرادیان، رئیس اسبق سازمان جمعیت هلال احمر استان وعضو شورای مرکزی انجمن اسلامی جامعه پزشکی می‌گوید: طرح پزشک خانواده از برنامه‌های دولت دوم اصلاحات و وزارت دکتر پزشکیان بود که در این دوران هم پایلوت طرح شروع شد و هم در بخشهایی که قانون دولت را مکلف می‌کرد، مخصوصا در مناطق روستایی اجرا شد.

طرح پزشک خانواده از برنامه‌های دولت دوم اصلاحات بود

فرید مرادیان (2)

وی که در دفتر سایت استان به گفتگو با خبرنگاران می‌پرداخت، با تأکید براینکه به شخصه، ساز و کار اجرایی پزشک خانواده را مفید می‌دانم، خاطرنشان کرد: موفقیت در این طرح را منوط به چند شرط می بینم. اول اینکه امکانات رفاهی، مشوق‌ها و آموزشهای ضمن خدمت به نحوی باشد که پزشک خانواده به عنوان شخصی عالم، مسلط به کار خود و مرتبط به مراجع و منابعی که به ارتقاء کیفیت کارش کمک می‌کند، بتواند خدمت‌رسانی کند.

مرادیان اظهار داشت: دومین نکته ثبت داده‌ها، اطلاعات و آمار مردم است. ضمن‌آنکه سومین نکته که می‌تواند سبب ارتقاء کیفیت شود اینکه در زمینه درمان و پیشگیریهای نوع دو و سه و الا آخر سیستم ارجاع ما بسیار قوی باشد. یعنی بیماری که امکان درمان و رفع مشکل او در مرکز بهداشت و درمانی شهر یا روستای محل زندگی وجود دارد به مراکز تخصصی و درجه 1 و 2 ارجاع داده نشود.

وی تصریح کرد: پزشک خانواده با لحاظ نمودن این مشخصه‌ها و همچنین فاکتورهای مثبتی که در زمینه طرحهای نمونه دیگر موجود است، سبب ثبت داده‌ها، ارتباط مستمر و ایجاد دغدغه‌های علمی می‌شود.

این فعال حوزه سلامت استان ضمن اشاره به اینکه اولویت‌بندی مشکلات بسیار مهم است، اذعان داشت: از آنجا که سلامت امری بین بخشی بوده و نیازمند دخالت تمامی دستگاهای جامعه است، همه باید کمک کرده تا این امر که بهداشت و پیشگیری بر بسیاری از امور ارحجیت داشته باشد.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا به نظر شما در بلند مدت طرح تحول نظام سلامت می‌تواند موفق عمل کند، گفت: بیمه سلامت از تکالیف قانونی دولت طی برنامه سوم و چهارم توسعه است و طی آن دولت موظف به ایجاد بیمه فراگیر همگانی است که دربرگیرنده تمام ایرانیان است، می‌شود. اما متأسفانه به علت عدم اطلا‌ع‌رسانی بین بخشی در حالیکه هم اکنون صد میلیون دفترچه در سطح کشور داریم، هنوز عده زیادی هستند که بدون دفترچه بوده و از مزایای هیچ نوع بیمه‌ای برخوردار نیستند.

هر طرحی در ساختار سلامت کشور باید منطبق با قانون باشد

فرید مرادیان (3)

مرادیان ضمن ابراز نگرانی از مراحل اجرایی این طرح، عنوان کرد: مجموعه وزارت بهداشت با شتاب نامعقولی این پروسه را پیش برده درحالیکه معتقدم هر طرحی در ساختار سلامت کشور بخواهد انجام بگیرد باید منطبق با قانون توسعه 5 ساله ادواری و قانون اساسی بوده و به هیچ وجه در تضاد با اصل 44 قانون اساسی نباشد، در غیر این صورت هرچه برای توسعه این طرح ببافیم، پشم می‌شود.

این عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران با اشاره به موقعیت اصناف و سندیکاهها در استان نیز یادآور شد: اصناف، سندیکاهها، شرکتها و بنگاههای خصوصی و اقتصادی کشور از آنجا که از پشتوانه‌ای در زمان ورشکستگی برخوردار نیستند، قدرت لازم را ندارند بنابراین سیاستگذاری دولت نباید به این اقشار صدمه بزند.

مرادیان با بیان اینکه درآمد حاصل از افزایش قیمت حاملهای سوخت و صرفه‌جویی یا انصراف از یارانه جوابگوی تأمین هزینه‌های این طرح نیست، خاطرنشان کرد: صدور دفترچه برای تمام ایرانیان و تأمین اقلام پزشکی و دارویی که مورد نیاز بیماران بوده و هم اکنون بر عهده وزارت بهداشت قرار گرفته و بیش از 7 هزار میلیارد تومان بار مالی دارد، ولی درآمد ما از افزایش قیمتهای حاملهای سوخت و انصراف از یارانه چیزی حدود 12 هزار میلیارد تومان است.

وی با تأکید به اینکه باید بدانیم سهم ما از این میزان چقدر است و چقدر دیگر باید هزینه کنیم، اذعان داشت: دولت به صورت تنخواه گردان قبل از وصول درآمد حاصل از صرفه‌جویی و یارانه، پول در اختیار وزارت بهداشت و دستگاههای دیگر قرار داده تا سیاستهایی که برای این امر مشخص شده را اجرایی کنند. در حالی که این کار اشتباه است و ما باید اولین قلم درآمدهای حاصل از این موارد را کسب و برآن اساس سیاستگذاری می‌کردیم.

مرادیان در همین رابطه افزود: چون اگر اکنون بخواهیم بر اساس این تنخواه گردانها هر طرحی را هر چقد ایده‌آل و مطلوب باشد، اجرا کنیم مجبوریم یا دوباره از بانک مرکزی قرض کنیم، یا پول بدون پشتوانه چاپ کرده و یا از بودجه طرحهای عمرانی و زیربنایی بزنیم. این هر سه حالت چاههایی بود که دولت احمدی‌نژاد در آن افتاد و صنعت، تجارت و بازرگانی کشور زمین خورد.

سلامت را نباید مثل سهام عدالت یک امر شعاری و تبلیغاتی قرار دهیم

فرید مرادیان (5)

وی با بیان اینکه ما نباید همان کار را با شکل و شعار دیگری تکرار کنیم، گفت: معتقدم ما به بی‌راهه می‌رویم چون تصمیم‌ها نباید بر اساس خواست افراد، بلکه بر اساس خواسته‌های عمومی مردم ساخته و پرداخته شوند.

این فعال حوزه سلامت استان با اشاره به شکست طرح سهام عدالت، گفت: ما نمی‌خواهیم بحث سلامت را مثل بحث سهام عدالت یک امر شعاری و تبلیغاتی قرار دهیم چون اگر بعد از چند ماه دیدیم شاخ و برگ اضافی داشته و از قبل سیاستهای جدید، بخش خصوصی زمین خورده، ضرر بزرگی متحمل می‌شویم.

وی بیان داشت: زمانی این طرح باید اجرا شود که در وهله اول تأمین منابع مالی و انسانی شده، پس‌خوراندها در قالب طرحهای پایلوت مطالعه و نکات منفی حذف شده باشند، با خصوصی‌سازی، بخش خصوصی صدمه نمی‌زند و همگام با سیاستهای سازمان بهداشت جهانی که جزء تعهدات ماست، پیش می‌رود.

مرادیان با بیان اینکه طرح خانه بهداشت طرح موفقی بود چون ما را در زمینه مادر و کودک، واکسیناسیون و کاهش مرگ و میرها کمک کرد، گفت: از جمله دلایل موفقیت این طرح این بوده که هم مطابق قانون بود، هم منابع مالی و انسانی مشخص و شفافی داشت که در قانون تصویب شد و تمام ارکان جامعه نیز برای شکل‌دهی آن پایه‌ریزی شدند.

طرح خانه بهداشت در دولت هاشمی جدی گرفته شد

فرید مرادیان (4)

وی افزود: در این طرح که در دوران وزارت دولت هاشمی جدی گرفته شد و به بار نشست، عدالت به معنای واقعی اجرا شد و خانه بهداشت در سراسر کشور با یک سیستم راه‌اندازی شد. در حالیکه اگر دولت به این نکات توجه نکند زمین‌گیر می‌شود و بخش خصوصی را هم زمین می‌زند که عواقب سنگینی خواهد داشت.

عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران خاطرنشان کرد: عدالت به معنی واقعی در این طرح اعمال نمی‌شود، چون فقیری که حتی برای تأمین مسکن مشکل دارد با شخص غنی‌ای که برای تهیه گران‌ترین اقلام هم مشکلی ندارد در این طرح همه در یک سطح قرار گرفته‌اند.

وی با تأکید بر اینکه باید نمادهایمان را در عرصه‌های مختلف به نحوی انتخاب کنیم که فرهنگ‌ساز باشد، گفت: از آنجا که جامعه ما در حال گذار است و در عرصه‌های مختلف از جمله تاریخ و جغرافیا چالشهای مختلفی داریم، در دوران گذار پرلغزشی قرار داریم.

مرادیان اظهار داشت: دنیا در حال ورود به پست مدرنیسم است ولی ما نه توانستیم بر سنت‌هایمان بمانیم، نه به مدرنیسم برسیم و نه دوران گذارمان را به خوبی طی کنیم.

تمام دوران مدیریتم سعی کردم از تمام استعدادهای موجود استفاده کنم

وی با اشاره به اینکه در تمام دوران مدیریتم سعی کردم از تمام استعدادهای موجود استفاده کنم، افزود: در عرصه نیروی انسانی اوج فاجعه زمانی است که بر اساس ذهنیت و اظهارنظر دیگران تصمیم‌گیری کنیم و بخشی از نیروها و توانمندیها که در جبهه مخالف قرار دارند را نادیده بگیریم.

مرادیان گفت: یک نکته اساسی که جامعه را به عقب انداخته این است که در هر جایگاهی که باشیم درباره ساختار جامعه اسلامی مخصوصا بخش رادیکال آن اجازه حرف زدن به مردم نمی‌دهیم.

فرید مرادیان (6)

وی با بیان اینکه باید جوامع توسعه یافته را آنالیز کنیم، یادآور شد: آمریکا 30 درصد از کارهای پژوهشی، صنعت و اقتصاد دنیا راد در اختیار دارد با این حال نکته اساسی که آمریکا را تهدید می‌کند فاصله طبقاتی زیاد بین اقشار جامعه است.

این فعال حوزه سلامت استان گفت: شاخص اجتماعی یکی از آیتم‌هایی است که کشور هند به آن دست یافته و قریب به 60 درصد از جمعیت این کشور، قشر متوسط جامعه را تشکیل می‌دهند و این آماری است که حتی آمریکا به آن دست نیافته است.

مرادیان ضمن اشاره به اینکه قشر متوسط جامعه نمایی از پایایی، ثبات فرهنگی و اقتصادی یک جامعه است، تصریح کرد: دو قشر غنی و فقیر به این اندازه تأثیرگذار نخواهند بود. قشر نخبه به هر نحوی فریاد خود را به گوش مردم می‌رساند، اگر نه با محبوبیت، با ثروت و اگر نه با تئوری با اقتدار سعی خواهد کرد به این هدف برسد اما قشر پایین دست جامعه را باید بالا کشید و با قشر متوسط همسطح کرد تا به ثبات رسید.

وی تأکید کرد: هرچه قدر توانستید از قشر پایین دست جامعه بالا بکشید و هر چه از قشر مرفه که خیال می‌کنند منافعشان بر سایرین ارحجیت دارد، حداقل از نظر فکری وارد قشر متوسط کنید عملکرد مثبت داشته‌اید.

امروزه دروغ را عین و مساوی تقیه می‌دانیم

مرادیان، با اشاره به عملکرد رسانه‌ها در استان گفت: رسانه ها باید روشنگری کنند زیرا همه چیز مصلحت و ملاحظه نیست، ما امروز دروغ را عین و مساوی تقیه می‌دانیم. کار در این عرصه زجرآفرین است مخصوصا وقتی ببینیم که اتاق زمان و کنترل یک رسانه در لفاف فلان شرکت است زجر آور خواهد بود.

وی با اشاره به روایتی از پیامبر عنوان کرد: از پیامبر پرسیدند: آیا مومن زنا می‌کند؟ آیا دزدی می‌کند؟ آیا مومن دروغ می‌گوید؟ حضرت فرمودند: آری مومن ممکن است زنا کند یا در شرایط خاصی هم دزدی کند اما هرگز دروغ نمی‌گوید.

مرادیان در پایان خاطرنشان کرد: در عرصه فرهنگ مخصوصا رسانه باید سالم کار کرد و مانع اغوای افکار عمومی شد زیرا آنچه امروز به همه افراد سرایت کرده این است که به راحتی دروغ می گوییم و دروغ را مساوی تقیه می دانیم.

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • ناشناس گفت:

    پزشک خوبی است ولی از فعالین عرصه سلامت و …اینجور چیزا نه

  • پاتاوه گفت:

    درود بر اندیشه علمی دکتر.

  • یاسوجی گفت:

    نمیدانم مناسبت این مصاحبه چه بوده است؟ ولی دکتر مرادیان پسر بسیار با استعدادی است که امیدوارم در کنار استعدادش ، پاکی و خلوص نیت بتواند به رشد و ارتقائ ایشان کمک کند.

پربازديد