تاریخ درج خبر : 1393/03/27
کد خبر : ۲۹۱۹۳۵
+ تغییر اندازه نوشته -

تکلیف کارخانه های شن و ماسه بدون مجوز مشخص شد

سایت استان: 16 کارخانه بدون هیچگونه مجوزی با خارج کردن میلیون­ها تن شن و ماسه به صورت غیرقانونی از کف رودخانه بشار و در مدت 10 سال ، باعث شده پایه های پل بشار به طول 5 متر از زیر آب بیرون بیاید و برای جبران این هزینه چهار میلیارد تومان می­بایست هزینه شود.

به گزارش سایت استان به نقل از روابط عمومی و ارتباطات دادگستری کل، در نشست شورای حفظ حقوق بیت المال که با حضور مسئولان قضایی، اجرایی و نظارتی استان برگزار شد، مختار کوشا دادستان مرکز استان گفت: از سال 1382 تاکنون افراد سودجو به جان رودخانه بشار افتادند و با برداشت غیر قانونی شن و ماسه از کف رودخانه باعث از بین رفتن سیستم این منطقه شدند و نکته جالب این است که هیچ گونه مجوزی برای این اقدام ندارند.

IMG10163118

وی گفت: پساب این کارخانه­ ها نیز به رودخانه می ریزد که تاکنون باعث زیان­های جبران ناپذیری به آبزیان این رودخانه شده است.

دادستان مرکز استان تشریح کرد: مشخص شده است که این افراد هیچ گونه مالیاتی نمی­دادند و باید این سؤال را مطرح کرد چه کسی به آن­ها مجوز بهره برداری داده است که به این طریق به بیت المال ضربه زده اند.

وی همچنین افزود: برای همه این کارخانه ها پرونده­ای تشکیل شده است و تا پنج روز آینده و به طور مشخص تکلیف آن­ها مشخص می­شود.

به دلیل پایین آمدن سطح آب و خالی شدن اطراف پایه های پل بشار چهار میلیاردتومان زیان وارد شده است و برای محکم شدن پل می بایست این بودجه هرچه سریعتر فراهم شود.

در ادامه این جلسه جهانبخش مرتضوی سرپرست اداره کل بازرسی استان گفت: از میان کسانی که جهت نجات رودخانه بشار تاکنون دربرابر متخلفین و متجاوزان به بیت المال مقاومت کرده است  کاظمی مدیرکل فنی استانداری است و ایشان تنها مانده است.

وی گفت: متأسفانه به دلیل کوتاهی بعضی از مسئولان استان هزینه رودخانه بشار و پایه های پل بشار را می بایست از بیت المال پرداخت کرد.

سپس سیدحسین کاظمی، مدیرکل دفتر فنی استانداری استان با ابراز تأسف از وضعیت بحرانی رودخانه بشار گفت: زیان هایی که تاکنون به رودخانه بشار وارد شده است دیگر جبران نمی شود و تنها چهار میلیارد تومان برای محکم کردن پایه های پل بشار لازم است تا از خطرات دو سال دیگر جلوگیری شود.

وی گفت: اگر در آینده این پل با خوردوهایی که بر روی آن تردد می­کند، سقوط کند، مسئولان امروز استان باید جوابگو باشند و آنها جزو متهمان آن همه خسارت خواهند بود.

کاظمی تصریح کرد: 16 کارخانه ای که از رودخانه بشار ماسه و شن برداشت می کنند سالهاست مجوز ندارند و علاوه بر این به لحاظ قانونی برداشت شن و ماسه از رودخانه کاملاً تخلف محسوب می­شود، اما صاحبان این کارخانه بدون اعتنا به حقوق ملت و حاکمیت هزینه­های جبران ناپذیری به بیت المال وارد کرده­ اند.

وی گفت: به نظر من مثلث زور و زر و تزویر باعث شده است تاکنون این افراد به رفتار غیرقانونی خود ادامه دهند و گرنه چطور این­ها می­توانند با وجود تخلف آشکار حتی مسئولان اجرایی را به اسلحه تهدید کنند.

در ادامه این جلسه نیز همچنین حسن کریمی مدیر کل برق استان گفت: سال گذشته برق یکی از این کارخانه ها را به دلیل پرداخت نکردن هزینه­های برق و نداشتن مجوز قانونی قطع کردیم صاحب آن کارخانه مرا تهدید کرده بود به طوری که تا دو هفته در تهران ماندم و به یاسوج نیامدم.

وی در ادامه گفت: اداره برق استان در مقابل زیاده خواهی این افراد می ایستد ولی دیگر مسئولان و مردم بایستی همکاری کنند.

در این جلسه مختار جهانگیری، مدیر کل اداره راه با بیان اینکه اقلیم رودخانه و پل بشار در معرض خطر جدی قرار گرفته است گفت: به لحاظ علمی وقتی حریم رودخانه تغییر کند معادلات سازه های پل نیز به هم می ریزد و احتمال سقوط پل بشار با این شرایط حتمی است.

وی گفت: اصولا نباید ماسه و شن رودخانه را استخراج کرد ولی صاحبان کارخانه­های بدون مجوز به جای اینکه بروند و سنگ­های کوه را تبدیل به ماسه کنند بدون هیچ زحمتی کف رودخانه را با قیمت های بالا به مردم می دهند و صدای هیچ مسئول و نهادی نیز بیرون نمی آید.

در پایان این جلسه مقرر شد کارخانه های شن و ماسه ای که در حریم رودخانه های استان است برای همیشه تعطیل شود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • علی گفت:

    شاید استاندار ،فرماندار ،نماینده یاچه میدونم همین اقایون شورای تامین ..شاید شاید شاید خودشون هم کارخانه دار باشند دیگه اونوقت که نباید کارخانه ها شون عملا تعطیل بشن اگه همچین انتظاری داشته باشید دیگه خلاف قانون حرف زدید وباید در پیشگاه همین مسئولین جواب پس بدید پس مواظب حرف زدنتون باشید

  • ناشناس گفت:

    الان بیشتر از یک ساله که تکلیفشون مشخص شده ولی مسولین یا تو ادامه کار اینها دست دارن یا اینکه زورشون نمیرسه که این نتیجه بی … بودن مسئولین هست .کجایی صابری که با تمام کم کاریهات حداقل حق مردمو خوب گرفتی .

پربازديد